Hnutí Pro Život: Petice a trestní oznámení proti distribuci nelegální potratové pilulky

 

V úterý dopoledne 12. března 2013 předalo Hnutí Pro život ČR ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi petici proti registraci potratového přípravku Mifegyne (RU-486). Přípravek Mifegyne slouží k usmrcení dítěte do 9 měsíce těhotenství. Jeho účinná látkou je mifepriston, který byla nejdříve používán jako psychofarmakum, později k léčení děložního myomu. Vedlejšími účinky léku jsou křeče a silné krvácení.  V souvislosti s užíváním léku Mifegyne je hlášeno i několik úmrtí Petici požadující zastavení registračního procesu podpořilo od počátku února téměř 60 tisíc občanů.


Prezident Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč při té příležitosti řekl: „Naše země nepotřebuje nabízet další metodu zabíjení, ale probudit soucit s dětmi před narozením a nabídnout pomoc ženám v obtížné situaci“ a připomněl, že registrace přípravku je v rozporu i se současnými zákony, které vylučují, aby proces potratu probíhal mimo zdravotnické zařízení.

 

Do protestů se zapojila i část lékařské veřejnosti, která upozorňuje nejen na vyšší zdravotní rizika, ale i na hlubší dopady na psychiku žen.

 

Ministr zdravotnictví na upozornění, že by registrace byla v rozporu s našim právním řádem, předkladatele petice ujistil, že se problematice bude věnovat. Hnutí Pro život ČR se zároveň s ministrem Leošem Hegerem předběžně domluvilo na spolupráci v oblasti osvěty, aby se ženám uvažujícím o umělém potratu dostala praktická nabídka pomoci.

 

Hnutí Pro život ČR také podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s provozem serveru www.ru-486.eu, na němž jeho provozovatelé podle názoru HpŽ v rozporu s českými zákony nabízejí českým občanům zaslání potratové tablety RU486, tedy prostředku k vyvolání chemického potratu  jinak než způsobem přípustným podle zákona o umělém přerušení těhotenství. Hnutí se domnívá, že takto může docházet ke spáchání následujících trestných činů:


§ 160 trestního zákoníku: Nedovolené přerušení těhotenství se souhlasem těhotné ženy

§ 161 trestního zákoníku: Pomoc těhotné ženě k umělému přerušení těhotenství

§ 162 trestního zákoníku: Svádění těhotné ženy k umělému přerušení těhotenství

 

Podle názoru Hnutí Pro Život ČR se jedná o odporné obchodování se smrtí využívající pocitu bezvýchodnosti u žen a o jednání vystavující ženy velmi závažným zdravotním komplikacím.

 

Policie má na odpověď, zda se bude podnětem zabývat 30 dní.

 

Mgr. Radim Ucháč

prezident Hnutí Pro život ČR


Sídlo sdružení:

Hnutí Pro život ČR

Janská 26

586 01 Jihlava

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments