Čínská raketa jen o chlup minula evropskou družici Envisat 25. 2. 2010
…Zdroje z ozbrojených sil USA a současně i německý radar varovaly, že se na sebe řítí horní stupeň čínské rakety a družice Envisat Earth, která měří skleníkové plyny. Přímá kolize sice nehrozila, ale obě poměrně velká tělesa se měla minout o chlup – kosmický chlup – 50 metrů…
Američané mají strach z rostoucí Číny, ukázal průzkum Washington Post 26. 2. 2010
Tváří v tvář vysoké nezaměstnanosti a složité hospodářské situaci se většina Američanů domnívá, že v příštích letech budou Spojené státy hrát ve světové ekonomice menší roli. Toto století podle nich bude patřit Číně…
Otázka, zda toto století bude v ekonomice víc "americkým", nebo "čínským", Američany v průzkumu rozdělila – 41 procent se vyslovilo pro Čínu, 40 procent pro USA.
Na 43 procent dotázaných očekává větší čínskou roli v mezinárodních otázkách, 38 zase větší roli Spojených států. Mírná většina prohlásila, že Spojené státy budou zastávat ve světové ekonomice tohoto století slábnoucí pozici.
V průzkumu, který loni v městských oblastech Číny provedl Lowyho institut pro mezinárodní politiku, označili čínští respondenti Spojené státy za hrozbu číslo jedna pro čínský růst. Japonsko s Indií skončily na druhé pozici.
…Jestliže celý svět vnímá, že Čína nezadržitelně roste a USA jsou na sestupu, může to poškodit americkou diplomacii a negativně ovlivnit zájmy země.
Čína představila nejdelší most na světě. Je dlouhý téměř 80 kilometrů 28. 2. 2010
Rekordní tabulky mostů se změnily letos 6. února. Ve středu Číny byl totiž otevřen nejdelší most na světě, Velký most Wej-che, který dosud rekordní thajskou magistrálu překonal o více než
Důstojník literát odhaluje ambice čínské armády 1. 3. 2010
Čína by měla vybudovat nejsilnější armádu na světě a nahradit USA v roli světové "jedničky". V nové knize nazvané Čínský sen to píše vysoký důstojník Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) Liou Ming-fu, který působí jako profesor na elitní Národní univerzitě ozbrojených sil…
Čína by měla odhodit zdrženlivost ve svých globálních cílech a "sprintovat k pozici světové jedničky", píše Liou, který zároveň upozorňuje, že vzestup země poplaší Washington, a hrozí tak riziko války navzdory nadějím Pekingu na "mírový růst".
"Pokud se Čína v 21. století nedokáže stát světovou jedničkou, nedokáže se stát největší mocností, pak se z ní nevyhnutelně stane opozdilec odstrčený stranou," píše Liou…
Zdůrazňuje ovšem, že jeho dílo nepředstavuje oficiální politiku čínské vlády…
"Tato kniha odráží mé osobní názory, ale myslím, že je také odrazem jisté myšlenkové vlny," řekl Liou…
Morici: Čína nechá posílit svou měnu, nebo bychom jim ji měli posílit my 1. 3. 2010
Obchodní deficit USA má dva základní komponenty – ropu a Čínu, uvedl pro CNBC profesor ekonomie Peter Morici z University of Maryland. Část týkající se ropy nelze rychle změnit…Co se týče Číny, platí, že klíčem je její podhodnocená měna. Pokud sama růst svého kurzu nedovolí, „měli bychom jí měnu zhodnotit místo nich“, uvedl Morici s tím, že: „Čína je sice suverénním státem, ale USA také.“
Profesor uvedl, že Čína sama toho moc neudělá, před několika lety nechala svou měnu posílit o 18 %. Nyní je podhodnocená o 40 – 50 %… Pokud USA neudělají něco dramatického, například nezdaní směnu dolaru a renminbi, Čína jednat nebude. „Kurz jim dává enormní konkurenční výhodu, a pokud my budeme jen mluvit, nestane se pro získání nové rovnováhy v obchodu nic. Bude více zemí jako Řecko a další problémy, a to jen proto, že Západ nemůže růst,“ uvedl profesor.
Praha bude mít první přímou linku do Číny. Zatím jen pro čínské zboží 1. 3. 2010
Česko získá zřejmě už do konce března nové pravidelné letecké spojení s čínskými městy Šanghaj a Tchien-ťin. Třikrát týdně do nich bude létat nová nákladní linka čínské společnosti Yangtze River Express Airlines. Určená bude hlavně pro import čínského zboží na středoevropský trh.
"Čekáme ještě na vyřízení povolení z české strany, ale pokud vše půjde dobře, začneme létat do konce března," řekl MF DNES viceprezident Paul Hsueh…
Půjde o druhou dálkovou nákladní linku z Prahy, dvakrát týdně dosud létá do Bangkoku a Tai-pei na Tchaj-wanu společnost China Airlines Cargo. Nová linka má ještě poté pokračovat do Lucemburku.
"Kromě celosvětového ekonomického oživení vidíme ve východní Evropě velkou poptávku a potenciál, Praha je geograficky velmi dobrou vstupní branou pro zboží z Číny," dodal Hsueh.
Přímé letecké spojení pro pasažéry s Čínou zatím chybí…
Čína provedla největší zátah proti mafii 2. 3. 2010
V Číně skončila největší bezpečnostní akce proti mafii. Policie během osmi měsíců zadržela 3348 osob napojených na organizovaný zločin, mezi nimi i vrcholné pracovníky justice a významné obchodníky. Bezpečnostní síly v Čchung-čchingu, který je nejlidnatější městskou aglomeraci v Číně s více než 31 miliony obyvatel, rozprášily celkem čtrnáct triád a dalších 63 kriminálních gangů.
Šestnáct mafiánských bossů, 87 vládních úředníků, tři obchodníci s miliardovým majetkem, ale i vedoucí úřadu spravedlnosti, ti všichni spolu se stovkami dalších skončili v rukou zákona. Mnozí už skončili před soudem, nejméně šest z nich dostalo trest smrti.
Tvrdá čínská cenzura: vláda proti sociálním sítím 2. 3. 2010
Čínská síť s názvem Fanfou byla uzavřena tamní vládou po nepokojích v západním čínském regionu, obývaném převážně Muslimy, při kterých zemřelo téměř 200 lidí. Kromě Fanfou byly "dočasně" uzavřeny i dalších webové stránky, které slouží k výměně aktuálních informací. Některé z těchto stránek již byly znovu uvedeny do provozu, avšak Fanfou je stále "mrtvý."
… Podle tamní vlády byla sociální média v zemi použita k plánování nepokojů – proto byl v zemi dočasně zablokován například i Facebook.
Čína obviňuje Washington z ochlazování vztahů 2. 3. 2010
"Čína opakovaně uvedla, že veškerá odpovědnost za problémy vyskytující se v bilaterálních vztazích leží na Spojených státech," řekl v předvečer návštěvy vysoce postavených diplomatů USA mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang.
James Steinberg, náměstek amerického ministra zahraničí a Jeffrey Bader, ředitel pro asijské záležitosti Národní bezpečnostní rady USA, v úterý přicestují do Pekingu na plánovanou návštěvu za účelem "opravy bilaterálních vztahů“.
Čína: Takovou ji neznáte 3. 3. 2010
Do roku 2025 bude v Číně postaveno 40 miliard čtverečných metrů ploch v pěti milionech budov. Bude postaveno přibližně 50 000 mrakodrapů…
Do roku 2030 přibude v čínských městech 350 milionů obyvatel…
Čína polyká nejvíc oceli…
Pokud budou Číňané někdy spotřebovávat tolik ropy co Američané, bude potřeba dalších sedm Saúdských Arábií…
V Číně je více křesťanů než v Itálii… 54 milionů křesťanů, z toho 40 milionů protestantů a 14 milionů katolíků.
Číňané zakládají internetové blogy pětkrát více než Američané…
Čína má o 150 % více vojáků než USA a zbraň, proti které Amerika nic nezmůže… Po letech dohadů byly zveřejněny detaily o "smrtelné zbrani" vyvinuté proti letadlovým lodím…
Čína se stále nemůže zbavit moru… "Hrozí nám podobná nebezpečí s jinými viry a epidemiemi, protože máme velmi přelidněná města," komentuje situaci Lo Wing-lok, hongkongský specialista na infekční choroby.
Podle reportu Čínské akademie sociálních věd zkrachovalo během období od října 2008 do března následujícího roku 20 procent drobných podniků a dalších 20 procent bylo na pokraji bankrotu… většina firem na pokraji bankrotu se dokázala vzchopit.
Čína popravuje třikrát více lidí než zbytek světa…
V Číně je průměrně 274 protestů denně…
Při koupi čínských akcií v podstatě financujete čínskou vládu. Osm z deseti největších šanghajských firem je kontrolováno vládou…
50 procent veškerého falšovaného zboží pochází z Číny.
Většina Číňanů pije špinavou vodu… 90 procent městské vody a 75 procent řek je velmi znečištěno…
Čínské HDP dokáže překonat americké již po roce 2020.
Čínský Rudy Giuliani tvrdě bojuje proti zkorumpovaným pohlavárům 3. 3. 2010
„Jak vysoko míří Po Si-laj?,“ spekuluje se nyní v Číně…
Tento charizmatický čerstvý šedesátník se skvělým kádrovým profilem je novou vycházející hvězdou čínské politiky. Očekává se, že ostře sledované zasedání čínského parlamentu, jež začíná zítra, ho může katapultovat až do nejužších sfér čínského vedení, mezi ty nejvyvolenější z vyvolených.
Očekává se totiž, že v roce 2012 převezme vládní zodpovědnost pátá generace vůdců, k níž náleží i Po.
Po Si-laj, stranický boss v Čchung-čchingu, bouřlivě rostoucí městské aglomeraci na řece Jang-c’, se vyšvihl na vlně popularity, kterou získal nekompromisním tažením proti korupci a místním zločineckým gangům, často propojeným s pohlaváry komunistické strany.
Jedno je zřejmé: mafiánské struktury o sobě v Číně znovu dávají pořádně vědět…
Pro Čínu to znamená obrovské nebezpečí…
A v této situaci se tam zjeví jakýsi Po Si-laj s ambiciózní kampaní. Na rozdíl od ostatních se nebojí "přidusit" ani ty nejtučnější ryby – bohaté podnikatele, soudce a mocné funkcionáře, kteří mají gangy pod palcem…
S posíleným kreditem "pana Čistého" nyní vstupuje do boje o nejvyšší posty…
Třináct čínských deníků požaduje, aby se Číňané mohli stěhovat, kam chtějí 4. 3. 2010
V současnosti v Číně funguje přísný registrační systém, zvaný hukou. Ten zajišťuje, že každá čínská rodina má právo na sociální podporu, zdravotní péči a školství jen v místě bydliště.
Tento systém byl zaveden r.
"Čínští občané trpí systémem hukou už dlouho," praví se v redakčním komentáři čínských deníků. "Jsme přesvědčeni, že se lidé rodí svobodní a mají právo se stěhovat. Společně vydáváme tento redakční komentář a žádáme všechny poslance v čínském parlamentu, aby využili své politické moci a přiměli úřady zreformovat zastaralý systém hukou."
Čína opäť zvyšovala vojenské výdavky 4. 3. 2010
Hovorca čínskeho parlamentu Li Čao-sing dnes informoval, že návrh rozpočtu na rok 2010 pre obranu stanovil výdavky na 532 miliárd jüanov (57 miliárd eur), čo je oproti vlaňajšku nárast o 37 miliárd jüanov (štyri miliardy eur), teda o 7,5 percenta.
…"Čínska vláda vždy dbala na kontrolu vojenských výdavkov v rozumnej miere, aby zabezpečila vyváženosť medzi národnou bezpečnosťou a hospodárskym rozvojom," povedal hovorca…
Čína v roku 2008 poskočila na druhé miesto na svete v množstve výdavkov na armádu…
…Niektorí americkí analytici odhadujú, že čínske vojenské výdavky by mohli byť možno až trojnásobne vyššie ako tvrdí Peking.
Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně podle Richtera 4. 3. 2010
Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo ve čtvrtek ráno jih ostrova Tchaj-wan. Zraněno bylo 11 lidí a vznikly menší materiální škody…
Zemětřesení začalo v 08.18 hodin místního času (01.18 hodin SEČ). Jeho epicentrum bylo
Nepoužívejte otázku Tchaj-wanu k zasahování do vnitřních záležitostí 4. 3. 2010
Využívání otázky Tchaj-wanu některými zeměmi k vměšování do vnitřních záležitostí Číny je "nepřijatelné", řekl ve čtvrtek Li Zhaoxing, mluvčí výročního zasedání vrcholných zákonodárců Číny.
"V době, kdy mezi čínským lidem v Tchaj-wanské úžině probíhají přátelské bratrské kontakty, je prodej pokročilých zbraní Tchaj-wanu z některých zemí jako podat dýku osobě v okamžiku, když objímá svého bratra," řekl Li.
"Co je motivuje?"…
"Využití otázky Tchaj-wanu k vměšování do vnitřních záležitostí Číny a narušení sloučení čínské vlasti bolí city čínského lidu v Tchaj-wanské úžině a je to naprosto nepřijatelné," řekl Li…
"Tchaj-wanská otázka se týká čínských základních zájmů a pocitů všech Číňanů v Tchaj-wanské úžině," řekl Li.
Čína prahne po zem. komoditách 4. 3. 2010
V roce 2008 prožily zemědělské komodity fenomenální růstový trend, na kterém řada investorů vydělala jmění. Jedna z hlavních příčin – rostoucí spotřeba a dovozy v Číně… V roce 2009 vzrostl tamní hrubý domácí produkt o 8,9 procenta, což je hodnota, o níž se může rozvinutým zemím jen zdát. Prudký růst v kombinaci s populační explozí nicméně způsobuje, že tamní zemědělství již není v mnoha případech schopné pokrýt potřeby obyvatel.
Situaci navíc zhoršují i nedostatečné vodní zdroje v zemi… V roce 1980 žilo v Číně přibližně 984 miliónů obyvatel. V současnosti se hodnota vyšplhala na 1,331 miliardy, což je o 35 procent více. Optimisté predikují do roku 2050 nárůst o dalších 8% na 1,437 miliardy… Populace ve světě se rok od roku zvyšuje, zásoby řady zemědělských plodin jsou blízko nejnižších úrovní za několik desítek let, svět se čím dál častěji potýká s živelnými katastrofami a řada oblastí bojuje s nedostatkem vody…
… Hlad Číny tudíž tlačí i na úroveň celosvětové poptávky, což následně podporuje i cenu komodit na burzách…
Čína chce zintenzivnit vyvolávání srážek 4. 3. 2010
Čínské úřady zintenzivní umělé vyvolávání srážek, aby zmírnily důsledky sucha v klíčových zemědělských oblastech…
Umělé vyvolávání srážek praktikuje Čína již řadu desetiletí a země má dokonce zvláštní úřad pro úpravu počasí (Weather Modification Office)…
Při vyvolávání deště se Číňané zaměřují zpravidla na suchý sever země, odkud pochází většina čínské pšenice…
…Loni úřady podle agentury AP nařídily rekordních 840 letů strojů rozprašujících chemikálie s cílem zvýšit srážky na 3,6 milionu kilometrů čtverečních rozlohy, tedy zhruba na třetině čínského území. Vypáleno bylo rovněž 116.000 raket s chemikáliemi a 890.000 dělostřeleckých granátů.
Čína zvýši štátne rezervy komodít 5. 3. 2010
Čínske Ministerstvo financií dnes uviedlo, že v tomto roku zvýši štátne rezervy strategických komodít. Záujem má predovšetkým o obilniny, rastlinný olej, ropu a neželezné kovy. Objem prostriedkov určených na nákup týchto surovín je takmer 108 miliárd yuanov (16 miliárd USD). To je len o 4,4 percenta menej oproti minulému roku, keď čínske dopĺňanie zásob obrátilo zostupný trend na komoditných trhoch a dokonca odštartovalo nákupnú horúčku v prípade kovov.
Čína letos: Růst osm procent a devět milionů nových míst 5. 3. 2010
Ekonomický růst chce Čína podle předsedy vlády Wen Ťia-pao letos udržet na osmi procentech…A přislíbil, že vláda bude bojovat s inflací a riziky, která by mohla ohrozit bankovní sektor.
Vláda doufá, že se jí letos podaří vytvořit devět milionů nových pracovních míst a udržet inflaci na třech procentech. Celkové výdaje centrální vlády a lokálních vlád mají činit 8,5 bilionu jüanů (zhruba 23,7 bilionu korun) a celkový deficit dosáhne jednoho bilionů jüanů.
Wen přislíbil, že vláda bude pokračovat ve stimulačních výdajích a nabídce levných úvěrů…
Peking rovněž plánuje držet domácí měnu "v zásadě stabilní", což nenaznačuje, že by se stát chystat vzdát kontroly nad vývojem svého směnného kurzu…
…Čína doufá, že se jí letos podaří přilákat přímé zahraniční investice v objemu 96 miliard USD (zhruba 1,8 bilionu korun)…
V Česku pojede vysokorychlostní vlak nejdříve za deset let. V Rusku i Číně už jezdí
5. 3. 2010
Vysokorychlostní železniční doprava s rychlostí optimálně
Čína provozuje
…Čína při stavbě VRT rovnou posouvá cestovní rychlost na maximum. A překonává tak země, od kterých nakupuje technologie. Čína se chlubí aktuálně nejrychlejším železničním spojem na planetě.
Čína navíc provozuje superrychlé vlaky v taktu, jako by to bylo metro. Vysokorychlostní vlaky na trati Peking – Tianjin už teď jezdí ve špičkách s intervalem 5 minut. A vlakový zabezpečovač umožňuje dokonce tříminutový interval.
Firmy Alstom, Bombardier, Kawasaki a Siemens vždy dodaly jen několik prvních kusů vysokorychlostních jednotek. Další desítky až stovky rychlovlaků pak vyrábí domácí průmysl, který v reálu tvoří jediná společnost.
Mnozí odborníci na železniční dopravu se domnívají, že se Čína brzy stane nejvyspělejším provozovatelem rychlé železnice na světě a po nasycení obřího domácího trhu následně ovládne trh nejnovějších vysokorychlostních technologií…
I další země rozvíjejí vysokorychlostní železnici. Například v Rusku byla nedávno otevřena vysokorychlostní trať mezi Moskvou a Petrohradem…Rusko pro tyto účely počítá s miliardami rublů. Například rychlovlaky Allegro od společnosti Alstom mají spojit finské Helsinky s Petrohradem.
Čína chce pomoct EU zajistit bezpečnost dodávek do Somálska 5. 3. 2010
Čínské námořnictvo nabízí Evropské unii ochranu při dopravě humanitárních dodávek do Somálska. Peking, který se na konci roku 2008 zapojil do mezinárodního boje proti somálským pirátům, tak chce rozšířit svou misi u afrických břehů…
Čína se nově také bude podílet na velení mezinárodní mise proti somálským pirátům. Její lodě mají být rozmístěny v nejnebezpečnějším koridoru, který nyní střeží lodě Evropské unie, NATO a Spojenými státy vedené kombinované námořní jednotky. Společné velení bude mít rotující předsednictví, do kterého se zapojí právě i Peking.
Život čínského úředníka: alkohol, ženy a úplatky 5. 3. 2010
Deník údajně zveřejnil manžel jedné z úředníkových milenek.
Chan Feng v něm píše o pravidelných večírcích a až pětidenních alkoholových dýcháncích, kterých se účastnili i policisté a úředníci místní vlády. Zmiňuje i milostné pletky se ženami, z nichž některé byly jeho kolegyně z práce. Kromě toho si pochvaluje úplatky, které dosahovaly až 100 tisíc jüanů (277 000 korun).
Podle deníku China Daily už Chan odstoupil z funkce a celý případ vyšetřuje policie.
Čína se chce zbavit propasti mezi chudými a bohatými 5. 3. 2010
Čína chce odvrátit pokračující rozšiřování propasti mezi chudými a bohatými. Na dnešním zahájení pravidelné schůze parlamentu to prohlásil čínský premiér Wen Ťia-pao. Ten proto plánuje reformu registrace domácností, která by měla usnadnit stěhování dělníků do měst za prací. Dosud totiž neměli dělníci z venkova pracující ve městech nárok na některé sociální služby.
"Postupně zajistíme venkovanům stejné zacházení jako obyvatelům měst, ať už co se týče výše platu, vzdělávání dětí, zdravotní péče, ubytování či sociálních jistot," slíbil premiér…
Očekávaná témata boje s korupcí a ekologie byla zmíněna jen okrajově. 2987 delegátů shromáždění bude o plánu na příští rok diskutovat během následujících 10 dní a pak ho odsouhlasí…
…Ředitel prestižní sportovní univerzity zde prohlásil, že se Čína musí okamžitě zaměřit na zlepšení fyzické kondice mládeže. Jinak by nebyla schopná uspět v možné válce s Japonskem…
Čína mohutně investuje. Vyhne se bublinám? 5. 3. 2010
Zbrusu nové město Čcheng-kung leží poblíž Kchun-mingu, jednoho z hlavních měst na jihozápadě Číny. Jeho výstavba začala teprve v roce 2003…
Střední školu zdobí úchvatný bazén a několik nově vystavěných univerzit je obklopeno rozlehlými areály pro studenty…
Zatímco někteří považují obrovské investice do infrastruktury a výstavby nových měst za nutný základ pro nastartování dalšího růstu, jiní se obávají, že loňské zotavení ekonomiky je pouze jakýmsi klamem…
Znepokojující jsou tak nyní tři různé problémy, které by mohly čínskou ekonomikou zatřást…investice v hospodářství jsou zjevně přemrštěné…"Rapidní nárůst míry investic je závažný. Ekonomika je již nyní přesycená, úroveň investic přitom ale stále roste,"… "V budoucnosti tak přebytek kapacit způsobí čínskému hospodářství ještě více potíží,"…
Druhá obava spočívá v tom, že vládní stimulační program vytváří na trzích finanční bubliny, hlavně pak v sektoru nemovitostí. Třetí problém je zakořeněn v mohutném přílivu nových úvěrů, které by se v horších časech mohly lehce proměnit v nedobytné dluhy…
Přestože jsou zmíněná rizika známa, někteří ekonomové je považují za neuvěřitelně přehnaná. Pro takové odborníky nejsou místa jako Čcheng-kung zbytečným mrháním financí, ale naopak důležitými investicemi do rozvoje chudých částí země…
Někteří ekonomové však upozorňují, že i během předešlých desetiletí se horlivě mluvilo o nadměrném investování a přehnané výstavbě kapacit. Zisky firem ale přitom ve skutečnosti stále rostly i přes útlum v určitých odvětvích, a akademické výzkumy navíc potvrdily, že výnosnost kapitálu zůstala stabilní.
Čínský premiér varoval banky a realitní spekulanty, očekává 8% růst HDP 5. 3. 2010
Wen Ťia-pao, předseda čínské vlády, varoval před „latentním rizikem“ skrývajícím se v domácích bankách a slíbil tvrdě zasáhnout proti spekulantům s realitami…
„Čínská ekonomika se stále potýká s významnými problémy,“ …Jako příklad Wen uvedl nadměrné kapacity ve zpracovatelském průmyslu a pomalý růst příjmů venkovského obyvatelstva…
Cílem čínského premiéra je nyní posunout rovnováhu ekonomiky od investic a výdajů na infrastrukturu směrem ke spotřebě…
…čínský kabinet ústy svého předsedy také potvrdil cíl snížit tento rok expanzi nových úvěrů o 22 % na 7,5 bilionů jüanů…
Wen také potvrdil 8% růstový cíl, který byl stanoven a překonán pokaždé v předchozích pěti letech, inflace by měla opět dosahovat 3 % a domácí měna by se měla udržet na „v zásadě stabilní“ úrovni…vláda „nesmí obrat ve vývoji interpretovat jako fundamentální zlepšení hospodářské situace.“
Wen znovu zopakoval slib zasáhnout s pomocí daní a změněné úvěrové politiky proti spekulacím s nemovitostmi, skupovaní půdy a nadměrnému růstu cen realit…
Čínská ekonomika roste 5. 3. 2010
Stále hlasitěji se mluví o tom, že v Číně, a to zejména pak v jejím realitním sektoru, vzniká spekulacemi nabitá bublina. Centrální banka se jí snažila propíchnout. Podle analytika společnosti Patria Tomáše Vlka ale snaha centrální banky spíše nesouvisí s realitním trhem.
"Navíc nejsou známky toho, že by na trhu realit byla propíchnuta pomyslná bublina. Také je ještě brzo hodnotit účinnost užití nástrojů centrální banky. Efekt jejích opatření se dostaví setrvačně až později," řekl Vlk Rádiu Česko.
"Zvýšení domácí spotřeby skutečně může v krátkodobém horizontu pomoci. Celý model, jak jej nastínil čínský premiér, ale může přinést i problémy. Vše se může projevit skrze inflaci, myslí si analytik společnosti Patria.
"Zmíněný odhad může být skutečně pravdivý, ale přesné tempo zpomalení určit nejde. Je ale pravdou, že by se Čína měla v rámci udržení ekonomického růstu více soustředit na domácí spotřebu, respektive poptávku," uvedl Vlk pro Rádio Česko.
Evropa smí stavět hráz botám z Číny, Italové uspěli 5. 3. 2010
Evropský soudní dvůr v Lucemburku zamítl žalobu šesti velkých čínských obuvnických firem, které si stěžovaly na postup Evropské komise. Ta totiž na dovoz bot z Číny a Vietnamu stanovila cla, která mají omezit příliv levných bot a zachránit evropské výrobce.
Dovoz kožených bot z Číny je nyní zatížen clem 16,5 procenta a na dovoz stejných bot z Vietnamu se vztahuje desetiprocentní clo.
Spor o cla řeší na základě stížnosti Číny i Světová obchodní organizace.
Cla EU "porušují příslušná pravidla WTO a poškozují legitimní práva a zájmy čínských firem", uvedl mluvčí čínského ministerstva obchodu…
Čínský export se zotaví až za tři roky 6. 3. 2010
V prosinci loňského roku byl vůbec poprvé po 13 měsících zaznamenán růst čínského exportu a současný vývoj naznačuje známky oživení, budoucnost je ale stále nejistá, prohlásil před čínskými poslanci ministr obchodu Čchen Te-ming.
V roce 2009 došlo k poklesu exportu o 16 procent oproti roku 2008, jeho hodnota dosáhla 1,2 bilionu amerických dolarů. Dovoz se pak snížil o 11,2 procenta na jeden bilion dolarů.