Horké téma: Írán VII
Sarkozy: Je isté, že Irán pracuje na jadrových zbraniach   16. 9. 2009 

sme.sk

Francúzske tajné služby vedia o tom, že Irán ukrýva program na výrobu jadrových zbraní. V utorok to vyhlásil prezident Nikolas Sarkozy v Elyzejskom paláci na schôdzke s poslancami zo svojej konzervatívnej Únie pre ľudové hnutie (UMP). Podľa Sarkozyho "nemôžeme nechať Irán, aby dosiahol jadrové zbrane", pretože to by bola hrozba aj pre Izrael.

"Je to jasné všetkým našim tajným službám. Irán pracuje v týchto dňoch na jadrovom (zbrojnom) programe," uviedol. Sarkozy ďalej dodal, že by si "nepotriasol ruku s niekým, kto chce vymazať Izrael z mapy". Sarkozy tým narážal na vyhlásenia iránskeho kontroverzného lídra Mahmúda Ahmadínedžáda.

 

Rozhovory Íránu a velmocí se uskuteční asi v Turecku   16. 9. 2009 

ct24.cz

Rozhovory Íránu a šesti světových mocností o jaderném odzbrojení se s největší pravděpodobností uskuteční 1. října v Turecku.

Teherán tvrdí, že jeho jaderný program má mírový charakter a slouží výhradně k produkci elektrické energie. Západ se však obává, že cílem Íránu je výroba atomových zbraní. Ve snaze přimět Írán, aby svůj kontroverzní nukleární program zastavil, již Rada bezpečnosti OSN přijala pět rezolucí, z nichž tři byly doplněny sankcemi. "Dali jsme Íráncům jasně najevo, že jakékoli rozhovory, kterých se zúčastníme, se budou muset přímo týkat jaderné problematiky. Tuto záležitost nelze ignorovat," řekla dnes Clintonová novinářům. "Nebudeme se účastnit procesu bez jasného cíle. Nás zajímají především otázky týkající se jejich jaderného programu a ambicí," zdůraznila.

Evropská unie a Spojené státy i tentokrát trvají na tom, že íránský jaderný program musí být předmětem rozhovorů, k nimž kromě Solany a hlavního vyjednávače o íránském jaderném programu Saída Džalílího zasednou i zástupci USA, Ruska, Číny, Francie, Británie a Německa.

 

Irán: Sme nukleárna veľmoc a svet to musí uznať  16. 9. 2009   

sme.sk

Irán je nukleárna veľmoc a nebude tolerovať hrozby svetových mocností počas rokovaní o iránskom balíčku návrhov, ktoré sa majú konať 1. októbra. V rozhovore pre AFP to v utorok povedal mediálny poradca iránskeho prezidenta Alí Akbar Džavánfékr.

Akceptovanie Iránu ako jadrovej veľmoci je podľa neho prvým krokom na normalizáciu vzťahov medzi Teheránom a Západom. "Musia akceptovať jadrový Irán a musia rokovať s jadrovým Iránom," zdôraznil Džavánfékr.

Západné mocnosti podozrievajú Irán zo snahy vyrobiť jadrovú bombu, Teherán však tvrdí, že jeho nukleárny program má mierový charakter a že má naň právo. Rovnako sa vyjadril aj Džavánfékr, podľa ktorého je iránsky jadrový program v súlade s medzinárodným právom. "Chceme, aby rešpektovali naše právo na jadrový program," vyhlásil.

 

Tisk v USA: Radar končí kvůli změně názoru na Írán, je to ústupek Moskvě    17. 9. 2009

zahranicni.ihned.cz

„Je ironické, že Obamova administrativa, která se snaží usmířit Rusko a doufá, že jí Moskva pomůže vyvinout tlak na Írán, přišla s tímto mamutím rozhodnutím jen několik dnů poté, co Moskva prohlásila, že rozhodně nemá v úmyslu podpořit sankce proti Íránu,“…

Hlavní důvodem, proč Obama přehodnotil plány na obranu USA jsou podle WSJ nové poznatky o íránském zbrojním programu. Podle zdrojů deníku z armády totiž vývoj íránských střel dlouhého doletu nepokročil tak daleko, jak se dříve odhadovalo. Proto je menší hrozbou pro USA i evropská města.

…miniaturizace jaderných zbraní tak, aby mohly být použity na střelách dlouhého doletu, je jedna z nejnáročnějších technologií, kterou musí země aspirující na jadernou velmoc překonat.

Ohledně pokroku v Íránském jaderném programu ale panují široké neshody. S novými závěry nesouhlasí například Eric Edelman, který dohlížel na otázky raketové obrany v Pentagonu za Bushovy vlády.

 

Írán není existenční hrozbou pro Izrael, překvapil ministr obrany Barak    17.9.2009

zahranicni.ihned.cz

Írán jako hrozba pro samotnou existenci Izraele? Ehud Barak, ministr obrany židovského státu, si nic takového nemyslí. "Izrael je silný. Nevidím nikoho, kdo by představoval hrozbu pro jeho existenci," prohlásil. Jeho výrok se liší od izraelské rétoriky z poslední doby. Írán hlásá nutnost vymazat židovský stát z mapy, Izrael zase hrozí vojenským úderem.

"Nepatřím k těm, kteří si myslí, že Írán je pro Izrael existenční otázkou," citoval ministra deník Jediot Achronot. Barak nicméně připustil, že Teherán je "výzvou" pro celý svět.

Slova Ehuda Baraka, šéfa izraelské Strany práce, se liší od výroků řady jiných izraelských politiků z poslední doby…

 

Írán umí vyrobit atomovou bombu, bojí se izraelský tisk   17. 9. 2009 

zahranicni.ihned.cz

Podle Haarecu je z tajné zprávy zřejmé, že vedení agentury sdílí americký názor na zbrojní kapacitu Íránců. Dokument je prý zřejmě tajný dodatek o íránském jaderném programu, který z oficiální zprávy MAAE nechal odstranit šéf agentury Muhammad Baradej.

MAAE ale ve svém dnešním prohlášení ujistila, že stojí za tím, co Baradej řekl minulý týden. Podle něj jsou informace o utajovaných informacích nepodložené a politicky motivované.

MAAE vydala zprávu o íránském jaderném programu v srpnu, ale krátce potom Francie a Izrael obvinily Baradeje, že nenechal zveřejnit všechny dodatky. Baradej, jehož mandát končí, tvrdil, že nic netají.

 

ElBaradei utajoval dokument o íránském jaderném programu  18. 9. 2009 

israel.cz

Ve čtvrtek se do rukou novinářů dostal tajný dokument v němž se údajně odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) shodují, že Írán má schopnost vyrobit jadernou bombu a vyvíjí raketový systém, který by nesl jadernou hlavici.

Generální tajemník IAEA, Muhammad ElBaradei, však naproti tomu opakovaně tvrdí, že nemá žádný konkrétní důkaz o existenci programu jaderných zbraní v Íránu.

Greg Schulte, bývalý vyslanec USA při IAEA, prohlásil, že ElBaradei ignoroval požadavky představitelů IAEA, aby byly cíle íránského programu lépe prozkoumány. Podle Schulteho je toto důvod, proč byla zpráva vypuštěna ven mimo agenturu.

 

Írán jaderný program nikdy nezastaví, řekl Ahmadínežád   18. 9. 2009 

tn.nova.cz

Ve dnech, kdy Amerika změnila názor a ustoupila od plánu vybudovat v Česku a Polsku systém protiraketové obrany proti Íránu, tamní hlava státu přilila olej do ohně.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že nikdy nezastaví jaderný program jen proto, aby uspokojil kritiky ze západních zemí.

"Nepotřebujeme jaderné zbraně," řekl Ahmadínežád. "Nevidíme žádnou nutnost pro takové zbraně. A podmínky po celém světě se nyní mění ve prospěch našich myšlenek," dodal íránský prezident.

 

MAAE: Írán umí vyrobit jadernou bombu a pracuje na vývoji raket  18. 9.2009

zahranicni.eurozpravy.cz

Tajná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) uvádí, že Írán je schopný vyrobit atomovou bombu a snaží se vyvinout raketový systém schopný nést jaderné hlavice.

Jedná se dosud o nejjasněji formulovaný signál, že MAAE sdílí stejný názor na íránský jaderný program jako Spojené státy.

Podle některých spekulací to vypadá, že dokument je zřejmě "tajný dodatek" ke zprávě o íránském jaderném programu, který z oficiálního dokumentu MAAE nechal vyjmout ředitel agentury Mohammad Baradej. V dokumentu se uvádí, že Írán má "dostatečné informace" k výrobě bomby a pravděpodobně překoná problémy ve vývoji raketového systému.

 

Ahmadínežád: Holocaust je lež a byl předehrou k vytvoření Izraele    18. 9. 2009 

mediafax.cz

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v pátek prohlásil, že holocaust je lež a byl předehrou k vytvoření židovského státu, kterému musí Írán ze své národní i náboženské povinnosti čelit. Ahmadínežád to prohlásil při příležitosti oslav protiizraelsky zaměřeného Dne Jeruzaléma, informuje Reuters.

Íránský prezident také varoval arabské spojence Západu a muslimské státy před spoluprací a jednáním s Izraelem. "Tento režim nebude dlouho trvat. Nespojujte s ním svůj osud. Tento režim nemá budoucnost. Jeho život se blíží ke konci,“…

 

MAAE prijala symbolickú rezolúciu proti Izraelu   19. 9. 2009    

sme.sk

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) priala v piatok rezolúciu, ktorá vyzýva Izrael, aby pristúpil k Zmluve o nešírení jadrových zbraní a podriadil svoj jadrový program kontrole Organizácie Spojených národov. Agentúra ďalej vyjadrila znepokojenie nad jadrovým vybavením židovského štátu.

Proti hlasovaniu o dokumente boli predovšetkým západné krajiny.

Jeruzalem sa ale rezolúcii neplánuje podriadiť. "Izrael nebude spolupracovať v žiadnom bode tejto rezolúcie, ktorej cieľom je upevniť politické nepriateľstvo a rozdelenie na Blízkom východe,"…

 

Izrael na Írán nezaútočí, ujistil prý Peres ruského prezidenta   20. 9. 2009 

zpravy.idnes.cz  

Ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl v exkluzivním rozhovoru pro televizní stanici CNN, že se Izrael nechystá zaútočit na Írán. Ujistil ho o tom prý prezident židovského státu Šimon Peres. Kdyby prý ale k útoku došlo, tak Rusko nezůstane lhostejné.

"Když mě navštívil v Soči, tak řekl něco důležitého pro nás všechny: ‚Izrael neplánuje útok na Írán, jsme mírumilovná země a neuděláme to‘," citoval ruský prezident Šimona Perese.

Šéf Kremlu prý Peresovi při srpnovém setkání v Soči slíbil, že ještě zváží prodej protivzdušného systému S-300 do Íránu.

Medveděv v interview také hovořil o tajné návštěvě Benjamina Netanjahua v Rusku. "Premiér Netanjahu přijel do Moskvy. Uděla to tajně a to bylo jeho rozhodnutí. Nevím, proč to udělal, ale naši parnteři se pro tento způsob občas rozhodnou," řekl Medveděv.

O schůzce ale neprozradil žádné další podrobnosti. Není tak jasné, jestli i šéf izraelského kabinetu připustil, že útok na Írán není na pořadu dne.

 

Rusko: Ahmadinežádova vyjádření o holokaustu jsou neakceptovatelná  20. 9. 2009 

israel.cz

Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí jsou takové výroky "neakceptovatelné". "Taková prohlášení, ať už je učiní kdokoliv, odporují pravdě a jsou absolutně neakceptovatelná," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Andrej Nesterenko. Pokusy přepsat historii jsou podle něj útokem na vzpomínku na všechny oběti i ty, kdo proti fašismu bojovali. Takové komentáře prý navíc nepřispívají k vytvoření mezinárodní atmosféry, která by přinesla plodný dialog .

Proti výrokům íránského prezidenta vystoupily také Spojené státy, Británie, Francie a Německo.

Ahmadinežád během shromáždění v Teheránu již tradičně napadl také Izrael, když řekl, že "samotná existence tohoto režimu uráží důstojnost lidí. Západní státy podle něj spustily mýtus holokaustu, lhaly a pak podpořily Židy. Dav jeho stoupenců mu odpovídal pokřikem "Smrt Izraeli."

 

Chameneí o radaru: Obama je jako Bush a íránská hrozba je výmysl USA   21. 9. 2009

zpravy.idnes.cz  

Obama minulý týden zrušil plán na stavbu základen v Česku a Polsku, místo nich chce mobilnější a účinnější obranu. "Toto je součástí anti-íránské doktríny," kritizoval Chameneí kroky USA.

"Islámská republika za třicet let existence dokázala, že chce žít v míru a v duchu rovnosti a bratrství se svými muslimskými sousedy i se zbytkem světa," citovala ajatolláha státní agentura IRNA.

Ajatolláh Chamenení je přesvědčen, že Obama je stejný "anti-islamista" jako jeho předchůdce Bush. Současná administrativa podle něj "přes na pohled přátelská slova a poselství vyznává tu samou protiislámskou a protiíránskou politiku".

 

Brzezinski: Sestřelte izraelská letadla, pokud zaútočí na Írán   21. 9. 2009 

eretz.cz

Zbigniew Brzezinski… vyzval prezidenta, aby sestřelil izraelské letouny, pokud zaútočí na Írán. „Musí proletět naším vzdušným prostorem v Iráku. Máme jen sedět a dívat se?,“

“Musíme se chovat seriozně, když jim odepřeme toto právo,” řekl. “Nejsme neschopné malé děti. Pokud poletí přes (Irák), musíte vyletět a konfrontovat je. Budou mít možnost se otočit anebo ne. Nikdo si to nepřeje, ale může se jednat o ‘Liberty’ naopak,” prohlásil Brzezinski v narážce na případ americké lodi Liberty, která během Šestidenní války prováděla elektronický odposlech ve Středozemí a na kterou Izrael omylem zaútočil.

 

Ahmadinežád plánuje projev na zasedání OSN, Netanjahu zřejmě opustí jednací sál  21. 9.

2009 israel.cz 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád hodlá ve středu předstoupit s projevem před Valné shromáždění OSN…

K podobné situaci došlo během Ahmadinežádova projevu na konferenci OSN proti rasismu, která se konala letos v Ženevě…

 

Ahmadinežádovo popírání holokaustu kritizovala také Evropský unie  21. 9. 2009   

israel.cz

Ahmadinežádovo popírání holokaustu odsoudila po Rusku, USA, Británii, Francii a Německu v neděli také Evropská unie…

Švédské předsednictví EU apelovalo na Írán, aby "konstruktivně přispěl k míru a bezpečnosti na Blízkém východě."…

 

Dojednal zrušení amerického radaru v ČR izraelský prezident?   21. 9. 2009  

eretz.cz

Hebrejské noviny Maariv uvedly, že Peres přesvědčil předsedu ruské vlády Vladimira Putina, aby kývl na dohodu, podle níž se USA vzdají budování systému a Moskva podpoří tvrdší ekonomické sankce proti Íránu. Řada analytiků má nicméně za to, že prezident Obama hraje podle ruských not a prodal jak Izrael tak Evropu.

Podezření o existenci izraelsko-rusko-americké dohody vzrostlo minulý týden, když ruský prezident Dmitrij Medvěděv stanici CNN řekl, že prezident Peres během své nedávné návštěvy Moskvy slíbil, že Izrael nezaútočí na Írán. Medvěděv také potvrdil, že se již dříve tento měsíc sešel s izraelským premiérem Netanjahuem během jeho tajné cesty do Ruska…

 

Izrael neupustil od možnosti zaútočiť na Irán pre jeho jadrový program  21. 9. 2009  

sme.sk

Izrael sa nevzdal možnosti na vojenskú reakciu na iránsky jadrový program. Povedal to dnes námestník izraelského ministra zahraničných vecí Danny Ajalon.

Jeho vyjadrenia prišli po tom, čo ruský prezident Dmitrij Medvedev informoval o uistení zo strany jeho izraelského partnera Šimona Peresa, že Izrael na Irán nezaútočí.

 

"Určite to nebola záruka," povedal Ajalon v súvislosti s vyjadreniami Peresa. "Nemyslím si, že je, pri všetkej úcte, ruský prezident oprávnený hovoriť za Izrael a určite sme zo stola nezmietli žiadnu možnosť," dodal.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments