Horké téma: Agresorem je GruzieAbcházie nařídila zničit gruzínské lodě ve svých vodách 2. 9. 2009

http://www.lidovky.cz

Abcházie nařídila svému námořnictvu, aby zničilo gruzínské lodě narušující její výsostné vody, oznámil to prezident tohoto gruzínského separatistického území Sergej Bagapš. Důvodem je údajné pirátství Gruzie.

Koncem srpna zajistily gruzínské úřady v rámci námořní blokády tohoto separatistického území dvě lodě obchodující s Abcházií.

Šéf gruzínských pobřežních hlídek Besik Šengelja uvedl, že abchazské hrozby neodradí Gruzii od toho, aby zabavovala další lodě porušující zákon.

Abchazské námořnictvo prohlásilo, že je připraveno vykonat rozkaz nejvyššího velitele ozbrojených sil, napsala agentura Interfax.

Gruzínský zákon zakazuje jakoukoli ekonomickou aktivitu v separatistických regionech Abcházie a Jižní Osetie, která není schválena v Tbilisi. Cizinci vstupující na tato území bez povolení mohou být stíháni.

Narušení zákonů na Černém moři 3. 9. 2009

The Voice of Russia

Ruské ministerstvo zahraničí označilo za právní zvůli a narušení konvence pro mořské právo případy uchvácení gruzínským válečným loďstvem lodí třetích zemí u abchazského pobřeží. Tyto akce mohou způsobit vyhrocení vojensko politické situace v regionu, prohlásil dnes v Moskvě oficiální zástupce MZV RF Andrej Nesterenko.

…Od začátku roku padlo za oběť tbiliské abnormální aktivity 23 lodí, jež byly zadrženy „za narušení pravidel vstupu do vod okupovaných území“.

V těchto dnech byl například odsouzen k 25 letům odnětí svobody turecký občan Mehmed Ozturk, kapitán Gruzií uchváceného tankeru Buket, který přepravoval motorové palivo a benzín. Hned po zadržení se Abcházie obrátila na OSN se žádostí o reakci na podobné „pirátské činy“ na Černém moři.

Akce gruzínského vedení narušují mezinárodní lodní dopravu a jsou pokusem o námořní blokádu abchazského pobřeží. Hrozí vyhrocením vojensko politické situace v regionu a mohou vést k vážným ozbrojeným incidentům. Znovu to potvrzuje skutečnost, že gruzínské vedení nezanechalo po loňské srpnové agresi své militaristické plány a přání řešit územní otázky silou.

MZV RF pohrozilo Gruzínsku „ozbrojeným incidentom“ 6. 9. 2009

www.souvislosti.eu

Tretieho septembra oficiálny predstaviteľ ruského Ministerstva zahraničných vecí Andrej Nesterenko oznámil, že prax nelegálneho obsadzovania cudzích lodí tretích krajín v oblasti Abcházii je zo strany Gruzínska „vážnym vojenským incidentom“.

Ruský diplomat charakterizoval postup gruzínskej strany ako pokus o morskú blokádu pobrežia Abcházka a upozornil, že oni „môžu zhoršiť vojenskú situáciu v oblasti a môžu viesť k závažným vojenským incidentom“.

Od začiatku roka 2009, gruzínske úrady zadržali v abcházkych teritoriálnych vodách viac ako 20 lodí tretích krajín.

Rusko sa vyhráža zadržaním gruzínskych lodí 15. 9. 2009

www.sme.sk

Ruská pobrežná stráž varovala, že zadrží gruzínske lode, ktoré vstúpia do teritoriálnych vôd Abcházska. Informovali dnes o tom ruské tlačové agentúry Interfax a RIA Novosti.

Agentúry citovali Viktora Turfanova, predsedu pobrežnej divízie pohraničnej strážnej služby, že Gruzínsko tento rok zadržalo v abcházskych vodách viac ako 20 lodí. Zároveň dodal, že Rusko zadrží gruzínske plavidlá v prípade ďalších nájazdov, lode však nezničí.

Rusko posiluje přítomnost vojsk u odštěpenců od Gruzie 15. 9. 2009

www.tyden.cz

Dohoda předpokládá zřízení základen jakož i rozmístění 1 700 vojákův každé z republik. Dokument v Moskvě podepsali ruský ministr obrany Anatolij Serdjukov a jeho jihoosteský a abchazský rezortní kolega.

Všechny lodě, které se budou pohybovat ve sporné černomořské oblasti bez povolení, zadržíme, uvedl pro agenturu Interfax Viktor Trufanov, zástupce velitele ruských pohraničních jednotek v Abcházii. „Učiníme vše, abychom zajistit bezpečnost ruského a abchazského státu."

Vláda v Tbilisi nedávno prohlásila, že vody, na které si „rebelové" činí nárok, patří Gruzii.

Tbilisi chce po USA jasný postoj k rozšíření NATO 16. 9. 2009

www.natoaktual.cz


Gruzínský vicepremiér a ministr pro evropskou a transatlantickou integraci, Georgy Baramidze, dorazil do Washingtonu s cílem ujasnit si pozici administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy v otázce vstupu Gruzie do NATO. "Rádi bychom věděli, co si naši kolegové ve Washingtonu myslí o časovém rámci (vstupu Gruzie do Severoatlantické aliance)," řekl.

Podle Baramidzeho bylo na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 přislíbeno Gruzii členství v Alianci a jelikož již uběhl rok od tohoto summitu, je třeba se zabývat konkrétními plány. Gruzínský ministr ještě dodal, že o vstupu Gruzie do NATO bude jednat s představiteli amerických ministerstev obrany a zahraničí.

Rusko zakázalo vstup občanům Gruzie 17. 9. 2009

The Voice of Russia

Rusko zakázalo občanům Gruzie vstup na své území přes pozemní rusko-ázerbájdžánskou hranici. Nedávné vystoupení Gruzie z SNS vyloučilo její občany z počtu cizinců, kterým je povolen vstup a vycestování z Ruska přes hraniční přechody na tomto úseku, oznámilo ruské ministerstvo vnitra. Zdůraznilo, že Rusko nezavádí žádná zvláštní omezení. Jde o jeden z nevyhnutných právních následků vystoupení Gruzie ze Společenství.

Smlouva o nepřepadení je zárukou bezpečnosti na Kavkaze 17. 9. 2009

The Voice of Russia

Problémy mírové koexistence Gruzie s Abcházií a Jižní Osetií jsou znovu předmětem jednání v Ženevě. Během sedmého kola diskusí bude hlavní otázkou dohoda o nepoužití síly mezi Gruzií a Abcházií a rovněž mezi Gruzií a Jižní Osetií. Sejdou se tu kromě zástupců zakavkazských států delegace z Ruska, USA, EU, OSN a OBSE.

USA a Evropská unie stojí jednoznačně na straně Gruzie a proto mohou být sotva považovány za nezaujaté účastníky jednání. A Gruzie se snaží udělat všechno pro vytvoření dalších problémů. Jsou to třeba únosy lodí, jež pluly do abchazských přístavů, k čemuž došlo letos v létě.

Nezávislá komise EU: Gruzie je odpovědná za rozpoutání agrese proti Jižní Osetii 22. 9. 2009

The Voice of Russia

Zvlášť založená komise se věnovala zjištění příčin a okolností konfliktu. Vypukl v noci na 8.srpna 2008, kdy Gruzie podnikla velký vojenský vpád do Jižní Osetie, aby sílou získala moc nad tímto územím obývaném kompaktně Osetínci.

Akce Ruska přijal režim Saakašviliho a jeho západní ochránci jako „neoprávněné použití síly“. Navzdory logice a zdravému smyslu se Gruzie pokusila vydat sebe za oběť agrese. Závěry mezinárodní komise odhalují tyto spekulace, soudí Konstantin Zatulin, ředitel Ústavu zemí SNS. Řekl:

Rozhodnutí komise je nepochybně velmi nepříjemné pro dnešní gruzínský režim. Ale myslím, že pochybnosti o tom, že právě Gruzie přepadla Jižní Osetii, měly zmizet již loni na podzim. Po té, co samotný Saakašvili byl nucen odpovědět na tuto otázku před komisí gruzínského parlamentu. A odpověděl, že byl to právě on, kdo vydal rozkaz k útoku na Jižní Osetii.

Intelektuálové vyzývají EU, aby vyřešila otázku Gruzie 23. 9. 2009

www.euractiv.cz

Bývalý prezident Václav Havel v doprovodu dalších bývalých čelních představitelů evropských zemí a intelektuálů, jmenovitě např. bývalého litevského prezidenta Valdase Adamkuse, uznávaného britského komentátora Timothy Garton Ashe či dosud nejdéle žijícího zástupce rodu Habsburků Otto von Habsburga, zaslali předním evropským médiím otevřený dopis, ve kterém apelovali na lídry EU, aby netolerovali anexi zakavkazské republiky Gruzie Ruskem. Evropská unie by podle nich měla přijmout konkrétní strategii, která by situaci v Gruzii pokojně vyřešila.

Postoj PSRE pro Gruzii a Jižní Osetii je přežitkem starých přístupů 28. 9. 2009

The Voice of Russia

Zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy zahájené v pondělí v Štrasburku má zjevné protiruské zaměření. V úterý budou poslanci posuzovat zprávu pod názvem Válka mezi Gruzií a Ruskem.

Tak jmenují v PSRE i nadále vojenskou operaci a přesněji agresi Saakašviliho režimu proti malé republice – Jižní Osetii. V důsledku útoku byla napůl zničena její metropole Cchinvali…Při tom byli zabiti také příslušníci ruských mírových sil. A kdyby Rusko nezasáhlo, mohlo být jihoosetínské obyvatelstvo zlikvidováno anebo vyhnáno ze své země.

Mimochodem se tito marginalové chystají dosáhnout ve čtvrtek revize pravomocí ruské delegace. Zřejmě si neuvědomují, k jakým následkům to může vést i v samotné PSRE.

Hrozba destabilizace z gruzínské strany přetrvává 29. 9. 2009

The Voice of Russia

Hrozba destabilizace z gruzínské strany přetrvává. Prohlásilo to ruské MZV podle závěrů schůzky ruského náměstka ministra zahraničí Grigorije Karasina s šéfem monitoringové služby mise EU v Gruzii Hansjorgem Haberem. Pokračuje výstavba opevnění a přísun vojsk k hranici Jižní Osetie a Abcházie, což je narušením mírových dohod prezidentů Dmitrije Medvěděva a Nikolase Sarkozyho z roku 2008, oznámilo ruské MZV.

Komise EU: Gruzie je zodpovědná za válku v Jižní Osetii 29. 9. 2009

The Voice of Russia

Podle závěru komise EU pro vyšetřování konfliktu v Jižní Osetii loni v srpnu je za válku zodpovědná především Gruzie. O tom se hovoří v hlavní zprávě komise EU, která bude zveřejněna 30.září. Dokumentárně byla popřena verze gruzínského vedení, že útok na Cchinval byl údajně zahájen jako odpověď na vstup ruských tanků do Jižní Osetie. Současně autoři zprávy odsuzují Rusko za „přílišné použití síly“ a za to, za bojové akce byly rozšířeny za hranice Jižní Osetie.

Válku rozpoutala Gruzie, ale Rusko hrotilo napětí, zjistili experti EU 30. 9. 2009

www.idnes.cz

Válku s Ruskem v srpnu 2008 vyvolala Gruzie, ale Moskva předtím svými provokacemi vyhrotila napětí v regionu. K tomuto závěru dospěla komise expertů…

Podle závěrů zprávy nic nedokazuje, že v době, kdy gruzínské síly v noci ze 7. na 8. srpna zahájily nepřátelské akce o získání kontroly nad vzpurnou Jižní Osetií, by probíhala invaze ruských jednotek na území této oblasti. Gruzie tehdy bombardovala hlavní město Jižní Osetie Cchinvali.

Experti ve zprávě údajně obviňují Rusko také z toho, že porušovalo mezinárodní právo, zejména vtrhlo během konfliktu na gruzínské území mimo hranice Jižní Osetie. Dále mu vytýkají, že vydávalo ruské pasy obyvatelům Abcházie a Jižní Osetie, což vedlo k nárůstu napětí s Gruzií.

"Nechceme, aby naše zpráva byla podkladem pro nové soudní stíhání," uvedl tento zdroj. "Pokud můžeme přispět k hlubšímu uvědomění, potom jsme udělali dobrou práci," dodal.

EU: Agresorem je Gruzie. Saakašvili mluví o idiotech

http://www.tyden.cz/

Na analýzu reagoval už před několika týdny gruzínský prezident Saakašvili, který v době konfliktu neblaze proslul žvýkáním své kravaty, slovy: „Existují nějací idioti, kteří říkají, že válku jsme zahájili my."

Gruzínská opozice žádá okamžité odstoupení prezidenta Saakašviliho 1. 10. 2009

www.ihned.cz

Po středečním zveřejnění zprávy expertů Evropské komise, kteří konstatovali, že loňskou válku s Ruskem začala Gruzie, podle Burdžanadzeové už není možné, aby Saakašvili ve funkci hlavy státu setrval.

"Zpráva je novým důkazem, že máme nezodpovědného a slabého lídra, který ohrožuje stabilitu země a vede ji do slepé uličky…

Zpráva evropských expertů "je velkým diplomatickým vítězstvím Gruzie", řekl dnes Saakašvili v gruzínské televizi. "Nemohli jsme ani doufat, že Evropa, která se připravuje na tuhou zimu a potřebuje ruský plyn, řekne, že Rusko spáchalo válečné zločiny a etnické čistky. Naše pravda byla obhájena a uznána," zdůraznil Saakašvili.

Sergej Lavrov projedná v Abcházii výsledky ženevských diskusí o Zakavkazsku 2. 10. 2009

The Voice of Russia

Ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov se dnes vydal na pracovní cestu do Abcházie…

Koncem září na 64. zasedání Valného shromáždění OSN gruzínský prezident Michail Saakašvili hodně snil. Jeho vystoupení bylo skoro celé věnováno nutnosti znovusjednocení s „perlou Gruzie“ – Abcházií. Jen jedno mohlo gruzínskému předákovi pokazit náladu – výsledky mezinárodních diskusí v Ženevě, které skončily 17. září. Názorně ukázaly, že Tbilisi i nadále doufá, že si vrátí ztracená území silou…Jediným východiskem bude podepsání dohod o nepoužití síly mezi Gruzií a Abcházií a mezi Gruzií a Jižní Osetií.

…V současné době jsou na území republiky zformovány jednotky ruských pohraničních orgánů o počtu přes jeden tisíc lidí…ruští pohraničníci budou pomáhat Abcházii v ochraně jejích hranic v Černém moři…

Zbývá jen dodat, že to všechno probíhá na pozadí referátu Komise EU o příčinách a vinících konfliktu v srpnu 2008, který byl zveřejněn včera. Gruzie v něm byla označena za agresora…

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments