Horké téma: Írán IX – Dohoda, sankce, nebo válka?



Teherán hrozí Izraeli pro případ útoku "zničující odvetou" 28. 9. 2009

Český rozhlas

Pokud by Izrael zaútočil na íránské území, následná odveta by znamenala rychlý zánik židovského státu. Prohlásil to íránský ministr zahraničí Ahmad Vahídí…

Írán tvrdí, že posiluje obranyschopnost země…

Izrael nevylučuje útok na Írán a průběžně takové akce nacvičuje…

Írán doufá, že všechny usmíří 28. 9. 2009

The Voice of Russia

Na summitu G20 v Pittsburghu vypukl velký skandál kolem zprávy o Íránu, který tajně staví podzemní závod na obohacování uranu…

…„To, co jsme udělali, je naprosto zákonné, podotkl prezident a dodal, že Teherán prý informoval MAAE o tomto objektu „o rok dříve, než bylo třeba“. MAAE má jiný názor: podle dodatečné dohody s agenturou, kterou podepsal Írán v r. 2003, musí země informovat Vídeň nejen o reálně existujících, ale i o projektovaných jaderných objektech. I když později Írán tuto dohodu jednostranně anuloval, uznala MAAE tento krok za nezákonný.

…Tajný závod je ukryt v blízkosti pro šiity posvátného města Kum, 100 km jižně Teheránu, na území vojenské základny Sboru strážců islámské revoluce. Podle verze novinářů byl Barack Obama o tomto objektu informován, jakmile nastoupil do funkce prezidenta USA. V Teheránu byli nuceni zveřejnit informaci o objektu poté, co pochopili, že na Západě o něm už vědí…

…Mnozí pozorovatelé podotýkají, že právě Írán se stal drobnou mincí v otázce umístění americké protiraketové obrany na území Východní Evropy.

Jednání s Íránem ještě nezačala, ale už se mluví o sankcích 29. 9. 2009

www.ceskenoviny.cz

Spojené státy jsou připraveny prosadit přísnější mezinárodní sankce vůči Íránu a rozšířit ty vlastní v případě, že se Íránci ani tentokrát nepodřídí požadavkům týkajícím se jejich jaderného programu. Sankce by měly postihnout hlavně sektor energetiky, financí a telekomunikací a měly by se týkat zahraničních, zejména evropských firem, které v Íránu podnikají.

…Izrael lobbuje v USA v tom smyslu, aby nové sankce byly pro Írán citelné a ochromily jeho ekonomiku …

…pokusy Západu přinutit Teherán ke spolupráci sankcemi může zmařit Čína, respektive její neuhasitelná žízeň po íránské ropě. Peking jako tradiční odpůrce sankcí proti Íránu může rezoluci o dalším postihu vetovat…

Čína jako druhý největší ropný konzument loni dovezla desetinu ropy z Íránu a investovala do průzkumu íránských ropných zásob…

Irán varoval veľmoci, aby neopakovali chyby z minulosti 29. 9. 2009

dnes.atlas.sk

Poslanci iránskeho parlamentu varovali dnes svetové veľmoci, aby na nadchádzajúcich rozhovoroch s Iránom v Ženeve nezopakovali chyby z minulosti…

"Ak skupina (šiestich mocností) zopakuje minulé chyby a nevyužije túto príležitosť, iránsky parlament prijme iné rozhodnutia, ako to urobil aj v minulosti," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísalo 239 z 290 poslancov.

Irán odmieta podozrenia Západu, že pod zámienkou civilného jadrového programu vyvíja atómové zbrane. Ignoruje pritom rezolúcie BR OSN vyzývajúce na ukončenie obohacovania uránu.

Rusko nemohou neznepokojovat raketové programy Íránu 29. 9. 2009

The Voice of Russia

Rusko nemohou neznepokojovat raketové programy Íránu. Prohlásil to stálý představitel Ruska při NATO Dmitrij Rogozin. Rusko má mnohem blíž k území Íránu než jiné západní země, proto chceme znát všechno a nebo téměř všechno o budoucnosti těchto raketových programů, — zdůraznil Rogozin. Kromě toho prohlásil, že Moskva je i nadále jedním z nejkategoričtějších stoupenců režimu nešíření jak raketových technologií, tak i zbraní hromadného ničení.

Izrael chce na Írán uvalit sankce, nevylučuje vojenský úder 30. 9. 2009

www.idnes.cz

Izraelský ministr obrany Ehud Barak nevyloučil, že židovský stát podnikne na Írán vojenský úder po odhalení jeho nové tajné jaderné kapacity…

Židovský stát považuje Írán vzhledem k jeho jadernému programu za strategickou hrozbu… Izrael je přesvědčen, že Írán se snaží vyrobit jadernou zbraň, což Teherán popírá.

Izrael převzal nejméně jednu ponorku třídy Dolphin U212

www.debka.com

Nejméně jedna , pravděpodobně však dvě ponorky Dolphin U212 schopné vypouštět střely s jadernými hlavicemi, byly předány německými loděnicemi v Kielu HDW izraelským posádkám.

Izrael tak provozuje flotilu pěti kusů těchto strojů.

V červnu izraelský Dolphin poprvé proplul Suezským průplavem v doprovodu egyptské válečné lodi, jako poselství Káhiry Teheránu pro případ sporu ohledně íránského jaderného programu.

Írán umožnil diplomatům návštěvu zadržovaných Američanů 30. 9. 2009

Český rozhlas

Trojice mladých Američanů s batohy skončila v rukou íránské tajné služby ihned poté, co do země přešla ze sousedního Iráku. Iráčtí pohraničníci uvedli, že Američany varovali, že se blíží k íránskému území. Ti prý ale přesto pokračovali v cestě.

Čekají se dramatické rozhovory o íránském jádru. Objevila se spekulace, že gesto Teheránu souvisí s tímto politickým vývojem.

Irán údajne už štyri roky vyvíja jadrovú hlavicu 30. 9. 2009

www.sme.sk

Britské tajné služby tvrdia, že Irán od konca roku 2004 alebo od začiatku roku 2005 tajne vyvíja jadrovú bojovú hlavicu…

Zistenie môže naznačovať, že nukleárny program Teheránu postupuje rýchlejším tempom, než sa pôvodne predpokladalo.

Šéf iránskeho nukleárneho programu Alí Akbar Sálehí vo štvrtok uviedol, že Irán nebude v Ženeve diskutovať o svojom nukleárnom programe. Vyhlásenie posilnilo skepticizmus ohľadne možného úspechu ženevských rozhovorov.

Írán: Na jednáních v Ženevě budeme testovat velmoci 30. 9. 2009

www.tyden.cz

"Odjíždíme do Evropy k těmto jednáním s dobrou vůlí a já doufám, že to bude rovněž příležitost pro druhou stranu," řekl předseda íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Džalílí před svým dnešním odletem do Ženevy na teheránském mezinárodním letišti.

Teherán, jenž tvrdí, že cílem jeho nukleárního programu je výhradně produkce elektrické energie, chce mluvit o obecných otázkách. Šéf Íránské organizace pro jadernou energii a viceprezident Alí Akbar Sálehí v úterý odmítl, že by Írán v Ženevě byl ochoten hovořit o zmíněné nové továrně na obohacování uranu či o čemkoli, co se týká jeho nukleárních aktivit. Zopakoval také, že se Írán svého jaderného programu nevzdá.

Ahmadínedžád svetovým lídrom: Kto si myslíte, že ste? 30. 9. 2009

www.sme.sk

"Lídri týchto krajín robia historickú chybu v tom, ako sa vyjadrujú na margo nášho nového zariadenia. Kto sú, že si dovolia Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu a Iránu prikazovať, čo majú robiť," položil si rečnícku otázku Ahmadínedžád, ktorého cituje portál tamojšej štátnej televízie. "Irán sa pripravuje na akúkoľvek situáciu, za posledných 30 rokov sa naučil stáť pevne na vlastných nohách. Môžu, samozrejme, prijať akúkoľvek deklaráciu, nás to však nepoškodí," odkázal…

Hlavnou témou majú byť najnovšie iránske návrhy, v ktorých sa Teherán údajne vyjadruje k viacerým globálnym otázkam, nezaoberá sa však vlastným jadrovým programom. Irán totiž stále trvá na tom, že podľa Zmluvy o nešírení jadrových zbraní má právo na výrobu jadrového paliva…

El Baradei: Írán svým utajováním porušil zákon 30. 9. 2009

www.israel.cz

Generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii, Mohamed El Baradei, ve středu prohlásil, že Írán porušil zákon tím, že dříve neodhalil existenci svého jaderného zařízení na obohacování uranu. Zároveň však dodal, že nemá věrohodný důkaz o existenci fungujícího jaderného programu a doufá, že Írán ani žádný takový nemá.

"Írán měl IAEA informovat o zařízení na obohacování uranu v den, kdy se rozhodl je postavit. To neudělali. Říkají, že zařízení je míněno jako záložní pro případ napadení a tak o něm dříve nemohli informovat."

Uvedené zařízení leží asi 150 kilometrů jihozápadně od města Qom a může v něm být umístěno asi 3000 centrifug, které podle Spojených států nejsou dostatečné na výrobu paliva pro jaderný reaktor s civilním využitím v energetice, nicméně jsou dostatečné k výrobě materiálu pro jadernou bombu.

Ahmadinedžád hovorí, že všetkým genocídam by sa mala venovať rovnaká pozornosť 30.9. 2009

www.protiprudu.sk

Iránský prezident Mahmúd Ahmadinedžád vyzval v New Yorku médiá, aby odvrátili pozornosť od (židovského) holokaustu a venovali sa aj iným masakrám, ktoré sa vo svete udiali.
 "Je tu mnoho historických udalostí,  veľmi podobných udalostí.  Prečo je pre vás práve táto taká dôležitá?

Počas II. svetovej vojny bolo usmrtených 60 miliónov osôb.  Nuž prečo sústreďujeme pozornosť len na jedinú špeciálnu skupinu?", povedal v rozhovore pre CBS.  Keď mu reportér na to povedal, že to je preto, lebo on tú udalosť popiera, Ahmadinedžád odvetil, že on cíti ľútosť kvôli všetkým tým 60 miliónom, ktorí stratili život a to rovnakou mierou. 

Íránské jaderné otazníky – a vykřičníky 30. 9. 2009

Český rozhlas

Teherán vyzkoušel mimo jiné rakety se zatím nejdelším doletem, který se odhaduje až na 2000 kilometrů, a kromě Izraele, který se považuje za nejpravděpodobnější cíl íránského útoku, by zasáhl i některé jihoevropské státy. Odhalení tajné továrny v Kómu a demonstrace raketové síly je tedy hlavní zprávou před tímto čtvrtkem, tedy dnem, kdy mají v Ženevě začít mezinárodní rozhovory o íránském atomovém programu. Účastní se ho pět členů rady bezpečnosti a Německo. To spolu se spekulacemi o tajné zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která dodává další střípky do celkového obrazu, zcela mění rozložení situace. Jestliže Rusko a Čína začnou být znepokojeny íránským postupem, mohlo by je to přimět ke změně postoje.

Schůzka velmoci-Írán skončí dohodou, sankcemi či válkou 1. 10. 2009

www.aktualne.centrum.cz

Dlouho očekávané rozhovory mezi šesti velmocemi a Íránem o jeho jaderném programu dnes začínají ve Švýcarsku.

Pro Írán jde patrně o poslední šanci…

Izrael totiž odmítá vyloučit bombardování Íránu, pokud se nepodaří rozptýlit obavy o jaderných úmyslech islámské republiky vyjednáváním…

Íránský režim však vytrvale oponuje, že jadernou energii chce výhradně pro mírové účely.

„Rozhovory jsou už na začátku víceméně odsouzeny k neúspěchu. Je jasné, že Íránci neřeknou to, co chceme slyšet a my potom uděláme to, co budeme muset," řekl agentuře Reuters nejmenovaný západní diplomat…

Mezi Evropany a Američany tentokrát neexistují rozpory jako v roce 2003, když byly rozděleni v názorech na útok proti Iráku…

V Radě bezpečnosti OSN ale vše mohou zablokovat Rusko nebo Čína. A obě země mají v Íránu ekonomické zájmy.

„Zvažovat, zda uvalíme sankce či ne, není cestou k řešení problému. Musí se najít politické řešení. Začít je třeba seriózním dialogem s Teheránem," shrnul pozici Kremlu ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak.

Íránci navíc tvrdí, že Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) jim ukládá, aby o nových částech jaderného programu informovaly Mezinárodní agenturu pro atomovou energii(MAAE) 180 dní před jejich spuštěním. A inkriminované zařízení prý nebude spuštěno dříve než za osmnáct měsíců.

…Pro jaderné využití je vhodný izotop U235.V atomovém reaktoru stačí, když je koncentrovaný na 2 až 4 procenta, pro jadernou zbraň je potřeba zvýšit jeho koncentraci oproti izotopu U238 na více než 90 procent.

Ve Švýcarsku začínají jednání s Íránem, Washington připravil plán na jeho izolaci 1. 10. 2009

www.ihned.cz

Ještě před čtvrteční ženevskou schůzkou, kde se západní diplomaté scházejí s představiteli Teheránu, aby jednali o íránském jaderném programu, bylo na americké straně zřejmé, že Washington nepočítá s úspěšným výsledkem…Bílý dům už sestavil plán, jak Írán v co největší míře finančně a ekonomicky izolovat od světa.

…Export z Íránu je možné zaškrtit přes nátlak na mezinárodní pojišťovací firmy, dovoz do země lze obdobně omezit tím, že Washington důsledně půjde po obchodních zprostředkovatelích, jako jsou Hongkong nebo Spojené arabské emiráty.

"Nelze získat jistotu, že nemají nepřihlášená obohacovací zařízení. To je podstata zkušenosti s Íránem," uvedl pro agentury bývalý zbraňový inspektor David Albright….

"Možnosti jsou nyní tyto: Americký nebo izraelský úder, který by pravděpodobně vedl k větší válce, nebo žít ve světě s Íránem, který má jadernou bombu," napsal Eliot A. Cohen, politolog z Johns Hopkins University v deníku Wall Street Journal.

Poprvé: Většina židovských Američanů podporuje útok na Írán 1. 10. 2009

www.eretz.cz

Průzkum AJC(American Jewish Comittee) ukázal, že 56 % amerických Židů by podpořilo vojenskou akci USA proti Íránu s cílem zabránit mu vyvíjet jaderné zbraně. Proti by bylo 36 %. Jde o skutečný posun oproti roku 2008, kdy průzkum AJC zjistil podporu jen u 42 %, zatímco nesouhlas u 47 % dotázaných.

V případě, že by vojenskou akci s cílem zabránit Islámské republice vyvíjet jaderné zbraně provedl Izrael, podpořilo by ji 66 % a proti by bylo jen 28 % židovských obyvatel USA.

Írán zasedl s mocnostmi k jadernému stolu. Mluvilo se „upřímně a věcně“ 1. 10. 2009

www.idnes.cz

Atmosféra byla "upřímná a věcná" a "došlo i na otázku jádra". Toť zhruba vše, co po jednáná velmi neurčitě řekla Cristina Gallachová, mluvčí vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční politiku Javiera Solany…

Jen o málo sdílnější byl evropský diplomatický zdroj, který řekl, že otázku íránského jádra zmínil ve svém úvodním projevu sám šéf teheránské delegace Saíd Džalílí.

Jen pár hodin před jednáním ještě nejmenovaný americký činitel řekl, že USA nebudou na schůzce sankcemi vyhrožovat. "Ve čtvrtek půjde o zapojení, nikoliv o tlak," prohlásil. Nicméně zopakoval, že pokud se Teherán neumoudří, Washington je připraven sankce prosazovat.

Převede Irán devizové rezervy na euro? 1. 10. 2009

Český rozhlas

Prezident Ahmadínežád oznámil, že Írán převede svoje devizové finanční rezervy z dolaru na eura. Teherán začal diverzifikovat svoje devizové rezervy již před více než šesti lety. Podle posledního prohlášení íránského prezidenta by ale nyní mělo dojít k naprostému odproštění se od amerického dolaru. Vzhledem k tomu, že Írán je čtvrtým největším světovým producentem ropy, může toto rozhodnutí ovlivnit ekonomické postavení dolaru, což by v dlouhodobém horizontu mohlo mít vliv i na postavení Spojených států jako světové velmoci číslo jedna…

Dolar se ale rozhodně snadno nevzdá. Dvě největší ropné burzy v New Yorku a Londýně obchodují v dolarech. Navíc Čína, jejíž ekonomika spotřebovává značnou část světových ropných rezerv, má zájem na tom, aby i nadále zůstal dolar světovou měnou číslo jedna. Vzhledem k tomu, že Čína drží značnou část amerického dluhu, není v jejím zájmu aby dolar nějak zásadně oslabil. A v neposlední řadě jsou tady stále silné Spojené státy. Ty jistě použijí veškerých nástrojů k tomu, aby přesvědčily ostatní státy, že není radno následovat příkladu Íránu.

Írán pozval na návštěvu šéfa MAAE 1. 10. 2009

www.mediafax.cz

"Nejvyšší íránští představitelé pozvali na návštěvu generálního ředitele Baradeje. Pojede tam v nejbližším možném termínu, aby projednal celé spektrum otázek…

Írán přislíbil povolit odborníkům MAAE inspekci svého nového zařízení na výrobu obohaceného uranu poblíž města Kóm, o jehož existenci se do nedávna nevědělo.

„Čas běží. Chce to důkaz závažného pokroku ve věci íránského jaderného programu. Například musí v příštích dvou týdnech povolit přístup (zahraničních expertů) na své druhé jaderné zařízení Kóm,“ řekl Jacques Audibert z francouzské delegace.

"MAAE má informace o všech íránských jaderných zařízeních. Jediné, které se buduje, je to v Kómu, a i o něm jsme informovali," uvedl Mottakí.

USA se mohou radovat. Írán začal jednat o jaderné problematice 2. 10. 2009

www.ihned.cz

Jednání šesti světových mocností s Íránem o jaderné problematice budou pokračovat a budou intenzivnější než ta dosavadní…

…Náměstek americké ministryně zahraničí William Burns na ní žádal Írán o "konkrétní a praktické kroky", jež vyvrátí podezření, že Írán pracuje na atomové bombě. Jeho protějškem byl íránský vyjednávač Saíd Džalílí.

Ten na sedmistranném jednání hájil "absolutní" právo své země pokračovat v jaderném programu…

…Íránci … do čtrnácti dní zpřístupní nově budovaný jaderný komplex u Komu inspekcím Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Íránci si také nechají obohacovat uran na vyšší úroveň na území jiných států. Předběžně jsou k tomu ochotny Rusko a Francie. Jde o uran, který Írán potřebuje pro výzkumný reaktor.

… jaderný reaktor v Búšehru-Rusko… dnes oznámilo, že se možná nepodaří dodržet prosincový termín jeho spuštění, protože "bezpečnost je důležitější" než datum spuštění reaktoru.


USA chtějí další rozhovory s Íránem 2. 10. 2009

Český rozhlas

"Byl to konstruktivní začátek, ale musí po něm následovat konstruktivní činy," uvedl americký prezident…

Současné setkání 5 velmocí zastoupených v Radě bezpečnosti OSN a Německa s íránskou delegací chápe Washington jako předehru pro další jednání v sídle OSN v New Yorku. Při nich se má rozhodnout, zda budou Američané a jejich spojenci žádat přísné sankce proti Teheránu.

EU a Írán uspořádají setkání na úrovni expertů 2. 10. 2009

The Voice of Russia

Představitelé EU a Íránu projednají během nejbližších několika dnů otázky nadcházejícího kola jednání Teheránu a „šestky“, které se má konat do konce října. V Ženevě souhlasil Írán na setkání s představiteli „šestky“ (pět stálých členů rady bezpečnosti OSN a Německo) s tím, že přijme v závodě v Komu inspektory z MAAE a předá svůj uran za účelem dalšího obohacování nějaké třetí zemi. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že když Írán nepodloží svá slova konkrétními kroky, pak USA přejdou k jiným opatřením.


www.informationdissemination.net

Nikdo na americkém ministerstvu obrany, a myslím tím doopravdy nikdo… nechce jít do války s Íránem. Máme teď čtvrt milionu vojáků, námořníků a letců na Středním východě, kteří bojují ve dvou válkách. Ministerstvo obrany nechce třetí válku, bez ohledu na to, nakolik omezenou. Naprosto odmítáme mít další problémy v další válce k těm, v nichž už jsme zapleteni. Jestli někde čtete, že někdo naznačuje, že Spojené státy chtějí válku s Íránem, tak autor je buď blázen nebo hlupák….

Jediná věc, která je důležitá, je to, co si myslí izraelští političtí vůdcové, a jak věci vyhodnotí izraelská rozvědka. Na ničem jiném nezáleží, protože nikdo nezačne válku s Íránem… nikdo kromě Izraele.

V Pentagonu mají skutečně dojem, že Izrael připravuje útok na Írán, a lidé, kteří se motají kolem osazenstva tohohle baráku, od novinárů po obchodníky až po bloggery jako jsem já… mají ten dojem taky. Existuje silné napětí v Pentagonu, že se nachyluje čas pro vojenskou akci Izraele proti Íránu. Máme pocit, že Izrael právě provádí strategické hodnocení rizik, a že  z tohoto úhlu pohledu se přiklání k takové kalkulaci rizik, že vojenská akce je pro ně výhodná. Může si Izrael dovolit zaútočit na Írán bez povolení USA? Může Izrael zmírnit riziko, které mu hrozí z íránského protiútoku? Odpovědi na obě tyto otázky se však už pomalu odvíjejí jen od jejich úhlu pohledu…


El Baradei bude rokovať v Iráne o jeho jadrovom programe 3. 10. 2009

www.sme.sk

Mohamed El Baradei pricestuje na návštevu iba dva dni nato, ako Irán a šesť svetových veľmocí obnovili 1. októbra na historickej schôdzke v Ženeve rokovania o spornom iránskom jadrovom programe…

MAAE informovala, že El Baradei preberie s Iráncami široký okruh tém, vrátane tajne postaveného zariadenia na obohacovanie uránu, ktorého výstavbu Teherán zverejnil iba nedávno…

Ahmadínežád odmietol obavy Západu z nového zariadenia s tým, že Irán informoval MAAE v predstihu pred vypršaním 180-dňovej lehoty. Teherán argumentuje, že je povinný poskytnúť technické podrobnosti MAAE iba šesť mesiacov pred dodaním jadrového materiálu do zariadenia. To by údajne nemalo začať pracovať skôr ako koncom roka 2010.

Ahmadínežád je původem Žid, prozradil to jeho identifikační průkaz 3. 10. 2009

www.israel.cz

Podle zprávy ukazuje detail snímku Ahmadínežáda, držícího svůj identifikační průkaz při volbách v roce 2008, že jeho původní jméno bylo Sabúrdžian. Sabúrdžian je jméno íránských židů pocházejících z Aradanu, Ahmadínežádova rodiště, a znamená tkadlec sabúru, přičemž výraz sabúr je perským označením pro židovskou modlitební šálu tallit. Toto jméno je dokonce uvedeno na seznamu jmen vyhrazených pro Židy íránským ministerstvem vnitra. Nejmenovaný íránský Žid deníku Daily Telegraph potvrdil, že Sabúrdžian je v Íránu velmi známým židovským jménem.

Ve světle těchto zjištění lze racionálně zdůvodnit Ahmadínežádovy útoky na Židy a Izrael…

Izrael vyjmenoval Rusy, kteří pomáhají Íránu získat jadernou bombu 4. 10. 2009

www.timesonline.co.uk

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu předal Kremlu seznam ruských vědců, o nichž jsou Izraelci přesvědčení, že pomáhají Íránu vyrobit jaderné zbraně. Seznam byl údajně doručen během tajemné návštěvy izraelského ministerského předsedy v Moskvě.

Netanjahu tajně letěl do ruské metropole s Uzi Aradem, svým národním bezpečnostním poradcem minulý měsíc v soukromém letadle.

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments