Horké téma: Čína XII – Americké škemrání, ruské obavy a skotská radost




Čína chce zlepšit pověst svých výrobků celosvětovou reklamou 2. 12. 2009 

rozhlas.cz

Muž zavazující si tkaničky čínské sportovní obuvi, žena připravující snídani z potravin vyndávaných z čínské ledničky, mladí lidé čekající na autobus a poslouchající hudbu na čínských přehrávačích nebo cestující sedící v letadle pocházejícím z Číny.

Třicetivteřinová reklama má jasný cíl – napravit reputaci zboží nesoucí označení Made in China.

Náprava pošramocené pověsti ovšem bude dlouhou a krkolomnou cestou. Kopírování prakticky čehokoli navíc v nejlidnatější zemi světa pokračuje vesele dál, automobily počínaje a zbraňovými systémy konče.

 

USA se snaží přimět Čínu k většímu angažmá v Afghánistánu 4. 12. 2009

rozhlas.cz

Spojené státy žádají Čínu o otevření hranice s Afghánistánem. Washington totiž hledá další cesty pro zásobování a podporu svých jednotek, jejichž počet v Afghánistánu brzy dosáhne 100 000.

Peking k tomu navíc vyzývá i afghánská vláda, podle které by Čína měla v této horské oblasti vybudovat i železnici a silnici. ČLR je navíc jedním z největších investorů v Afghánistánu, s Kábulem například uzavřela dohodu o těžbě mědi za 3,5 miliardy dolarů.

 

GM posiluje své pozice v Asii, pomohou jí Číňané 4. 12. 2009

ekonomika.ihned.cz

Asijské trhy nabývají čím dál větší důležitosti pro výrobce automobilů. Naposledy to potvrdil americký koncern General Motors (GM), který v pátek oznámil, že vytvoří s čínským partnerem SAIC společný podnik pro výrobu a prodej automobilů v Indii…

"Obě společnosti cítily, že je správný čas k prohloubení spolupráce za hranicemi Číny," uvedl šéf mezinárodních aktivit GM Nick Reilly. "Firmy SAIC a GM mají silnou pozici k tomu, aby uvedly mimo Čínu konkurenceschopné produkty, které uspokojí požadavky spotřebitelů v Indii i na dalších trzích s velkým potenciálem," dodal předseda SAIC Chu Mao-jüan.

 

Saab prodal zařízení na výrobu svých starších modelů čínské BAIC 4. 12. 2009 

zpravy.kurzy.cz

Švédská automobilka Saab prodala zařízení na výrobu svých starších modelů 9-5 čínské společnosti Beijing Automotive (BAIC)…

Podle deníku začal Saab s demontáží výrobní linky pro starší modely sedanů už v říjnu…

BAIC chce zvýšit svůj podíl na mezinárodních trzích a podle analytiků by proto mohl odkoupit od Saabu i další aktiva, ale už ne celou automobilku, jak původně plánoval…

 

Saab má poslední měsíc života. Buď ho koupí Číňané, nebo skončí 4. 12. 2009 

tn.nova.cz

Značka ale ještě není ztracena. Objevil se totiž prý zájemce z Číny, a to konkrétně Beijing Automotive Industry Holding Co. Ten prý chce kompletně celý byznys plán na převzetí, jaký měl Koenigsegg, a to včetně finanční pobídky. Je otázkou, zda něco takového dostane, protože bankéři se bojí vyvedení tohoto ohromného kapitálu do Číny. Možná se tak BAIC s GM nedohodnou.

 

Čína a Světová banka plánují průmyslové zóny v Africe 4. 12. 2009

patria.cz

Čína chce ve spolupráci se Světovou bankou (SB) vytvořit v Africe průmyslové zóny a postavit v nich levné továrny…

Prezident Světové banky Robert Zoellick řekl, že Peking má o návrh značný zájem. "U některých lidí v Číně to není jen vůle, ale značný zájem. Já jsem s tamním ministrem obchodu Čchen Te-mingem hovořil o tom, že některé závody s nízkou přidanou hodnotou je možné přesunout do subsaharské Afriky. Třeba výrobu hraček nebo obuvi,"…

Zoellick řekl, že v Africe je třeba vybudovat infrastrukturu, která by přilákala čínské investice…

Plán na přesun větší části výroby do Afriky ale zřejmě narazí na silný odpor přímo v Číně. Peking totiž odolává rostoucímu mezinárodnímu tlaku, aby dovolil rychlejší růst kurzu čínské měny jüan…

 

Američané touží po izolacionismu jako nikdy za 40 let 5. 12. 2009 

 

aktualne.centrum.cz

 

 

Dvě vlekoucí se války a ekonomická krize vedou Američany k izolacionismu. Že by se měly Spojené státy v zahraniční politice stáhnout do ústraní a starat se především samy o sebe, si myslí 49 procent obyvatel USA, nejvíce za poslední čtyři dekády.

Se znepokojením sledují obyvatelé USA také rostoucí vliv Číny. Čtyřiačtyřicet procent z nich se dokonce domnívá, že je to právě Čína, kdo je nejsilnější ekonomickou silou ve světě, o USA se tak vyjádřilo 27 procent. Ještě v únoru 2008 to přitom bylo 41 pro USA a 30 procent pro Čínu.

 

 

Staví Čína „velkou protiraketovou“ zeď? 5. 12. 2009 

 

pravda.ru

 

V listopadu 2009 Čína dokončila výstavbu radarové stanice včasné výstrahy proti balistickým raketám (BMEW – protiraketový systém včasného varování), který se nachází v západní části země – autonomní oblast Sin-ťiang (Ujgurská autonomní oblast). Na internetu se okamžitě objevily fotografie tohoto objektu.

 

Na co Čína objekt potřebuje, odpovídá pro pravda.ru expert Institutu pro politické a vojenské analýzy Anatolij Cyganok:

 

Zatím to vypadá, že se Čína stane třetí zemí na světě s vlastním systémem protiraketové obrany. Například fakt, že Čína zahájila vesmírný družicový program, poskytuje radarové údaje o raketové situaci na území sousedních států.

 

Představuje toto zařízení hrozbu pro Rusko? Bezpochyby. V současnosti o tom nemluvíme otevřeně, ale do budoucna může být Peking pro Moskvu potenciálním nepřítelem.

 

To můžeme posoudit na těchto příkladech. Na naší západní hranici nejsou žádná vojenská opevnění, naopak na Dálném východě jsou. Na druhou stranu –  i když čínské vedení výslovně neříká, že severní soused je nepřítel, některé skutečnosti o tom svědčí.

 

Pravidelně tam vycházejí stovky tisíc výtisků knih, které uvádějí, že Rusko získalo „významnou část svých východních území na úkor Říše středu v důsledku nespravedlivých dohod.

 

Konkrétně jde o Něrčinskou smlouvu ze XVII. století. Existují i další podobné příklady z čínských učebnic, které uvádějí, že čínské území sahá až na západní Sibiř, což se týká nejen Ruska, ale i Kazachstánu.

 

Vojenská konfrontace není Rusku ku prospěchu. Naše armáda má méně než milion lidí, zatímco čínská čítá dva a půl milionu. A Čína může v brzké době získat i převahu technickou.

 

Provoz této radarové stanice je jen jeden z důkazů. V příštích 10-15  letech má Peking v úmyslu zprovoznit svůj systém protiraketové obrany, který mu umožní ještě sebevědoměji mluvit s dalšími světovými mocnostmi, včetně Ruska a Spojených států.

 

Je možné, že objektů v Ujgurské autonomní oblasti může být více. Čínu vždy znepokojovaly zahraniční aktivity v sousedním Afghánistánu. Na žádnou stranu se nepřiklonila, ani na sovětskou, ani na západní.

 

Dnes roste znepokojení nad výroky západních představitelů, že síly NATO, zejména USA, nemají v úmyslu Afghánistán opustit. Čínští stratégové si dobře uvědomují, že většina ozbrojených sil, dříve umístěných v západní Evropě, jež měla „zadržovat“ bývalý Sovětský svaz, se posunula blízko k hranici s Čínou. K tomuto procesu došlo v průběhu posledních 15 let.

 

Na druhou stranu Čína se znepokojením sleduje vývoj v Pákistánu, na který také přeskočil plamen afghánské války. Skutečnost, že se Taliban přiblížil na 40 až 50km od pákistánských strategických zařízení, budí znepokojení.

 

Existuje vážné riziko, že se jaderné zbraně Islámabádu dostanou do rukou islámských radikálů. Riziko se zvětšuje i tím, že Čína má národnostní potíže v muslimských oblastech, zejména v Sin-ťiangu.

 

Když už mluvíme o novém čínském radaru, nezapomínejme na další věc. Je to ta skutečnost, že dalším potenciálním soupeřem Číny je Indie. Před padesáti léty spolu tyto země dokonce válčily. Indie byla považována za hlavního sovětského partnera v regionu. A vzpomeňme si, že v šedesátých a sedmdesátých letech byly vztahy mezi Čínou a SSSR nepřátelské.

 

Sovětský svaz už neexistuje, ale indicko-čínský konflikt není zapomenut. A pokud jsme klíčové pozice v Indii dříve zaujímali my, tak teď nás odtamtud přesvědčivě začínají vytěsňovat Američané. Je to zvláště vidět ve sféře vojensko-průmyslové spolupráce. A pro Peking to ve světle svrchu napsaného, nevypadá jako dobrá zpráva.

 

Nyní ve střední a jižní Asii probíhá proces přerozdělování sfér vlivu a hranic. A samozřejmě Čína, jako nejvlivnější země v regionu u toho nemůže chybět. A tak není divu, se Nebeská říše chystá podpořit své ambice vývojem moderních zbraní.

 

 

Toyota chce uspokojit poptávku, postaví nové závody v USA a v Číně 5. 12. 2009 

 

naseadresa.cz

 

Toyota, největší světový výrobce automobilů, postaví nové závody v USA a v Číně. Cílem je uspokojit rostoucí čínskou poptávku a snížit nepříznivý dopad jenu vůči dolaru, uvedla agentura Reuters.

 

V Číně bude Toyota pokračovat ve výstavbě společné s China FAW Group. Realizace projektu byla po vypuknutí globální krize pozastavena.

 

 

Čína zůstává hlavním trhem s auty. Letos prodala přes 12 milionů vozů 7. 12. 2009 

 

ekonomika.idnes.cz

 

Automobilovému průmyslu v Číně se narozdíl od zbytku světa stále daří. Za letošní rok se tu prodalo už více než 12 milionů vozů. Prodej za celý rok by měl přesáhnout 13 milionů.

 

Čína tak zůstává největším trhem s auty na světě…

 

 

Bloomberg: Skotská whisky ožívá díky Číně a Indii 7. 12. 2009

 

e15.cz

 

Podle edinburghské Asociace pro skotskou whisky rostou investice do lihoviny nejrychlejším tempem od šedesátých let. Důvod je jediný – producenti musejí uspokojit rostoucí poptávku Číny a Indie. „Číňané se do skotské zbláznili,“…

 

Vývoz nápoje loni dosáhl rekordních 3,1 miliardy liber. Největšími zákazníky jsou Francie a USA, ale rostou i počty kupců z Brazílie, Ruska a právě Asie…

 

 

Čína nabízí šanci firmám v oblasti ekologicky čistých technologií 8. 12. 2009 

rozhlas.cz

 

Evropsko-čínský obchod by se měl dočkat dalšího povzbuzení. Po listopadovém summitu v čínském Nanjingu dnes začíná další setkání obchodníků v Paříži. Tentokrát se obě strany zaměří na obchod a spolupráci v oblasti ekologicky čistých technologií.

 

Právě o ekologicky čisté technologie má totiž Čína, vzhledem k závazku snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů až o 45 procent, velký zájem.

 

"Obrovský růst ekonomiky je vykoupen daní, a ta daň je nenávratné poškození ekologie. Vláda s tím musí něco dělat, vyhlašuje pětileté plány a programy na zlepšení ekologie,"…

 

"Čína v minulém roce vyhlásila stimulační balíček ve výši 576 miliard dolarů a tyto peníze plynou do projektů na infrastrukturu a také na enviromentální projekty,"…

 

 

Rusko a Indie uzavřely dohodu o civilní jaderné spolupráci 8. 11. 2009 

ceskenoviny.cz

 

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a indický premiér Manmóhan Singh uzavřeli dnes v Moskvě dohodu o posílení spolupráce při civilním využití jaderné energie…

Šéf ruské státní jaderné společnosti Rosatom Sergej Kirijenko na okraj rozhovorů sdělil, že Rusko vybuduje v Indii několik nových jaderných reaktorů…

Kirijenko odhadl cenu kontraktu na "několik desítek miliard dolarů"…

"Jako symbol prohlubující se indicko-ruské spolupráce ve sféře jaderné energetiky budou vybudovány další čtyři nové reaktory. Vytipovali jsme další místo ve svazovém státě Západní Bengálsko," řekl Singh.

Medveděv se dal slyšet, že Rusko si nepřeje, aby si další státy opatřily jaderné zbraně…

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) loni v září na návrh Washingtonu zrušila 34 let starý celosvětový zákaz jaderného obchodu s Indií. Embargo bylo na Indii uvaleno po jejím testu nukleární zbraně v roce 1974. MAAE jeho zrušení podmínila tím, že Dillí bude dodržovat podmínky smlouvy o nešíření jaderných zbraní, přestože ji nepodepsalo, a přestane s jadernými zkouškami.


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments