Horké téma: Čína XV – Německo sesazeno z exportního trůnu




Těžba ropy v Rusku vystoupila na nový postsovětský rekord 2. 1. 2010

e15.cz

 

Vývoz ropy, kterou Rusko přepravuje svou rozsáhlou sítí ropovodů, loni v prosinci v průměru dosahoval 4,28 milionu barelů denně. V celoročním průměru tak denní vývoz činil asi 4,24 milionu barelů. V roce 2008 průměr dosahoval 4,19 milionu barelů ropy denně, loňský vývoz se ale ještě na rekord nevrátil. V roce 2007 země soustavou ropovodů vyvážela asi 4,43 milionu barelů ropy denně.

 

Odborníci předpokládají, že objem vývozu se bude v nadcházejících letech držet na zhruba stejných úrovních. Rusko totiž modernizuje rafinerie, aby byly schopny zpracovávat větší objemy ropy. Cílem je doma vyrobit větší objemy ropných produktů a ty pak vyvážet.

 

Během příštího roku by měl nabýt na významu terminál Kozmino, který Rusko vybudovalo na Dálném východě a přes který chce dodávat více ropy do asijských zemí. Naopak zásobování Evropy chce Rusko snížit.

 

 

Čína zřejmě omezí vývoz vzácných kovů 4. 1. 2010 

rozhlas.cz

 

Vzácné kovy jsou nezbytně třeba například pro výrobu hybridních aut, katalyzátorů nebo nízkoenergetických žárovek. Přitom 95 procent těchto kovů se momentálně dováží z Číny.

 

"Jde o 17 až 20 kovů. Používají se prakticky ve všech moderních technologií. Prvky jako například terbium jsou ve všech záznamových zařízeních. Neodymové magnety mají zase využití od těžkého průmyslu až po mikroaplikace v produktech,"…

 

Pokud Čína skutečně omezí vývoz těchto kovů, bude to mít za následek jejich stoupající cenu. S tím půjde nahoru i cena příslušných výrobků.

 

 

General Motors roste prodej v Číně 4. 1. 2010 

euro.cz

 

…Podíl General Motors na čínském trhu vzrostl na 13,4 procenta z 12,1 procenta koncem roku 2008.

 

Dohromady s čínskými partnery prodala společnost General Motors 1,83 milionu aut, uvedl list Financial Times Deutschland…

 

…Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto by v případě, kdyby neexportovala do Číny, prodala až o 120 tisíc vozů méně.

 

 

Nástup největší zóny volného obchodu: Čína a ASEAN bourají celní bariéry 4. 1. 2010 

ekonomika.ihned.cz

 

S nástupem roku 2010 se na světové hospodářské mapě objevila největší zóna volného obchodu podle počtu obyvatel. Tvoří ji Čína a deset členů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), kde žijí včetně Číny celkem skoro dvě miliardy lidí.

 

Nová obří zóna volného obchodu zahrnuje podle čínských vládních údajů ekonomiky vytvářející souhrnný HDP za přibližně šest bilionů dolarů…

 

…Kolem 90 procent zboží ve vzájemném obchodu by se mělo od letošního ledna dovážet bezcelně, a to do Číny a šesti klíčových zemí ASEAN – Bruneje, Indonésie, Malajsie, Singapuru, Thajska a na Filipíny.

 

Čtveřice méně vyspělých zemí – Barma, Kambodža, Laos a Vietnam – si může svůj trh chránit dovozními cly do roku 2015.

 

Sdružení zemí jihovýchodní Asie je pro Čínu přitažlivé nejenom jako odbytiště, ale i jako zásobárna surovin. Jde především o naleziště ropy, plynu, uhlí či různých rud, které Čína ve stále větším rozsahu spotřebovává.

 

 

Makro: Indie předčí Čínu v hospodářském růstu v roce 2014 5. 1. 2010 

ipoint.financninoviny.cz

 

Indie předběhne Čínu v hospodářském růstu dříve, než se čekalo, snad v roce 2014, citovaly v pondělí média profesora ekonomie a šéfa ekonomických poradců indického ministerstva financí Kaushika Basu…

 

Miliardová země podle jeho názoru překonala dopad dvouletého období globální krize. V letošním fiskálním roce očekává růst indické ekonomiky o 7,5% a v roce 2010-11.o 9%

 

 

Bude Čína hrozbou pro naši ekonomiku? 5. 1. 2010

finexpert.cz

 

Růst a oživení očekává OECD v roce 2010 ve většině vyspělých zemích. V poslední zprávě z listopadu byl dokonce zdvojnásoben původní odhad na růst v příštím roce z 0,7 % na 1,9 %…

 

I přes očekávané ekonomické oživení v příštím roce nezaměstnanost klesat nebude…

 

Čínská ekonomika vykazuje růst i v letošním kritickém roce. Vzhledem k propadu vývozu Německa se dokonce stává exportérem číslo jedna ve světě. Na domácí čínské ekonomice se velmi pozitivně promítly vysoké vládní intervence a zvýšené investice domácích firem během útlumu světové poptávky.

 

V porovnání se zeměmi OECD je čínský růst HDP ojedinělý. Příští rok bude pokračovat v tomto trendu. Očekává se růst domácí ekonomiky dokonce o více než 10 %. Obdobně rychle poroste i ekonomika Indie (o 7,3 %). Příští rok by měl být ve znamení ekonomického růstu i v Koreji (o 4,4 %), Brazílii (o 4,8 %) a po dramatickém propadu v letošním roce i Ruska (o 4,9 %).

 

 

Čína přistoupila k rozsáhlému pěstování GMO 5. 1. 2010 

osel.cz

 

Vlažný, konzervativní a rozporuplný přístup vlád a veřejnosti moderní Evropy versus progresivní a realistický přístup Číny, USA a potřeba potravinové bezpečnosti veřejnosti. Tak by se dal stručně charakterizovat globální přístup hlavních politických reprezentací ke GMO.

 

Čína se však stala první zemí, která od tohoto roku po řadě kontrolovaných testování spouští program velkoplošného pěstování geneticky modifikované rýže…Po mezinárodní kritice na vysoký obsah agrochemikálií v potravinách a nemožnosti chudých venkovských farmářů dovolit si nákladnou chemickou ochranu, však přistupuje Čína k problému mnohem jednodušší cestou, použitím GMO.

 

…„Po letošním zavedení pěstování, povětšinou chudými farmáři, nepřímo geneticky modifikované rýže, odolné dlouhodobému zaplavení v Indii a na Filipínách, dostáváme velmi pozitivní výsledky.“ Otázkou zůstává, kam se bude ve věci využití GMO ubírat moderní Evropa. Pravda je, že se zatím obejde bez využití GMO, ale sama se pod zemědělskou lobby topí ve velmi štědře dotované nadprodukci zemědělských komodit.

 

 

Havel půjde na čínské velvyslanectví podpořit vězněného disidenta 6. 1. 2010

lidovky.cz

 

Bývalý prezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský přijdou dopoledne na čínské velvyslanectví, aby se pokusili předat protest proti uvěznění čínského obhájce lidských práv Liou Sia-paa…

 

K otevřenému dopisu vládě ČLR se připojilo přes 50 signatářů a příznivců Charty 77, kromě Havla například i Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl.

 

Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77. Liou Sia-pao před soudem přiznal, že patří k iniciátorům manifestu. Dodal ale, že tím neporušil žádné zákony…

 

 

Čínská ambasáda Havlovi neotevřela, petici jim hodil do schránky 6. 1. 2010 

novinky.cz

 

Velvyslanectví třem bývalým českým disidentům ale ani neotevřelo dveře, a nikdo s nimi ani nekomunikoval. Proto petici vhodili do schránky před budovou velvyslanectví.

 

Českého exprezidenta příliš nepřekvapilo, že delegaci s peticí nikdo nepřijal. "Byli jsme neohlášená návštěva," připustil Havel s tím, že alespoň vrátný však mohl být přítomen.

 

„Čína je suverenním a právním státem a její justiční úřady řeší případy podle zákonů. Jak vyřeší případ Liou Sia-paa je plně vnitřní, justiční záležitostí Číny. Cizí stát nemá právo vměšovat se do jejích vnitřních záležitostí, a má respektovat právní suverenitu Číny. Taky Čína respektuje právní suverenitu ostatních států,“ uvedl Čchen Ťien-ťün, tiskový mluvčí ambasády ČLR.

 

Na otázku, zda čínská ambasáda nemohla zohlednit skutečnost, že minidelegaci vedl exprezident ČR, což má nesporně jistou váhu, odpověděl: „Bez komentáře.“

 

 

Fischer žádá Kohouta, aby si stěžoval na věznění disidenta 6. 1. 2010 

tyden.cz

 

Premiér Jan Fischer požádal ministra zahraničí a vicepremiéra Jana Kohouta, aby se zabýval kauzou čínského disidenta Liou Sia-paa… ministerstvo zahraničí by si mělo v této věci pozvat k rozhovoru čínskou velvyslankyni v Praze Chuo Jü-čen.

 

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka informaci potvrdil…. Obecně platí, že podobné pozvání velvyslance bývá výrazem znepokojení nad konkrétním problémem.

 

 

Novou obchodní zónu mohou brzdit obavy z Číny 6. 1. 2010

e15.cz

 

Čína na počátku roku vytvořila se zeměmi ASEAN největší zónu volného obchodu podle velikosti populace…

 

Některé země se však zalekly toho, že by z vytvoření zóny Čína mohla profitovat na úkor ostatních, protože zahltí jejich trhy levným zbožím. Indonésie už oznámila, že chce jednat o odkladu odstranění tarifů v osmi průmyslových odvětvích. Také filipínská vláda čelí průmyslové lobby, aby u „zranitelných“ oborů zachovala cla do roku 2012. Patří mezi ně mimo jiné textilní, elektrotechnický a ocelářský průmysl. „Pokud vláda nyní zavede volný obchod, tyto obory jistě zaniknou,“ tvrdí podle China Post indonéský zákonodárce Airlangga Hartarto.

 

„Musíme si připustit, že nyní nejsme připraveni konkurovat zboží dovezenému z Číny,“ uvedl i šéf indonéské asociace výrobců nábytku Tanangga Karim.

 

 

O’Neill (Goldman Sachs): V roce 2010 bude nejlepší ze zemí BRIC Rusko; dlouhodobý fundamentální výhled je pro všechny tyto země výborný 6. 1. 2010 

patria.cz

 

Jim O’Neill, hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs Group, v pondělí pro Bloomberg TV sdělil, že „měkké přistání“ bude pro Čínu výzvou tohoto roku… její ekonomika se nachází „v jednom ohni“…

 

… V letošním roce by si měl nejlépe vést trh ruský, jenž je na tom fundamentálně nejlépe… Naopak Čína, Brazílie i Indie mohou čelit problémům spojeným s utahováním politiky… Pokud se ale posuneme za hranici příštího roku, dlouhodobý fundamentální výhled je pro všechny jmenované země výborný.

 

 

Turkménští a íránští představitelé otevřeli nový plynovod 6. 1. 2010 

en.rian.ru

 

Prezident Turkmenistánu Gurbanguli Berdymukhamedov a jeho íránský protějšek Mahmoud Ahmadinejad zahájili ve středu provoz nového plynovodu do islámské republiky.

 

V polovině prosince, představitelé tří zemí Střední Asie a Číny slavnostně otevřeli plynovod z Turkmenistánu do Číny.

 

Prezidenti Turkmenistánu, Kazachstánu, Uzbekistánu a Číny se dohodli o plynu z Turkménského Samandepe pole na připojení k plynovodu, který vede přes Uzbekistán a Kazachstán do západní provincii Xinjiang v Číně.

 

Potrubí je 1833 km dlouhé, z toho 188 km je v Turkmenistánu a 530 km v Uzbekistánu. Plynovod obchází Rusko, kterému Turkmenistán až do nedávné doby prodával většinu svého zemního plynu.

 

 

Největší čínská automobilka SAIC loni zaznamenala prudký růst 6. 1. 2010 

finance.cz

 

Největší čínský výrobce automobilů SAIC Motor v loňském roce zvýšil prodej o 57 procent na 2,72 milionu vozů. Oznámila to dnes firma. Současně odhadla, že její čistý zisk loni stoupl o více než 900 procent z 656 milionů jüanů (zhruba 1,8 miliardy Kč) v roce 2008.

 

Společnost SAIC spolupracuje s předními světovými automobilkami, například s největším americkým výrobcem automobilů General Motors nebo s evropskou jedničkou Volkswagen.

 

 

Čína vystřídala Německo na pozici největšího světového exportéra 6. 1. 2010 

investujeme.cz

 

Čína v loňském roce vystřídala Německo na pozici největšího světového exportéra. V prvních 10 měsících exportovala zboží v hodnotě 957 mld. USD, zatímco Německo vyvezlo produkty za 917 mld. USD. O tuto pozici by Čína neměla přijít ani poté, co budou zahrnuta data za poslední dva měsíce roku.

 

 

Čína prý ukradla software, kterým doma cenzuruje internet 6. 1. 2010

ct24.cz

 

Americká softwarová firma Cybersitter LLC zažalovala Čínu a sedm výrobců počítačů u federálního soudu v Los Angeles za nelegální kopírování svého softwaru. Cybersitter žádá náhradu škod ve výši 2,2 miliardy dolarů. Software pomáhá rodičům filtrovat internetový obsah tak, aby se děti nedostaly ke stránkám, které jsou pro ně nevhodné.

 

Čínští výrobci softwaru zřejmě stáhli program ze serveru Cybersitteru a zkopírovali přes tři tisíce jeho řádků do svého programu Green Dam Youth Escort, který zřejmě v zemi slouží k internetové cenzuře.

 

Bez tohoto programu se počítače v Číně nesmějí prodávat. Jde prý o blokaci násilného a nemravného obsahu. Podle analytiků ale software blokuje i politicky citlivá témata.

 

 

USA schválili predaj rakiet Taiwanu napriek odporu Číny 7. 1. 2010 

sme.sk

 

Spojené štáty americké schválili predaj protiraketových striel Patriot Taiwanu. Stalo sa tak napriek odporu Číny, ktorá pohrozila sankciami voči americkým zbrojným spoločnostiam.

 

Ide o posledný kontrakt v rámci rozsiahleho balíka zbrojných dodávok na Taiwan v objeme 6,5 miliardy dolárov…

 

Čínsky viceadmirál Jang I označil podobné obchody za neprijateľné. Čína by podľa neho mala prijať nevyhnutné "obranné protiopatrenia" proti niektorým "provokatérskym" americkým spoločnostiam…

 

…Podľa odhadov taiwanskej vlády je na ostrov namierených 1000 až 1500 čínskych rakiet.

 

 

Polští stavebnící si stěžují v EU: Dálnici staví Číňané za půl ceny 7. 1. 2010 

ekonomika.idnes.cz

 

Jenže to se nelíbí polským stavebním firmám, které si teď stěžují u předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa…

 

Za projekt a stavbu 50kilometrového úseku si nechá COVEG zaplatit od polského státu 1,3 miliardy zlotých (8,4 miliardy korun). Srovnatelný úsek by v Česku podle vysoutěžených cen za rok 2008 přišel na zhruba trojnásobek.

 

Další úseky dálnice A2 postaví polské společnosti a rakouský Strabag. Ten si například nechá za 18kilometrový úsek zaplatit 643 milionů zlotých. To je polovina částky, kterou chtějí Číňané za 50 kilometrů dálnice.

 

Poláci zároveň přešli rovnou i do "protiútoku". Evropské komisi v dopise navrhují, aby stavební firmy ze třetích zemí platily v EU zvláštní daň…

 

Číňané ani polská vláda, jež smlouvy na stavbu dálnice loni v září podepsala, nářek firem nijak nekomentovali.

 

 

Ne díky štěstí, ale díky lekcím z minulosti je Čína odolná a roste 7. 1. 2010

patria.cz

 

Z hlediska řady lidí stojí Čína v popředí globálního oživení. Rok 2009 čínská ekonomika úspěšně zakončila s více než 8% růstem HDP. Po cenových poklesech kapitálový i realitní trh v Číně výrazně rostou. Banky jsou často chváleny za svou kapitálovou sílu a kvalitu aktiv, stejně jako za schopnost vyhnout se celosvětovému šoku nedostatku likvidity. Avšak i přes tento růžový pohled čelí Čína nemalému množství výzev. Ekonomický růst poháněl převážně vládní stimul ve formě narůstajících investic do infrastruktury a masivní navýšení objemu bankovních půjček, ne pozitivní obrat v oblasti exportů nebo „organická“ spotřebitelská poptávka. V prvních 10 měsících roku 2009 banky do ekonomiky napumpovaly téměř 9 biliónů juanů (1,32 biliónů dolarů); což představuje 34% meziroční nárůst.

 

V dosažení čínských ekonomických cílů roku 2009 hrály banky nepochybně hlavní roli. V roce 2010 budou pokračovat ve své důležité funkci zajišťování makroekonomických cílů stabilizace růstu, stimulace spotřeby a optimalizace struktury ekonomiky. Dokonce i když agresivní půjčování bankovní kapitál negativně zatíží, jednotlivé instituce a celý sektor jsou nyní více než přiměřeně kapitalizovány.

 

Při pohledu zpět vidíme, že čínská ekonomika a finanční sektor dobře odolaly bouři uplynulých dvou let. Nemohlo za to štěstí, ale lekce z minulosti. Kritici často říkají, že jediná věc, kterou se lidé z historie naučí, je ta, že se lidé z historie nenaučí nic. Je načase to změnit.

 

 

Ovládne Čína vědu? 7. 1. 2010 

osel.cz 

 

Od r. 1978, kdy Čína nastartovala své ekonomické reformy, které ji vyvedly doslova ze šedi chudobné rozvojové země, se stala druhou největší ekonomikou a politickou silou na světe…Přijde-li však na vědecké bádání, stále máme tendenci na Čínu pohlížet velmi rezervovaně, zpátečnicky a pohrdavě…

 

…Čína je na poli vědeckého bádání v pořadí druhou velmocí hned po USA. Při současném trendu dosáhne na prvenství do r. 2020…Během let 1995 – 2006 roste každoročně investice do výzkumu a vývoje o průměrných 18 %.

 

V ČR je to během let 1998 – 2005 jen zhruba 10 % a v některých letech je dokonce záporný.

 

Počet studentů na vysokých školách v Číně dosahuje 25 milionů…Čína rozjíždí také velmi originální a futuristické vzdělávací programy a instituce…Jen výzkumných škol nově založených je na 1700 většinou na prestižním systému Projekt 211, kde spolupůsobí učitelé, doktorandi, studenti a komerční sektor…

 

…V některých odvětvích vědy a výzkumu, zejména těch materiálových (krystalografie, polymery) je však postavení čínské vědy dominantní již nyní…

 

…Co všechna tato čísla znamenají, zamýšlí se autor studie a dlouholetý analytik světové vědy Jonathan Adams z Thomson Reuters v Londýně. „Bylo by přinejmenším vhodné zamyslet se nad tím, co můžeme v rámci spolupráce ve vědě a výzkumu Číně nabídnout. Brzy se totiž vyvstane otázka, zda-li Čína bude vůbec mít na nějaké spolupráci zájem.“

 

 

Vraťte se domů! Čínské investice zlobí rozvojové země 9. 1. 2010 

aktualne.centrum.cz

 

Domorodci nejsou vůbec civilizovaní a pobíhají tu téměř nahatí. Celé dny jen žvýkají betel a jsou líní. Neumějí tak tvrdě pracovat jako my, Číňané…

 

"Nerozumím tomu, proč nerespektují naši místní kulturu. My jsme demokratická země. Měli by hrát podle našich pravidel, nebo se vzbouříme," uvedla pro časopis Time Rona Nadileová, tajemnice odpovědná za tamější resort práce a pracovněprávních vztahů.

 

V roce 2004 se Michael Somare, premiér Papuy-Nové Guineje, vrátil z Pekingu, odkud triumfálně přivezl podepsanou smlouvu. Číňané mají do dolů na nikl a kobalt investovat 1,4 miliardy dolarů, což je vůbec největší papuánský projekt zahraničního investora všech dob…

 

 

Když Čína začala po roce 2000 investovat v zahraničí, byl příliv kapitálu vítaný zvláště v oblastech, jako jsou některé regiony Asie, Afriky a Latinské Ameriky…Čína navíc dopředu konstatovala, že nebude své podnikání spojovat s politikou, a bylo zcela jasné, že také nebude klást žádné požadavky týkající se zlepšení lidských práv. Ty jsou naopak často nárokovány západními vládami.

 

Mezi roky 2003 až 2008 se přímé čínské zahraniční investice znásobily. Do Afriky přiteklo z Číny místo 75 milionů dolarů (2003) 5,5 miliardy dolarů (2008) a čínské investice do Latinské Ameriky se zvýšily z jedné miliardy na 3,7 miliardy dolarů. V Asii se tento ukazatel vyšplhal z 1,5 miliardy dolarů na 43,5 miliardy dolarů. Čína se stala největším zahraničním investorem v mnoha zemích od Súdánu až po Kambodžu.

 

Čína v současné době obchoduje s 53 africkými zeměmi. Objem přímých investic plynoucích z Číny do Afriky dosáhl loni 7,8 miliardy dolarů, což je desetina celkových čínských investic směřujících do zahraničí.

 

Přes v mnohém oprávněnou kritiku Číňanů si vlády rozvíjejících se zemí uvědomují, že Peking potřebují…

 

 

Otevřený dopis českých ex-chartistů čínskému prezidentovi 10. 1. 2010 

denikreferendum.cz

 

Pane prezidente, rádi bychom, abyste věděl, že tento soud nepokládáme za nezávislý soudní proces, do nějž byste ani Vy osobně ani Vaše vláda nemohli zasahovat. Je tomu věru právě naopak. Soud s panem Liou byl výsledkem politického rozhodnutí, za něž nesete plnou politickou odpovědnost. Jsme přesvědčeni, že cílem soudního procesu a tvrdého trestu uvaleného na uznávaného, všeobecně známého a prominentního občana Vaší země pouze za to, že smýšlí a mluví kriticky o rozličných politických a společenských otázkách…


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments