Google je podle Číny jeden velký americký špión 22. 3. 2010
Čínská státní média osočují internetovou společnost Google, která se podle zákulisních zpráv chystá opustit čínský trh, ze spolupráce s americkými tajnými službami.
"Vysocí představitelé Googlu tajně jednali s americkou vládou. Je také veřejným tajemstvím, že někteří bezpečnostní experti Pentagonu jsou zároveň zaměstnáni u Googlu…“
Kromě toho, že Google podle Sin-chua donáší americkým špionům, se prý také snaží rozložit čínskou společnost tím, že jejím obyvatelům vnucuje americké hodnoty.
"Rozhodnutí o přehodnocení našich obchodních aktivit je čistě záležitostí Googlu," odmítá jakékoliv spekulace o spoluúčasti americké vlády na rozhodnutí o opuštění čínského trhu tisková mluvčí Googlu Jessicca Powellová.
Kauza uplácení Rio Tinto: Pracovníci se v Číně před soudem přiznali 22. 3. 2010
V Šanghaji v pondělí začal soud se čtyřmi pracovníky nadnárodního těžebního koncernu Rio Tinto. Tři ze čtyř obviněných zaměstnanců se čínskému soudu přiznali k braní úplatků…
Spor vznikl loni v létě, kdy společnost Rio Tinto jako jeden z předních světových producentů železné rudy vedla jednání o cenách suroviny na další období…
Mezi těmi, co se přiznali, je Australan Stern Hu a čínští občané Liou Cchaj-kchuej a Ke Min-čchiang, kteří pracují v čínské kanceláři Rio Tinto…
…Agentura Bloomberg uvedla, že Hu se přiznal k přijetí úplatku ve výši asi šesti milionů jüanů…
Rio Tinto se zavázala posílit vztahy s Čínou 22. 3. 2010
Tom Albanese, prezident a generální ředitel těžebního giganta Rio Tinto Group v pondělí řekl, že společnost se zavázala k nápravě a posílení obchodních vztahů s Čínou…
Makro: Čína varovala USA odvetnými opatřeními ohledně sporu o juan 22. 3. 2010
Čína v neděli varovala, že podnikne odvetná opatření, pokud Spojené státy uloží obchodní sankce a další postih kvůli podhodnocenému devizovému kurzu jüanu. “Nebudeme se otáčet a zavírat oči“ citoval deník People´s Daily ministra financí Chen Deminga…
Peking zahalil oranžový mrak. Sever Číny zasáhla další písečná bouře 22. 3. 2010
Sever Číny zasáhla druhá písečná bouře během tří dnů. V Pekingu meteorologové ohlásili pátý, nejhorší stupeň kvality ovzduší, který představuje nebezpečí pro zdraví…Bouře zatím postihla území, na které žije asi 250 milionů lidí.
…Nejhorší bouře zasáhla Peking v roce 2006, na město tehdy dopadlo asi 300.000 tun písku…
Google zřejmě opustí čínský trh, osmdesát procent Číňanů to nezajímá 22. 3. 2010
Podle agentury Reuters je možné, že Google své rozhodnutí oznámí již dnes.
Google odchází z Číny do Hongkongu. Většinu aktivit však v zemi nechá 22. 3. 2010
technet.idnes.cz
Google tímto krokem udělal kompromis – svůj vyhledávač přesune z vlastního území Číny do Hongkongu (administrativně oddělené území) a ostatní aktivity v zemi ponechá. V zemi zůstane technické a prodejní zastoupení. Google chce totiž v Číně dál mít technologické zázemí a prodávat reklamy v čínském jazyce.
Otázkou zůstává, zda čínská vláda nebude servery s necenzorovaným obsahem blokovat. Podle pozorovatelů může Peking odpovědět také tím, že firmě ztíží podmínky.
Číňané pravděpodobně brzo koupí automobilku Volvo 23. 3. 2010
mediafax.cz
Geely uvedla, že v současné době s Fordem vede jednání a konečná smlouva by mohla být podepsána ještě do konce tohoto týdne. Podle agentury Reuters se společnost Zhejiang Geely dostala do problémů finančního a technického rázu, které by mohly pozdržet transakci ve výši dvou miliard dolarů.
Mluvčí čínské společnosti Yuan Xiaolin uvedl, že podpis dohody se uskuteční do konce tohoto měsíce. Podle listu Financial Times by dohoda mohla být podepsána již tuto neděli.
Komodity: Čína povolila dovoz vepřového z USA 23. 3. 2010
investujeme.cz
Spojené Státy a Čína dosáhly předběžné dohody o znovuobnovení dodávek vepřového masa a výrobků z vepřového na čínský trh…Na počátku roku 2009 Čína zakázala dovoz vepřového kvůli obavě z vypuknutí prasečí chřipky…Obavy z možného šíření viru H1N1 vyvrátila Mezinárodní organizace pro zdraví zvířat…Volný obchod bude uvolněn ihned poté, co dojde k podpisu dohod obou stran…
Čína zvýši spotrebu hliníka o 20% 23. 3. 2010
zpravy.kurzy.cz
Podľa odhadu čínskej spoločnosti Aluminium Corp. of China, ktorá je najväčším tamojším producentom hliníka, by najľudnatejšie krajina sveta mala v nasledujúcom roku zvýšiť svoj dopyt po tomto kove o minimálne 20 percent na 17 miliónov ton. Príčinou je prudký ekonomický rast a veľké investície do infrastruktury…Taktiež zásoby sú pomerne vysoké, keď v skladoch šanghajskej burzy je momentálne 400 000 ton tohto kovu…
Google přesměroval vyhledávač do Hong Kongu. Čína to kritizuje 23. 3. 2010
Google v Číně ukončil vlastní cenzuru internetu, vyhledávač přesměroval do Hong Kongu…
Obyvatelé ČLR jsou od úterního rána automaticky přesměrováni na hongkongské stránky Gogolu…
Google své rozhodnutí hájí a tvrdí, že je legální…Čínské úřady jsou však zcela opačného názoru…
Podle Pekingu Google porušil písemný závazek daný při vstupu na čínský trh. Experti očekávají, že Peking přístup čínských uživatelů na hongkongský servis zablokuje.
Bloomberg: Japonská cesta „nahoru dolů“ Číně nehrozí 23. 3. 2010
V osmdesátých letech se manažeři investičních společností zabývali otázkou, co s Japonskem. Dnes řeší podobný rébus, jen roli Japonska hraje Čína…
Půjde Čína ve šlépějích jepičího života japonské slávy s rychlým úpadkem? Upřímně řečeno, pravděpodobné to není.
…Země nemá velký problém s rozpočtovým deficitem, má mladou populaci a stále vykazuje růst. Vzdělávací systém je ucházející, stejně jako infrastruktura. Číňané mají velkou pracovní morálku a nemalé odhodlání. Konečně v uplynulých třech krizových letech si Čína vedla ve srovnání s USA, Japonskem a Německem zdaleka nejlépe.
Zkušení odborníci na jadernou energetiku chybějí i v Číně 23. 3. 2010
Bývalý šéf čínského úřadu jaderné bezpečnosti Wang Yuqing nedávno uvedl, že v čínských jaderných elektrárnách má dlouhodobé zkušenosti s jejich provozem jen malá část techniků. Ostatní jsou nově příchozí, především absolventi technických universit a odborných škol…
Podle Wanga je provoz a řízení jaderné elektrárny velmi náročnou činností, a ne všechno lze v tomto oboru nastudovat pouze z knih… V současných provozovaných čínských jaderných elektrárnách má nyní 80 procent zaměstnanců praxi v délce čtyři až pět let, elektrárny obvykle zaměstnávají 500 až 600 lidí. Zkušenější pracovníky bude třeba „rozptýlit“ po nových jaderných elektrárnách postupně uváděných do provozu…
Nyní je podíl jaderné energetiky velmi nízký, zhruba dvě procenta. Počet čínských jaderných elektráren se má ale v příštích letech dramaticky zvýšit. Očekává se, že v roce 2020 celkový výkon čínských jaderných elektráren dosáhne 70 GW, v roce 2030 již 200 GW a v roce 2050 dokonce 400 GW. V energetice obsluhující obrovskou čínskou ekonomiku však bude podíl jaderných zdrojů stoupat jen pomalu – v roce 2020 dosáhne 7 procent, v roce 2030 zhruba 15 procent a v roce 2050 již 22 procent. Nyní v Číně pracuje 11 bloků jaderných elektráren a je schválena stavba 28 dalších, z toho 24 se v současné době již staví.
Číňané léčí některé nemoci včelími žihadly 23. 3. 2010
Léčba včelím bodnutím, která spočívá v přikládání živých včel na určitá místa lidského těla, je stará asi 3000 let. Od roku 2007 je dokonce v Číně uznaná zákonem.
"Včelí terapie má zjevný účinek na pacienty s kostními a kloubními onemocněními," říká místní doktor Wang Ťing. "Léčba stojí hlavně na včelím jedu, který může pomoci krevnímu oběhu, zmenšuje zánět a tiší bolest."
Včely používané k léčbě jsou kříženci italských včel, chovaných výhradně pro klinické účely…
Včely instinktivně bodnou svého "nepřítele" a zemřou. Žihadlo se nechá v ráně několik hodin, pacienti říkají, že to zmenšuje bolest.
Lékaři, kteří procházejí přísným výcvikem, rozhodují, jak dlouho zůstane žihadlo v těle pacienta a hlavně kolik včel má být použito. Jedno sezení obnáší minimálně čtyři bodnutí…
Chan Li-te, který kvůli cukrovce trpí zánětem žil, podstoupil léčbu již sedmkrát. Trvá na tom, že výsledky stojí za počáteční nepohodlí. "Bolest od poštípání přejde do odpoledne. Nohy jsou pak lehčí, nejsou oteklé a lépe se mi chodí."
Lékaři tvrdí, že 90 procent jejich pacientů se vyléčí, nebo po léčbě cítí úlevu.
Ruský bombardér narušil vzdušný prostor Tchaj-wanu, nikdo proti němu nezasáhl 24. 3. 2010
Jak novináře informoval velitel letectva, tchajwanské radary zaznamenaly ruský bombardér dlouhého doletu TU-95 ve vzdálenosti pouhých
Armáda však nepovažovala narušení vzdušného prostoru za vážnou hrozbu, proto jen požádala ruskou posádku, aby okamžitě změnila směr.
To prý piloti hned udělali a zamířili na severovýchod směrem k japonské Okinawě…
Tchajwanské letectvo, které má k dispozici na 400 bojových strojů, ať už vlastní výroby či francouzských Mirage
V Číně je téměř 230 miliónů migrujících dělníků 24. 3. 2010
Čínský národní statistický úřad uveřejnil zprávu, … že počet čínských migrujících dělníků se v roce 2009 blížil 230 miliónům.
Američané tlačí na Čínu, ať nedevalvuje svou měnu 24. 3. 2010
"Budeme na Čínu mnohem přísnější v obchodních sporech," zavázal se minulý měsíc americký prezident Barack Obama. Nelíbí se mu, že říše středu tlačí dolů exportní ceny a poškozuje tak americké firmy.
Něco podobného už Spojené státy zažily v sedmdesátých letech s Japonskem…
"Čínští politici na zhodnocení možná přistoupí v druhé polovině roku, až se tamní export vzpamatuje a v Číně vzroste inflace," uvedl pro agenturu Bloomberg ekonom Jinny Yan z šanghajské pobočky banky Standard Chartered.
Šéf čínské národní banky Čou Siao-čchuan prohlásil, že zhodnocení jüanu je "velmi komplikovaný problém" a že "pro Čínu je nesmírně důležité vytvářet pracovní místa"…Přebytek čínské obchodní bilance ve vztahu k USA totiž vyvrcholil už v roce
…Pokud by Čína z pomsty začala americké dluhopisy prodávat, oslabilo by to dolar a Američané by si museli půjčovat na financování svých obřích rozpočtových schodků jinde a dráž…