Hlava mi to nebere
Několik věcí mi jaksi hlava nebere. Blíží se volby do sněmovny a „odpůrci“ sociální demokracie se houfují. Na facebooku běží různé aktivity, jak „zpříjemnit“ (rozuměj – rozbít, znemožnit) předvolební mítinky sociální demokracie, ohledně organizace záměru přehlušit projevy pískáním na píšťalky se nechal slyšet místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra (sic!) Ivan „Íčko“ Langer, že v tom narušitelům nelze zabránit. Málo tomu, to těm klackům nestačí, prý jsou tam výzvy „Nepískej – střílej“. (Petr Uhl, Právo, 11. 3. 2010, str. 6 – komentář „Píská celé náměstí“)

Ustanovení § 358 trestního zákoníku o výtržnictví říká, že až na dvě léta bude pachatel potrestán, pokud „se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že NAPADNE JINÉHO, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem RUŠÍ přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání, SHROMÁŽDĚNÍ nebo obřadu lidí“, a až na tři léta bude potrestán, „spáchá-li takový čin opětovně nebo jako člen organizované skupiny“.

Paragraf 14 zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, v platném znění, o přestupcích proti právu shromažďovacímu říká, že pokutou až pět tisíc korun lze postihnout toho, „kdo neuposlechne pořádkových opatření svolavatele anebo určených pořadatelů shromáždění nebo těmto osobám brání v plnění jejich povinnosti“, a pokutou až sedm tisíc toho, „kdo nepřístojným chováním brání účastníkům ve splnění účelu shromáždění“.

Nepochybuji, že radikalizace pravičáckých knechtů bude pokračovat. A co mi ta hlava vlastně nebere? Že předseda vlády, ministr vnitra a policejní prezident mlčí. Jakoby se nechumelilo, ač se chumelí. Mlčí, namísto toh, aby otevřeně, jasně a srozumitelně vystoupili a sdělili, že porušování pořádkových zákonů v této zemi je nepřípustné. A že proti každému, kdo to nechápe a porušovat je chce a bude, a to nejen v případě voleb, musí počítat s razantním postupem policie. Páchání přestupků, a tím spíše trestných činů, nebude přehlíženo a budou využita všechna oprávnění, která zákony umožňují proti organizovaným skupinám i proti jednotlivcům. Jestliže i soudy jsou schopny zvednout zadky ze židlí a nastoupit třeba na stadiony a na místě rozhodovat proti fanouškům-výtržníkům, o to víc si myslím, že by tak mělo být činěno v souvislosti s lumpárnami proti volebním shromážděním. Na čem více stojí politický systém státu, když ne na volné a nerušené soutěži politických stran?

Správní orgány by měly být připraveny rozhodovat okamžitě, třeba i na policejních služebnách, tak jako rozhodují mnohdy soudci o uvalení vazby na pachatele trestných činů, anebo v případě fotbalových „rowdies“.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments