Horké téma: Čína XIV – Ruská ropa do Číny místo do Evropy?




 

Čína uvalila antidumpingová cla na některé ocelářské výrobky, obviňuje EU z protekcionismu 23. 12. 2009 

patria.cz

 

Čína dnes uvalila antidumpingová cla na dovoz některých ocelářských produktů z Evropské unie. Současně obvinila Evropu z protekcionismu kvůli úternímu prodloužení cel na dovoz bot z Číny a Vietnamu…

 

Čínská cla se týkají určitých typů spojovacích prostředků z uhlíkové oceli, například šroubků a podložek pod matice. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že začne antidumpingová cla, která se budou pohybovat v rozmezí od 16,8 do 24,6 procenta, vybírat od 28. prosince. Dodalo, že čínské úřady dospěly k závěru, že dotčené produkty jsou prodávány za nepřiměřeně nízké ceny.

 

Ministři Evropské unie v úterý odhlasovali prodloužení cel na dovoz bot z Číny a Vietnamu o dalších 15 měsíců. Unie cla prodloužila přesto, že jí v listopadu antidumpingový výbor EU doporučil, aby se takového kroku zdržela. "Čína je extrémně nespokojená," reagoval na rozhodnutí EU mluvčí čínského ministerstva obchodu…

 

 

Za technologie Saabu zaplatila Čína miliony 23. 12. 2009

ct24.cz

 

Čínská společnost Beijing Automotive Industry Holding Corp (BAIC) zaplatila 200 milionů dolarů (zhruba 3,7 miliardy korun) za některé technologie švédské automobilky Saab, na jejichž koupi se dohodla tento měsíc…

 

"Převzetí zahraničních technologií firmou BAIC není zaměřeno pouze na prosté technologie, jako jsou výrobní plány, ale také na manažerské systémy, které BAIC umožní vyvíjet a vyrábět nová kvalitní vozidla," uvedla dnes čínská společnost.

 

 

Volvo už není švédské. Ford prodal firmu Číňanům 23. 12. 2009 

aktualne.centrum.cz

 

Americká automobilka Ford Motor se v zásadě dohodla na prodeji ztrátové švédské divize pro výrobu osobních vozů Volvo Car čínské firmě Geely…

 

Kromě investice a proniknutí na euroamerický trh by se Číňané koupí Volva dostali také k dalším vyspělým technologiím, které by jim pomohly ve snaze přeorientovat se z výroby aut pro chudé na luxusnější automobily.

 

Příliv čínského kapitálu do evropských a amerických automobilek jde v ruku v ruce s příchodem čínských aut na evropský a americký automobilový trh…

 

Čínská vozidla se už dostala i na český trh. Svůj model CEO v ČR nedávno představila automobilka ShuangHuan. Jak se zdá, čínské ekonomice může, jako jedné z mála, globální ekonomická krize paradoxně pomoci.

 

 

USA a Čína proti recesi nasadily fiskální injekce 23. 12. 2009 

hn.ihned.cz

 

Těžko lze spočítat, kolik peněz napumpovaly vlády a centrální banky po celém světě do ekonomik, aby je vytáhly z nejhorší poválečné recese. Experti OSN v poslední analýze uvádějí 20 bilionů dolarů.

 

Peking s rozsáhlejší rozpočtovou injekcí původně nepočítal. Ale po pádu americké investiční banky Lehman Brothers v polovině září 2008 Peking "otočil" a už v listopadu byl schválen podpůrný balík v hodnotě čtyři biliony jüanů (asi 585 miliard dolarů)…

 

…Čínské komerční banky "na pokyn shora" zahájily také expanzi úvěrovou.

 

Firmám a domácnostem od počátku letošního roku do konce listopadu poskytly nové půjčky v hodnotě odhadované na 9,6 bilionu jüanů (1,4 bilionu dolarů), meziročně o 30 procent více…

 

Největší část čínského balíku směřuje na výstavbu a modernizaci infrastruktury…

 

Číňané také stále váhají se zhodnocením své měny – jüanu, což je podle západních expertů důkaz, že nemíní podporovat globální oživení na úkor své vlastní ekonomiky. 

 

 

Může si Čína napřesrok vesele povolit opasek? 23. 12. 2009 

e15.cz

 

Nejméně dva slibné roky předvídají čínské ekonomice poslední výhledové analýzy předních mezinárodních institucí…

 

…Přesvědčení o kladném hospodářském vývoji Číny dokládají také výrazné zvraty meziročních měr průmyslové výroby a exportu…Čínskému vývozu se v prvním kvartálu extrémně nedařilo. Oproti předešlému roku se propadl téměř o pětinu. Teď roste až 24procentním tempem. Během let 2010 a 2011 by se měl export zvyšovat zhruba o pět procent ročně. Jak je tohle možné?

 

…Nejjednodušší je zpochybnit oficiální pekingské statistiky, případně z nich čerpající prognózy zahraničních organizací. Bohužel, nic věrohodnějšího k dispozici oficiálně není. Napadnout lze i metody, pomocí nichž se ekonomické ukazatele získávají.

 

Zběsilé půjčování je dvojsečná zbraň. Na jedné straně zvyšuje HDP…Na straně druhé mohou vytvářet „cenové bubliny“ na některých trzích…Pekingská vláda si je tohoto nebezpečí dobře vědoma.

 

Začátkem příštího roku mají vyjít v platnost klíčové vyhlášky regulující jak spekulativní obchody na burzách, tak objem poskytovaných hypoték za účelem skupování „lukrativních“ bytů, domů a pozemků…

 

Čínský premiér Wen tia-pao nadále odolává tlaku USA a EU, aby povolil zhodnocování jüanu vůči dolaru… Během tří let, kdy byla čínská měna částečně volně plovoucí, se totiž zhodnotila více než o 21 procent.

 

 

Kodaňský summit zlikvidovala Čína 23. 12. 2009 

blisty.cz

 

Strategie Číny byla jednoduchá: Blokovat čtrnáct dní vyjednávání a pak to narafičit tak, aby dohoda uzavřená za zavřenými dveřmi vyvolávala dojem, že se Západ znovu vykašlal na chudé země…

 

Vážnou otázkou je: Jakou hru tu hraje Čína? Proč Čína nejen odmítla sama jakékoliv závazné cíle, ale dokonce zabránila všem ostatním zemím, aby se zavázaly ke konkrétnímu snížení emisí?…

 

To neznamená, že Čína se nestaví vážně ke globálnímu oteplování. Má silný větrný i solární průmysl. Ale hospodářský růst Číny je především založen na levném uhlí…

 

… Žijeme v čínském století a pro Čínu není multilaterální ekologická správa země prioritou a čínští politikové na ni pohlížejí jako na překážku rozvoje Číny.

 

 

Po primitivních odsudcích některých novinářů a ekologů ohledně čínského postupu na summitu v Kodani, doporučuji přečíst si projev čínského premiéra Wen Jiabao. (CZ)

 

 

V pekingském Ptačím hnízdě je sjezdovka 24. 12. 2009 

rozhlas.cz

 

Vybudování sněhového království na ploše Národního stadionu ale nebylo levnou záležitostí. Investory přišlo v přepočtu na 160 milionů korun. Pomáhat přijeli experti ze ski rezortu Chuaj, k výrobě umělého sněhu bylo zapotřebí 25 tisíc kubíků vody, bez ohledu na to, že metropole má chronický problém s jejím nedostatkem.

 

Majitelé, které provoz stadionu stojí devět milionů dolarů ročně, doufají, že se jim vynaložené náklady vrátí zpět…

 

 

Vánoce Made in China 24. 12. 2009 

ct24.cz

 

Čtyři z pěti všech umělých vánočních stromečků na světě jsou vyrobeny v Číně a nálepku Made in China na sobě nese i devět z deseti mikulášských figurek…

 

 

Svět v roce 2010: Sebevědomá Čína, nevyzpytatelný Írán a lisabonská Evropa  25. 12. 2009

zahranicni.ihned.cz

 

I příští rok si Čína bude systematicky zajišťovat zdroje surovin v rozvojovém světě, aniž by se příliš ptala, s kým je uzavírá. Mnohým politikům na Západě už dochází, že Peking ke své expanzi nepotřebuje vojáky, stačí mu peníze z obchodu na Západě.

 

Nejhlasitěji je slyšet odtikávající čas v Íránu. Ve fasádě islámského režimu letos protesty opozice udělaly trhlinu, ale Západ, Rusko i Čína nejpilněji studují těžko ověřitelné zprávy, jak daleko pokročil íránský jaderný a raketový program.

 

Pravděpodobnost, že vládci v Teheránu odpálí ničivou střelu na Izrael, nemusí být velká. Ale jakmile bude jisté, že Írán má jadernou bombu i funkční rakety, tak stejnou zbraň začnou usilovně shánět státy jako Saúdská Arábie nebo Egypt.

 

 

Po zemětřesení převzala taktovku Čína, vyspělý Západ zůstal zadlužený 25. 12. 2009

ekonomika.ihned.cz

 

Světové hospodářství letos zažilo něco, co lze s nadsázkou označit jako zemětřesení. Proslulý americký finančník maďarského původu George Soros soudí, že krize vyvolala "tektonické přesuny" jednoznačně ve prospěch Číny a celé rozvojové Asie. Stalo se tak na úkor vyspělého Západu, který se nesmírně zadlužil…

 

Statistiky jsou neúprosné. Čínská ekonomika roste od konce sedmdesátých let, kdy se začala "otevírat světu", zhruba o 10 procent ročně. Letošní dynamika výrazně přesáhne osm procent, zatímco Spojené státy podle předpovědi OECD čeká pokles o 2,5 procenta a eurozónu dokonce o čtyři procenta.

 

Hrubý domácí produkt Číny o nominální hodnotě přesahující 4,3 bilionu dolarů už představuje osm procent celosvětového…

 

 

Čína vyslala na trať supervlak. Prý vůbec nejrychlejší  26. 12. 2009 

aktualne.centrum.cz

 

Čína dnes slavnostně zahájila provoz vlaku, který sama označuje za nejrychlejší na světě. Expres vyjel na trať mezi Kantonem a Wuchanem. 1069 kilometrů zvládl za tři hodiny.

 

"Tento vlak je schopen jet rychlostí až 394,2 kilometrů za hodinu. Momentálně je nejrychlejší na světě,"…

 

Ve spolupráci s firmami Siemens, Alstom a Bombardier chce Čína v příštích třech letech vybudovat celou síť rychlých vlaků. Momentálně je v Číně 86 tisíc kilometrů kolejí, do několika let by mělo přibýt dalších zhruba 40 tisíc.

 

 

Čína se směje, Amerika mračí 27. 12. 2009 

respekt.ihned.cz

 

Na první desetiletí 21. století nebude Západ vzpomínat v dobrém. Oba břehy Atlantiku prožívaly svoje vlastní problémy, kromě toho se ale mezi nimi ještě otevřela propast, takže většinu dekády strávily v nakyslé atmosféře připomínající manželství těsně před rozvodem. Američané přejmenovali French fries na Freedom fries, zatímco Evropané začali v průzkumech označovat Bushovy Spojené státy s jejich Guantánamem, Irákem a velkorysým přístupem k definici mučení za největší hrozbu světovému míru. Obleva přišla s loňskou výměnou v Bílém domě, rozpory v pohledu na svět, ze všeho nejvíce v přístupu k hrozbám klimatických změn, však zůstávají.

 

Pokud bude na první dekádu 21. století naopak někdo vzpomínat s radostí, bude to právě Čína. Když na začátku desetiletí sepisovala EU svoji Lisabonskou agendu, bylo její základní ambicí dotáhnout se na Spojené státy. Čína tehdy v podstatě nestála za zmínku jinak než v otázce lidských práv.

 

Čína zaznamenávala soustavně rekordní růst a dokázala pozvednout 300 milionů lidí z největší chudoby. To se nijak významně neprojevilo na tuhosti autoritářského režimu a stavu lidských práv. Naopak, ekonomický vzestup Číny začal poprvé od pádu komunismu v Evropě rýsovat obrysy ideologie představující konkurenci liberální demokracii Západu.

 

Čína ovšem nešla nahoru sama. Velký odraz ode dna zažilo Rusko, i když tady jsou věci podstatně méně jednoznačné. Rusové poslední dekádu mohou datovat úplně přesně od 1. ledna 2000, kdy vrávorajícího Borise Jelcina vystřídal v Kremlu malý muž s pevným krokem, Vladimir Putin…

 

 

Čína podľa premiéra odolá tlaku zahraničia na zhodnotenie jüanu 27. 12. 2009

dnes.atlas.sk

 

Čínska vláda je pod rastúcim tlakom svetových politikov, aby umožnila národnej mene jüan pružnejší pohybu. Peking udržuje pevný kurz jüanu voči doláru…

 

Podľa čínskeho premiéra sa však kabinet zaviazal, že udrží menu stabilnú.

 

"Nepoddáme sa žiadnemu tlaku na zhodnotenie meny. Ako som už povedal mojim zahraničným kolegom, na jednej strane žiadate posilnenie jüanu, a na strane druhej zavádzate všetky možné formy protekcionizmu. Skutočným dôvodom takýchto výziev je zabrzdiť rozvoj Číny," vyhlásil Wen Ťia-pao.

 

 

Obama má v úmyslu prodat dokumentaci bombardéru B-2 do Číny za umoření dluhu

jumpinginpools.blogspot.com

 

1.dubna během summitu G20 prezident Obama diskutoval s čínským premiérem Hu Jintaem…pan Hu projevil zájem odepsat část dluhu USA výměnou za vojenské technologie.

 

Ministerstvo obrany údajně zuří nad návrhem prezidenta prodat plány stealth bombardéru B-2 Spirit Čínské lidové republice. Gates rozhodně odmítl prezidentův plán a byl vyzván k odstoupení, pokud to usnadní proces.

 

Předmětem dohody jsou plány B-2 spolu s antiradarovými nátěry a kovy. Objem výměny je 50mld. USD.

 

 

Pentagon požaduje nový bombardér

atmonline.cz

 

Americký ministr obrany Robert Gates oznámil, že Pentagon se rozhodl do svého rozpočtu zahrnout položku na vývoj bombardéru B-3 nové generace… Celkové náklady na jeho vývoj … odhadují na 35 miliard dolarů…

 

Nový bombardér má být v mnoha rysech podobný současnému letounu B-2 Spirit a bude schopen setrvat ve vzduchu (bez doplňování paliva) déle než 24 hodin. Bombardér o hmotnosti 130 000 až 160 000 kg s únosností bojové zátěže 6800 až 9000 kg, má dosahovat rychlosti letu až Mach 2 a jeho dolet má být až 5 250 km. Počítá se s tím, že bombardér bude vyzbrojen nejen přesnými pumami a střelami, ale i bojovým laserem nebo výkonovou mikrovlnnou zbraní HPM (high-power microwave).

 

 

Čínská ekonomika oživuje. Zisky firem začaly růst 28. 12. 2009 

ekonomika.ihned.cz

 

Zisky čínských průmyslových firem ke konci roku opět začaly růst, předtím rok klesaly. Za prvních 11 měsíců letoška se zvýšily o 7,8 procenta, když ještě za leden až srpen meziročně o 10,6 procenta klesly. Uvedl to centrální statistický úřad Číny.

 

Nejvíce rostly zisky soukromým společnostem a podnikům se zahraničními investicemi. Soukromým firmám se 11měsíční zisk celkově zvýšil o 17,4 procenta a zahraničním o 16,9 procenta. Podle ekonomů se tak ukazuje, že se vládní pobídky pro ekonomiku odrazily ve všech jejích sektorech.

 

 

Čínská vláda nechystá pro rok 2010 výraznější změny 28. 12. 2009 

zpravy.kurzy.cz

 

Čínská vláda navíc včera oznámila, že i v roce 2010 bude zaujímat proaktivní postoj k fiskální politice, mírně uvolněný postoj monetární politiky a bude se snažit maximálně stabilizovat směnné kurzy ve snaze podpořit exportní aktivity čínských podniků.

 

 

MMF: Čína bude v roce 2010 světovou ekonomickou dvojkou 28. 12. 2009 

rozhlas.cz

 

Čína se v roce 2010 má stát druhou největší ekonomikou světa. Nasvědčuje to zpřesněný odhad růstu, podle kterého čínské hospodářství loni posílilo o 9,6 procenta.

 

Hrubý domácí produkt Číny tak dosáhl úrovně 4,6 bilionu dolarů…

 

Značný růst čínských vývozů popoháněl podhodnocený juan, který je obrovským zdrojem konkurenceschopnosti pro čínské výrobky…

 

 

Rusko otevřelo nový terminál na vývoz ropy, tentokrát do Asie 28. 12. 2009 

ct24.cz

 

… Projekt na Dálném východě stál 60 miliard rublů, tedy zhruba 37 miliard korun. Rusko se snaží rozšířit vývoz energií do více oblastí…

 

… "Je to pro Rusko významná událost," řekl ruský premiér na ceremoniálu. "Je to strategický projekt, který nám dává možnost vstoupit na rostoucí trhy v regionu Asie-Tichomoří," dodal…

 

První úsek ropovodu z Tajšetu do Skorovodina nedaleko hranic s Čínou byl dokončen v minulém měsíci. Ropa touto trasou ale poteče až v roce 2011. Čeká se na propojení ropovodu s potrubními systémy sousedních států. Tento úsek stál 360 miliard rublů a jeho dokončení napomohla únorová dohoda s Čínou. Ta poskytla ruským státním firmám úvěry na 25 miliard dolarů výměnou za dodávky energie na 20 let.

 

 

Facka Evropě: Rusko obrací vývoz ropy do Asie, otevírá nový terminál 29. 12. 2009

byznys.lidovky.cz

 

Rusko udělalo další krok k tomu, aby přesměrovalo část své ropy z Evropy do Asie. Včera ruský premiér Vladimír Putin slavnostně otevřel terminál Kuzmino na břehu Pacifiku nedaleko přístavu Nachodka…

 

Zároveň státní společnost Transněfť buduje do Číny ropovod a za několik let tudy chce vyvážet více než třetinu z celkového ruského exportu ropy…

 

Ropovody umožní Rusku prosadit se na asijském trhu. Rusko přitom ale musí nejprve vyřešit dva problémy: čím ropovody naplnit a jak konkurovat levné ropě z Perského zálivu. Firma Transněfť tvrdí, že ropovody budou zásobovány z nových východosibiřských ropných polí…

 

…Rusové zároveň plánují, že u Kuzmina postaví obří rafinerie, kde se část ropy bude zpracovávat. Benzin a další výrobky z ropy totiž nejsou ohroženy konkurencí z Perského zálivu.

 

Podle informací listu plánuje v lednu příštího roku Transněfť zastavit zásobování svých zákazníků přes ukrajinské přístavy na břehu Černého moře. Tím by Rusko potrestalo odbojnou Ukrajinu… a současně přiškrtilo dodávky ropy do Evropy.

 

Kuzmino a okolní ropovody jsou navíc chápány jako součást strategického partnerství mezi Čínou a Ruskem…

 

 

Čína žádosti o milost nevyslyšela a Brita za pašování heroinu popravila 29. 12. 2009 

zpravy.idnes.cz

 

V Číně popravili smrtící injekcí Brita Akmala Shaika. Soud mu loni vyměřil nejvyšší trest za pašování heroinu a postupně odmítl všechna odvolání, žádosti o milost i intervenci Londýna. Příbuzní odsouzeného tvrdili, že je psychicky nemocný. Shaik se stal prvním Evropanem po téměř 60 letech, kterého v Číně popravili.

 

Britský premiér Gordon Brown popravu 53letého otce pěti dětí tvrdě odsoudil a řekl, že je "zděšený a zklamaný" faktem, že Čína nevyslyšela opětovné žádosti o milost. "Konkrétně jsem znepokojený tím, že nebylo provedeno žádné lékařské vyšetření jeho psychického stavu,"…

 

Čína na ostrá slova z Londýna reagovala v podobně příkrém tónu …"Nikdo nemá právo mluvit špatně o svrchovanosti čínského soudnictví," prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

 

 

Realitní trh v Číně se povážlivě nafoukl 29. 12. 2009 

e15.cz

 

Čínský trh s nemovitostmi se začíná pozvolna přehřívat. Ceny realit v listopadu vzrostly nejvíce za posledních 16 měsíců, meziročně v průměru o 5,7 procenta…

 

Pekingská vláda se tak rozhodla přijmout řadu opatření, která by odvrátila možnost vzniku a zvětšování cenových bublin…„V některých oblastech naší země se ceny zvyšují příliš rychle. Abychom situaci stabilizovali, nezbývá nám než omezit některé daňové úlevy a zvýšit úrokové sazby z úvěrů a hypoték,“ cituje čínského premiéra Wen Ťia-paa hamburský deník FT Deutschland.

 

Mezi opatření, jež chce kabinet Wen Ťia-paa od ledna zavést, patří zrušení 30procentní slevy z úročení hypoték a stavebních úvěrů. Zvýšit se mají transakční poplatky a požadávky na složení zálohy před koupí nemovitosti…

 

 

Automobilovým trhem budoucnosti je Čína. Evropu čeká stagnace 29. 12. 2009 

hn.ihned.cz

 

Automobilový průmysl patří ve světě k odvětvím, na které krize dolehla obzvlášť tvrdě. Lidé, obávající se ztráty zaměstnání, nákup nového vozu odložili… Výsledkem je více než pětinový propad výroby v Evropské unii, v Americe ještě hlubší.

 

Šrotovné, daňové úlevy a další vládní pobídky jenom zmírnily citelný propad, který letos zasáhl hlavní centra světového automobilového průmyslu…

 

Vyspělé země se musí připravit na to, že automobilové těžiště světa se bude v důsledku krize ještě rychleji než před ní přesouvat do rozvojových zemí…

 

Největším trhem světa se letos poprvé stala Čína, kde se prodá rekordních 13 milionů aut ve srovnání s loňskými 9,8 milionu… prodej osobních aut příští rok stoupne o 15 procent na 15 milionů.

 

Čína, kde na tisíc lidí připadá jenom 22 vozů, je pro automobilky zemí zaslíbenou. Velké plány tam má také německý Volkswagen…

 

 

Roach (Morgan Stanley): Krize byla budíčkem pro Asii a Čínu, oživení v USA bude "mizerné" 29. 12. 2009 

patria.cz

 

Prezident společnosti Morgan Stanley Asia Stephen Roach pro Bloomberg TV sdělil, že oživení v USA bude „mizerné“… Finanční systém a trhy v USA, především trh práce, jsou stále poškozené, ekonomiku nyní čeká několikaleté zpomalování. Akciový trh a lidé na něm by rádi věřili, že jde jen o zlý sen a že se skutečně můžeme dočkat velmi dobrého růstu po několik čtvrtletí. Roache by však nepřekvapilo, pokud by se v roce 2010 situace zhoršila…

 

Ve snaze být během svátků pozitivní vidí Roach proběhlou krizi jako budíček pro Asii a zejména pro Čínu. Ta se v následujících letech hodlá zaměřit na podporu domácí poptávky, což je podle ekonoma „nejnapínavější událost za posledních třicet let“, která bude mít obrovské důsledky pro zbytek Asie a celý svět. Mýlí se ti, kteří tvrdí, že Číňané mají spořivost ve své DNA…

 

 

Z čínskej štátnej pokladne zmizlo 24 miliárd eur 29. 12. 2009

sme.sk

 

Z čínskej štátnej pokladne zmizlo od začiatku roka do konca novembra 234,7 miliárd juanov, čo je v prepočte takmer 24 miliárd eur.


Preverených bolo v tejto súvislosti 99 tisíc podnikov, úradov a verejných inštitúcií po celej krajine. Čínsky premiér Wen Ťia-pao nariadil kompetentným zintenzívniť úsilie v boji proti korupcii.



Čína a ASEAN vytvoří třetí největší hospodářskou zónu 29. 12. 2009 

mediafax.cz

 

Čína a desetičlenné Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) v pátek vytvoří zónu volného obchodu, čímž vytvoří hospodářský blok s téměř 2 miliardami obyvatel…

 

Objem obchodu mezi Čínou a státy Sdružení by měl v roce 2010 dosáhnout 200 miliard amerických dolarů, což z této zóny učiní třetí největší obchodní zónu po Evropském hospodářském prostoru a státech, které jsou spojené v dohodě NAFTA…

 

ASEAN sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Barmu, Singapur, Thajsko a Vietnam.

 

 

USA schválily clo na potrubí, Čína si to ale nenechá líbit 30. 12. 2009

ct24.cz

 

Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) dnes s konečnou platností uvalila na dovoz čínského potrubí pro čerpání ropy cla…

 

Spojené státy loni dovezly z Číny potrubí pro těžbu ropy za 2,74 miliardy dolarů, což byl více než trojnásobek hodnoty předešlého roku…

 

Proti kroku, který prestižní britský časopis The Economist označil za "ekonomický vandalismus", podala Čína stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) a čeká se, že se bude tímto způsobem proti americkému ochranářství bránit i nadále. Peking rovněž chystá odvetné kroky a začal prošetřovat, zda se americké automobily na čínském trhu neprodávají za "dumpingové" ceny.

 

 

Čínski vojaci sú v Hongkongu obľúbenejší ako domáci politici 30. 12. 2009 

sme.sk

 

Hoci tisíce ľudí opustili pred 12 rokmi Hongkong po prevzatí pod čínsku správu, v súčasnosti je tam čínska Ľudová oslobodzovacia armáda obľúbená.

 

Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu univerzity v Hongkongu, podľa ktorého až 65 percent respondentov bolo s čínskymi vojakmi spokojných.


Výsledky prieskumu postavili čínskych vojakov na úroveň hongkonských policajtov, ktorých popularita dosiahla 67 percent. Zároveň sa čínski vojaci stali takmer štyrikrát obľúbenejšími ako politici.



Gigantické ložisko zemního plynu v Turkmenistánu získaly čínské firmy (jak jinak) 31. 12. 2009

blisty.cz

 

Největší turkmenské naleziště zemního plynu budou společně osvojovat firmy z Číny, Jižní Koreje a SAE. Smlouva o společném využívání tohoto naleziště byla uzavřena s turkmenskou státní společností Turkmengaz a hodnota kontraktu je 9,7 miliardy dolarů. Naleziště Jižní Jolontaň je řazeno mezi pět největších světových nalezišť zemního plynu, Odhady jeho zásob se pohybují mezi 4000 až 14 000 miliardami m3.

 

 

Čína vězní čtyři cizince, našla u nich přes sto kilo heroinu 31. 12. 2009

zpravy.idnes.cz

 

Čínské úřady zadržují čtyři cizince, u kterých našly velké množství heroinu. Věznění by tak mohli čelit stejnému trestu jako britský občan, který byl za obchod s drogami v pondělí popraven i přes silný mezinárodní odpor.

 

Čtveřice byla zadržena spolu s dalšími pěti lidmi v srpnu ve městě Šen-čen poblíž Hongkongu. Policie u nich našla zásilku se 144,5 kilogramy heroinu.

 

 

Čína chce námořní základnu na Blízkém východě 31. 12. 2009 

novinky.cz

 

Návrh kontraadmirála Jina Čou, přednesený ve státním rozhlase, se objevil na internetových stránkách ministerstva obrany…

 

„Věřím, že relativně bezpečná a stabilní základna pro doplnění zásob a opravy by byla vhodná,“ řekl admirál…

 

Čína v současnosti nemá žádné základny v zahraničí, její lodě však chrání námořní plavidla v Adenském zálivu už přes rok…

 

V oblasti Adenského zálivu mají základny Spojené státy a Francie. Čínské námořnictvo v této části světa nebylo od dob dynastie Ming (1368 – 1644)…

 

 

Nejrychlejší vlak na světě v Číně zastavil nezodpovědný kuřák 31. 12. 2009 

lidovky.cz

 

Nezodpovědný kuřák s jedinou zapálenou cigaretou zastavil nejrychlejší vlak na světě, který teprve 26. prosince letošního roku uvedla do provozu Čína. Zapálená cigareta v přísně nekuřáckém vlaku spustila alarm, který soupravu zastavil na dvě a půl hodiny.

 

Posádce superrychlého vlaku se navíc nepovedlo chytit neposlušného kuřáka, jenž utekl, než se alarm naplno rozezvučel. "Kouření je v expresu Wu-chan – Kanton přísně zakázané, a to dokonce i na toaletách," prohlásil mluvčí společnosti Guangzhou Railway Group. "Může spustit alarm a poškodit zařízení," dodal.

 

 

Asie si letos připsala výrazné zisky, guvernér čínské centrální banky vidí rok 2010 jako zlomový

31. 12. 2009

patria.cz

 

Akcie v Šanghaji, Bombaji a Tchaj-peji za letošní rok vzrostly přibližně o 80 procent. Pomohla jim k tomu nebývalá vládní opatření na podporu ekonomik a jejich oživování, díky nimž se investoři na finanční trhy vrátili…

 

Guvernér čínské centrální banky Zhou Xiaochuan označil rok 2010 za zlomový pro udržení růstu třetí největší světové ekonomiky. Čína se potýká s propadem exportu na pro ni klíčových trzích, problémem nadkapacity a rizikem, že příliv investic a zahraničního kapitálu v objemu 9,21 bilionu juanů, tedy v přepočtu přibližně 1,3 miliardy dolarů, rozpoutá další růst bubliny na aktivech v zemi. Čínskému trhu nemovitostí se pozvolna začíná předpovídat obdobný rozsah krize, jaká byla rozpoutána na amerických nemovitostech. Čínské HDP by v letošním roce mělo vzrůst o 8,5 procenta a v roce 2010 o 9,4 procenta. „Příští rok je klíčový pro udržení stability ekonomiky a odolání tlakům světové finanční krize. Potřebujeme dosáhnout větší flexibility měnové politiky a hospodářské politiky obecně a podporu nasměrovat do slabých odvětví ekonomiky a sociální oblasti,“ uvedl guvernér.

 

 

Nová Čína spustí od ledna televizní vysílání pro Asii a Evropu 31. 12. 2009 

finance.cz

 

Největší čínská mediální agentura Nová Čína spustí od ledna televizní zpravodajskou síť pro Asii a několik evropských zemí. China Xinhua News Network Corp (CNC) bude od 1. ledna vysílat po celý den televizní programy v čínštině včetně zpravodajských úseků a přehledů…

 

… Není ale jasné, které země budou kanál moci přijímat.

 

V angličtině chce CNC World News začít vysílat od července. Nová Čína dodala, že později přijdou ještě francouzština, španělština, portugalština, arabština a ruština.

 

Čínským úřadům se často nelíbí, jak se o dění v zemi vyjadřují zahraniční média a obviňují je ze zaujatého postoje a orientace na negativní zprávy…

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments