Horké téma: Čína XXVI – Ženy drží oblohu, politici měnu




Vyvěšením vlajky bylo završeno 51. výročí osvobození tibetských nevolníků 28. 3. 2010

news.xinhuanet.com

 

Národní vlajka byla vyvěšena na pozadí velkého paláce Potala přibližně v 10 hodin za přítomnosti více než 3.000 zástupců ze všech oblastí veřejného života, kteří zpívali národní hymnu.

 

"Je zjevný kontrast mezi dnešní rovností mezi tibetským lidem a starým Tibetem, kde lidská práva byla krvavě potlačována," řekl stranický šéf ve Lhase Qin Yizhi při vyvěšení vlajky.

 

"Demokratické reformy zrušily nevolnictví a dovolily tibetskému lidu užívání  zákonných práv a zájmů. Uspořádali jsme zde oslavu ve snaze vzpomenout si na minulost a současně si vážit práce do budoucna," řekl na slavnostním ceremoniálu.

 

Pro stoletého Cering Qoezhoena je vztyčování národní vlajky každoročním zvykem posledních 45 let.

 

"Já jen chci tímto způsobem vyjádřit svou upřímnou vděčnost Komunistické straně Číny a Čínské lidové osvobozenecké armádě," řekl Cering Qoezhoen, který byl v mládí nevolníkem.

 

 

Čína čelí kritice sousedů za stavbu utajovaných přehrad 29. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Obyvatelé zemí Jihovýchodní Asie kritizují Čínu kvůli stavbě přehrad…

 

Podle ekologů, ale také rybářů a farmářů z Thajska a dalších zemí je kritika Číny oprávněná…

 

Peking přiznává, že v Tibetu chce postavit na 750 hydroelektráren, které prý mají produkovat ročně na 1800 miliard kilowatthodin elektřiny…

 

Čína navíc plánuje odvádět vodu z Tibetské náhorní plošiny pomocí tunelů a potrubí na sever…což pochopitelně vyvolává odpor v okolních státech.

 

Na vodě z řek pramenících v Tibetu je de facto závislá téměř polovina světové populace…

 

 

Kauza soud Rio Tinto: Australan půjde do vězení na 10 let, další tři na 7-14 let 29. 3. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

Soud v Šanghaji dnes odsoudil čtyři zaměstnance nadnárodního těžebního koncernu Rio Tinto za braní úplatků a krádež obchodních tajemství do vězení na sedm až 14 let.

 

Australský občan Stern Hu, který ve společnosti řídil čínskou divizi železné rudy, si má za mřížemi odpykat deset let, což Austrálie následně označila za "velmi tvrdý" trest.

 

Soud došel k názoru, že Hu a tři čínští zaměstnanci jsou vinni v obou bodech obžaloby…

 

"Myslím, že to zahraničním investorům a firmám vysílá velmi důrazný vzkaz, aby si na tento trh a své aktivity v Číně dali velký pozor," řekla agentuře Reuters Ann Kentová z právnické fakulty Australské národní univerzity. "Byly zde naděje, že čínský právní systém směřuje k posílení transparentnosti a závaznosti, tento proces však ukázal, že očekávání se nenaplnila," dodala.

 

 

Čínské ženy pracují tvrdě, na nejvyšší místa se nedostanou 29. 3. 2010

iporadna.cz

 

Čínský vůdce Mao kdysi řekl, že ženy drží polovinu oblohy…

 

Ženy tvoří v Číně páteř výrobních linek soukromých exportních továren. Dále se soustřeďují na profese, jako je medicína, žurnalistika nebo učitelství…

 

"Ženy jsou na všech úrovních politiky, je jich však poměrně málo. Je to dáno tím, že ve starém feudálním systému nebyla rovnost mezi muži a ženami," uvedl poslanec Kuo Šu-čchin, původně lékař ze severočínského Che-pej. "Myslím si ale, že ve velice blízké budoucnosti budeme mít prezidentku. Doufám, že se to stane."…

 

…Ocelářství, což je státem kontrolované odvětví, je obsazeno muži. Naproti tomu v oblasti sléváren olova, kde je daleko více menších soukromých firem, je na výkonných pozicích daleko více žen.  

 

Ženy odcházejí v Číně do důchodu o pět let dříve než muži, chtěly by to však změnit, říká umělkyně Čchin Paj-lan. "Kvůli politice jednoho dítěte tráví ženy méně času s rodinou, takže doufají, že s nimi bude nakládáno stejně (jako s muži)."

 

…Ženy mají velkou zodpovědnost za rodinu, zatímco muži mají ve společnosti daleko více prostoru," uvedl Čchin Wen-ťing, vydavatel dětských knížek … "Manželé obvykle začnou kariéru na stejné úrovni, ale muž se nakonec dostane ve své oblasti výš."

 

… "Od té doby, co muži odjeli za výdělkem, je všechna práce na ženách, od mladých po ty nejstarší," vysvětluje Liou Čchiao-jing, poslankyně z provincie Kuej-čou na jihozápadě země. "Dříve jsme říkali, že ženy drží polovinu oblohy. Dnes však drží ženy v mém rodišti oblohu celou."

 

 

Čínští záchranáři bojují s časem, naděje pro 153 horníků mizivé 30 3. 2010

ceskenoviny.cz

 

Téměř tisícovka záchranářů dnes bojovala s časem ve snaze odčerpat vodu a dostat se ke 153 horníkům, kteří jsou už dva dny uvězněni v zaplaveném dole v severní Číně. Naděje na jejich záchranu jsou ale mizivé a oficiální činitelé navíc varují, že v šachtě se hromadí plyn…

 

Čínské doly jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších, ne-li za nejnebezpečnější na světě. Loni v nich zahynulo 2631 lidí, o 18 procent méně než předloni. Nejhorší rok tohoto desetiletí byl 2002, kdy bylo obětí 6995. Poslední velké neštěstí si loni v listopadu vyžádalo 108 životů.

 

 

Po Číně provedl nejvíce poprav Írán 30. 3. 2010

novinky.cz

 

Celkem bylo v roce 2009 v Íránu popraveno nejméně 388 lidí…V počtu poprav za Íránem následují Irák s přinejmenším 120, Saúdská Arábie s nejméně 69 a USA s 52 popravami.

 

Amnesty International tentokrát do statistik nezahrnula popravy v Číně, protože nejsou k dispozici věrohodné údaje…Podle AI v Číně každoročně popraví až tisíce lidí, vykonají tam více poprav než ve zbytku světa dohromady.

 

 

McDonald’s: Chceme v Číně 2 tisíce restaurací do tří let 30. 3. 2010

tyden.cz

 

Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald’s Corp. očekává, že bude mít do konce roku 2013 v Číně přes 2000 restaurací. Na konci roku 2009 měla společnost v zemi 1135 restaurací…

 

 

Čína a Austrálie se kvůli případu Rio Tinto dostaly do střetu 30. 3. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

…Australský premiér Kevin Rudd vyjádřil znepokojení nad neprůhledností procesu…Čína se vzápětí proti australským "nezodpovědným" komentářům soudního rozhodnutí ostře ohradila.

 

"Tím, že Čína prohlásila část procesu za tajnou, podle mě promeškala příležitost předvést světu transparentnost, která by se slučovala s její vznikající globální rolí," řekl Rudd…

 

"Vyjadřujeme vážné znepokojení nad australským prohlášením k případu Rio Tinto. Jde o kriminální případ a čínská strana již oznámila verdikt. Austrálie by měla tento výsledek respektovat a zanechat nezodpovědného komentování," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čching Kang…

 

Všichni čtyři obvinění z Rio Tinto se minulý týden při zahájení procesu přiznali ve věci úplatků, popřeli však výši, kterou udávala obžaloba, a všichni až na jednoho popřeli rovněž obvinění z krádeže obchodního tajemství…

 

 

Čínští cenzoři možná blokují vyhledávač Google 30. 3. 2010

tyden.cz

 

Prakticky ve všech větších čínských městech se místo vyhledaných adres v Googlu objeví chybové hlášení. Stále je sice možné se dostat na vyhledávací stránku, ale najít se nedá nic. E-mailové služby Googlu fungují.

 

Narušení služeb vyhledavače začalo dnes v pět hodin odpoledne místního času…

 

 

Čínu navštívi severokórejský líder 1. 4. 2010

pluska.sk

 

"Je veľká pravdepodobnosť, že Kim Čong-il navštívi Čínu. Situáciu detailne monitorujeme," uviedla hovorkyňa juhokórejského prezidenta Kim Eun-Hje…

 

Severokórejský líder navštívil Čínu v rokoch 2000, 2001, 2004 a 2006…

 

Uvažuje sa aj o úsilí zaistiť si podporu Číny v prípade nástupníctva Kimovho najmladšieho syna…

 

 

Kim Čong-il se zřejmě brzy objeví v Číně, jeho tým a bodyguardi už dorazili  1. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Severokokorejský diktátor Kim Čong-il se patrně chystá na návštěvu největšího spojence – Číny. Podle listu Čoson ilbo už do Pekingu dorazil přípravný tým i bodyguardi z KLDR, Kimův obrněný vlak by mohl dorazit v nejbližších dnech. "Milovaný vůdce" chce požádat o hospodářskou pomoc.

 

Dalších dvacet lidí, kteří vypadali jako bodyguardi, přijeli do čínské metropole vlakem z Pchjongjangu. V předvoji je i šéf zahraničních vztahů milionové severokorejské armády An Yong-gi.

 

"Severokorejská vojenská delegace ještě ten samý den odcestovala do Afriky, ale přípravný tým zůstal v Pekingu a dojednává s čínskými úřady protokol a bezpečnostní záležitosti,"…

 

Výletu diktátora nasvědčují i další indicie. Do Číny se totiž ze všech koutů světa stahují vysocí diplomaté. Z východní Evropy se vrátil Si Ťin-pching, který má KLDR na ministerstvu na starosti a také čtvrtý nejvyšší člen politbyra Ťia Čching-lin.

 

 

USA podrobily kritice obchodní bariéry Číny i Evropské unie 1. 4. 2010

penize.tiscali.cz

 

Americká vláda podrobila systematické kritice mimocelní bariéry v Číně, … a vyjádřila znepokojení i nad rozsáhlou regulaci chemických látek v Evropské unii.

 

Terčem obchodní kritiky USA je zejména Čína a mezi oběma zeměmi roste napětí zvláště kvůli čínské politice směnného kurzu…

 

Zpráva USTR mluví o dlouhodobých problémech amerických firem s paděláním svého zboží v Číně… USA si stěžují na čínská omezení vývozu surovin k výrobě oceli, hliníku a chemických látek.

 

Zpráva … Uvádí, že čínské úřady "zřejmě vydávají každý týden seznamy zakázaných slov pro vyhledávání a zakázaných stránek, a to bez odůvodnění nebo možnosti odvolání, což staví internetové služby do prekérní pozice". Nezmiňuje se však konkrétně o případu firmy Gogole…

 

Znepokojení Washingtonu vyvolává rovněž čínská politika vládních zakázek…"Novým znepokojivým trendem je ochota Číny podporovat domácí inovace na úkor zahraničních inovací a technologií,"…

 

Výroční zpráva se zabývá celou řadou problémů, které mají USA se všemi svými obchodními partnery…

 

 

Obama hovoril s čínskym prezidentom o vzťahoch ich krajín, o Iráne i ekonomike 2. 4. 2010

sme.sk

 

Americký prezident Barack Obama hovoril dnes telefonicky s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom…

 

"Prezident Obama podčiarkol dôležitosť spolupráce, ktorej cieľom je zaistiť, aby Irán dodržiaval svoje medzinárodné záväzky," uviedol Biely dom…

 

"(Obama) takisto zdôraznil, že je dôležité, aby Spojené štáty a Čína spolu s ďalšími veľkými ekonomikami dodržiavali záväzky G20, zamerané na produkciu vyváženého a trvalého rastu."

 

Chu Ťin-tchao povedal Obamovi, že si želá, aby medzi ich krajinami panovali zdravé vzťahy. Zároveň poukázal na citlivosť Pekingu ohľadne otázky Taiwanu a Tibetu…

 

Chu poznamenal, že prostredníctvom rokovaní chce riešiť aj otázky obchodného charakteru. Pripomenul však, že pre dobré vzťahy je rovnako "životne dôležitý" i záujem Číny o Tibet a o samostatne si vládnuci Taiwan.

 

 

Čínská média volají po větší bezpečnosti v uhelných dolech 2. 4. 2010

rozhlas.cz

 

Čína zažívá tragický týden. Při několika neštěstích v uhelných dolech zemřelo 28 havířů, dalších 192 se pohřešuje. K největší tragédii došlo v severní provincii Šan-si, kde se záchranáři dosud marně snaží vyprostit 153 horníků…

 

Tragická bilance posledních dnů přiměla čínská média k nebývalé kritice. Na vině jsou podle nich stále špatné podmínky a nedodržování pravidel bezpečnosti práce. Odboráři navíc tvrdí, že jsou mnohé incidenty zatajovány.

 

 

V čínské šachtě může být uvězněno až 350 horníků 2. 4. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Až 350 horníků může být uvězněno v zatopeném dole v severočínské provincii Šan-si. Dnes dopoledne zaslechli záchranáři navíc po pěti dnech první známky života ozývající se z podzemí.

 

"Je číslo 153 přesné? Nemyslím si, že podezření vyslovovaná veřejností jsou nepodložená," citovala místní média vicepremiéra Čchanga Te-ťianga, který se přijel osobně na místo neštěstí podívat.

 

"Poslali jsme do dolu deset vláčků a do každého se vejde čtyřiačtyřicet mužů plus obsluha," řekl agentuře Reuters muž, který sám lokomotivu tahající důlní vozíky řídí. "Ven vyjela pouze jedna, mimoto se několik jednotlivců dostalo do bezpečí vlastními silami."

 

 

Rusko dodalo 15 protivzdušných baterií S-300 do Číny 2. 4. 2010

en.rian.ru

 

Igor Ashurbeili, generální ředitel Almaz-Antei řekl, že byl dokončen kontrakt s Čínou, ale neuvedl žádný údaj o tom, kolik to stálo, nebo konkrétně kolik kusů S-300 bylo dodáno.

 

Baterie S-300 se obvykle skládá ze čtyř nákladních automobilů, z nichž každý nese 4 střely.

 

Dodal, že existuje "obrovský zájem", zahraniční klienti čekají na nákup S-300 a vyspělejší verze S-400, ale žádné nové smlouvy v současné době nebudou podepsány.

 

"Nejprve musí dostat ruská armáda. Pokud jsou k dispozici výrobní kapacity, plníme naše současné smlouvy, pak teprve tento proces podepsání nových smluv bude pokračovat," řekl.

 

 

Čínská CB nevěří dolaru 2. 4. 2010

investujeme.cz

 

Čínská centrální banka v dnes zveřejněné zprávě o mezinárodních finančních trzích uvádí, že případný růst americké měny bude v roce 2010 pouze omezený, protože země trpí vysokým fiskálním deficitem a udržuje nízké úrokové sazby.

 

Banka dále předpokládá, že Fed ponechá sazby blízko nule delší dobu. Upozorňuje, že oživení spotřeby v USA může prohloubit tamní deficit běžného účtu platební bilance.

 

Premiér Wen Jiabao již 14. března oznámil, že volatilita dolaru je velkým problémem, a že se obává o čínská dolarová aktiva.

 

Centrální banka dále upozornila, že v různých částech světa a v různých sektorech začínají vznikat spekulativní bubliny.

 

 

USA prý o měnové politice Číny rozhodnou později, Obama to popírá 2. 4. 2010

patria.cz

 

Spojené státy údajně zatím odloží rozhodnutí, zda je Čína měnovým manipulátorem, či nikoli…

 

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs podle agentury Reuters řekl, že oficiálně nebylo o žádném takovém odkladu rozhodnuto…

 

Čína ve čtvrtek oznámila, že její prezident navštíví summit o jaderné bezpečnosti. Ten se bude ve Washingtonu konat pouze pár dnů před chystaným zveřejněním zprávy. Peking je podle diplomatů ochoten jednat se západními mocnostmi o nových sankcích, které OSN chystá vůči Íránu za jeho jaderné ambice.

 

Reakce Bílého domu tak podle agentury Reuters naznačuje, že napětí mezi USA a Čínou by mohlo začít polevovat…

 

 

Kim Čong-il zorganizoval banket pre čínskeho veľvyslanca 4. 4. 2010

sme.sk

 

Severokórejský líder Kim Čong-il hostil diplomatický banket, na ktorom privítal nového čínskeho veľvyslanca v Pchjongjangu.

 

Večera sa konala v sobotu za účasti významných severokórejských vojenských a politických funkcionárov. Médiá predtým informovali, že samotársky Kim Čong-il pricestoval vlakom na nečakanú návštevu Číny. Podľa agentúry sa Kim na akcii objavil spolu s novým veľvyslancom a "všetci prítomní ho vrelo privítali". Obe strany tiež vyjadrili vôľu ďalej rozvíjať spoluprácu a "v tom upevňovať generáciu za generáciou".

 

Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap pritom v sobotu informovala, že jeden zo špeciálnych vlakov, ktoré využíva severokórejský vodca Kim Čong-il, v sobotu ráno prišiel do čínskeho pohraničného mesta Tan-tung…

 

 

USA prozatím nenazvou Čínu měnovým manipulátorem 4. 4. 2010

mediafax.cz

 

Podle původního harmonogramu měla americká administrativa vydat zprávu s rozhodnutím o čínské měně jüanu dne 15. dubna. Nicméně kvůli plánované návštěvě čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa ve Spojených státech amerických bylo rozhodnutí odloženo.

 

Proti tomu se postavila velká část amerických zákonodárců. Vyzvali ministerstvo financí, aby co nejdříve označilo Čínu za měnového manipulátora. Z jejich pohledu uměle podhodnocený jüan favorizuje čínské vývozce a komplikuje dovoz. Tím tedy škodí americké ekonomice.

 

 

Čínští záchranáři vyprostili ze zatopeného dolu 114 živých horníků 5. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Z více než 150 horníků, jež minulou neděli uvěznila voda v dole v severní provincii Šan-si, je již na povrchu 114 z nich, oznámila státní agentura Reuters. "Je to zázrak v čínské důlní záchranářské historii," řekl šéf Státní správy pro bezpečnost práce Luo Lin…

 

 

Čína zakázala Dylanovy koncerty. Bojí se ho coby rebela 5. 4. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Osmašedesátiletý zpěvák musel zrušit část svého turné po východní Asii poté, co od čínských úřadů nedostal povolení vystoupit v Pekingu a Šanghaji…

 

"Zdá se, že ministerstvo kultury má obavy z Dylanovy minulosti coby ikony protestního hnutí," uvedl Jeffrey Wu, zástupce pořádající agentury Brokers Brothers Herald.

 

"Možnost hrát v Číně pro něj byla to nejzajímavější, teď není možné odehrát jen zbylé tři koncerty," dodal Wu s tím, že pro všechny zahraniční umělce ztížila možnosti v Číně islandská zpěvačka Björk.

 

Ta totiž při svém koncertu v roce 2008 odehrála píseň s názvem „Declare Independence" (Vyhlásit nezávislost) a poté skandovala „Tibet, Tibet". Od té doby jsou čínské úřady k zahraničním umělcům mnohem obezřetnější…

 

 

Dalajláma pricestoval do Mariboru, Peking protestuje 5. 4. 2010

sme.sk

 

Tibetský duchovný vodca dalajláma pricestoval v pondelok na trojdňovú návštevu Slovinska…

 

Do krajiny dalajláma pricestoval na pozvanie mariborskej univerzity a mestských predstaviteľov za účelom prednášky pre mladých na tému humanitárnych otázok…

 

Čínske veľvyslanectvo v Slovinsku proti návšteve dalajlámu v krajine opakovane ostro protestovalo a varovalo, že jeho prítomnosť naruší bilaterálne vzťahy…

 

 

Jihovýchod Asie trpí nedostatkem vody. Viní Čínu 5. 4. 2010

tyden.cz

 

V jižní Číně je nejhorší sucho za padesát let. Nedostatek vody postihl desítky milionů lidí. Jihovýchodní sousedé asijského obra se však domnívají, že za sucho v jejich zemích mohou čínské vodní elektrárny na horním toku řeky Mekong.

 

Skupina postižených zemí, Barma, Laos, Kambodža a Vietnam, jednala o minulém víkendu v Thajsku o tom, jak krizi řešit. Thajsko bude od Číny požadovat „více informací, více spolupráce a koordinace", říká vládní mluvčí Panitan Wattanayagorn.

 

Vlády Kambodže, Laosu, Thajska a Vietnamu v roce 1995 ustanovily Komisi pro řeku Mekong. Čína a Barma nejsou členy, ale mají s organizací dohody o sdílení informací. V posledních týdnech je kvůli suchu nemožná plavba po některých částech Mekongu. Čína proto vypustila část vody v přehradách. „Čína má jen omezené možnosti ovlivnit sucho dále po proudu," říká Jeremy Bird, šéf Komise pro Mekong. Upozorňuje, že Mekong byl vždy extrémně nepředvídatelný: „Často na něm dochází k extrémním suchům nebo naopak intenzivním záplavám."

 

 

Čína popravila Japonce, další tři čekají na smrt 6. 4. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Jedná se o první popravu japonského občana čínskými úřady od znovuobnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi v roce 1972.

 

Popravu potvrdila čínská tisková agentura Sin-chua. Pašerák Mitsunobu Akano byl i s 1,5kilogramovou zásilkou drogy zadržen v září 2006 na letišti Ta-lien. Od té doby čekal na verdikt v čínském vězení.

 

 

Miroslav Zámečník: Hrozí obchodní válka s Čínou? 6. 4. 2010

hn.ihned.cz

 

Na co se máme těšit, až se za pár desítek let Čína vrátí do pozice největší světové ekonomiky, jíž ostatně s výjimkou posledních dvou staletí v podstatě vždy byla?…

 

Čínský hlad po surovinách v podstatě jakéhokoli druhu…

 

Západ má a bude mít s Čínou problém, i když zcela pomineme Tibet, Sin-ťiang, politické vězně…

 

Za pár dnů má americké ministerstvo financí národu a světu oznámit, zda Čína manipuluje se svou měnou…

 

Číňané jsou schopni úplně v klidu argumentovat, že jejich hospodářská politika v uplynulých letech je založená na řízeném kurzu a exportních subvencích…Mají pravdu, integrace Číny do světové ekonomiky je asi největší globální nabídkový šok za poslední minimálně půlstoletí…

 

Co mohou čínští politici dělat, pokud na ně bude vyvinut nátlak?…

 

…Když se Evropa valila do první světové války, potřebovala na svou sebevraždu peníze a vrhla na trh americké cenné papíry (a měla jich relativně mnohem víc než dnes Čína.)… Evropa skončila jako žebrák.

 

Jde tenhle konflikt zvládnout?…

 

Špatný scénář vypadá následovně: obchodní válka mezi USA a Čínou by méně poškodila Spojené státy…Problém bilaterální války mezi slony je ten, že by neublížila pouze obchodu mezi USA a Čínou, ale měla by dalekosáhlé důsledky i na všechny ostatní země…Důsledky se extrémně špatně počítají předem, ale hezké nejsou.

 

Obchodní válka by byla pro Česko pohroma…

 

 

Čína se dovolává volného trhu a hrozí postihy.Tentokrát v Argentině 6. 4. 2010

denikreferendum.cz

 

… Číňané nedoporučili podnikatelům kupovat argentinský olej, který údajně nevyhovuje čínským standardům kvality.

 

Již na přelomu let 2008 a 2009 zavedla Argentina omezení na dovoz čínského textilu, obuvi a několika druhů průmyslového zboží… Čína se po měsících neúspěšného jednání rozhodla reagovat. Minulý týden oznámila, že hodlá zvýšit kvalitativní standardy pro dovoz sójového oleje – stěžejního vývozního artiklu právě z Argentiny…

 

„Pokud se roztržka protáhne, vydělají na ní především ostatní vývozci sóji, zvláště pak Brazílie a USA,“ konstatuje analytička Anne Fricková. „Argentina je dnes největší producent sóji na světě a Čína největší spotřebitel. Zatímco Čína si může najít nové dodavatele, Argentina by podobné odbytiště nenašla. Toho si musí být obě země vědomy.“

 

 

Geithner jede přemluvit Čínu k měnové reformě 7. 4. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Americký ministr financí Timothy Geithner bude ve čtvrtek v Pekingu opět lobbovat za to, aby Čína uvolnila kurz své měny. Setká se kvůli tomu s viceprezidentem Wang Čchi-šanem.

 

Spojené státy na Čínu vyvíjí dlouhodobý tlak, protože uměle podhodnocený jüan zvýhodňuje čínské vývozce a naopak stěžuje situaci dovozcům, jejichž zboží je pak na čínském trhu dražší…

 

 

Agricultural Bank of China chystá rekordní emisi akcií 8. 4. 2010

tyden.cz

 

Čínský finanční ústav Agricultural Bank of China chystá primární emisi akcií (IPO), jejíž objem by mohl činit až 29 miliard dolarů…

 

… Agricultural Bank je v Číně už poslední velkou bankou, kterou má v rukou stát a která ještě nemá akcie na burze.   

 

 

Čína popravila tři Japonce, pašovali drogy 9. 4. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Současné popravy jsou první od roku 1972, kdy obě země normalizovaly diplomatické vztahy. Japonský premiér Jukio Hatojama označil čínské rozsudky za "politováníhodné a kruté", uvedl ale, že se jeho země nebude vměšovat do právních záležitostí jiného státu.

 

 

Nedostatkom vody trpí už 20 miliónov Číňanov 9. 4. 2010

sme.sk

 

Číňanov, ktorí majú pre dlho trvajúce suchá na juhozápade krajiny problémy s dodávkami vody, stále pribúda. V piatok o tom informovali úrady s tým, že zlepšenie situácie je stále v nedohľadne a meteorológovia na najbližšie dni nepredpovedajú výraznejšie zrážky.

 

K vode okrem miliónov hospodárskych zvierat nemá prístup ani 20 miliónov Číňanov…

 

 

Čínská realitní bublina může splasknout již letos 9. 4. 2010

tyden.cz

 

Čínský realitní trh je bublinou, která může skončit již na konci letošního roku, tvrdí hedgeový manažer James Chanos…

 

Podle Chanose nicméně bublina splaskne na konci roku 2010 nebo v příštím roce. Čínské nemovitosti rostou nejrychleji za poslední dva roky, přestože se úřady snaží cenový růst zbrzdit daněmi, které mají omezit spekulace s nemovitostmi.

 

 

Jüan je USA trnem v oku, Čína si svou podhodnocenou měnu hájí 10. 4. 2010

novinky.cz

 

Čínská národní měna se stala předmětem politických svárů mocností…

 

Viceministr obchodu I Siaozhun uvedl, že silnější měna by mohla ohrozit čínskou ekonomiku. Jenže slabý jüan znevýhodňuje zejména americké exportéry…

 

 

Čína měla první obchodní deficit po šesti letech 10. 4. 2010

denik.cz

 

Zahraniční obchod Číny v březnu skončil s deficitem 7,24 miliardy dolarů (asi 136,4 miliardy korun). Je to první deficit za téměř šest let a je za ním hlavně vyšší dovoz ropy, automobilů a surovin.

 

Oznámila to v sobotu čínská celní správa…

 

"Obchodní deficit bude pravděpodobně uváděn jako důkaz, že se obchodní toky samy upravují, i když se kurz čínské měny prakticky nemění. My si ale myslíme, že to nebude stačit na to, aby se tím zastavil proces růstu kurzu jüanu v nadcházejících měsících," řekl ekonom finančního ústavu Royal Bank of Canada Brian Jackson.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments