Horké téma: Dědičný hřích, dědičné dluhy
Dědičný hřích je stav, do kterého se člověk bez vlastní viny rodí, a tedy zasahuje člověka od jeho prvních chvil na světě…

…Když Bůh dokáže vést svobodnou vůli člověka ke spáse, proč jsou předurčeni lidé, kteří dojdou naopak k zatracení?

Nevolníci a otroci, představující 95% populace v Tibetu, neměli ani půdu ani osobní svobodu. Byli majetkem tří feudáních pánů, jedna generace za druhou, a připoutáni k půdě patřící feudálním pánům. Nevolníci a otroci spadali do tří hlavních vrstev – čapa, tuičiung a langšen, z nichž první dvě vrstvy byli nevolníci, poslední vrstva byli otroci….

…Bez výjimky všechny kláštery v Tibetu používaly lichvu. Dle provedeného šetření v době demokratické reformy činily obilní půjčky poskytnuté třemi velkými kláštery ve Lhase celkem 1,623.273,- ke (jedno ke se rovná 14 kilogramů), s celoročním příjmem z úvěrů, který dosahoval 285.692,- ke. Úrok z lichvářských půjček čítal 25% až 30% z celkového příjmu tří velkých klášterů. Úrok z pěněžních půjček vyžadovaný kláštery byl obvykle 30%.

Většina aristokratů rovněž půjčovala peníze na lichvářskou míru úroků. Úrok činil od 15% do 20% jejich příjmů. U aristokratů činil úrok z peněžních půjček 20%, u obilních půjček ze zapůjčených 4 ke se muselo navrátit 5 ke. U zapůjčených 5 ke se muselo vrátit 6 ke. Šetření učiněné v Dengqenu, Gyuangze a Bainangu ukázala, že kláštery počítaly jako nejvyšší částku lichvy 40%-50%, vláda 20%-25%, aristokraté 15-20%, ostatní lidé 5%-10%.

Nevolník mohl získat dva typy půjček: dluh dětí a vnuků a společně garantovaný dluh.

Dluh dětí a vnuků je znám též jako dědičný dluh. Některé dluhy zůstávaly nezaplacené po celé generace a ani sám nevolník vždycky nevěděl, která generace je nadělala, jak mnoho si půjčila do začátku, a kolik z dluhu bylo uhrazeno. Věřitel pouze ohlásil poskytnutí půjčky a požádal zadluženého nevolníka, aby zaplatil. Když nevolník dluh nemohl zaplatit, pán obnovil půdu ča (půdu danou pánem nevolníkovi, aby ji obhospodařoval, pro niž nevolník musel poskytovat otrockou práci), aby na té půdě založil hypotéku. Aby mohl nevolník dál na té půdě žít, musel by vyplatit půdu poskytnutou jako platbu za dluh pánovi. A tak nevolník, který obdělávat půdu ča, musel pracovat pro pána a uhradit pozemkovou rentu jako úrok z dluhu.

Podle průzkumu bylo 80%-90% nevolníků z Tibetu zadluženo, 30%-40% mělo dědičný dluh. Procento úroku z dluhu činilo asi 30% celkového příjmu nevolníka. Úrok z dědičného dluhu byl ještě vyšší. Když se nevolníkovi rozpadla rodina a jejich členové žili rozděleně, rozdělili si i zadlužení. Každý člen rodiny musel podepsat věřiteli úpis a platit úvěr podle kontraktu.

Společně garantovaný dluh. Opatřila-li si úvěr domácnost, pak jedna i více domácností bylo garanty. Když si úvěr vzalo více domácností, garantovaly si ho vzájemně, a když si všechny domácnosti vesnice vzaly úvěr, ručily všechny domácnosti vesnice jedna druhé. Když se jedna domácnost vyhnula placení, zaplatili za ni garanti, a když nevolník zemřel a nezanechal děti, muselo dluh zaplatit mnoho domácností. I když všichni členové zadlužené rodiny zemřeli nebo odešli, byl za úhradu poskytnutého úvěru zodpovědný nevolník čapa, který přišel obdělávat půdu po dřívějším dlužníkovi.

Dluhy českých domácností drží trend: rostou.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během června proti květnu zvýšily o 10,24 miliardy korun na 933,1 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 133,4 miliardy korun…Zadluženost podniků v červnu meziročně klesla o 4,47 miliardy korun na 975,1 miliardy Kč. Jednodenní vklady domácností meziročně vzrostly o více než 102 miliard korun na 772,9 miliardy Kč.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o téměř 122 miliard korun na 454,9 miliardy Kč. Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v červnu zpomalil na 7,1 procenta z květnových 7,3 procenta…

Státní dluh ČR vzrostl ke konci června na 1 137,3 miliardy korun

Státní dluh České republiky vzrostl ke konci června na 1 137,3 miliardy korun, což oproti závěru prvního čtvrtletí letošního roku představuje výrazný nárůst o 136,8 mld. Kč (13,7 procenta)…

Před rokem dosahoval výše 933,3 miliardy korun. Meziročně se tedy zvýšil o 21,9 procenta…
V 1. pololetí 2009 činily čisté náklady na obsluhu státního dluhu 25,8 mld. Kč. Na snížení hrubých nákladů se podílely zejména výnosy z alikvotních úrokových výnosů a prémií SDD ve výši 2,2 mld. Kč a výnosy z finančního investování v rámci řízení likvidity ve výši 0,9 mld. Kč. Hrubé náklady na obsluhu státního dluhu dosáhly 29,6 mld. Kč.

Spotřebitelské ceny v eurozóně poklesly nejvíce za 13 let, deflace prohloubila. Nezaměstnanost je nejvýše od roku 1999 

Spotřebitelské ceny v eurozóně v červenci znovu prudce poklesly. Meziroční míra inflace dosáhla negativních 0,6 % z meziročního poklesu o 0,1 % v květnu.

Za propadem cen stojí především klesající ceny energií a rostoucí nezaměstnanost, tlačící na spotřebitelské výdaje.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně dosáhla 9,4 %, …Údaje za květen byly revidovány z 9,5 % na 9,3 %. V celé Evropské unii nezaměstnanost vzrostla o jednu desetinu procenta na 8,9 %, což je nejvyšší hodnota od června 2005.

S nejvyšším počtem nezaměstnaných se potýká Španělsko, kde míra nezaměstnanosti činí 18,1 % a podle odhadů by na konci roku mohla dosáhnout i 20 %. V krizí postiženém Pobaltí nezaměstnanost přesáhla 17 % v Litvě, a dosáhla této úrovně v Estonsku.

V Česku v červnu nezaměstnanost byla 6,3 %, což je jeden z nejnižších ukazatelů v celé unii. Tato statistika se ale mírně liší od statistiky ministerstva práce a sociálních věcí, která je v Česku známější a ukazuje i vyšší nezaměstnanost. Jde o odlišnou metodiku.

Miroslav Kalousek: Já se chovám jako odpovědný hospodář 

Jako mozek nové strany TOP 09 se snaží vystupovat coby zodpovědný hospodář… Od září bylo přitom jasné, že krizi se nevyhneme.

Přiznal jsem to už při projednávání rozpočtu. Odhad růstu HDP o 4,8 % byl z loňského jara…

Mohl jsem postavit rozpočet na nerealisticky pesimistické prognóze. Mělo by to ale jediný výsledek: už tehdy bych předložil výrazně vyšší schodek…

Máme obrovský strukturální problém: utrácíme každý rok o 100 miliard korun více, než máme. Pokud s tím něco neuděláme, nemůžeme skončit jinak než státním bankrotem.

Když řekne politik, že jsme povinni předat zemi příští generaci bez zadlužení, je považován málem za magora.

Problém není deficit 209 miliard v době krize. Problém je, že neumíme sestavit rozpočet bez schodku v době hospodářského růstu.

Budeme-li dál takto rozhazovat, nebudeme mít ani na pomoc pro ty, kdo se bez ní neobejdou.

Za tuto situaci necítím sebemenší odpovědnost, čímž zdaleka nikomu nechci tvrdit, že jsem svatý…

 

Kalousek: Hospodářský růst příští rok neklesne pod 2 procenta  

Podle ministra financí Miroslava Kalouska neklesne růst české ekonomiky v roce 2009 pod dvě procenta a nezaměstnanost by se neměla zvýšit více než o jedno procento… Peněženek občanů se to ale příliš nedotkne, uvedl Kalousek… Kalousek přitom ještě začátkem prosince odhadl růst HDP pro rok 2009 mezi 2,5 až třemi procenty. Dřívější prognózy, na kterých byl postaven státní rozpočet na příští rok, počítaly s růstem HDP dokonce o 4,8 procent…

 

MF odhaduje letošní pokles ekonomiky o 4,3%    

V letošním roce česká ekonomika klesne o 4,3 procenta, což by byl dosud největší propad v historii České republiky. V příštím roce by pak měl hrubý domácí produkt mírně vzrůst o 0,3 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí. V dubnové predikci MF odhadovalo letos pokles ekonomiky o 2,3 procenta a v příštím roce růst o 0,8 procenta.

Pesimističtější odhad než MF má ovšem například Saxo Bank nebo Patria Finance. Saxo Bank letos očekává pokles HDP o 4,9 procenta a v roce 2010 pokles o 0,8 procenta. Patria Finance pak odhaduje letos propad HDP na pět procent.

 

Stát hodlá dát na dálnice rekordní sumu  

Na dálnici přes České středohoří půjde v příštím roce sedm miliard korun, na dálnici z Tábora směrem na Budějovice skoro pět miliard, na jižní část pražského okruhu čtyři miliardy…

 

Rozpočet fondu hlásí pro rok 2010 rekordní výdaje 85 miliard korun. To je o 11,5 miliardy víc než letos. Dalších 35 miliard má přitom vláda uhradit novými dluhopisy. Celkově tak stát pošle na stavbu dálnic 120 miliard…

Předsedou fondu je ministr dopravy Gustáv Slamečka a ve vedení s ním zasedají zástupci všech parlamentních stran…

"Nadále pokračuje netransparentní rozdělování peněz na nepotřebné stavby,"… jako příklad uvádí sklápěcí železniční most v Kolíně, který v příštím roce přijde na 400 milionů. Sklápěcí zařízení má umožnit, aby lodě s třemi řadami kontejnerů na sobě mohly z Kolína po Labi jezdit do 20 kilometrů vzdálených Chvaletic. Dnes se pod most vejdou jen dva kontejnery na sobě.

Přes dvě miliardy půjde na výstavbu vodních cest. Se sedmi sty miliony bude v příštím roce nejdražší říční stavbou úprava horního toku Vltavy, která má umožnit plavbu výletních lodí z Českých Budějovic do Týna. Začíná se stavba vodních zdviží na přehradách Orlík a Slapy, aby se výletníci dostali po vodě až do Prahy…

Autoři předpokládají, že z celkových 84 miliard pokryjí 36 miliard dotace Evropské unie, 12 miliard si má stát půjčit u Evropské investiční banky…

Autoři rozpočtu vládu vyzývají, ať vypíše další dluhopisový program, který by zajistil investice do všech zahájených či připravovaných staveb. Pokud vláda dluhopisy za 24 miliard nevydá, nebude prý možné v příštím roce stavět…

Průmyslová produkce v červnu meziročně klesla o 12,3 %

…průmyslová produkce v červnu 2009 meziročně klesla o 12,3 %. Tržby z průmyslové činnosti (v běžných cenách) byly meziročně nižší o 14,3 %, tržby z přímého vývozu (v b.c.) se snížily o 11,1 %. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 13 %, z toho zakázek ze zahraničí o 8,6 %.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci se evidenční počet zaměstnanců meziročně snížil o 13,3 procenta, průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 2,6 %…

Stanův komentář: A teď se zamysleme nad tím, jestli každoroční vyvěšování tibetských vlajek nemá ještě jeden skrytý symbolický aspekt… Ča ča ča!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments