Horké téma: Čína XIII – Pohřbila Čína Kodaň?




Čína kritizuje Západ za znečišťování ovzduší 8. 12. 2009

tyden.cz

 

Čína na klimatickém summitu v Kodani kritizovala vyspělé západní státy za příliš malé snižování emisí skleníkových plynů…Podle vedoucího čínské delegace Su Weje jsou cíle stanovené USA, EU a Japonskem nedostatečné. 

 

Su, jehož země je největším světovým znečišťovatelem ovzduší, zdůraznil, že plány Washingtonu, Bruselu a Tokia na omezování emisí zaostávají za doporučením klimatického panelu OSN snížit do roku 2020 množství vypouštěných plynů o 25 až 40 procent oproti stavu v roce 1990. Jedině tak se podle panelu podaří odvrátit negativní dopady globálního oteplování.

 

Podle Sua nestojí americký závazek snížit emise do konce příštího desetiletí oproti stavu v roce 1990 o tři procenta za povšimnutí. Za dostatečný nepovažuje ani záměr EU omezit do roku 2020 emise o minimálně 20 procent a Japonsko si podle něj pro svůj slib 25 procent klade nereálné podmínky.

 

Podle dřívějších informací Bílého domu přiveze americký prezident Barack Obama do Kodaně závazek, že USA sníží emise do roku 2020 o 17 procent, ovšem oproti stavu v roce 2005. V porovnání s rokem 1990, který se běžně bere za základ, je to snížení jen o tři až čtyři procenta.

 

 

Afghánská bída, čínské dějiny a zahrady impresionistů 8. 12. 2009 (doporučuji celý článek)

rozhlas.cz

 

…Říše středu už několikrát kolísala mezi rozmachem a úpadkem a spolu se Spojenými státy a Ruskem patří k zemím, které nelze dobýt. Čína si proto dělá, co chce, ignoruje přání jiných států a svým partnerům ani soupeřům obvykle neustupuje

 

Vzdělaní Číňané nikdy nezapomenou, že jejich země byla v 17. a 18. století za dynastie Tang nejmocnější a nejvyspělejší světa. Totéž se dá říci o 13. století za vlády Mongolů a o 15. století, kdy panovala dynastie Ming. Právě proto nyní narazíte na spoustu Číňanů, kteří věří, že opět nadešel jejich čas…

 

Číňané ve své době vládli téměř celé Asii a ve 13. století se jejich vojska objevila v Polsku, Maďarsku a Německu, kde likvidovala evropský feudalismus. Císař Kublaj Chán byl poměrně osvícený vládce, který v době předinkviziční Evropy toleroval všechny náboženské víry a počet vykonaných rozsudků smrti byl za jeho panování nižší než v dnešních Spojených státech…

 

…Existuje mýtus, že Čína se ve své historii o zahraničí nezajímala…

 

Čínští vůdci si zřejmě své dlouhodobé geopolitické ambice nechají pro sebe…

 

 

Tajný plán Číny na ovládnutí Tchaj-wanu 9. 12. 2009 

velkaepocha.sk

 

Minulý týden, krátce po vydání své nové knihy Pohroma Tchaj-wanu, uspořádal její autor Yuan Hongbing tiskovou konferenci. Prohlásil, že demokracie na Tchaj-wanu se stala hlavní hrozbou komunistické Číny a že její režim sestavil propracovaný plán, jak se s Tchaj-wanem vypořádat.

 

Yuan, který žije v exilu v Austrálii, je demokratický aktivista a bývalý profesor práv…

 

Profesor ve své knize píše, že všechny strategické příkazy přichází přímo od čínských vůdců Hu Jintaa a Wen Jiabaa…

 

Kniha Pohroma Tchaj-wanu byla týden po svém zveřejnění vyprodána…

 

 

Cesta na východ 10. 12. 2009 (doporučuji celý článek)

blisty.cz

 

Čína je krásná země pracovitých lidí a prastaré kultury, která dala světu kompas, papír, papírové peníze a cenné papíry, knihtisk a noviny, hedvábí, porcelán, střelný prach, reaktivní pohon raket a další vynálezy, bez kterých by Evropa například ani neobjevila Nový Svět nebo nevzlétla do vesmíru…

 

Je ovšem také obecně známo, že český mainstreamový tisk – na rozdíl od německého nebo amerického, donekonečna opakuje o Číně hloupé a většinou i směšné nesmysly, hlásané zejména představiteli takzvané "strany pravdy a lásky" a čpící přitom Orwellem na sto honů…

 

Prezentace Česka v Číně v režii zastupitelství k tomuto určených a bohatě živených z kapes daňových poplatníků, je bohužel stále děsivá…

 

 

Peking brzdí automobilový boom, zvýší daň na malá auta 9. 12. 2009

ekonomika.ihned.cz

 

Čína se rozhodla zvýšit daň na nákup malých automobilů na 7,5 procenta ze současných pěti procent. Oznámil to ve středu čínský kabinet. Peking tak brzdí vládní stimuly, které letos vedly k výraznému růstu prodeje osobních automobilů.

 

Peking v rámci stimulace trhu zasaženého dopadem globální hospodářské krize snížila daň v loňském roce na pět procent z původních deseti procent, aby podpořila poptávku po automobilech. To se vládě podařilo. Již počátkem tohoto roku začala Čína překonávat klesající americký trh.

 

Čínská vláda podpořila automobilový trh nákupními pobídkami, které skončí na konci tohoto roku. Analytici proto příští rok čekají zřetelné zvolnění růstu…

 

 

Vládnoucí strany Číny a Japonska se snaží dohodnout na celkovém posílení vztahů 10. 12. 2009

news.xinhuanet.com

 

Čínský prezident Hu Jintao se 10.prosince 2009 v Pekingu setkal s generálním tajemníkem Demokratické strany Japonska (DPJ) Ichiro Ozawou.

 

Ozawa je vedoucím 600 členné delegace, včetně 146 zákonodárců DPJ horní a dolní komory japonského parlamentu…

 

Hu zahájil meeting oslovením Ozawy jako „starého přítele čínského lidu, který navštívil Čínu mnohokrát a zásadním způsobem přispěl ke vzájemným vztahům“…

 

 

Japonské průzkumné družice 11. 12. 2009 

atmonline.cz

 

Japonsko dne 1. prosince 2009 úspěšně vyneslo na oběžnou dráhu svou další družici optického průzkumu…Připojí se ke dvěma dalším průzkumným družicím, jedné optického a druhé radiolokačního průzkumu…

 

Hlavní předností družice, nesoucí radar, je schopnost snímat povrch Země za všech meteorologických podmínek i skrz oblačnost. Z technického hlediska družice této kategorie porušují japonské zákony z roku 1969, které Japonsku umožňují využívat kosmický prostor výhradně k nevojenským účelům…

 

…Japonsko pohotově zaměřilo své úsilí na získání a uvedení do provozu osmi přehledových družic od roku 2006 s jediným cílem – trvale sledovat kroky Severní Koreje v oblasti vývoje jaderných zbraní a balistických raket. Analytici ale tvrdí, že jejich pozornost je soustředěna rovněž na Čínu a Rusko…

 

…Spojené státy poskytují Japonsku při vývoji a výrobě družic vydatnou technickou pomoc. Stejně jako většina dalších uživatelů průzkumných družic, i Japonsko se s jejich efektivností nikomu nesvěřuje.

 

 

Průmyslová výroba v Číně rostla v listopadu nejrychleji za dva a půl roku 11. 12. 2009 

ekonomika.ihned.cz

 

Průmyslová výroba v Číně v listopadu prudce vzrostla a zaznamenala nejrychlejší vzestup za téměř dva a půl roku…

 

Produkce průmyslu v meziročním srovnání zrychlila růst na 19,2 procenta z říjnového tempa 16,1 procenta a expandovala nejrychleji od června 2007. Ekonomové očekávali zvýšení o 18 procent.

 

…Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 0,6 procenta.

 

…Dovoz se proti loňskému listopadu zvýšil o 26,7 procenta a zastavil sérii 12 měsíců propadu.

 

…Export klesl meziročně o 1,2 procenta…

 

…Obchodní přebytek Číny klesl na 19,9 miliardy dolarů z říjnových 24 miliard dolarů.

 

…Politicky citlivé jsou zejména ceny potravin, které v listopadu vzrostly o 3,2 procenta, zatímco ostatní ceny klesly o 0,7 procenta.

 

Podrobné ekonomické informace za listopad.

 

 

Výroba českých skleněných ozdob vymírá, ustupuje krizi i plastu z Číny 11. 12. 2009 

ekonomika.idnes.cz

 

"Proboha, ne!" stačila v jednom pražském obchodním centru vykřiknout maminka ještě před tím, než její syn upustil na zem vánoční kouličku. Ničeho se ale bát nemusela, koulička se k jejímu překvapení nerozbila. Byla totiž z plastu.

 

České obchodní řetězce totiž ručně foukané a malované ozdoby prakticky nenabízejí. Jsou pro ně příliš drahé a nakupují proto mnohem levnější výzdobu z Číny.

 

 

Příklad pro USA: Čína plní plán tvorby pracovních míst na 110 procent 12. 12. 2009

ekonomika.ihned.cz

 

Čínský ekonomický tygr překonal další metu potvrzující, že z globální krize zřejmě vzejde jako vítěz…

 

Za období od ledna do konce října vzniklo v Číně 9,4 milionu nových pracovních míst, zatímco původní předpoklád vlády byl za celý rok vytvořit 9 milionů…

 

Z propuštěných lidí během krize si za 10 měsíců letošního roku našlo práci 4,4 milionu, což je přibližně 88% z plánovaných 5 milionů.

 

Úřady odhadují, že během krize přišlo o práci kolem 20 milionů Číňanů…

 

 

AP: Čína se snaží poradit si s hroutícím se zdravotnictvím 13. 12. 2009 

ceskenoviny.cz

 

Rodina Ťiových, neschopná spolehnout se na hroutící se čínský systém zdravotnické péče, propadla zoufalství. Lékaři odpojili jejich patnáctiletou dceru Ťi Siao-jen od dýchacích přístrojů a poslali ji domů, protože rodiče nebyli s to platit za pobyt v nemocnici.

 

Takové hrůzné příběhy přiměly čínskou vládu spustit nákladem 850 miliard jüanů tříletý program s cílem ozdravit zdravotnický systém. Země kdysi poskytovala jen základní, nicméně všem přístupnou lékařskou péči. Ale spolu s tím, jak Čína v průběhu uplynulých 30 let přecházela od socialismu k tržní ekonomice, zdravotnictví upadalo. Náklady na lékařskou péči rostly rychleji než příjmy a v dnešní době si léčení mohou dovolit jen ti, kteří na to mají. Téměř třetina chudých Číňanů říká, že na vině jejich chudoby je především jejich zdravotní stav.

 

Dřív stát zajišťoval pracujícím lékařskou péči "od kolébky po hrob" a vytvořil armádu "bosých doktorů", jen částečně kvalifikovaných zdravotnických pracovníků, kteří poskytovali základní péči na venkově, starali se o zlepšování tamní hygieny a očkovali děti. To všechno ale vzalo za své, když Čína přešla na systém volného trhu.

 

… Podle loňského průzkumu národního zdraví se zhruba 70 procent lidí zřeklo doporučené hospitalizace, protože si ji nemohli dovolit.

 

 

Stredoázijským plynovodom začalo prúdiť palivo do Číny 14. 12. 2009

pluska.sk

 

Plynovod sa stal prvou energetickou cestou z regiónu, ktorá úplne obchádza Rusko…

 

Plynovod prechádza 1800 kilometrov cez turkménske a uzbecké územie na hranice s Kazachstanom. Jeho územie pretína v dĺžke 1300 kilometrov a v Číne pokračuje ešte 4500 km.

 

Turkménsko dodá v roku 2010 Číne 6 miliárd kubických metrov (m3) paliva a dodávky bude postupne zvyšovať tak, že v roku 2015 vzrastú na 40 miliárd m3.

 

 

Čína slaví otevření nového plynovodu, Evropa neví, co s Nabuccem 14. 12. 2009 

ct24.cz

 

Čína zprovoznila nový plynovod o délce 7 tisíc kilometrů. Povede plyn z ložiska v Turkmenistánu přes Uzbekistán, Kazachstán až do čínské provincie Sin-ťiang…Zatím využívá jen třetinu své kapacity, plně využit bude do tří let…

 

"Tento projekt má nejen obchodní nebo ekonomické hodnoty. Je také politický," uvedl Kurbanguly Berdymukhamedov, prezident Turkmenistánu. Existují však pochybnosti, zda bude Turkmenistán schopen dodávky realizovat. Stát se totiž zavázal s více stranami. Mimo Číny ještě s Ruskem či Evropskou unií.

 

Naproti oslavujícímu asijskému tygru zápasí Evropa s projektem Nabucco…

 

 

Čína hledá v Česku partnery pro stavbu letecké flotily 14. 12. 2009

aktualne.centrum.cz

 

Podle Czechinvestu se Čína chystá postavit flotilu tisíce proudových letadel pro vnitrostátní letecké společnosti. Číňané také shánějí technologie pro kontrolu leteckého provozu na připravovaných letištích. A chystají se otevřít vzdušný prostor do 600 metrů – to podle agentury povede k velkému zájmu o ultralajty a bysnysletadla.

 

Největším společným vědeckotechnickým projektem Číny a Evropské unie je teď navíc podle Sochora spolupráce s evropským navigačním programem Galileo.

 

"Možnosti pro spolupráci mezi Českou republikou a Čínou jsou v oblasti letectví opravdu obrovské. Čína odhaduje, že bude do několika let potřebovat až tisíc regionálních proudových letadel, aby zajistila rychlou dopravu uvnitř země. Nebude přitom nakupovat už existující typy letadel, ale rozhodla se vyvíjet vlastní,"… "Právě potenciální dodavatelé sestav a technologií pro tyto budoucí letouny patří mezi ty, které v České republice hledají,"…

 

 

Čínu, Hongkong a Macao spojí nejdelší most přes moře 15. 12. 2009 

ct24.cz

 

V Číně dnes začali stavět nejdelší most přes moře, který spojí čínské administrativní středisko Ču-chaj s Hongkongem a Macaem… Most by měl být hotový nejdřív za 6 let, bude měřit 50 kilometrů, z toho 35 kilometrů povede přímo nad vodní hladinou. Celý projekt by měl podle plánů přijít na skoro 200 miliard korun.

 

Čínská vláda si od stavby mostu slibuje rozvoj hospodářské oblasti kolem Perlové řeky, která by se spolu s Hongkongem a Macaem mohla do roku 2020 stát předním světovým ekonomickým centrem.

 

 

UBS: Porostou problémy v oblasti vládního dluhu; Čína si míchá vlastní dluhovou krizi 17. 12. 2009

patria.cz

 

V čínské ekonomice lze nyní sledovat obrovskou setrvačnost, fiskální stimulace dosahuje velkých rozměrů stejně jako objem úvěrů pumpovaných do ekonomiky. Proto v krátkém období, tedy přibližně do poloviny příštího roku, investoři pravděpodobně nebudou zklamáni. Vytvářením obrovského množství úvěrů si ale tato země „míchá svou vlastní dluhovou krizi“. Pokud se nebude krotit, „celé to skončí pláčem“. V Číně se teď bezpochyby děje to samé, co se dělo ve Spojených státech před krizí, otázkou však zůstává, zda to skončí nebo zda se v tom bude pokračovat. Magnus se obává, že k omezení nedojde a o to více „budou muset později šlápnout na brzdy; ke konci roku 2010 nebo v roce 2011“.

 

 

Čínský realitní a kapitálový trh jsou „letadlo" 18. 12. 2009

tyden.cz

 

Ceny čínských nemovitostí a akcií jsou „bublinou, která splaskne, jakmile začne růst inflace v roce 2011, prohlásil pro agenturu Bloomberg bývalý hlavní ekonom Morgan Stanley v Asii Andy Xie. "Čínské trhy s aktivy jsou Ponziho schéma," zdůraznil.

 

 

Dohodu o globálním oteplování "zablokovala Čína" 20. 12. 2009

blisty.cz

 

Dohodou, která byla nakonec připravena v Kodani v sobotu ráno, se měly země zavázat k rozsáhlým škrtům emisí uhlíku. Nakonec nebyla přijata, protože Čína se ostře postavila proti americkému tlaku, aby se podrobila režimu mezinárodní kontroly. Čínský premiér Wen Jibao odešel v jednu chvíli z konference a poslal k vyjednávání s Barackem Obamou nízko postaveného úředníka pro protokol. Nakonec text, který připravila Čína – a který podpořily Brazílie, Indie a africké země – slibuje obecně, že svět bude usilovat o to zamezit, aby světové teploty stouply nad 2 stupně Celsia. Avšak dohoda nezavazuje žádnou zemi, aby učinila konkrétní snížení emisí.

 

Dramatické události ukončily čtrnáct dní obtížných a často machiavelských vyjednávání, během nichž se vlivná Čína spojila s Indií, s Brazilií a s africkými zeměmi a zabránila úsilí bohatých zemí prosadit závaznou smlouvu, která by vyhovovala jejich zájmům.

 

 

Čína je s Kodaňskou dohodou spokojená 20. 12. 2009  

ct24.cz

 

Mezinárodní konference o klimatu, která do Kodaně svedla dohromady více než 110 světových představitelů, přinesla "podstatné a pozitivní výsledky", řekl dnes čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch’…dohoda zachovala princip "společné, ale diferenciované odpovědnosti" a učinila krok kupředu v otázce podpory závazného snižování emisí pro rozvinuté země a dobrovolných kroků pro státy, které se teprve rozvíjejí.

 

"Rozvinuté a rozvíjející se země jsou velmi odlišné, pokud jde o jejich historickou odpovědnost za produkci emisí a jejich současnou hladinu," uvedl Jang v prohlášení. "Proto by měly mít rozdílné povinnosti a závazky v boji proti klimatickým změnám," dodal. 

 

 

Čína – Vláda pro příští rok plánuje ekonomický růst o osm procent 21. 12. 2009

patria.cz

 

Čínská vláda plánuje i pro příští rok hospodářský růst o osm procent. Sdělil to dnes ministr průmyslu a informačních technologií Li I-čung. Průmyslová výroba by se podle ministra měla zvýšit o 11 procent.

 

Čínská vláda v reakci na globální finanční krizi a hospodářskou recesi podnítila počátkem roku prudký nárůst úvěrů a podpořila ekonomický růst rozsáhlou stimulací z veřejných financí. Peking se nyní chce zaměřit na strukturální reformy, které by omezily závislost ekonomiky na exportu a zahraničních investicích…

 

 

Číňané se zajímají o letouny z Kunovic 21. 12. 2009

ekonomika.idnes.cz

 

Českým výrobcům letadel se otevírají velké možnosti v Číně. Zástupci šesti čínských leteckých firem se totiž zajímali o české letecké výrobce…

 

Číňany podle informací ze zákulisí jednání zaujaly mimo jiné vrtulníky Sikorsky, stejně jako dopravní turbolety L 410 z kunovické letecké továrny Aircraft Industries.

"Podle odhadu Airbusu bude Čína do několika let potřebovat přes tisíc nových regionálních letounů. Právě tady může být jedna z možných oblastí spolupráce pro české firmy,“ podotkla Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka agentury CzechInvest.

 

 

EDF vybuduje v Číně jadernou elektrárnu za 7,3 miliardy dolarů 21. 12. 2009

ekonomika.ihned.cz

 

Francouzská energetická společnost EDF bude mít třicetiprocentní podíl v čínské jaderné elektrárně, kterou vybuduje za 7,3 miliardy dolarů (přes 192 miliard Kč) v provincii Kuang-tung na jihu země. Čína díky dohodě získá i technologie, o které dlouho usilovala.

 

U pondělního podpisu dohody o elektrárně byl v Pekingu i francouzský premiér François Fillon…

 

V Tchaj-šanu budou stát dva reaktory s kapacitou po 1,75 gigawattu. Provoz elektrárny by podle plánů měl začít v roce 2014…

 

 

Čína už nesmí bránit USA v dovozu hudby, filmů a knih 21. 12. 2009 

ct24.cz

 

Světová obchodní organizace (WTO) dnes potvrdila, že Čína protiprávně brání dovozu hudebních nosičů, filmů a knih ze Spojených států amerických…

 

Peking sice dovoz zmíněných artiklů povoluje, americké firmy ale musejí nosiče a knihy v Číně prodávat přes čínské podniky a ty kontroluje stát. U WTO se dnes zároveň otevřel nový případ, kde USA Čínu obviňuje z manipulace s cenami klíčových součástí nutných k výrobě oceli a hliníku…

 

 

Goldman Sachs: Rally bude pokračovat; současná situace v Číně je důležitější než to, co se děje v USA 21. 12. 2009

patria.cz

 

Jim O’Neill, hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs …, v pátek pro CNBC sdělil, že není důvod, aby měnil svůj pozitivní názor na budoucí vývoj globální ekonomiky a zejména na země BRIC… Minulý rok a vlastně celé poslední desetiletí ukázalo, že Čína, Brazílie a Indie „jsou stále dominantnějším faktorem v globální ekonomice“. Platí to zejména o Číně, jejíž důležitost lze dnes srovnat se Spojenými státy a možná, že je už i předčila. Její momentum je obrovské; některé věci však „dělá na hraně“ – třeba trh s nemovitostmi – není tedy bez rizika. „Čínští politici jsou ovšem chytří a bublinu na realitách zastaví právě včas,“ dodal ekonom s tím, že je tedy hloupé daný stav nazývat bublinou, stejně jako v mnoha předchozích případech, kdy situaci zastavili dříve, než bublina vznikla.

 

 

Památky mizí z povrchu čínského kvůli ekonomice 21. 12. 2009 

aktualne.centrum.cz

 

Více než třicet tisíc historických míst v Číně zmizelo ze seznamu vytvořeného v roce 1982. Důvodem je agresivní rozvoj země, který za posledních tři desítky let doslova spolkl desítky tisíc historických míst.

 

Jeden z bojovníků za zachování čínských památek řekl listu The Guardian, že škody způsobené za posledních více než dvacet let jsou horší, než byly ty, které vznikly během takzvané kulturní revoluce, v jejíž rané fázi Rudá armáda vyplenila mnoho posvátných náboženských míst.

 

Podle šéfa Státní správy kulturního dědictví Šan Ťi-sianga zkontroloval úřad více než 775 tisíc památek. Kompletní revize by pak měla být hotova do roku 2011.

 

Předchozí pokusy o revizi z let 1956 a 1982 nebyly nikdy zcela úspěšné, neboť tým, který na tom pracoval, nebyl dostatečně kvalifikovaný…

 

 

Brown viní za neúspěch v Kodani Spojené státy a Čínu 21. 12. 2009 

ekonomika.eurozpravy.cz

 

Britský premiér Gordon Brown v pondělí obvinil Spojené státy a Číny z nedostatku "úsilí", který zapříčinil neúspěch klimatické konference v Kodani…

 

Brown označil konferenci za "zkaženou" a "chaotickou" a dožadoval se jejího opakování…

 

Podle Browna byla celá Evropská unie připravena snížit emise skleníkových plynů o třetinu. "K obdobnému závazku se však již další země nebyly schopné přihlásit," řekl britský premiér.

"Pokud by Amerika a Čína ukázaly, že jsou schopny udělat více, což já věřím, že jsou, potom by všechny země – Austrálie, Brazílie, Japonsko, Korea – všechny tyto země by byly ochotny přijmout největší možné závazky," prohlásil Brown.

 

 

Pouště v Číně rostou, z domovů se stěhují miliony lidí 22. 12. 2009

ct24.cz

 

Na okraji pouště stojí pomník. Stojí na něm Řešením je šetřit vodou. Tady pohltila poušť v loňském roce podle vládních zdrojů 10 tisíc kilometrů čtverečních půdy, tedy oblast velkou jako celý Jihočeský kraj. Někteří farmáři postupu dun tvrdohlavě čelí, nemají jiný zdroj obživy. Až ale vyschne voda i v jejich studnách, budou se muset odstěhovat.

 

… "Problém vyžaduje mezinárodní spolupráci. Musíme investovat do nových technologií, které budou životní prostředí chránit. Stěhování lidí není řešení. Jen v okresu Min-čchin jsme museli přestěhovat přes sto tisíc lidí, ale problém to nevyřeší," říká Wang Ťi-che z Institutu kontroly pouští.

 

Podle Čínského státního lesního úřadu není desertifikace, která ročně Čínu stojí v přepočtu 140 miliard korun, pouze výsledkem globálního oteplování. Nadměrné pastevectví, neúměrné kácení lesů, plýtvání vodou a odvod vody do průmyslových oblastí jsou nedílnou součástí problému.

 

 

V Číně plánují popravit Evropana, poprvé za půl století. Británie protestuje 22. 12. 2009 

zahranicni.ihned.cz

 

Britská vláda požádala Čínu, aby zastavila popravu britského občana, který byl odsouzen k trestu smrti za obchod s drogami…

 

Podle obhájců trpí třiapadesátiletý Akmal Shaikh maniodepresivní psychózou…

 

Jeho poslední možné odvolání čínské soudy zamítly…

 

"Čínské úřady nás informovaly, že Akmal Shaikh má být popraven 29. prosince. Touto zprávou jsme hluboce znepokojeni," oznámil v pondělí mluvčí britského ministerstva zahraničí.

 

 

EÚ predĺžila antidumpingové clo na obuv z Ázie 22. 12. 2009 

pluska.sk

 

Členské krajiny Európskej únie dnes rozhodli o predĺžení antidumpingových ciel na dovoz čínskej a vietnamskej obuvi o ďalších 15 mesiacov.

 

Stalo sa tak na úrovni ministrov…

 

Brusel zaviedol clá na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu po prvý raz v roku 2006…

 

Clo je 10-% v prípade koženej vietnamskej obuvi, zatiaľ čo na dovoz koženej čínskej obuvi sa uplatňuje clo vo výške 16,5 %. Rozhodnutie o predĺžení cla by malo vstúpiť do platnosti 3. januára 2010.

 

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments