Nabídka jednání o jaderném programu platí do září, vzkázala Clintonová Íránu 10.8.2009
Washington nevěří, že Írán přijme nabídku Baracka Obamy na "nový začátek" ve vzájemných vztazích a zahájí jednání o svém jaderném programu. Na odpověď z Teheránu bude podle šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové vláda čekat do září. Ministryně zahraničí také připustila, že USA v zákulisí podporují opozici.
Spojeným státům dochází po kontroverzních íránských prezidentských volbách, které s převahou vyhrál Mahmúd Ahmadínežád, trpělivost a začínají vládě v Teheránu klást ultimáta.
Prezident Obama podle ní řekl, že v září se rozhodne. "Pokud bude nějaká odpověď (od Íránu), musí přijít rychle. Okno nenecháme otevřené trvale," dodala šéfka americké diplomacie.
Obamovo dilema, co s Íránem? Žádná možnost není dobrá 10.8.2009
Americký prezident Barack Obama dal Íránu čas do konce září, aby odpověděl na jeho nabídku k jednání. Ale vzhledem k tomu, že islámská republika je zmítána nejhoršími vnitřními nepokoji za poslední desetiletí, zdá se nanejvýš pravděpodobné, že tento termín nesplní. Otázka je, co pak udělá Obama…
Obama řekl, že svou politiku vůči Íránu podrobí analýze a že ji bude konzultovat se spojenci na summitu nejbohatších zemí světa G-20 koncem září. Jeho ministryně zahraničí Hillary Clintonová už hovořila o tvrdých sankcích….
Čína a Rusko, dva klíčoví obchodní partneři Íránu, daly najevo, že v současné době nové sankce nepodpoří. Evropská unie je v pohledu na sankce hluboce rozpolcena….
…Americký útok na Írán by také podkopal Obamovo úsilí vyjít s muslimským světem a daleko do budoucna by odsunul vyhlídky na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. ..
…Nemusí to však být Spojené státy, které by mohly na Írán zaútočit, obávanou neznámou je právě Izrael. Židovský stát se obává, že by Írán svou jadernou bombu, pokud by ji vyvinul, použil proti němu…
…Otázkou je, kolik času, a zda vůbec nějaký, je Obama ochoten Íránu poskytnout.
Podle amerických zpravodajských služeb potrvá Íránu vývoj jaderné bomby přinejmenším čtyři roky 11.8.2009
Írán nebude do roku 2013 schopen vyrábět vysoce obohacený uran a ještě se nerozhodl vyrobit jadernou zbraň… Írán v letech 2007-2008 udělal významný pokrok díky instalování a provozu centrifug, avšak kapacita pro obohacování uranu na úroveň nutnou k výrobě jaderné zbraně bude dosažena teprve v roce 2013…
je také nepravděpodobné, že by se Írán pokusil o výrobu takového jaderného materiálu, přinejmenším dokud trvá tlak mezinárodního společenství… původní zdroj
Izrael: Pokud vyjednávání selžou, budeme Írán bombardovat 12.8.2009
Izraelský deník Maariv dnes na titulní straně otiskl fotografii premiéra Benjamina Netanjahua ve vojenské stíhačce s textem o možném izraelském útoku na Írán. Nejmenovaný vojenský odborník listu řekl, že Izrael by se měl k tomuto útoku odhodlat i bez souhlasu USA…
Izraelský nálet může zbrojní program Íránu "významným způsobem zpomalit", řekl listu vojenský expert, s čímž souhlasí mnoho dalších analytiků.
"Íránci svá jaderná zařízení opevňují a maskují, aby je ochránili před náletem. Vojenské řešení je reálné a na dosah izraelským představitelům.
Íránci zase poukazují na to, že Izraelci mají jaderné hlavice, i když se k tomu oficiálně nikdy nepřiznali.
Izrael prozatím souhlasí s USA, které chtějí Írán přesvědčit diplomatickými prostředky, aby omezil svůj jaderný program… Washington čeká na íránskou odpověď na pozvání k jednacímu stolu do září.
Írán žádá zákaz útoků na jaderná zařízení 13.8.2009
Írán hodlá na příštím zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v půli září, která by zakazovala veškeré ozbrojené útoky na jaderná zařízení kdekoli ve světě. Iniciativa podle diplomatických zdrojů není formulována jako obava Íránu z izraelského útoku na své jaderné reaktory a zákaz útoků pojímá všeobecně. „Nebojíme se Izraele," podotkl k tomu íránský zástupce při MAAE Alí Aghár Soltaníja. „Nikdo si nedovolí Íránu nic udělat." Íránský návrh je podle něj ale „principiální záležitost. Myslím, že by to měla být starost celého mezinárodního společenství. Všechny členské státy budou tuto myšlenku podporovat."….
Terherán je pripravený rokovať so Západom o svojom jadrovom programe 18. 8. 2009
"Hlavným postojom Iránu sú rozhovory bez kladenia podmienok pred rokovaniami o jadrových otázkach," citovala štátna televízia iránskeho vyslanca pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) Alího Ašgara Soltaníju.
"Soltaníja oznámil pripravenosť Iránu zúčastniť sa akéhokoľvek rokovania so Západom, ktoré bude založené na vzájomnej úcte," uviedla televízna stanica.
Rusko prý slíbilo znovu zvážit dodávky raket S-300 Íránu 19.08.2009
Ruský prezident Dmitrij Medveděv slíbil, že Rusko znovu zváží plán na dodávky raket protivzdušné obrany Íránu. Podle agentury AP to dnes prohlásil izraelský prezident Šimon Peres, který přicestoval v úterý do Ruska k rozhovorům o situaci na Blízkém východě a o zablokovaném procesu jednání o íránském jaderném programu.
Rusko podepsalo s Íránem kontrakt o prodeji raket S-300, s jejich dodáním ale zatím otálí.
Izrael a USA se obávají, že by Írán mohl raket využít k ochraně svých jaderných zařízení, a důrazně apelují na Moskvu, aby mu zbraně nedodávala.
Izrael si přeje, aby Rusko, které pojí s Íránem těsné vztahy, také vyvinulo na Teherán větší tlak kvůli jeho jadernému programu. Írán, jehož prezident Mahmúd Ahmadínežád dává vůči Izraeli najevo hlubokou nenávist, trvá na tom, že íránský jaderný program má sloužit výhradně mírovým účelům, tedy k výrobě elektřiny. Izrael, USA a další země se ale obávají, že se Teherán snaží opatřit si jaderné zbraně.
Inspektoři OSN mohou do našeho reaktoru, oznámil Írán 20. 8. 2009
Írán povolil odborníkům OSN přístup do jednoho téměř dokončeného jaderného reaktoru a jednoho provozu. Dosud sice Teherán s inspektory komunikoval, do reaktoru a k dalším jaderným zařízením je ale nepustil.
Minulý týden prý inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) navštívili skoro dokončený těžkovodní reaktor v Aráku, kam nemohli téměř rok. Nyní jim Teherán povolil přístup i k dalšímu jadernému provozu. Íránské úřady už komisařům vydaly povolenky.
Íránci obohacují uran hlavně v Natanzu, kde se nachází asi sedm tisíc centrifug. V červnu jich bylo v provozu téměř pět tisíc. Íránu se už díky nim podařilo podle agentury DPA obohatit 1,4 tuny uranu.
Západ v čele s USA obviňuje Teherán, že se snaží vyvinout nukleární zbraň. Ten to odmítá s tvrzením, že buduje jen jadernou energetiku a jádro hodlá využívat pro mírové účely.
Nový odhad: Íránské rakety mohou do čtyř let zasáhnout Evropu 21. 8. 2009
Írán do čtyř let dokáže vyvinout raketu, která doletí až do Londýna, tvrdí izraelský vojenský expert. Může to ovlivnit rozhodování o radaru v Brdech.
Rubin tvrdí, že pokud budou Íránci rakety považovat za prioritu a "zaměří na ně všechny peníze, všechny inženýry", pak střely s doletem
Pokud jsou Rubinovy odhady správné, vnáší to podle agentury Reuters do ožehavé diplomatické debaty o nákladném protiraketovém štítu ve střední Evropě nový tón naléhavosti. Takové zjištění by totiž mohlo ovlivnit i názory některých odpůrců radaru, a to i mezi českými politiky.
Írán žádá od Západu dialog. Sankcí se nebojí 24.8.2009
"Nastala příhodná chvíle pro ostatní strany, aby revidovaly svou politiku. Měly by s Íránem vést dialog, nikoli se stavět proti němu," řekl mluvčí íránské diplomacie Hasan Kaškaví v televizní stanici Press-TV. "Minulé zkušenosti ukázaly zbytečnost těchto sankcí. Nezabrání nám v obraně našich zákonných zájmů," uvedl Kaškaví.
IAEA má tento týden vydat o íránské jaderném programu zprávu. Írán minulý týden zrušil omezení pro inspektory IAEA a umožnil jim přístup k jednomu z téměř dokončených reaktorů a k dalšímu jadernému provozu. Inspektoři prý také už navštívili téměř dokončený těžkovodní reaktor v Aráku, který byl mimo dosah agentury téměř rok. Navíc Teherán také souhlasil s rozšířením monitorovacích aktivit v zařízení na obohacování uranu.
USA daly Íránu čas do podzimu, aby odpověděl na nový návrh a zúčastnil se jednání o svém jaderném programu. Zatím se jednalo ve složení pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německo. Izrael tlačí na to, aby se Íránu nedával neomezený čas na přijetí podmínek.
Írán považuje za své právo zejména pokračovat v obohacování uranu, avšak Rada bezpečnosti OSN již několikrát požadovala, aby je zastavil. Velmoci se obávají, že by íránský jaderný program mohl být využit pro vojenské účely, to však Teherán vždy razantně odmítal.
Abdulhamid Rajdží: Džandolláh dostával příkazy od Američanů 26.8.2009
Íránská sunnitská teroristická organizace Džandolláh udržovala kontakty s hnutím Al Kajda, nicméně se s ním rozešla v roce 2003 kvůli rozporům ohledně taktiky boje v Íránu, prohlásil na mezinárodní tiskové konferenci v íránském Záhedánu Adbulhamid Rajdží…
Nyní Abdulhamid Rajdží dodal podrobnosti: americká vláda prý skupině dala 100 tisíc dolarů a slíbila, že jí poskytne „vše, co bychom potřebovali". Američané navíc řídili útoky Džandolláhu, „říkali nám, koho zastřelit a koho ne. Všechny příkazy přicházely od nich."
Británie a Izrael pohrozily Íránu ohledně jeho jaderného programu 26.8.2009
Británie a Izrael dnes varovaly Írán, že mu budou hrozit tvrdší mezinárodní sankce, pokud nebude spolupracovat v otázce svého sporného jaderného programu.
Velmoci začátkem roku vyzvaly Teherán, aby do konce léta přistoupil na přímá jednání o svých jaderných záměrech. Očekává se, že Spojené státy, Británie a Francie vyzvou 2. září zbylé dva stálé členy Rady bezpečnosti OSN, Rusko a Čínu, aby se zvážily další sankce proti Íránu, pokud nepřistoupí na jednání.
"Pokud nebude okamžitě žádný pokrok, tak věřím, že svět bude muset vnímat jako prioritu zpřísnění sankcí proti Íránu," řekl Brown po jednání s Netanjahuem, jehož země považuje za nepřípustné, aby režim v Teheránu vlastnil atomovou zbraň.
Izraelský premiér zdůraznil, že je potřeba, aby zodpovědní představitelé mezinárodního společenství vystupovali vůči Íránu tvrdě a odhodlaně.
Západ obviňuje Írán, že se snaží vyvinout jadernou zbraň. Teherán to odmítá s tím, že usiluje jen o jadernou energetiku, na kterou má podle mezinárodních smluv nárok. Neumožňuje ale řádné kontroly svých jaderných zařízení odborníky OSN, jak tyto smlouvy ukládají.
Íránský jaderný program údajně stagnuje 26. 8. 2009
Výtěžek z íránského obohacování uranu stagnuje, tvrdí diplomaté, podle kterých Íránu dochází materiál na výrobu jaderného paliva. Diplomat, který si přál zůstat v anonymitě, protože tyto informace měly zůstat utajené, řekl, že možnost, že Íránu dochází oxid uranu, je jen jednou z mnoha možností, proč Írán od května nezvýšil produkci obohaceného uranu.
Je prý ale nepravděpodobné, že by Írán sám od sebe omezil produkci obohaceného uranu. I přes jistou stagnaci prý Írán poslední tři měsíce pokračuje v rozšiřování kapacit instalací stovek dalších centrifug, které z oxidu uranu získávají obohacený uran.
V poslední zprávě o Íránu, kterou IAEA zveřejnila v červnu, měl Írán v podzemním zařízení v Natanz koncem května celkem 5 000 centrifug. Diplomaté, kteří v úterý zveřejnili informace o Íránu tvrdí, že jich je nyní již 6 000.
Podle Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost ve Washingtonu by i využití 5 000 centrifug znamenalo, že by Írán mohl nahromadit dostatek materiálu pro jaderné zbraně v únoru 2010.
Sarkozy kritizoval Írán a vyslovil se pro bezpečnost Izraele 26. 8. 2009
"V Íránu jsou to stále titíž předáci, kteří nám říkají, že jejich jaderný program je mírový a že nedávné prezidentské volby byly čestné. Po pravdě řečeno: kdo jim to věří?" řekl Sarkozy podle agentury AP.
"Uskutečňují stále více a více testů, zatímco vyjednávání nebylo dosud nikdy tak málo," dodal s narážkou na íránský atomový program. Teherán tvrdí, že jeho cílem je pouze jaderná energetika, nechce však připustit skutečnou mezinárodní kontrolu svých zařízení. Také prezidentské volby z 12. června vzbudily značné pochybnosti z manipulací, které vyvolaly bouřlivé a dlouhodobé protesty přívrženců opozice.
Sarkozy se vyslovil pro mezinárodní konferenci, která by ulehčila a upřesnila rozvoj civilní jaderné energetiky. "Nedojdeme k žádnému řešení energetických problémů bez spravedlivého rozdělení civilních atomových technologií," zdůraznil. Konferenci chce Paříž připravovat ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). "Odpověď na globální energetickou krizi spočívá v usnadnění přístupu k jaderné energii," řekl.
V MAAE začínají zákulisní hry na „pravdu“ 27. 8. 2009
Pro svůj návrh na úplný zákaz jakýchkoli útoků proti jaderným zařízením získal Írán podporu už 118 států, vesměs členů Hnutí nezúčastněných zemí. Teherán chce svůj návrh předložit na zářijovém zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Jak podotýká izraelský deník Haarec, zatímco je návrh formulován obecně, je jasně namířen proti Izraeli a v menší míře i proti USA. Oba státy totiž nevylučují vojenský útok na íránská jaderná zařízení v případě, že Írán neustoupí jejich tlaku a nezmrazí svůj jaderný program. Írán dále trvá na tom, že jeho jaderný program je určený výhradně k mírovému použití, a důkazy o opaku nemá ani MAAE.
Agentury Reuter´s a AP však v uplynulých dnech přinesly zprávy, podle nichž je nyní odcházející šéf MAAE Muhammad Baradej pod silným tlakem, aby do závěrečné zprávy své agentury zařadil tvrzení,
že Írán aktivně usiluje o získání jaderných zbraní. Cílem této nátlakové akce je změnit závěry souhrnné zprávy amerických tajných služeb (NIE) z listopadu 2007, podle nichž Írán — k nelibosti Západu a Izraele — ukončil práci na jaderných zbraních už v roce 2003.
Německo i Izrael hrozí Teheránu tvrdšími sankcemi kvůli jádru 28. 8. 2009
Írán musí zastavit jaderný program nebo bude čelit tvrdším sankcím. Na tom se při včerejší schůzce v Berlíně shodla německá kancléřka Angela Merkelová s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Merkelová prohlásila, že v září bude dosažen „konečný bod“ v nabídce západních zemí, aby se Teherán vrátil k jednání. „Pokud nedostaneme odpověď, budeme muset jednat o tvrdších opatřeních a sankcích v sektorech energie, financí a v dalších důležitých oblastech,“ uvedla.
Netanjahu dal najevo, že přitvrzení sankcí vůči Íránu je hlavním cílem jeho evropské cesty. „Nemůžeme se nepostavit těm, kteří chtějí spáchat hromadnou vraždu, těm, kdo volají po zničení Židů nebo židovského státu,“ tvrdil Netanjahu.
Írán prý zpomalil svůj jaderný program, pochybnosti ale zůstávají 28. 8. 2009
MAAE v tajné zprávě, kterou získala agentura Reuters, píše, že Írán snížil počet centrifug, na kterých obohacuje uran, asi o 300 z téměř 5000 v době předchozí zprávy atomové agentury. Ze zprávy nevyplývá, proč tomu tak je, ale jeden z vysoce postavených diplomatů dříve prohlásil, že řada centrifug se v současnosti opravuje.
Zatímco počet centrifug na obohacování uranu klesl, celkový počet strojů se zvýšil asi o tisíc na 8308. O téměř
Zpráva MAAE bude hlavním podkladem pro jednání šesti mocností, které se uskuteční 2. září, o případném zpřísnění sankcí proti Íránu. Vzhledem k postoji Ruska a Číny, které jsou významnými obchodními partnery Íránu, není ale podle Reuters jasné, zda na schůzce ke schválení tvrdších sankcí dojde, i když je pravděpodobně západní země budou požadovat.
Šestka zprostředkovatelů o Íránu se sejde v Německu 28. 8. 2009
Další setkání šestky mezinárodních zprostředkovatelů v íránském jaderném programu proběhne 2. září ve Frankfurtu nad Mohanem. Oznámilo o tom Ministerstvo zahraničních věcí v Moskvě a potvrdilo neměnnost postoje Ruska, jež pokládá zpřísnění sankcí proti Íránu za neúčelné. Šestku tvoří pět stálých členů Rady Bezpečnosti OSN a Německo. Zástupce šestky tehdy prohlásili o svém odhodlání urovnat íránský problém výhradně diplomatickými prostředky. Západ vyzývá Teherán, aby minimalizoval jaderný program z obav, že hrozí vytvořením jaderných zbraní. Írán však hají své právo na mírový atom.
Izrael: IAEA zadržuje informace o jaderném Íránu 30. 8. 2009
Izraelský ministr zahraničí, Avigdor Lieberman, v sobotu napadl poslední zprávu OSN o íránském jaderném programu a tvrdí, že Mezinárodní agentura pro jadernou energii (IAEA) zadržuje některé informace.
"Ta zpráva je tvrdá, ale současně neodráží všechny informace, které má IAEA k dispozici ohledně snah Íránu pokročit se svým vojenským programem, pokračujícím utajování a snahách klamat."
Podle ministerstva zahraničí zpráva také plně nehovoří o tom, že Írán nespolupracuje s IAEA a neplní požadavky mezinárodního společenství.
"Izrael očekává, že mezinárodní společenství brzy přijme zásadní kroky namířené na eliminaci íránského vojenského jaderného programu," dodává ministerstvo zahraničí.
V dohledné době se bude konat hned několik mezinárodních konferencí, včetně každoročního zasedání IAEA a zasedání Generálního shromáždění OSN v New Yorku.
Írán naopak v sobotu tvrdil, že zpráva IAEA potvrdila, že je íránský jaderný program mírový.