Horké téma: Čína II



Čína se připravuje na oslavy 60. výročí své existence

Prvního října oslaví Čínská lidová republika šedesáté výročí existence. Vrcholem třídenní velkolepé akce bude projev prezidenta, slavnostní průvod, kterého se mají zúčastnit statisíce lidí, a hlavně obrovská vojenská přehlídka. Peking už teď žije rozsáhlými přípravami a ty se čím dál víc dotýkají i jeho obyvatel.

Čínská lidová osvobozenecká armáda detaily přehlídky tají a zahraniční média nesmějí přípravy natáčet. Vojenské složky se ale na výročí připravují již přes rok, a co nacvičily na základnách, drilují během nocí zářijových víkendů v centru Pekingu.

Čína vstupuje na světový trh s jadernými reaktory

Expanzi na zahraniční trhy oznámil státní jaderný gigant z Kuang-tungu, který je největším producentem nukleárních reaktorů na světě. V současnosti jich vyrábí dvanáct, všechny pro domácí elektrárny, dodávat je ale chce i do rozvojových zemí, ale i do Evropy.

Vzhledem k rozvoji jaderné energetiky v nejlidnatější zemi světa, kde se do roku 2020 má z jádra vyrábět 70 gigawatt elektřiny, stoupá spotřeba uranu, který Čína dováží z Kazachstánu. Dohody má uzavřené i s dodavateli z Austrálie, Spojených států amerických a Francie.

Gigantická čínská přehrada bude stát 37 miliard dolarů

Čína vyčíslila celkové náklady na vodní dílo Tři soutěsky na řece Jang-c‘-ťiang na 37,23 miliardy dolarů (asi 651,7 miliardy Kč). Uvedla to dnes agentura Nová Čína. Cena tak čtyřikrát překoná původní odhad. Kvůli rozsáhlé stavbě stát přestěhoval 1,3 milionu lidí.

Tři soutěsky jsou největší hydroelektrárenské dílo na světě. Čínští představitelé projekt hájí tím, že zabrání záplavám, které si braly oběti na životech, zajistí energii opomíjenému vnitrozemí a sníží emise znečišťujících plynů.

Čína investuje ve Venezuele 16 miliard dolarů

Čína a Venezuela upevňují vzájemné vztahy. Asijský gigant se chystá investovat do těžby ropy v oblasti kolem řeky Orinoko 16 miliard dolarů (asi 273 miliard korun). Dohoda je podle venezuelského prezidenta Huga Cháveze podepsána na tři roky.

Caracas nedávno oznámil podobnou investiční dohodu s Ruskem, jejíž objem je odhadován na 20 miliard dolarů (zhruba 342 miliard korun)….

Čína má záujem o ropné polia v Nigérii

Čínska ropná spoločnosť CNOOC prejavila záujem o získanie kontroly nad podmorskými ropnými poľami v Nigérii…

Medzi ložiskami je napríklad veľké ložisko Bonga, ktoré prevádzkuje Royal Dutch Shell, alebo ložisko Agbami pod kontrolou spoločnosti Chevron. Ich licencie však trvajú až do roku 2023, respektíve 2024. Ďalším ložiskom, o ktoré majú Číňania záujem, je ropné pole Erha prevádzkované firmou ExxonMobil a okrem neho aj viacero ďalších s licenciami v rukách západných spoločností. 

Čínští stavitelé levných dálnic pokukují po Česku

Za pouhou třetinu toho, za co se dosud stavěly dálnice Česku, bude v Polsku stavět dálnici čínský gigant Covec…

"Právě jsme získali zakázku, takže jsme momentálně v Polsku velmi vytíženi," sdělil dnes deníku Gou Ling, náměstek ředitele pobočky Covecu v Polsku. "Až ale přijde ta správná šance, jsme velmi ochotni vstoupit také na stavební trh v České republice," dodal.

Do stavby silnic a dálnic v Česku má jít příští rok 95 miliard korun, o deset miliard víc, než letos.

Už jen samotná účast Číňanů však měla za následek to, že ostatní uchazeči srazili cenu na minimum. "Říkáme tomu čínský efekt,"…

Írán se zbavuje dolaru

Nedůvěru vůči americké měně dává opakovaně najevo nejen Venezuela …, ale také Čína …Tento týden Peking oznámil, že zvažuje nákup 403 tun zlata, které prodává Mezinárodní měnový fond. Čína totiž drží v devizových rezervách přes dva bilióny dolarů (přes 34 biliónů Kč) a dává opakovaně najevo, že se z části z nich hodlá kvůli obavám z oslabování dolaru zbavit.

Peking si stěžuje, že se dalajlama schází se západními představiteli

Číně se nelíbí, že se tibetský duchovní vůdce dalajlama schází se zahraničními představiteli. Protesty Pekingu přicházejí poté, co se dalajlama setkal se třemi vysoce postavenými poradci amerického prezidenta Baracka Obamy.

Není ale zatím jisté, zda se bude chtít americký prezident s tibetským duchovním vůdcem vůbec setkat. Obama se totiž snaží o zlepšení vztahů s Čínou a tomu by rozhodně taková schůzka neprospěla.

Čína tvrdí, že její armáda se už vyrovná těm západním

Čínská armáda už disponuje většinou moderních zbraní, které mají ve svých arzenálech západní země. Uvedl to v pondělí čínský ministr obrany Liang Kuej-lie na internetových stránkách ministerstva, informuje agentura Sin-chua.

Podle západních analytiků modernizaci čínské armády umožnila rozvíjející se národní ekonomika Číny. Tamní vláda již téměř dvě desetiletí každoročně zvyšuje obranný rozpočet. Jde o dvouciferný procentuální nárůst vojenského rozpočtu a skutečný nárůst zbrojních výdajů je podle analytiků ještě mnohem vyšší, než Čína oficiálně přiznává.

Podle ministra se představí jako "mohutná, civilizovaná a vítězná síla".

Protipirátská mise čínského námořnictva: konec v nedohlednu

Newsletter Asijského programu 05/2009

Dne 21. srpna 2009 se do svého domovského přístavu ve městě Zhangjiang vrátila flotila čínského námořnictva… Čínská mise je součástí mnohonárodní akce Evropské unie (NAVFOR Somalia), Indie, Ruska, Spojených států (Task Force 151) a dalších, jež bojuje proti somálským pirátům na základě rezoluce č. 1838 (2008) Rady bezpečnosti OSN…Rezoluce umožňuje použít veškeré možné prostředky na moři i ve vzduchu, jež jsou v souladu s mezinárodním právem.

Čínská armáda se podobné vojenské mise, tj. mise pod svou vlastní vlajkou a s použitím vlastní těžké techniky daleko od domova, účastní poprvé… Námořnictvo akci vnímá jako ostrou zkoušku ve snaze vybudovat námořnictvo schopné operovat na otevřených mořích na velké vzdálenosti (blue water navy), včetně zajištění logistické podpory.

Podle listu China Daily se námořnictvu podařilo efektivně zapojit do mezinárodních sil. Posádky čínských ozbrojených lodí sbírají cenné zkušenosti…

Čína propustí statisíce vojáků a zmodernizuje armádu

Čína chce do dvou až tří let snížit počty pozemní armády o 700 tisíc vojáků, zato ale posílit letectvo a námořnictvo, především vyspělou technikou…

"Lidová osvobozenecká armáda potřebuje rozvíjet námořnictvo a letectvo," řekl jeden z vojenských zdrojů. "Bude nabírat především vysokoškolsky graduované lidi," dodal.

Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) vznikla z Rudé armády, pětimilionového vojska tvořeného venkovany, s nímž se v roce 1949 dostal k moci komunistický vůdce Mao Ce-tung. V současnosti čínské ozbrojené síly mají 2,3 milionu příslušníků a jsou téměř dvojnásobkem druhé největší armády na světě…

Mladí Číňané vstupují do armády, aby se vyhnuli nezaměstnanosti

"Víte, já pocházím z malé vesnice v provincii Chu-pej, z chudé rodiny. Mí rodiče se museli hodně uskromnit, aby mi zaplatili studium. Je totiž hrozně těžké pro děti pocházející z podobných oblastí, aby získaly vysokoškolské vzdělání, a já jim to pochopitelně chci a musím vrátit. Samozřejmě že si představovali, že nastoupím do nějaké velké společnosti, ale situace je složitá, proto jsem byl vděčný za možnost nastoupit právě do armády," vysvětluje 23tiletý Čchao-cung, absolvent jedné z pekingských univerzit.

Jen letos studium ukončil rekordní počet 6 milionů a sto tisíc mladých lidí a zhruba čtvrtina z nich nemá zajištěné zaměstnání. Navíc marně shání práci další milion vysokoškoláků, kteří diplom získali už vloni.

"Čínští vojáci jsou velmi, schopní, silní a kvalifikovaní. Dlouho jsme nezažili žádnou válku, žijeme v míru, ale je nutné být připraven. Čína sice nemá tak moderní a sofistikované zbraně jako Spojené státy, na druhé straně je však jadernou velmocí a to nám zajišťuje bezpečnost," je přesvědčen Čchao-cung.

Čína vyváží do Íránu benzin a oslabuje tím tlak USA na Teherán

Čínské státní firmy se přidaly k ostatním a vyvážejí do Íránu benzin. Oslabují tím tlak USA na Teherán, aby zastavil jaderný program, uvedly ve středu zprávy obchodníků. Spojené státy a jejich spojenci chtějí využít sankcí a závislosti Íránu na dovozu paliv, pokud země odmítne zastavit svůj jaderný program. Západ podezírá Írán z výroby jaderných zbraní, Teherán ale tvrdí, že jeho ambicí je jaderná energetika.

Čínské firmy vstoupily do prostoru, který za očekávání nových sankcí uvolnili prodejci benzinu. Podle obchodníků posílá do Íránu jeden či dva tankery měsíčně například státní společnost Zhuhai Zhenrong Corp. Do Íránu naopak nedodávají benzin již několik měsíců indická rafinerská skupina Reliance či britský gigant BP.

Podle obchodníků přitom do Íránu dodávají pohonné hmoty i spojenci USA ze západní Evropy včetně obchodních divizí koncernů Royal Dutch Shell a Total. Jejich mluvčí se k tomu ale odmítli vyjádřit. Za nynějších sankcí mají zákaz pouze americké koncerny.


Írán je pátý největší vývozce ropy na světě, nemá ale dostatečné kapacity rafinerií, aby pokryl domácí poptávku po benzinu. Musí dovážet až 40 procent pohonných hmot, které spotřebuje, napsala agentura Reuters.

Čína vyzvala na zmiernenie napätia okolo Iránu

Čínske ministerstvo zahraničných vecí dnes vyzvalo všetky strany, aby sa snažili zmierniť narastajúce napätie okolo iránskych nukleárnych plánov.

"Sme presvedčení, že všetky strany by mali podniknúť viac krokov na zmiernenie napätia a vyriešenie problémov – a nie naopak," uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí…

"Podporujeme ochranu medzinárodného režimu nešírenia jadrových zbraní a takisto sme zástancami náležitého vyriešenia iránskej nukleárnej otázky prostredníctvom rokovaní,"

Čínský dlouhý pochod

Čína, nejstarší a nejlidnatější stát světa, se v současnosti dostává do centra pozornosti především díky tomu, že její ekonomika vykazuje po tři desetiletí neuvěřitelný růst. Ekonomické reformy jsou ovšem neoddělitelné od vítězství komunistů v občanské válce a vyhlášení Čínské lidové republiky právě před šedesáti lety….

Při oslavách v Číně rozeženou mraky letadla

Čína představí světu své nejmodernější konvenční zbraně. Peking kvůli bezproblémovým oslavám 60.výročí vzniku ČLR poručí i počasí…

Dva dny před oslavami zahalily Peking šedivé mraky, čistou oblohu má proto zajistit osmnáct speciálních letadel, která budou rozprašovat chemické látky vyvolávající déšť. O rozptýlení smogu a mlhy se pak na zemi má postarat osmačtyřicet vozidel.

Armádní meteorologové tak se stoprocentní zárukou slibují, že 1.října bude v čínské metropoli mírně oblačné až slunné počasí…

Taiwan chce pokaziť čínske oslavy filmom o Ujguroch

Na Taiwane v deň 60. výročia vzniku Čínskej ľudovej republiky premietnu film o Ujguroch, v ktorom predstavia ujgurskú exilovú líderku Rebiju Kadírovú… Dokumentárny film Desať podmienok lásky o Kadírovej uvedú dnes a vo štvrtok.

Čína obviňuje Kadírovú zo zorganizovania etnických nepokojov v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťian na severozápade Číny, ktoré si v júli vyžiadali približne 200 obetí. Ujgurská aktivistka, ktorá žije v Spojených štátoch, obvinenia odmieta…

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments