Horké téma: Čína XVIII – Čínské komunisty má zachránit kapitalismus, kapitalisty má spasit socialismus




Usnesení Evropského parlamentu ze dne 21. ledna 2010 o porušování lidských práv v Číně

europarl.europa.eu

 

  1. volá po okamžitém a bezpodmínečném propuštění Liou Siao-poa…
  2. současně vyjadřuje své sympatie těm Číňanům, kteří otevřeně vyjádřili svou nespokojenost… vyzývá orgány Čínské lidové republiky, aby dostály svým závazkům, které učinily před Radou pro lidská práva…
  3. vyzývá Čínskou lidovou republiku, aby zajistila dodržování lidských práv a základních svobod…
  4. vyjadřuje politování nad skutečností…
  5. co nejrozhodněji odsuzuje popravu Akmala Šejcha…
  6. vítá záměr firmy Google ukončit spolupráci s čínskými orgány…
  7. zdůrazňuje, že čínská vláda zveřejnila v dubnu 2009 svůj první první akční plán v oblasti lidských práv…
  8. zdůrazňuje, že situace v Číně, pokud jde o lidská práva, zůstává předmětem vážného znepokojení…
  9. zdůrazňuje, že je třeba zahájit komplexní hodnocení a posilování dialogů o lidských právech…
  10. domnívá se, že rozvoj hospodářských vztahů s Čínou musí být doprovázen účinným politickým dialogem…
  11. pověřuje svého předsedu, aby předal toto usnesení vysokému představiteli Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku…

 

 

Proč dojde ke konfliktu mezi Amerikou a Čínou 25. 1. 2010  

patria.cz

 

Konflikt Googlu s Čínou vypovídá o něčem mnohem významnějším … Rozhodnutí této společnosti o ukončení svého působení v Číně do doby, dokud tamní vláda nezmění svou politiku cenzury, ukazuje na čím dál napjatější vztahy mezi USA a Čínou.

 

Bill Clinton i George W. Bush pevně věřili, že díky volnému obchodu a zvláště díky éře informací bude politická změna v Číně nevyhnutelná…Bush uvedl: „Ekonomická nezávislost vytváří zvyky svobody. A zvyky svobody vytvářejí naděje na demokracii … Obchodujme svobodně s Číňany a čas stojí na naší straně.“

 

…Čína pokračuje v cenzuře médií – je tudíž tvrdě odsouzena k „žalostnému ekonomickému selhání“. Namísto toho je tato země v současnosti druhou největší ekonomikou světa a největším exportérem; její zahraniční rezervy přesahují 2 000 miliard dolarů…

 

…Navzdory Googlu zřejmě americké firmy zůstanou těmi, kdo bude lobbovat za pokračující spolupráci s Čínou.

 

…Nicméně po cenzuře čínskou televizí v Šanghaji a výtkách od zástupců Číny s méně významnou pozicí, kterých se prezident dočkal v Kodani, Barack Obama už možná k Pekingu necítí tak vřelé sympatie. Jedna z prvních známek toho, že Bílý dům svou politiku přitvrzuje, by mohla přijít v několika příštích měsících s oficiálním rozhodnutím nazývat Čínu „měnovým manipulátorem“.

 

Obchodní válka mezi Amerikou a Čínou je jen stěží vítaná…Mohla by svět uvrhnout zpět do recese…Číňané provokují s měnou a lidskými právy. Pokud chtějí předejít škodlivému konfliktu s Amerikou, bylo by zapotřebí politiku změnit.

 

 

Americká vláda predá zbrane Taiwanu 26. 1. 2010  

sme.sk

 

Americká vláda sa rozhodla schváliť predaj zbraní Taiwanu, v dôsledku čoho sa môže ešte zhoršiť rastúce napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou…

 

…K vojenskej technike, ktoré majú dodať USA Taiwanu, budú pravdepodobne patriť vrtuľníky UH-60 Black Hawk, raketové systémy Patriot a komunikačné zariadenia, nie však stíhačky F-16.

 

Avizovaný balík by bol časťou vojenskej techniky za 11 miliárd dolárov, ktoré Taiwanu v roku 2001 prisľúbil vtedajší americký prezident George W. Bush.

 

Čínska vláda vyhlasuje, že jedného dňa dostane Taiwan pod svoju kontrolu, a na ostrov má namierených vyše 1000 rakiet…

 

 

Španělé zvažují zrušení zbrojního embarga EU do Číny 26. 1. 2010 

novinky.cz

 

Španělské předsednictví Evropské unie zvažuje možnost, že by blok mohl zrušit embargo na dovoz zbraní do Číny. Při setkání s novináři to v úterý v Bruselu řekl šéf španělské diplomacie Miguel Ángel Moratinos.

 

"Všichni jsme si vědomi nové role, kterou Čína hraje," řekl šéf španělské diplomacie.

 

 

Nomura: „Změna paradigmatu“ v Asii; jüan posílí již v březnu; zvyšování sazeb přiláká do Číny ještě více kapitálu 26. 1. 2010 

patria.cz

 

Rob Subbaraman, hlavní ekonom pro Asii ve společnosti Nomura International, pro CNBC uvedl, že je Asie s výjimkou Japonska velmi „bullish“. Podle jeho mínění nyní dochází ke „změně paradigmatu“, kdy růst ekonomik Asie bude již tento rok přecházet od exportů na domácí poptávku, kterou se vlády v Asii snaží intenzivně podporovat.

 

Uvedené platí i o Číně; analytici společnosti Nomura se domnívají, že posílení její měny začne velmi brzy, již v březnu…Posílení jüanu k dolaru podle ekonoma tento rok dosáhne 5 %.

 

 

Chanos: Čína rozvíjí kapitalismus, aby se socialistická elita udržela u moci; na Západě je tomu naopak 26. 1. 2010 

patria.cz

 

Co se týče jeho pohledu na Čínu, média podle něj špatně interpretují některá z jeho prohlášení, ale je pravda, že již nějaký čas varují ohledně vývoje v této zemi. Když hovoří o krachu v Číně, nemá na mysli její ekonomiku či akciový trh, ale trh nemovitostí.

 

Podle investora Čína nemůže pokračovat v růstu, když se zbytek světa nalézá v krizi a data ohledně jejího růstu jsou zmanipulovaná…v Číně jsou naprosto spokojeni s tím, že „se sejde pár chlápků, kteří vyřeší komplexní ekonomické problémy a vždy dosáhnou přesně toho, co si stanovili“.

 

Čína podle investora rozvíjí kapitalismus z toho důvodu, aby se socialistická elita udržela u moci. V západních ekonomikách se nyní děje opak – obrací se k socialismu, aby se u moci udržely kapitalistické elity…

 

 

Češi chtějí na Expu uhranout Číňany, vystaví slzu z tuny zlata 27. 1. 2010 

zpravy.idnes.cz

 

"Jde však o naprosto unikátní dílo, které nemá v lidské historii obdoby. Bude z ryzího zlata," říká Pavel Antonín Stehlík, generální komisař české účasti na Expu.

 

A proč právě slzu? "Je to jedna z posledních věcí, s kterou se ještě v moderní společnosti neobchoduje," vysvětluje Stehlík.

 

Čechoargentinec Federico Díaz, který odlije i zlatou kapku, připraví například expozici s názvem "Czeknowlogy". Budou se zde měřit emoce návštěvníků a na jejich základě pak analyzovat lidské vůně. Každému pětistému pořadatelé vyrobí flakon s jeho vůní…

 

Nával se pak očekává u reliéfů, které jsou dnes umístěny na pražském Karlově mostě pod jednou z nejslavnějších českých soch – u svatého Jana Nepomuckého. Pověst totiž praví, že kdo se dotkne reliéfů, může mít zvláštní štěstí.

 

Číňané si tedy na reliéfy budou moci sáhnout, podobně jako to dělají statisíce turistů na Karlově mostě. Najdou je v našem pavilonu pod heslem "Přivezli jsme vám štěstí z České republiky".

 

 

Čínská střední třída už nechce jíst psy. Ochránci zvířat navrhují nový zákon 27. 1. 2010 

zahranicni.ihned.cz

 

Jedna z nejznámějších čínských kulinářských tradic, která u mnohých Evropanů vzbuzuje smíšené pocity, se brzy může stát minulostí. Tamní právníci se totiž chystají do návrhu nového zákona proti týrání zvířat prosadit pasáž, která by zakazovala jíst psy a kočky…

 

Návrh zákona, který by čínské úřady měly dostat na stůl v dubnu, tak navrhne pokutu za ilegální prodej vybraných druhů masa ve výši 500 tisíc juanů (přes milion korun) pokud půjde o firemní podnikání. Jedincům – například trhovcům, kteří by nový zákaz porušili, má hrozit 15 dnů strávených ve vězení.

 

 

USA zbrojí na válku v kyberprostoru. Útoky hackerů trápí i velké ropné firmy 27. 1. 2010

zahranicni.ihned.cz

 

Cvičení odhalilo, jak snadný je útok proti USA po síti. Elektronická bezpečnost se stává tématem, jež stále víc zajímá i politiky.

 

I když Peking vehementně popírá, že by za útoky stál, odborníci citovaní například listem Financial Times uvádějí, že stopy vedou do komunistické Číny. To, že zprávy o útocích se objevují s několikaměsíčním zpožděním, svědčí o tom, že v kyberprostoru se vede neúprosná válka…

 

Dosud nejjasněji toto téma jako politický problém pojmenovala minulý týden americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

 

"Státy, teroristé a ti, kteří budou jednat jako jejich spojenci, musí vědět, že USA budou své sítě chránit. Ti, kteří naruší volný tok informací v naší společnosti, jsou hrozbou naší ekonomice, vládě a občanské společnosti," řekla Clintonová.

 

Američané řeší především otázku, jak přesně identifikovat útočníka. Stratégové totiž zvažují, zda by USA měly právo preventivního vojenského úderu v případě, že by hrozil internetový útok, který by ochromil elektrárny nebo jiná životně důležitá zařízení.

 

"Útočník – stát či kriminální skupina – se může například zamaskovat jako jiná země," říká v listu New York Times jeden z vládních expertů.

 

 

EU hodila zadlužené Řecko přes palubu. To nyní upírá prosebné oči k Číně 27. 1. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

Řecko bojuje s fiskální krizí, poté co pomoc víceméně odmítla Evropská unie, hledá zadlužená země nové spojence, kteří by Athénám pomohly financovat prudce rostoucí státní dluh…

 

Podle britského listu Financial Times (FT) se Athény snaží Pekingu prodat vládní dluhopisy v sumě až 25 miliard eur (zhruba 653 miliard Kč)…

 

Americká banka Goldman Sachs již v Pekingu začala předběžně domlouvat prodej řeckých dluhopisů čínské Státní správě deviz…

 

Podle FT však Peking zatím s koupí řeckých obligací nesouhlasí. Údajně žádá, aby nejmenovaná čínská banka získala strategický podíl v největší řecké bance National Bank of Greece, což však Řekové odmítají.

 

 

Neúspěch jednání Řecka s Čínou o převzetí části dluhu znovu zvýšil rozdíl mezi výnosy německých bundů a obdobných řeckých papírů 28. 1. 2010

ipoint.financninoviny.cz

 

Neúspěch jednání Řecka s Čínou o převzetí části dluhu znovu zvýšil rozdíl mezi výnosy německých bundů a obdobných řeckých papírů, u 10letých dluhopisů se rozdíl přiblížil 3,5 %, u 2letých se rozdíl vyšplhal na 4,1 %.

 

 

Čína se postaví do čela mezinárodní mise proti somálským pirátům 28. 1. 2010 

rozhlas.cz

 

Čína se bude podílet na velení mise proti somálským pirátům. S její koordinací námořních operací v Adenském zálivu souhlasily Evropská unie i Spojené státy. U afrických břehů teď operují plavidla čtyřiceti zemí. Čína se do podobné vojenské akce mimo své teritoriální vody zapojila vůbec poprvé.

 

 

Ocas vrtící psem? Rostoucí vliv Číny na trhy 28. 1. 2010 

patria.cz

 

Stratégové dříve tvrdili, že pokud americká ekonomika kýchne, trhy ve zbytku světa dostanou kašel. Posmrkávání čínské ekonomiky má nyní téměř stejný dopad…

 

Jedním aspektem výše uvedeného je to, že čínská ekonomika rostla v posledním čtvrtletí loňského roku dvojciferným tempem. Její ohromná touha po surovinách ovlivňuje ceny komodit všude ve světě. A její význam pro měnový trh je dán tím, že navázání čínské měny na dolar ovlivňuje další ceny na trzích a vyústilo v nárůst jejích měnových rezerv na hodnotu 2 400 miliard dolarů.

 

Pro komodity je důležitost Číny jasná…Analytik z Barclays Capital nazval v pátek jejich týdenní přehled „Krmení draka“… „Čína se pro obchodníky na komoditním trhu stala opět centrálním tématem. Ne že by jím někdy opravdu nebyla.“…

 

Velkou otázkou pro každého zůstává to, zdali je čínský boom udržitelný nebo zdali se jedná o bublinu, která zřejmě bolestivě praskne…„Prasknutí bubliny by bylo opravdu katastrofické pro investory, ne pro Čínu.“

 

 

BNP: Čína je za křivkou, inflace poroste 5 – 8 %, pro akcie to bude dobré 28. 1. 2010 

patria.cz

 

Erwin Sanft, ředitel výzkumu pro Čínu a Hong Kong ve společnosti BNP Paribas Securities, pro CNBC uvedl, že tento rok je rokem, kdy se projeví loňský prudký nárůst bankovních půjček…Podle jeho názoru se inflace v Číně dostane mnohem výš, než se nyní většina investorů domnívá…5 – 8 %…Sanft se domnívá, že ani v oblasti produkce spotřebního zboží již není mnoho volné kapacity…

 

Sanft tvrdí, že investice do akcií fungují jako pojištění proti vysoké inflaci…Doporučuje zejména oblast nemovitostí, pojišťoven, spotřebního zboží a nerostných surovin…Není přitom vyloučeno riziko, že se čínská vláda rozhodne ekonomiku zabrzdit, což by bylo negativní i pro tyto sektory…

 

 

Čína zažívá zlatou horečku 29. 1. 2010  

rozhlas.cz

 

Čína je největším producentem i konzumentem zlata na světě. V nejlidnatější zemi světa se totiž vloni vytěžilo 310 tun…

 

Podle odhadů Čínské asociace pro zlato přesáhne jeho spotřeba v nejlidnatější zemi světa 450 tun, což je o 50 tun více než za rok 2008.

 

Zlato skupuje i čínská vláda. Od roku 2003 zvýšila rezervy žlutého kovu ze 600 na téměř 1100 tun…

 

Peking ho sice zatím skupuje jen z domácí produkce, podle expertů ale může využít své největší devizové rezervy na světě dosahující výše dva a čtvrt bilionu amerických dolarů k získávání zlata i na mezinárodních trzích…

 

A další nárůst lze čekat i v příštích dnech, protože se blíží nový lunární Rok tygra. Žádná nevěsta tak prakticky nemůže nedostat zlatý šperk…

 

 

Čína pozastavila vojenský dialog s USA  a potrestá americké společnosti kvůli prodeji zbraní na Tchaj-wan 30. 1. 2010 

xinhuanet.com

 

Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Čína od soboty odloží bilaterální vojenské a bezpečnostní programy a rozhovory, a potrestá některé americké firmy v reakci na program americké vlády GreenLight na nové dodávky moderních zbraní na Tchaj-wan.

 

…Čína se rozhodla zastavit část výměnných programů mezi armádami obou zemí, stejně jako vice-ministerské konzultace o strategické bezpečnosti, kontroly zbrojení a protizbraní, které byly původně naplánované.

 

Zdroj z ministerstva zahraničí řekl, že spolupráce Čína-USA v hlavních regionálních a mezinárodních otázkách bude nevyhnutelně problémem ovlivněna.

 

Rozhodnutí USA "představuje hrubý zásah do vnitřních záležitostí Číny, vážně ohrožuje čínskou národní bezpečnost a poškozuje úsilí Čínského mírového sjednocení," …

Naléháme na USA, aby "plně uvědomily závažnost tohoto problému, zrušily mylné rozhodnutí o prodeji zbraní na Tchaj-wan a zastavily prodeje zbraní Tchaj-wanu."

"V opačném případě musí Spojené státy nést odpovědnost za vážné následky," …

 

 

Čínské hranice střeží systém videokamer 30. 1. 2010  

rozhlas.cz

 

Čína na svých hranicích instalovala digitální kontrolní systém. Videokamery nyní střeží vstup do nejlidnatější země světa na souši i na vodě. Projekt za 13 miliard korun byl zahájen už v roce 1994, podle Pekingu je zaměřen proti teroristům a separatistům i pašerákům drog a ilegální imigraci.

 

Elektronický systém začal střežit 25 tisíc kilometrů námořní a 7 tisíc kilometrů pozemní hranice a propojen je i s třemi tisíci pozorovatelnami a hraničními stanovišti.

 

Peking zahájil budování tohoto projektu po uzavření hraničních dohod s 12 zeměmi v polovině 90. let minulého století, výjimku tehdy tvořily Indie a Bhútán.

 

 

Čínská vláda čelí sexuální frustraci přistěhovalců 30. 1. 2010 

mediafax.cz

 

Čínská vláda čelí prudkému růstu sexuální frustrace u přistěhovalců v provincii Kuang-tung. Ta je domovem pro 30 milionů migrantů…

 

Čang Feng, hlava výboru pro populaci a plánování rodiny provincie Kuang-tung, tvrdí, že tito přistěhovalci trpí „těžkým sexuálním potlačováním“. To pak vede k řadě sociálních i zdravotních problémů.

 

„Sexuálně přenosné choroby se šíří rychleji mezi přistěhovaleckými dělníky, jejichž sexuální život se dlouho zanedbává,“ říká…

 

„Sexuální výchova u mnoha mladých žen, které přicestovaly z venkova, je prakticky nulová. Ve velkých městech jsou pak vystaveny kulturním šokům. Mnoho z nich následuje ve šlápějích svých kamarádek a přijímá příliš otevřený postoj vůči sexu,“

 

…„Žádám vládu o výzkum. Zájem o práci u přistěhovalců bude mnohem nižší, pokud nebudou uspokojeny jejich sexuální potřeby,“…

 

 

Clintonová prohlásila, že Čína riskuje diplomatickou izolaci kvůli Íránu 30. 1. 2010

haaretz.com

 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek varovala Čínu, že riskuje diplomatickou izolaci a přerušení dodávek energií, pokud nepomůže zadržet Írán při vyvíjení nukleárních zbraní.

 

Řekla, že chápe čínský odpor k uložení nového trestu Íránu, jejího třetího největšího dodavatele ropy. Ale zdůraznila, že Írán vybavený nukleární hlavicí by mohl destabilizovat Perský záliv a ohrozit lodní přepravu ropy do Číny od jiných arabských států v regionu…

 

„To vyprodukuje závody ve zbrojení v regionu Perského zálivu a Izrael se bude cítit existenčně velmi ohrožen“… „Všechno je to neuvěřitelně nebezpečné“.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments