Horké téma: Čína, Kašmír, Indie, jak se to rýmuje?



India a Čína už nebudú od Nemecka dostávať rozvojovú pomoc 30. 10. 2009

sme.sk

"Boj s chudobou je pre Nemecko dôležitejší ako kedykoľvek predtým. To znamená, že by sme naše zdroje mali použiť tam, kde môžu najviac pomôcť. Ekonomickí giganti ako Čína a India už tieto kritériá nenapĺňajú,"…

Podľa oficiálnych čísel Nemecko, druhý najvýznamnejší poskytovateľ rozvojovej pomoci vo svete po Spojených štátoch amerických, poskytol v roku 2008 Číne pomoc vo výške 67,5 milióna eur a Indii vo výške 84 miliónov eur.

Už v roku 2008 predchodkyňa súčasného ministra rozvoja sociálna demokratka Heidemarie Wieczoreková-Zeulová vyhlásila, že Nemecko nahradí finančnú pomoc Číne radami a "ekonomickým partnerstvom".

Na hraniciach v Kašmíri zastrelili dvoch ozbrojencov 30. 10. 2009

pluska.sk

Dvoch mužov, z ktorých jeden bol s veľkou pravdepodobnosťou členom ozbrojených síl Pakistanu, zastrelili dnes vojaci Indie na kontrolnej čiare, rozdeľujúcej Kašmír na pakistanskú a indickú časť.

Vo vzdialenosti asi 130 kilometrov severne od Šrínagaru potom vypukla ostrá prestrelka, do ktorej sa popri indických vojakoch zaplietli aj príslušníci pakistanskej armády.

Incident na hraniciach sa odohral dva dni po tom, ako príslušníci indických bezpečnostných síl zastrelili dvoch militantov, ktorí sa v inom pohraničnom regióne tiež pokúsili preniknúť na územie indického Kašmíru.

…Naí Dillí obviňuje Pakistan z podnecovania násilia a podpory vzbúrencov v Džammú a Kašmíre. Islamabad tieto tvrdenia popiera…

Čínské moudrosti: Buď přísný k sobě a tolerantní k druhým 30. 10. 2009

velkaepocha.sk

Fan Chunren (čti Fan Čchun-žen) žil v letech 1027-1101 n. l. a byl druhým synem Fan Zhongyana (čti Fan Čung-jena), význačného literáta čínské historie a důležité politické osobnosti dynastie Sung (960-1279)…

Jenom mluvit o zásadách nestačí, je třeba je uvést do praxe. Kdykoliv nastanou konflikty nebo obtíže, měli bychom nejdřív napravit sami sebe, než kritizovat nebo obviňovat jiné. Náš morální kapitál bude přibývat, když se budeme neustále zkoumat a budeme tolerantní k chybám druhých. To nám na oplátku umožní pozitivně ovlivnit ostatní.

Revoluce v internetu: počítače se naučí adresy v čínštině 30. 10. 2009

technet.idnes.cz

"Představuje to malý krok pro ICANN, ale obrovský krok pro tu polovinu lidstva, která latinku nepoužívá," uvedl generální ředitel organizace Rod Beckstrom. ICANN je americká nezisková organizace zodpovědná za přidělování internetových domén a adresního prostoru.

… Uživatelé internetu by je pak mohli začít hledat na začátku příštího roku, zejména v arabštině a čínštině, po nichž je poptávka nejvýraznější.

Na světě je kolem 1,6 miliardy uživatelů internetu. Více než polovina však mluví jazykem, který se píše jinak než latinkou.

Čína otevřela první burzu pro malé a soukromé podniky 30. 10. 2009

rozhlas.cz

Čína otevřela svou v pořadí třetí burzu. Určena je k obchodování s akciemi hlavně soukromých firem a jejím vzorem byl největší ryze elektronický trh ve Spojených státech Nasdaq.

Čínská vláda otevření nové burzy více než deset let oddalovala. Někteří investoři také namítali, že dojde k poklesu cen akcií v Šanghaji i burzovního indexu. Nic z toho se ale dosud nepotvrdilo, právě naopak.

Co se týče samotného obchodování na burze ChiNext, hodnoty prakticky všech akcií okamžitě vyrazily vzhůru minimálně o 75 procent.

První den tak byl značně divoký. Experti říkají, že v průběhu příštích týdnů se situace ustálí, doufají ale, že burza přiláká další zájemce.

V každém případě se otevírají nové možnosti investorům a podle prezidenta čínské komise pro cenné papíry Šang Fu-lina burza přispěje k podpoře technologicky vyspělých odvětví.

MMF zvedl prognózy růstu pro Asii 30. 10. 2009

zpravy.kurzy.cz

Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek vzestupně revidoval odhad růstu pro ekonomiky asijského kontinentu v letošním a příštím roce …

MMF ve výhledu pro asijský a pacifický region v jihokorejském Soulu uvedl, že odhaduje letošní růst Asie včetně Japonska, Austrálie a Nového Zélandu o 2,8% a v roce 2010 o 5,8%. V obou případech je to vzestupná revize květnové projekce o 1,5%.

Čína by si letos mohla užít nejrychlejší 8,5% růst a poté o 9,0% v roce 2010. HDP Indie by mohl v roce 2009 růst o 5,4% a o 6,4% v příštím roce, HDP Japonska letos klesne o 5,4% aby v roce 2010 rostl o 1,7%.

ADB v září projektovala letošní růst Číny o 8,2% a o 8,9% v roce 2010, což je vzestupná revize oproti březnu o 1,2%. Odhad růstu asijských rozvojových zemí jako celek ADB zvýšila o 0,5% na 3,9%.

Příběhy z Číny: Opravdu ušlechtilý člověk získá respekt skromným jednáním 31. 10. 2009

velkaepocha.sk

Kniha chování (Li Ji) říká: „Ušlechtilý člověk nezveličuje své úspěchy, ani je nepředvádí. Jen řekne fakta taková, jaká jsou“… „Aby se člověk choval k lidem s úctou a ctí, měl by chválit jejich dobré skutky a úspěchy… A tak, i když se ušlechtilý člověk chová skromně a tiše, lidé jej budou mít přirozeně v úctě.“

 

Čína rozjela masové rekvalifikace milionů lidí 2. 11. 2009

ct24.cz

Čtyřicet milionů dělníků přišlo podle čínských statistik v poslední době kvůli krizi o práci. Úřady se bojí, aby nezaměstnaní nezvedli vlnu sociálních nepokojů, a tak po celé zemi zahájili sérii rekvalifikačních kurzů.

Místní provinční úřady se obávaly, že miliony nezaměstnaných povedou k sociálním nepokojům. Proto se řešení situace stalo prioritou pro všechny složky místních vlád. Situace nás znepokojovala. Teď se snažíme najít vhodné přeučení pro každého. Nezaměstnaní tak mohou podnikat nebo pracovat v zemědělství.

Pro ty, co přišli o práci, jsme také snížili daně," oznámil představitel provinční vlády v An-chue Čou Š‘-čchü.

Kde soudruzi z Číny udělali chybu? Chtěli déšť, ale způsobili sněhovou kalamitu 2. 11. 2009

zahranicni.ihned.cz

Sněhovou kalamitu způsobili v Pekingu v neděli čínští meteorologové. Kvůli dlouhému období sucha vyvolali uměle srážky, které však studená fronta nečekaně proměnila ve sněžení, jež zavinilo problémy v silniční, železniční i letecké dopravě. Podle zpravodajského serveru BBC takhle časně v čínské metropoli nesněžilo již deset let.

Nedostatek srážek pociťuje především sever země, zatímco jih je naopak obětí častých záplav. Čínská vláda uplatňuje i další kontroverzní řešení klimatických problémů. V současné době buduje kupříkladu rozsáhlou síť tunelů a kanálů, které by měly vést vodu z jihu na sever. Projekt by měl být dokončen za pět let.

Čínská armáda rozšiřuje svou působnost do vesmíru 3. 11. 2009

rozhlas.cz

Vesmírné ambice Číny potvrdil velitel čínského letectva Generál Sü Čchi-liang, a to pro armádní list People´s Liberation Army Daily…

Jeho slova tak znějí jednoznačně, tím spíše, že velitel čínského letectva v budoucnu nevyloučil použití sofistikovaných kosmických zbraní i k útoku na vzdálené nepřátelské cíle, tedy že mají sloužit nejen k obraně, ale zároveň i k útoku, i když v rámci tzv.aktivní obrany…

Součástí zbraní určitě budou komunikační satelity, zařízení na vytváření vlastních map ostatních států a jejich základen. Tento družicový systém má být dokončen do roku 2015…

V neposlední řadě i rakety schopné sestřelit nepřátelské družice. Čína už tuto schopnost zasáhnout vojensky i ve vesmíru potvrdila před dvěma lety, kdy ze země odpálenou raketou zničila vlastní družici vzdálenou 800 km.

Generál Sü Čchi-liang nevylučuje ani útok na vzdálené cíle, pokud by pro Čínu představovaly jakoukoli hrozbu…

…Čína si jen uvědomuje své stále důležitější postavení ve světě, dnes je 3. nejsilnější ekonomikou a podle čínských armádních představitelů se světovou velmocí stane už v polovině 21.století a tomu má odpovídat i síla jejích ozbrojených sil.

Do jaké míry a zda vůbec chce rozpoutat nějaké závody zbrojení ve vesmíru, před čímž zatím vždy varovala, to se teprve ukáže.

Indie si nakoupila 200 tun zlata za 7 miliard dolarů 3. 11. 2009

ekonomika.idnes.cz

Členské země MMF v září schválily plán na prodej 403,3 tuny zlata, což představuje zhruba osminu zásob fondu. Oznámený prodej 200 tun zlata Indii překvapil obchodníky svou rychlostí. Navíc se předpokládalo, že hlavním zájemcem o zlato měnového fondu nebude Indie, ale Čína, která usiluje o diverzifikaci svých rozsáhlých rezerv.

Cena zlata se minulý měsíc díky slabému dolaru vyšplhala až na rekordní maximum 1070,40 dolaru za troyskou unci. Zpráva o prodeji zlata Indii by podle obchodníků mohla tlak na růst ceny žlutého kovu posílit.

Školení managementu – staňte se odborníky na Čínu 3. 11. 2009

dumfinanci.cz

Evropská komise a čínská vláda společně nabízejí plně hrazený program jazykového a obchodního školení v Číně. Manažeři malých a středních firem mají příležitost stát se odborníky na Čínu. Žádosti jsou přijímány do 7. ledna 2010.

METP byl zahájen v roce 2006 a vzhledem k trvale rostoucímu počtu žadatelů a dosud dosažené vysoké úspěšnosti byl Evropskou komisí a Čínou letos v létě rozšířen. V současnosti probíhá čtvrtý cyklus za účasti 105 manažerů. Kromě organizování celého pobytu hradí EU všechny poplatky za školení a poskytuje účastníkům měsíční příspěvek na životní náklady (1 000 Euro). Všichni absolventi obdrží oficiální diplom podepsaný velvyslancem EU v Číně a prezidentem Čínské komory zahraničního obchodu. Uchazeči by neměli mít žádné, nebo jen velmi omezené znalosti čínštiny.

Podrobné informace o podání žádosti, dokumenty potřebné k podání žádosti a všeobecné informace o METP najdete na webových stránkách www.metp.net.cn nebo kontaktujte asistenční linku METP na čísle +49 69 15402 638.

 

Škoda Auto čeká rekordní prodej aut. Hlavně v Číně 3. 11. 2009

aktualne.centrum.cz

Na konferenci v Berlíně to dnes podle webových stránek agentury Bloomberg řekl šéf Škody Reinhard Jung. Škoda podle něj zlepšila výhled díky podpoře prodeje aut v Německu a díky vládním opatřením v Číně.

Jung řekl, že ukončení šrotovného v Německu možná způsobí, že Škoda příští rok prodá až o 50 000 vozů méně. Předpokládaný pokles prodeje v Rusku, Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajině ale podle něj zřejmě pomůže vyrovnávat pokračující růst v Číně.


Čína chrání životní prostředí 3. 11. 2009

vtm.cz

Čína trumfla v klíčových ukazatelích boje se změnami klimatu Spojené státy. Podle zprávy vydané renomovaným World Resource Instute (WRI), sídlícím ve Washingtonu, dosáhne Čína příští rok svého hlavního cíle a sníží spotřebu energie na jeden dolar hrubého národního produktu o 20%….

Na konci příštího desetiletí budou mít její větrné elektrárny celkový výkon 150 gigawattů. To je pětkrát více než v USA. Už dneska má v Číně solární ohřívač každý desátý dům a ročně se počet solárních ohřívačů zvyšuje o 20%…

Po stopách tajné čínské mise v Praze: 25 hodin výzvěd 4. 11. 2009

aktualne.centrum.cz

Celkem pětadvacet hodin jednání absolvovala minulý týden v Praze velká čínská mise na různých institucích včetně parlamentu a ministerstva financí. Zajímala se o systém českých veřejných financí a mechanismy jejich kontroly.

Do Česka se navíc chystá další obchodní mise čínského klastru zajímajícího se o letecký průmysl. "Čínských firem tady bude během roku dvou určitě přibývat," řekl Aktuálně.cz mluvčí Czechinvestu Jiří Sochor.

Jde o vysoké posty čínského ministerstva financí včetně náměstka generálního ředitele a tří ředitelů odborů právního oddělení ministerstva…

O co přesně mají Číňané zájem? Všichni oslovení krčí rameny…

Rudá Čína otevřela dveře Disneylandu 4. 11. 2009

denik.cz

Po dvaceti letech námluv získala Společnost Walta Disneye od pekingské vlády zelenou. Může si utratit svých 3,6 miliard dolarů a poskytnout Číňanům několik desítek tisíc pracovních míst.

Je to „velmi důležitý milník“, soudí prezident společnosti Robert A. Iger. Západní mediální a zábavní společnosti dostaly „signál, že nyní budou Číňané budou tolerovat jistý druh západní investice“, vysvětluje Orville Schell z Centra asijsko-čínských vztahů. Jednání společnosti Walta Disneye s Číňany byla zdlouhavá a přerušovaná. Na rozhodnutí pekingských vládců měla největší vliv ekonomická krize. S příjezdem prezidenta Obamy do Číny koncem listopadu souvisí zřejmě jen okrajově.

Jeden Disneyův park již v Číně existuje: ovšem ve zvláštním světě, v samostatné správní oblasti Hongkongu. Od svého otevření v roce 2005 zaznamenává permanentní ztrátu z hospodaření. Hongkongské netáhne.

S šanghajským Disneylandem mají v americké společnosti jinší plány. Půjde-li vše podle předpokladů, měl by vyrůst v konkurenta floridského obřího parku, do nějž zavítá 45 milionů návštěvníků ročně.

Dalajlamova praneteř vstoupila do čínské komunistické strany 4. 11. 2009

mediafax.cz

"Moje babička byla dalajlamovou sestřenicí. Když v roce 1959 prchal do Indie, zeptal se jí a její rodiny, jestli jdou s ním. Babička ale odmítla. Řekla nám, že nikdy nezradila naši vlast," vypověděla o minulosti své rodiny pětatřicetiletá Te-jing Trolna.

"Jsem hrdá na to, že jsem se stala členkou čínské komunistické strany," řekla dále podle Sin-chua dalajlamova praneteř, která je členkou čínské armády, žije v provincii Kan-su na severozápadě Číny a do strany vstoupila již v červnu.

Te-jing Trolna uvedla, že doufá, že se jejímu prastrýci podaří jednou vrátit do vlasti…

"Je to už starý muž a starým lidem se stýská po domově. Přeji si, aby se vrátil zpět," dodala dalajlamova praneteř.

Indie nepovolí novinářům krytí dalajlamovy návštěvy 5. 11. 2009

ceskenoviny.cz

Pro cesty do tohoto himálajského svazového státu(Arunáčalpradéš), o nějž vede Indie dlouhá léta spor s Čínou, potřebují novináři zvláštní povolení ústřední vlády. Do oblasti má v neděli přicestovat tibetský duchovní vůdce dalajlama, který tam chce navštívit buddhistický klášter.

Mezi oběma zeměmi panuje i ekonomická rivalita a v neposlední řadě si Peking nárokuje asi 90.000 čtverečních kilometrů území státu Arunáčalpradéš, zatímco Indie prohlašuje, že Čína od roku 1959 neoprávněně okupuje 38.000 kilometrů čtverečních indického území v oblasti Aksaičin ve státě Džammú a Kašmír…

Dalajlama minulý týden prohlásil, že Čína jeho cesty příliš politizuje. Zdůraznil, že jeho rozhodnutí o cílech cest jsou v zásadě duchovního rázu, nikoliv politického.

Světová banka se hrozí bubliny v Číně 4. 11. 2009

tyden.cz

Cena akcií čínských firem tak letos vyletěla po stimulačních balíčcích čínské vlády, snížení povinných rezerv bank a poklesu úrokových sazeb o 72 procent. "Jestliže zde ještě není bublina, tak se právě vytváří," uvedl pro agenturu Bloomberg ekonom Světové banky Ardo Hansson. Podle ekonoma hongkongské pobočky Nomury Tomi Kinoshita se příští rok objeví obavy z přehřátí ekonomiky, což povede k úvahám o zpřísnění hospodářské politiky.

Světová banka zároveň Číně doporučila, aby začala měnit strukturu hospodářství…

Světová banka zvyšuje projekce růstu ve východní Asii 4. 11. 2009

patria.cz

Rozvíjející se ekonomiky východní Asie a Pacifiku porostou tento rok podle Světové banky o 6,7 % a v roce 2010 o 7,8 %. Důvodem je silná expanze čínské ekonomiky…

Bez Číny však budou ekonomiky východní Asie růst podle odhadů jen o 1,1 %, v příštím roce o 4,5 %…

…Z růstu v Číně budou nejvíce těžit země, které tam exportují zboží dlouhodobé spotřeby, elektronické součástky a suroviny.

Silná fiskální pozice Číny by jí měla umožnit pokračovat se stimulem po několik let, pokud to bude nutné…Důležitý je také růst významu domácí poptávky.

Monetární politika bude možná muset být utažena spíše dříve než později, protože se začíná objevovat nebezpečí vzniku inflace a vzniku bublin na trzích s aktivy, říká zpráva Světové banky.

Čína dobývá světový trh s ropou 5. 11. 2009

hn.ihned.cz

Čína začala skupovat kazašská ropná pole před deseti lety a nyní má ve Střední Asii více projektů než kterákoli jiná země. Zatímco největší západní ropné společnosti se vstupem do takto odlehlých regionů váhají, Peking tu postavil tři tisíce kilometrů dlouhý ropovod.

Smělost Číny znervózňuje západní svět…Odborníci na ropu se obávají, že s velkými čínskými společnostmi, za kterými stojí stát, nebude Západ schopen soupeřit.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) také varuje, že svět v polovině následující dekády čeká další ropný šok, tedy že poptávka převýší nabídku…

Snaha Číny postavit se velkým firmám, jako je Royal Dutch Shell či ExxonMobil, je ale zjevná. Sinopec provedl v březnu čínskou akvizici roku, když koupil za 7,6 miliardy dolarů švýcarskou firmu Addax, zabývající se průzkumem nalezišť.

Čína se však stále učí. "Není tajemstvím, že dřívější čínské projekty v Africe nefungovaly příliš dobře, protože Čína nevyužívala tamní pracovní sílu," říká de Margerie. Dodává, že Peking si svou chybu již uvědomil a poučil se z ní.

…Čínské firmy letos dokončily třetí část projektu plánovaného ropovodu z Atyrau na pobřeží Kaspického moře v Kazachstánu do čínského Alašankou.

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments