Horké téma: Čína XVII – Vypukla hackerská válka velmocí?




Přípravy na EXPO vrcholí.Čína chce ukázat "lepší život" 19. 1. 2010 

aktualne.centrum.cz

 

Světová výstava EXPO 2010, jedna z největších kulturně-společenských událostí letošního roku, začíná v Šanghaji až 1. května, ale podle listu Shanghai Daily je výstavní komplex z devadesáti procent už vystavěn. "Čas i nadále všechny tlačí,"…

 

Na letošní akci se má představit rekordních 192 zemí, což představuje obrovské konkurenční prostředí. Česká vláda na realizaci projektu EXPO 2010 vyčlenila 532 milionů korun.

 

Země se bude návštěvníkům prezentovat jako moderní stát třetího tisíciletí. Hlavním tématem EXPO 2010 vyhlášeným organizátory je "Better City – Better Life" ("Lepší město – lepší život").

 

Očekává se, že EXPO 2010 přijde navštívit rekordních sedmdesát milionů návštěvníků, podle odhadů budou devadesát procent tvořit Číňané.

 

 

Vnitrozemí Číny už roste rychleji než pobřeží 20. 1. 2010 

hn.ihned.cz

 

Mohlo by se zdát, že je řeč o Šanghaji, metropoli na východním pobřeží Číny, jehož třída Bund světu ukázala, jak vypadá čínský ekonomický boom…

 

Jenže ve skutečnosti se jedná o město Wu-chan, jedno z obřích měst v čínském vnitrozemí. Mimo Čínu toto město téměř nikdo nezná…

 

…Ekonomové odhadují, že poptávka po dražším zboží roste, pokud průměrný roční příjem dosahuje alespoň tří tisíc dolarů, tedy dvaceti tisíc jüanů. Zatímco mnohá města na východě a jihu země tuto hranici již dávno překročila, Wu-chan se k ní rychle přibližuje. Průměrný roční příjem zde činí 18 385 jüanů.

 

Wu-chan je jedním z měst, které aspiruje na přezdívku "čínské Chicago". Stejně jako americké město je Wu-chan průmyslovým a logistickým centrem. Šestimilionová metropole byla tradičním centrem ocelářského průmyslu…

 

Banka CSFB dokonce předpovídá, že spotřebitelské výdaje v Číně budou v roce 2020 vyšší než ve Spojených státech. Tak růžovou budoucnost ale nemalují všichni odborníci…

 

Wu-chan je důkazem, že čínští spotřebitelé se staví na vlastní nohy, ale možná až příliš pomalu.

 

 

Čína už je největší trh i pro Mercedes třídy S 20. 1. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Nikoli USA, Německo či jiná z nejrozvinutějších zemí světa, ale Čína dnes představuje největší světový trh pro luxusní sedany třídy S.

 

"V roce 2009 jsme se stali v Číně opět nejrychleji rostoucí prémiovou značkou," uvedl šéf Mercedes-Benz Cars Dieter Zetsche.

 

 

Volkswagen postaví v Číně pátou továrnu 20. 1. 2010 

ekonomika.idnes.cz

 

Největší evropská automobilka Volkswagen postaví v Číně svou pátou továrnu. V závodě s kapacitou minimálně 200 tisíc vozů bude vyrábět vůz Seat. Posílením výroby na nejrychleji rostoucím automobilovém trhu na světě chce německá automobilka kompenzovat propad prodeje na rozvinutých trzích…

 

Informoval o tom list 21th Century Business Herald s odvoláním na nejmenovaného představitele čínských aktivit Volkswagenu…

 

Rozšiřovat výrobu v Číně plánuje také japonská Honda Motor. Firma chystá postavit svou druhou továrnu v Číně.

 

 

Členové Evropského parlamentu podporují zatykač na bývalé čínské státníky 20. 1. 2010 

velkaepocha.sk

 

Pozornost členů Evropského parlamentu (EP) upoutalo nedávné rozhodnutí španělského soudu o přijetí žaloby za genocidu a mučení v prvním případu svého druhu. Mezi obviněnými figuruje pět vysokých představitelů Komunistické strany Číny (KS Číny), kteří se mají zodpovídat za svou roli při pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

 

Mezi obviněnými je i bývalý vůdce KS Číny, Ťiang Ce-min, bývalý ředitel Úřadu 610 Luo Gan, bývalý ministr obchodu Bo Xilai, čtvrtý nejvýše postavený člen Strany Jia Qinglin a Wu Guanzheng, předseda interního disciplinárního výboru Strany.

 

 

Čína kvůli přehradě Tři soutěsky vystěhuje dalších 300 000 lidí 21. 1. 2010 

mediafax.cz

 

Dalších 300 000 Číňanů se musí vystěhovat kvůli stavbě vodní nádrže Tři soutěsky, jejíž součástí bude největší vodní elektrárna na světě. Úřady už kvůli kolosu přemístily 1,3 milionu obyvatel…

 

Důvodem pro přesun je ochrana nádrže před možným znečištěním…

 

"Kromě toho musí někteří lidé opustit oblast, abychom předešli geologickým hrozbám, jako jsou sesuvy půdy," dodal Chu.

 

 

Čína dýchá na záda Japonsku, už letos by ho mohla ekonomicky předehnat 21. 1. 2010 

ekonomika.ihned.cz

 

Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo na 10,7 procenta, což byl nejvyšší růst za poslední dva roky, z 8,9 procenta v předchozím čtvrtletí. Za celý rok hrubý domácí produkt stoupl o 8,7 procenta a překonal tak očekávání vlády, která počítala za loňský rok s ekonomickým růstem 8,3 procenta…

 

Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters očekávají letos zrychlení ekonomického růstu Číny na 9,5 procenta. Při tomto tempu růstu by Čína mohla sesadit Japonsko z pozice druhé největší ekonomiky světa na třetí příčku. Analytici Goldman Sachs očekávají, že Čína předhoní Spojené státy a stane se největší ekonomikou světa do roku 2027.

 

 

Spekulace století: Sázka na pád čínské ekonomiky 21. 1. 2010 

investicniweb.cz

 

James S. Chanos získal na Wall Street obrovské jmění, když předpovídal pád Enronu a ostatních společností, jejichž příběh zněl příliš krásně, než aby byl pravdivý. Nyní se tento velký investor snaží rozptýlit jeden z největších mýtů – ekonomickou neporazitelnost Číny.

 

Růst v nemovitostním sektoru je hnán přílivem spekulativního kapitálu. Sám říká: „Je to jako Dubaj, jen tisíckrát horší.“ Dokonce podezřívá, že Peking mimo jiné falšuje své účetnictví, při šokujících mírách růstu překračujících 8 procent."

 

„Bubliny jsou nejlépe identifikovatelné přemírou úvěrů, spíše než nadměrným ohodnocením akcií,“…

 

Chanosův fond, Kynikos Associates, založený v New Yorku, spravuje 6 miliard dolarů. Není to jediný fond, který je k Číně skeptický, ale je jedním z předních a nejvíce výrazných.

 

V listopadovém rozhovoru pro Politico.com varoval: „Číňanům hrozí riziko, že vyrobí příliš velké množství věcí, které nebudou schopni prodat.“ V prosinci se dokonce objevil na CNBC, aby diskutoval, jak otevírá krátké pozice, kterými bude profitovat na čínském kolapsu.

 

 

Čína omezila přívod peněz do ekonomiky 21. 1. 2010 

rozhlas.cz

 

Čínská národní banka zakázala největším komerčním ústavům v zemi poskytovat úvěry. Nařízení, které platí do konce měsíce, přišlo poté, co v prvních dvou lednových týdnech komerční banky půjčily ekvivalent 161 miliard dolarů.

 

Podle děkana Fakulty financí a účetnictví pražské vysoké školy ekonomické Petra Dvořáka může jít o reakci na  ,přehřívání‘ čínské ekonomiky…

 

"Zatím jde jen o první signál. Rozhodující bude, jaké budou další reakce a další kroky," řekl Dvořák. Vývoj čínské ekonomiky je podle něj těžké hodnotit, protože je velmi specifická a nechová se jako standardní tržní ekonomika.

 

 

Čínské kybernetické útoky se soustřeďují už i na armádu, tvrdí F-Secure 21. 1. 2010 

computerworld.cz

 

Cílené útoky, které v loňském roce zasáhly Google a přibližně 30 dalších společností, se nyní pro změnu zaměřují na armádní dodavatele Spojených států…

 

Nakažené PDF soubory se snažily tvářit jako oficiální dokument amerického ministerstva obrany a obsahovaly informace o skutečné konferenci, která se koná v březnu v Las Vegas. Podle F-Secure navíc vypadá dokument velice autenticky.

 

V případě otevření tohoto infikovaného souboru se škodlivý kód snažil využít nedávno odhalené chyby Adobe Readeru ve funkci doc.media.newPlayer, díky které se daří útočníkům nainstalovat škodlivý kód a otevřít tak zadní vrátka do systému počítače. Malware v systému se poté snaží komunikovat v IP adresou, která se podle databáze nachází na Tchaj-wanu. Hypponen ve zprávě navíc dodává, že uživatel na této IP adrese mohl mít po infekci okamžitý přístup do daného počítače a případně do celé podnikové sítě.

 

…K útokům se však Čína zatím nepřiznala.

 

 

USA sa budú sťažovať na čínske útoky na Google 21. 1. 2010 

pocitace.sme.sk

 

Spor medzi Čínou a spoločnosťou Google by nemal byť v "prehnanej miere interpretovaný" a dávaný do súvislosti so vzťahmi medzi Čínou a USA. Vyhlásil to dnes námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Che Ja-fej…

 

USA budú požadovať od Číny vysvetlenie, ako k spomínaným počítačovým útokom došlo a čo s týmto problémom mieni vláda v Pekingu urobiť.

 

 

Největší čínský vyhledávač zažaloval kvůli útoku hackerů americký Register 21. 1. 2010 

novinky.cz

 

Nejvyužívanější internetový vyhledávač v Číně Baidu Inc. zažaloval u soudu v USA americkou společnost Register.com Inc., která registruje internetové domény. Baidu ve středu uvedl, že viní Register z nedbalosti kvůli útoku hackerů, který minulý týden dočasně zablokoval jeho stránky.

 

Hackeři zablokovali vyhledávač Baidu v úterý 12. ledna, kdy přesměrovali zájemce o vyhledávání na stránku, kde se jejich skupina označila za Íránskou kybernetickou armádu. Vyhledávač nefungoval nejméně čtyři hodiny. Nejsou ale důkazy, že by hackeři byli napojeni na Írán.

 

Baidu má v Číně při internetovém vyhledávání nejvyšší sledovanost; podíl jejího vyhledávače na trhu je kolem 60 procent.

 

 

USA: Krajiny, podporujúce kybernetické útoky, by mali niesť následky 21. 1. 2010 

sme.sk

 

"Krajiny alebo jednotlivci, ktorí sa podieľajú na kybernetických útokoch, by mali znášať následky a medzinárodné odsúdenie. Vo vzájomne prepojenom svete môže byť útok na sieť jedného zo štátov útokom na všetky," uviedla Clintonová…

 

"Šírením tohto odkazu môžeme vytvoriť normy správania medzi jednotlivými štátmi a podporiť rešpekt u globálne prepojených bežných ľudí," dodala ministerka.

 

 

Najviac nakupujú turisti z Číny 21. 1. 2010 

pluska.sk

 

Nadšenie Číňanov pre francúzsku módu ich zaradilo na prvé miesto v míňaní peňazí vo Francúzsku…

 

Podľa spoločnosti minuli Číňania minulý rok vo francúzskych obchodoch spojených so službami Global Refund 158 miliónov eur, pričom celkový trh s vrátením DPH turistom dosiahol v roku 2009 asi 2 miliardy eur…

 

Číňania tak preskočili Rusov, ktorí dlho patrili k turistom s najväčším nákupným apetítom…

 

 

Čína varuje: Tlak USA kvůli cenzuře může poškodit vzájemné vztahy 22. 1. 2010 

zpravy.tiscali.cz

 

Čína upozornila Spojené státy, že jejich tlak proti cenzurování internetu může poškodit vztahy mezi oběma zeměmi. Peking tak reagoval na čtvrteční projev americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která varovala před státní cenzurou internetu.

 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü prohlásil, že americká kritika směřovaná proti cenzuře internetu by mohla poškodit vzájemné vztahy mezi první a třetí největší ekonomikou na světě, které jsou už tak narušené obchodní nevyvážeností, kurzem jüanu a prodejem amerických zbraní Tchaj-wanu.

 

"USA kritizovaly čínskou politiku správy internetu a nepřímo naznačily, že Čína omezuje svobodu internetu," uvedl Ma …"To protiřečí faktům a poškozuje čínsko-americké vztahy. Vyzýváme Spojené státy, aby respektovaly fakta a přestaly zneužívat takzvanou svobodu internetu k nepodloženému obviňování Číny," dodal Ma, aniž konkrétně Clintonovou jmenoval.

 

 

Dobytí světa se odkládá, bohaté Číně chybí manažeři 23. 1. 2010  

aktualne.centrum.cz

 

Čína si ale svou slabost uvědomuje. Učí se za pochodu a západní manažerské poradenství si podmiňuje v akvizičních kontraktech. Společnost China International Marine Containers zase například koupila několik zahraničních konkurentů i licenci na německou technologii a najala si zahraniční manažery…

 

Svůj těžký a "špinavý" zpracovatelský průmysl začíná Čína "vyvážet" ke zdrojům do rozvojového světa…

 

Čína ví, že koupí světových firem rozloží riziko svých investic, které jí teď ze dvou třetin vězí v amerických dluhopisech…

 

Expanze Číny tedy zřejmě nebude tak rychlá a agresivní, jak se zprvu zdálo díky jejím obřím devizovým rezervám ve světě…Mnohem spíše se bude na Západ dostávat postupným prosazováním svých vlastních firem přes Asii a Tichomoří.

 

Všechno to však ještě může dopadnout jinak. Dál se totiž nebezpečně zahřívá čínský realitní trh…

 

 

Nepotřebujeme lekce internetu od Američanů, říká Čína 23. 1. 2010

mediafax.cz

 

"Jak se rozvíjí čínský internet a jak jej řídíme, je starost čínského lidu,“ řekl Min.

 

"Co se týče otázky internetu, Čína nepotřebuje od Spojených států žádné lekce o tom, co má dělat nebo jak,“ dodal.

 

Ma Čao-sü bránil Čínu tím, že má více než 380 milionů uživatelů internetu, 3,6 milionu webových stránek a na 180 milionů blogů.

 

"Čínský internet je otevřený a Čína zažívá největší rozvoj internetu na světě," prohlásil Ma Čao-sü.

 

Americký prezident Barack Obama v pátek Clintonovou podpořil. "Prezident je znepokojen narušením bezpečnosti internetu v Číně a souhlasí s výroky ministryně zahraničí Clintonové, že by země nebo jednotlivci zapojení do kyberútoků měli čelit následkům," sdělil mluvčí Bílého domu Bill Burton.

 

 

Google.cn ešte cenzuruje, no chystá zmeny, tvrdí Schmidt 24. 1. 2010   

pocitace.sme.sk

 

Vyhľadávanie na google.cn je stále cenzurované. Šéf internetového giganta Google Eric Schmidt minulý týždeň vo štvrtok vyhlásil, že "v rozumne krátkom čase odteraz tam urobíme nejaké zmeny"…

 

"Komunikujeme s čínskou vládou," … obchod Google v Číne je "dnes nezmenený" a spoločnosť sa stále riadi miestnymi zákonmi a stále ponúka cenzurované výsledky vyhľadávania. … Google by veľmi rád ostal v Číne. "Urobili sme silné vyhlásenie, že si želáme ostať v Číne. Máme radi Číňanov a Číňanky, máme radi našich čínskych zamestnancov a zamestnankyne. Páčia sa nám tam obchodné podmienky…

 

 

Čínska vláda odmietla účasť na útokoch proti Gogole 25. 1. 2010 

dsl.sk

 

Čínska vláda v nedeľu odmietla akúkoľvek spoluúčasť na internetových útokoch, ktoré boli v decembri namierené proti Google a ďalším významným spoločnostiam.

 

"Obvinenia, že Čínska vláda sa podieľala na útokoch, či explicitne alebo neexplicitne, sú nepodložené a ich cieľom je očierniť Čínu. Dôrazne proti tomu protestujeme," uviedol pre čínsku agentúru Xinhua hovorca čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií.

 

"Čína je najväčšou obeťou hackovania a dlhodobo je vystavená vážnym hrozbám útokov hackerov a vírusových útokov," doplnil hovorca.

 

 

Čína predstavila plány superpočítača s procesormi Loongson 25. 1. 2010  

itnews.sk

 

Čína oficiálne predstavila svoje plány týkajúce sa nového superpočítača Dawning 6000. Skonštruovaný bude výhradne z mikroprocesorov Loongson, ktoré pod vedením Weiwu Hua vyvíja Institute of Computing Technology (ICT), patriaci pod Čínsku akadémiu vied. Hu potvrdil, že počítač bude používať operačný systém Linux…

 

Posledný z radu čínskych superpočítačov Dawning 5000a, ktorý debutoval v roku 2008 na 11. mieste v rámci rebríčka najväčších superpočítačov sveta top500.org, bol pritom postavený ešte na mikroprocesoroch AMD a operačnom systéme Windows HPC Server…

 

Ak sa Loongsonu, ktorý vyrába pre ICT spoločnosť ST Microelectronics, podarí etablovať v superpočítači ašpirujúcom na vrchné priečky rebríčka top500.org, bude to znamenať významný úspech a míľnik vo vývoji čínskeho IT priemyslu. Až doteraz sa totiž Loongson používal iba v lacných netbookoch a nettopoch s nízkou spotrebou energie. Halfhill navyše verí, že neexistuje žiadna prekážka, ktorá by stála Číne v ceste za vytvorením mikroprocesora, ktorý bude môcť konkurovať produktom Západu a jeho predstavenie je len otázkou času.

 

 

Čína si staví vlastní Svět 25. 1. 2010  

ct24.cz

 

Jmenuje se The World, tedy Svět. Luxusní vily a byty jsou rozmístěny podél umělého jezera do pěti kontinentů, které spojují kopie slavných mostů. Bude tu i největší zastřešený lyžařský svah na světě, největší akvapark v Asii a samozřejmě nebude chybět ani sedmihvězdičkový hotel. "Bude mít výhled na jezero ze všech místností, dokonce i ze záchodu. Bude to nesmírně luxusní a pohodlné ubytování," popisuje manažerka marketingu The World Š‘ Žu-e.

 

Resort vyrůstá na předměstí města Tchien-ťin jihovýchodně od Pekingu…

 

Luxusní hotel, vily a byty, lyžování pod střechou. To vše tady už jednou bylo – v Dubaji…

 

"Ve velmi krátkém čase banky poskytly velmi mnoho půjček. Rád bych se jich zeptal: Opravdu věříte, že se vám ty peníze vrátí?," říká Sü Siao-nien z Čínsko-evropské obchodní školy.

 

"Před výstavbou jsme provedli detailní průzkum trhu. Dubaj se nebude opakovat," věří ředitelka Š‘ Žu-e.

 

 

Roach: Čína se nepřehřívá, pokračovat v současném kurzu ale nemůže 25. 1. 2010  

patria.cz

 

…Asie si je podle Roache dobře vědoma toho, že krize vznikla z velké části vlivem nedostatečné regulace a víře v samoregulaci. Těmto konceptům například Číňané nikdy ani na chvíli nevěřili; tamní deregulace neprobíhala tak rychle a nyní nepředstavuje problém.

 

Síla růstu Číny v roce 2009 Roache podle jeho vlastních slov překvapila; pokud se však na čísla HDP podíváme pozorněji, vidíme, že 70 % růstu bylo generováno vlivem investic – tedy díky stimulu. Ekonom si nemyslí, že čínská vláda ekonomiku přehřála, ale zaměřila stimul do jedné oblasti, která již nyní představuje 45 % HDP. Pokud v tom bude nadále pokračovat, vytvoří velké nerovnováhy s vážnými důsledky pro ekonomiku.

 

Ohledně nedávného konfliktu mezi Čínou a společností Google Roach uvedl, že je třeba jej vyřešit, ale že „byl během svého patnáctiletého působení v Číně překvapen otevřeností debat a svobodou volby, kterou podnikatelé i spotřebitelé mají“. Vláda si je podle jeho mínění vědoma, že existující omezení budou muset být v budoucnu opuštěna a již tak činí.

 

 

Dalajlámovi vyslanci budú opäť rokovať s Čínou 25. 1. 2010 

sme.sk

 

… "Stretneme sa s Číňanmi, pokúšame sa nájsť spoločne prijateľné riešenie," uviedol dalajlámov hovorca Tenzin Taklha.

 

… "Problém musí byť vyriešený jedine prostredníctvom dialógu," zdôraznil…

 

… Peking v prvom rade žiada, aby sa dalajláma vzdal "separatistických" aktivít, ktoré však on popiera a tvrdí, že chce pre región iba väčšiu autonómiu…

 

 

Peking přehodnotil politiku jednoho dítěte 25. 1. 2010  

ct24.cz

 

Peking uvolňuje politiku jednoho dítěte. Úřady povolí druhé dítě také manželským párům, kde jeden z rodičů má sourozence. Další dítě budou moci mít také dvojice, které mají dítě postižené nebo o něj přišli, a dále ti, kdo po rozvodu zakládají novou rodinu…V současnosti smějí páry mít dvě děti pouze v případě, pokud jsou oba partneři jedináčci.

 

…"V souladu s přírodním zákonem o vyrovnaném střídání lidského rodu by každá žena měla porodit 2,1 dítěte. V Číně je tento poměr 1,8, zatímco v Pekingu je to pouze jedno dítě," upozornil zástupce pekingské komise pro populaci a plánování Pcheng Jü-chu.

 

 Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments