Protože Rusko s Japonskem mají územní spory o Jižní Kurily, nemají dosud po II. světové válce podepsanou mírovou dohodu.
1855
Šimodská smlouva mezi Ruskem a Japonskem oficiálně upravila diplomatické vztahy, dala Japonsku kontrolu nad ostrovy Iturup (Etorofu), Kunaširi, Šikotan a Habomai s tím, že zbylé ostrovy připadnou Rusku, a Sachalin zůstane pod společnou správou.
1875
Smlouva ze St.Peterburgu přiřkla všechny Kurilské ostrovy Japonsku. Japonsko uznalo ruskou správu na Sachalinu.
1905
Po porážce Ruska v Rusko-japonské válce přiřkla smlouva z Portsmouth kontrolu nad Sachalinem pod padesátou rovnoběžkou severní šířky Japonsku.
1945
Sovětský svaz okupoval během II. světové války po vypovězení války Japonsku Jižní Sachalin a Kurilské ostrovy (včetně čtyř jižních ostrovů).
1951
Spojenci a Japonsko podepsali v San Francisku mírovou smlouvu, ve které Japonsko souhlasilo vzdát se nároků na Kurilské ostrovy. Sovětský svaz odmítl smlouvu podepsat. Později japonská vláda prohlašovala, že ostrovy Kunaširi, Šikotan a Habomai byly náležitou součástí Japonska a tudíž nespadají pod označení Kurilské ostrovy ve smyslu této smlouvy.
1956
Sovětsko-japonskou deklarací oficiálně skončila válka mezi oběma zeměmi. Sovětský svaz souhlasil s přiznáním ostrovů Šikotan a Habomai Japonsku, načež byla formálně ruka v rukávě. Japonská vláda však nárokovala územní právo na všechny čtyři ostrovy. Výsledkem bylo, že smlouva nebyla podepsána.
Převzato z En.rian.ru
Překlad: zajoch