Horké téma: Írán VIIIJsme silnější než kdykoliv předtím, řekl íránský prezident 22. 9. 2009


zpravy.tiscali.cz


"Žádná velmoc není tak smělá, aby zaútočila na Írán, protože my jsme nyní zkušenější a silnější než kdykoli předtím. Naše armáda usekne ruku komukoli, kdo bude chtít vystřelit na Írán dřív, než dotyčný stihne zmáčknout kohoutek," řekl prezident…Dodal k tomu, že vojenská kapacita Íránu má výhradně obranný charakter.


Když Ahmadínežád hovořil o situaci v Afghánistánu a Iráku, doporučil zemím, které mají v těchto státech své armády, aby vojsko "stáhly domů a využily ohromné vojenské náklady k řešení domácích problémů". "Bude to tak pro vás lepší. Jak jste viděli v Iráku a Afghánistánu, nikdo z tamních lidí s přítomností cizích vojsk nesouhlasí. Podstatou všech konfliktů v této oblasti je přítomnost cizích armád," řekl prezident.Írán přiznal nové centrifugy k obohacování uranu 22. 9. 2009


lidovky.cz


"Íránští vědci vyrobili novou generaci centrifug, které právě procházejí nezbytnými testy," řekl Sálehí.

Írán obohacuje uran údajně výhradně pro energetické potřeby v Natanzu. Na jaře tam měl kolem sedmi tisíc odstředivek nižší kapacity. To, že pracuje na výkonnějších, přiznával.

Centrifugy separují z uranové rudy molekuly uranu 235. K výrobě jaderné bomby je potřeba jednadvacet kilogramů tohoto uranu obohaceného na osmdesát až devadesát procent.


Írán zatím takto obohacený uran podle všeho vyrobit nebyl schopen.

Izrael nalieha na delegácie, aby bojkotovali Ahmadínežádov prejav na pôde OSN 22. 9. 2009

dnes.atlas.sk

Počas uplynulých dní vstúpil Izrael do kontaktu s ministrami zahraničných vecí ďalších krajín sveta v úsilí presvedčiť ich, aby ich delegácie opustili sálu Valného zhromaždenia OSN v čase Ahmadínežádovho prejavu, informovali izraelskí predstavitelia.

Veľvyslankyňa Izraela pri OSN Gabriela Shalevová pre izraelský rozhlas potvrdila, že delegácia premiéra Benjamina Netanjahua nebude počas Ahmadínežádovho prejavu v sále prítomná.

Ropa se bude možná brzy obchodovat v eurech 22. 9. 2009

zpravy.rozhlas.cz

Irán se zbaví dolarů a nakoupí eura. Dlouho diskutovaný záměr před několika dny oficiálně posvětil prezident Ahmadínežád. Čtvrtý největší producent ropy na světě tak nejenže bude napříště prodávat černé zlato za evropskou měnu, ale také bude euru dávat přednost při budování státních devizových rezerv. Zároveň Irán apeluje na další členy OPEC a arabské sousedy, aby se i oni začaly zbavovat dolaru, jehož pozice i budoucnost je tak silně nejistá.

"Producenti ropy už dva roky mluví o tom, že chtějí diverzifikovat své rezervy. Ale spouštěcím mechanismem byla až celosvětová krize a to, že Američané začali ve velkém tisknout peníze, což vyvolává obavy o dolar. Až nyní se předchází od hrozeb k reálným krokům. Ty jsou sice zatím velmi pozvolné, ale to se může změnit, protože kdo zůstane poslední, ten dopadne nejhůře. Hodnota jeho rezerv v dolarech by se totiž prudce snížila," vysvětlil Čermák v rozhovoru pro Rádio Česko.


"Kdyby se dolaru začaly zbavovat země jako Írán, Rusko či Čína, tak bychom se v USA stali svědky opravdu velké inflace, možná i hyperinflace," prohlásil Čermák s tím, že komoditní trhy by naopak přechod na euro příliš neovlivnil.


"Ale jistá politická zbraň to je, navíc arabský svět má užší ekonomické vazby s Evropou, Čínou a Japonskem než s USA. Pokud Čína a Japonsko začnou zvyšovat své devizové rezervy v eurech, bude to mít i politický dopad. Ale USA jsou zatím nejsilnější vojenská a politická velmoc v té oblasti a určitě je to na určitou dobu podpoří i ekonomicky. Je otázka, na jak dlouho," uzavřela Kalhousová.Ahmadínežád: Zrušením radaru udělal Obama „zdvořilý ústupek“ Rusku 23. 9. 2009


zpravy.idnes.cz


Íránský prezident si myslí to, co mnozí čeští politici: že pravým důvodem zrušení amerických plánů na stavbu základen v Česku a Polsku je Rusko. Americký prezident Barack Obama podle něj udělal Rusům "zdvořilý ústupek". Írán není hrozbou, proti níž by se měl budovat štít, soudí Mahmúd Ahmadínežád.


"Slyšel jsem pana Obamu, jak Írán označuje za hrozbu. Jenže Írán se hodí každému," prohlásil Ahmadínežád v New Yorku…. "Zdroje nedostatku bezpečnosti ve světě je nutné prodiskutovat," dodal.


"Jaderné zbraně jsou zdroje hrozeb a nestability. Je proto třeba celosvětové vůle k dosažení plného jaderného odzbrojení," řekl íránský prezident s tím, že očekává otevřenou diskusi.Írán chce spolupracovat s Tokiem na odstranění jaderných zbraní 23. 9. 2009


zahranicni.ihned.cz


… Mottakí japonskému ministru zahraničí Kacujovi Okadovi řekl, že Írán nemá v úmyslu získat jaderné zbraně a že věk jaderných zbraní je pryč. Dodal, že Írán chce pracovat na zákazu jaderných zbraní s Japonskem, protože je to jediná země, která zažila jaderný útok.


Okada vyjádřil politování nad tím, že íránské jaderné aktivity vyvolávají podezření, a vyzval Mottakího, aby vedl otevřená jednání s Obamovou vládou. Mottakí se ohradil, že Írán nemá vůbec v úmyslu diskutovat o svých jaderných právech, uvedly íránské zdroje.Pokud Ahmadínežád v OSN zpochybní holocaust, Němci opustí sál 23. 9. 2009

mediafax.cz

Podle německého ministerstva zahraničí se Berlín pokusí přesvědčit ostatní členské země Evropské unie, aby udělaly to samé.

"Pokud prezident Ahmadínežád zpochybní holocaust, nebo udělá nějaké antisemitské prohlášení, odejdeme ze sálu," prohlásil v úterý mluvčí německého ministerstva zahraničí. "Vyvíjíme úsilí, aby Evropa byla v tomto směru jednotná," dodal mluvčí.

Členovia IAEO majú obavy z izraelských atómových zbraní 23. 9. 2009

protiprudu.info

Väčšina členských štátov Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (IAEO príp. IAEA) so sídlom vo Viedni, prejavila obavy z izraelských atómových zbraní.

Izrael je jedinou krajinou regiónu, ktorá nepodpísala Zmluvu o nerozširovaní atómových zbraní a pripúšťa len obmedzenú kontrolu zo strany IAEO. Predpokladá sa, že krajina vlastní atómové zbrane. Vláda to doteraz tak nedementovala, ale ani nepotvrdila.

Irán hodnotí rozhodnutie generálnej konferencie IAEO ako "Deň triumfu". "Dúfajme, že západné krajiny teraz prehodnotia svoju politiku posledných desaťročí a začnú novú kapitolu", povedal šéf iránskeho úradu pre atómovú energiu, Ali Akbar Salehi, v piatok pred novinármi. Izrael musí teraz ihneď zničiť svoje jadrové zbrane. V prípade, že do nasledujúcej generálnej konferencie sa nič nestane, príjme grémium voči krajine tvrdé opatrenia. (APA)

Ahmadínežád před poloprázdným sálem v OSN kritizoval Izrael 24. 9. 2009


zpravy.idnes.cz


Cizí armády podle Ahmadínežáda šíří Blízkým východem "válku, krveprolévání, agresi, teror a zastrašování".


K Izraeli, jehož právo na existenci v minulosti popřel, řekl, že mu svět "díky šířící se svobodě a probouzení národů nedovolí pokračovat v dosavadním pokrytectví".


"Jak si lze představit pokračování tak nehumánní politiky v Palestině? Jak mohou některé vlády bez podmínek podporovat zločiny okupantů na bezbranných ženách a dětech?" tázal se.


Svět teď na to podle něj musí reagovat. "Je nepřijatelné, aby menšina opanovala politiku, hospodářství i kulturu velké části světa zavedením nové formy otroctví," řekl Ahmadínežád.


Britský ministr zahraničí David Miliband, který je rovněž v New Yorku, prohlásil, že šestice velmocí od Íránu očekává "zásadní odpověď, protože íránský jaderný program stále vzbuzuje zásadní obavy".


Plné znění Ahmadinežádova projevu na valném shromáždění OSNRusko vůči Íránu chladne. Je to odměna USA za radar? 24. 9. 2009

aktualne.centrum.cz

"V některých případech jsou sankce nevyhnutelné," řekl šéf Kremlu. "Potřebujeme pomoci Íránu, aby učinil ta správná rozhodnutí."

Íránští činitelé však odmítají, že by jejich jaderný program byl určen na zbrojní účely. Tvrdí, že jim jde pouze o výrobu elektřiny.

"Írán bohužel porušuje příliš mnoho svých mezinárodních závazků," prohlásil Obama po jednáních s Medveděvem. "Bavili jsme se o tom, jak se lze pohnout správným směrem, který by tuto potenciální krizi pomohl vyřešit."

V úterý večer se Obama setkal i s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem.

Peking však zatím další sankce odmítá.

Nové kolo rokovaní s Iránom prebehne v Ženeve. 24. 9. 2009

sme.sk

Účastníkmi rokovaní v Ženeve, ktoré sa naposledy konali v júli 2008, budú Británia, Francúzsko, Nemecko, Čína, Rusko a USA. Ich zástupcovia sa stretli tento týždeň v New Yorku popri Valnom zhromaždení OSN.


Iránsku delegáciu povedie hlavný vyjednávač Teheránu, Saíd Džalílí a západné krajiny bude zastupovať šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana. Švajčiarsko, ktoré zastupuje záujmy Washingtonu v Iráne, ako aj záujmy Iránu v USA, sa do rokovaní priamo nezapojí.


Expert: Pokud Izrael vybombarduje Írán, svět si s úlevou oddechne 24. 9. 2009

eretz.cz

Šéf íránské atomové agentury Ali Akbar Selahi ve středu prohlásil, že Izrael nemá vojenské kapacity k útoku na jaderná zařízení jeho země.

Profesor Efrajm Inbar, který stojí čele Beginova-Sadatova centra pro strategická studia Bar Ilanovy univerzity, v reakci na to uvedl, že je jasné, že Íránci signalizují celému světu, že pokračují se svým jaderným programem. „Nesmíme za žádných okolností podcenit jejich technické schopnosti,“ varoval…

„Íránci uspěli ve hře o čas a mezitím západní svět nepřemýšlí o zbývajícím čase a zdá se, že některé západní státy věří, že je možné žít v míru s jaderným Íránem. Ekonomické sankce, které byly uvaleny na Írán, nefungují: ekonomický tlak je nezastaví. Jedinou cestou je vojenská akce a pokud Izrael vojenskou operaci provede, celý svět si s úlevou oddechne.“

Velmoci OSN se dohodly na světě bez jaderného arsenálu 24. 9. 2009

zahranicni.ihned.cz

Americký prezident Barack Obama v radě bezpečnosti obhájil principy světa bez jaderných zbraní…

Obama…zdůraznil potřebu přijetí dohody zakazující jakékoli jaderné zkoušky, vytvoření mezinárodní palivové banky, která by lépe střežila jaderný materiál, a zahájení rozhovorů o nové dohodě, jež by "ověřila" ukončení produkce štěpných materiálů používaných k výrobě jaderných zbraní.

Všechna tato opatření jsou zahrnuta v návrhu rezoluce, kterou ve čtvrtek RB OSN odhlasovala.

To se týká "jaderných států", jakými jsou Pákistán a Indie. Předpokládá se, že jadernými zbraněmi disponuje také Izrael, který to nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil.

Rezoluce nicméně není ve výčtu zemí, které by se k ní měly připojit, konkrétní. Neapeluje tak například jmenovitě ani na Írán, který je dlouhodobě předmětem kritiky Spojených států a dalších zemí. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program má mírový a čistě energetický charakter.

Rusko-USA: reálný restart vztahů 25. 9. 2009

ruvr.ru

…Avšak kolem Íránu se pořád vedou horoucí spory. Nelže snad Ahmádínežád? A až bude mít jadernou zbraň, rozpoutá jadernou válku? Existuje toto nebezpečí?

…Ano, hrozba existuje. Myslím, že íránský jaderný program může mít vojenskou dimenzi — bude li tento program pokračovat. Proto máme různými stimuly – negativními, pozitivními, dohodami, sankcemi, povzbuzovat Írán k dohodě se světovým společenstvím. V rámci této dohody by získal Írán právo na rozvoj své jaderné energetiky, přičemž dost široký a úspěšný, pod kontrolou mezinárodních inspektorů z MAAE. Ale při tom by se vzdal vojenské dimenze svého jaderného programu. Myslím, že je to složitá věc, protože íránské vedení chová hlubokou nedůvěru k Západu, USA. Stejně tak USA vůči Íránu. A existuje ještě izraelský faktor! V této situaci je důležité, aby se přední mocnosti, včetně USA a Rusko, mohly dohodnout o společném přístupu vůči Íránu. Ruské a americké cíle ohledně Íránu se shodují.


Taktika, zvlášť za Bushovy administrativy, byla různá, strategie byla různá. Ale dnes existuje podle mého názoru dobrá možnost pro zkoordinování strategie a společné taktiky vůči Íránu. Nikdo se ho nechystá ponižovat. Je to podle mne celkem jasné. Ale při tom má Írán pochopit obavy světového společenství. A uvědomit si, že pro něj je mnohem lepší domluvit se s tímto společenstvím než vést proti němu kampaň, v jejímž důsledku možná získá jaderné možnosti, ale zůstane při tom v ještě větší izolaci než dnes. Pro budoucnost Íránu to bude mít samozřejmě velmi negativní význam.


Írán vystrašil Západ dalším jaderným zařízením 25. 9. 2009

tyden.cz

O existenci nového zařízení na obohacování uranu na íránském území napsali íránští představitelé v pondělí v dopise šéfovi MAAE Muhammadu Baradejovi. Ve čtvrtek k němu sdělili některé podrobnosti…

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes v rozhovoru pro americká média ujistil, že budování druhého provozu Teherán neutajoval. Zdůraznil, že Írán není povinen říkat americké vládě o každém svém jaderném zařízení.

Podle Íránu nové zařízení bude produkovat palivo výhradně pro účel výroby elektrické energie a odpovídá pravidlům MAAE. "(Íránská) agentura rovněž vyrozuměla, že do zařízení zatím nebyl přepraven žádný jaderný materiál," sdělil mluvčí MAAE Marc Vidricaire.

"MAAE ve své reakci vyzvala Írán, aby co nejdříve poskytl přesné informace o zařízení a také přístup do něj", aby inspektoři agentury mohli ověřit, že toto středisko bude skutečně využíváno pouze k mírovým účelům, konstatoval mluvčí MAAE Vidricaire.

Írán sdělil OSN, že buduje druhé zařízení na obohacování uranu 25. 9. 2009

e15.cz

„Kdyby bylo utajené, neinformovali bychom MAAE,“ prohlásil šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí…

Ahmadínežád: Irán neporušil novým jadrovým zariadením žiadne pravidlá 25. 9. 2009

dnes.atlas.sk

Ahmadínežád na tlačovej konferencii v New Yorku podotkol, že nové zariadenie, ktoré vyvolalo svetový rozruch a odsúdenie zo strany západných lídrov, nebude funkčné určite ešte najmenej nasledujúcich 18 mesiacov. Podľa iránskeho lídra teda Teherán neporušil žiadne nariadenia MAAE.

Ahmadínežád na otázku, či Irán disponuje dostatočnými kapacitami na vyvinutie jadrových zbraní, odpovedal, že takého zbrojenie je "nehumánne".

Izraelský premiér v OSN: Írán, zaujatost OSN, demilitarizovaný Palestinský stát 25. 9. 2009

eretz.cz

Předseda izraelské vlády Binjamin „Bibi“ Netanjahu (Binyamin Netanyahu) pronesl ve čtvrtek večer projev k Valnému shromáždění OSN. Netanjahu odsoudil íránského prezidenta Mahnúda Ahmadinežáda (Mahmoud Ahmadinejad) a nedávnou zprávu OSN o izraelské protiteroristické operaci Lité olovo v Gaze.

…vyčinil Ahmadinežádovi za jeho popírání holokaustu. Kritizoval ty, kdo zůstali sedět během Ahmadinežádova projevu večer předtím, když se zeptal: „Nemají snad ti, kdo poslouchali Ahmadinežáda, žádný stud, žádnou slušnost?“

Premiér poté hovořil o Íránu v rámci celosvětového terorismu. Teroristé si přejí zavléci lidstvo zpět do středověku, varoval. „Boj proti Íránu je zápasem civilizace proti barbarství… Dějiny mohou být otočeny, pokud primitivní fanatismus získá smrtící zbraně,“ řekl přítomným delegátům.

V samém závěru projevu izraelský premiér sdělil, že Izrael usiluje pouze o skutečný mír, což znamená skutečně demilitarizovaný Palestinský stát. Palestinský stát „musí být účinně demilitarizovaný. Říkám účinně, protože nechceme další Gazu, další jižní Libanon, další íránskou teroristickou základnu… chceme mír.“


Co také ještě řekl Bibi

Írán se zbavuje dolaru 25. 9. 2009

novinky.cz

„Tento krok pomůže Íránu odpoutat se od amerického bankovního systému,” napsal íránský server Press TV. “Islámská republika už dříve oznámila rozhodnutí přijímat za svou ropu místo dolarů právě eura. Írán rovněž vyzval i ostatní země Organizace států vyvážejících ropu (OPEC) zbavit se potápějícího se dolaru ve prospěch důvěryhodnějšího eura,” dodal.

Tento týden Peking oznámil, že zvažuje nákup 403 tun zlata, které prodává Mezinárodní měnový fond.

Obama: Irán musí svetu objasniť svoje jadrové aktivity 26. 9. 2009

sme.sk

Obama zdôraznil, že v súvislosti s iránskymi nukleárnymi aktivitami zostávajú na stole všetky možnosti, vrátane vojenskej. "Nevylučujem žiadne možnosti, keď ide o bezpečnostné záujmy USA," vyhlásil. Dodal, že stále dáva prednosť diplomatickému riešeniu, no rozhodnutie je na Iráne.

Americký prezident reagoval na informácie o novom iránskom zariadení na obohacovanie uránu, ktorého existenciu Teherán priznal…

O existencii doteraz neznámeho jadrového zariadenia v Iráne informovala v piatok s odvolaním sa na list, ktorý Teherán poslal MAAE, britská televízna stanica BBC. Irán doteraz vždy hovoril len o jednej továrni v meste Natanz, ktorú inšpektori MAAE už dlhšie monitorujú.

Írán prý zpřístupní nový závod na obohacování uranu zahraničním inspektorům 26. 9. 2009

zpravy.rozhlas.cz

Ahmadínežád prohlásil, že jeho země nemá žádné obavy do nového závodu vpustit jaderný dozor….Dodal, že západní politici prý budou litovat obviňování, že Írán závod buduje tajně.

Íránský prezident se také ohradil proti výrokům svého amerického kolegy Baracka Obamy, který řekl, že Teherán porušuje mezinárodní úmluvy.

Írán vpustí inspektory OSN do tajného zařízení na obohacování uranu 26. 9. 2009

zpravy.idnes.cz

"Pokud jde o inspekci, odehraje se podle pravidel. Prezident (Mahmúd Ahmadínežád) potvrdil, že nemáme problémy, pokud jde o inspekci podle pravidel. S agenturou tuto otázku probereme a datum inspekce bude stanoveno později po dohodě s ní," řekl šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.

Dodal, že zařízení je mezi Teheránem a íránským svatým městem Kom, asi 100 kilometrů od Teheránu. "Detaily budou k dispozici později," dodal.

Iránsky jadrový program zvýšil cenu ropy 26. 9. 2009

pluska.sk

Americká ľahká ropa s novembrovým kontraktom počas piatka posilnila o 13 centov…

Príčinou je geopolitické napätie na Blízkom východe v súvislosti s iránskym jadrovým programom. Ďalším faktorom je, že šéf Fedu Ben Bernanke ohlásil pokračovanie federálneho úverového programu, ktorý môže oslabiť dolár.

Irán je po Saudskej Arábii druhým najväčším producentom čierneho zlata v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Navyše Teherán môže ľahko uzavrieť kľúčovú trasu pre dodávky ropy z Perzského zálivu cez úžinu Hormuz, ak by bola krajina napadnutá pre svoj nukleárny program. Už viackrát sa v tomto zmysle vyjadrili vysokí iránski predstavitelia. Takže akýkoľvek tvrdý postup voči Iránu povedie k zvýšeniu cien ropy.

Írán se prý s MAAE dohodne, Washington ho viní z vytáček 26. 9. 2009

e15.cz

…„S agenturou tuto otázku probereme a datum inspekce bude stanoveno později po dohodě s MAAE,“ prohlásil Sálehí v íránské televizi. Nové zařízení je podle něj mezi Teheránem a íránským městem Kom. Kapacita prý bude pod dohledem MAAE.

Americký prezident Barack Obama dnes prohlásil, že je to znepokojivý model vytáček Teheránu ohledně jeho jaderného programu. Ve své pravidelné rozhlasové promluvě zdůraznil, že islámská republika musí jasně ukázat své mírové úmysly a nepřistoupí-li na jednání, bude třeba zvážit sankce.

Také ruský prezident Dmitrij Medveděv vyzval Írán, aby umožnil inspekce MAAE v zařízení. Nevyloučil, že by Rusko mohlo na rozdíl od dřívějška podpořit sankce vůči Íránu.

K jasné reakci vyzval zástupce velmocí izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.“Zpráva o existenci druhého zařízení na obohacování uranu v Íránu dokazuje bez nejmenších pochybností, že tato země chce vyrobit jaderné zbraně,“ řekl Lieberman.

Turecký premiér Tayyip Erdogan dnes na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku oznámil, že v říjnu navštíví Írán, a hodlá jednat s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem také o íránském jaderném programu.

„Írán chce, aby před schůzkou nebyly žádné pochybnosti o jeho úmyslech,“ soudí nezávislý íránský analytik Amir Muhabian. „Vydává jasné poselství: obohacování (uranu) s cílem zajistit vnitřní mírové potřeby bude pokračovat,“ uvedl.

Írán se chystá k dalšímu testu raket protivzdušné obrany 27. 9. 2006

israel.cz

"Letectvo Revolučních gard zítra zahájí raketové, obranné vojenské hry, které budou součástí každoročních obranných plánů na udržení a vylepšení obranných možností íránské armády," citovaly oficiální prohlášení agentury Mehr a IRNA.

Cvičení má kódové označení "Velký prorok 4" a potrvá od neděle několik dní. Vrchní velitel generál Hossein Salami řekl, že cvičení bude zahrnovat současnou palbu raket na různé, předem stanovené cíle.

Spojené státy vítají íránský souhlas s inspekcemi jaderných zařízení 27. 9. 2009

zpravy.rozhlas.cz

"Vždycky uvítáme, když se Írán rozhodne podřídit mezinárodním pravidlům. Zejména ve vztahu k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii." řekla Clintonová v New Yorku při setkání s ministry zahraničí z oblasti Perského zálivu.

Íránská armáda zkouší rakety krátkého doletu 27. 9. 2009

tyden.cz


Podle Press-TV odpálil Írán na začátku cvičení nazvaného Velký prorok 4 tři typy raket krátkého doletu. Jde o rakety Tundar, Fatíh a Zalzal. Tundar má dosah 150 kilometrů, Fatíh zhruba 200 kilometrů a Zalzal mezi 100 až 400 kilometrů…


"Zlepšili jsme přesnost našich raket. Tato cvičení ukazují naši vůli hájit naše hodnoty a zájmy a přispějí k posílení našich obranných kapacit," prohlásil velitel letectva islámských
revolučních gard Hosejn Salámí.


List Jerusalem Post citoval o víkendu jednoho vysoce postaveného vládního úředníka: "Věříme, že západní země nyní vidí, jak Íránu padá jeho maska." Svět má podle něj poslední šanci zasáhnout.


Vojenské schopnosti Íránu


Vojenský zásah by bol chybou, tvrdí americký minister 27. 9. 2009

sme.sk

Americký minister obrany Robert Gates dnes vyhlásil, že vojna s Iránom nie je riešením sporu s islamskou republikou o charakter jej jadrového programu. Cestou sú podľa neho sankcie a diplomacia.

"Iránci sú teraz v očiach všetkých veľkých hráčov vo veľmi zlom postavení pre svoje podfuky," podotkol Gates. Dodal, že teraz sa otvoril priestor pre prísne medzinárodné sankcie voči Iránu.

Šéf Pentagonu stále dává přednost diplomacii před vojenskou akci proti Íránu

Írán odpálil raketu Šaháb-3 s doletem 2000 kilometrů 28. 9. 2009

ct24.cz

Írán dnes odpálil několik raket, mezi nimiž byla i Šáhab 3, která má dolet až 2000 kilometrů. Krátce předtím Íránci vypálili cvičně v rámci vojenského cvičení, které začalo v neděli, rakety středního doletu s dosahem 700 kilometrů…

Teherán ke zkouškám přistoupil krátce poté, co v pátek oznámil, že buduje nové podzemní zařízení na obohacování uranu. Cvičení, na němž by jinak nebylo nic výjimečného, tak začalo v ovzduší mezinárodního znepokojení z pokračování jeho kontroverzního jaderného programu…

Továrna se buduje u Kómu a podle mluvčího "v ničem neporušuje normy mezinárodního práva"…Kaškaví řekl, že je Teherán "všechny otázky související s novým nukleárním provozem připraven vyjasnit".

Šéf Íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí už předtím řekl, že Írán nehodlá v tomto zařízení obohacovat uran 235 na víc než na pět procent, tedy na úroveň odpovídající jenom civilnímu, a nikoli vojenskému využití…Írán popírá, že se pokouší vyrobit atomovou bombu.

Írán tvrdí, že testované rakety jsou schopné zasáhnout Izrael

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments