Horké téma: Írán XÍrán pustí inspektory do zařízení na obohacování uranu za tři týdny 4. 10. 2009

www.idnes.cz

Mezinárodní inspektoři navštíví nové íránské zařízení pro obohacování uranu poblíž města Kóm 25. října. Oznámil to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej během návštěvy Teheránu. 

Dnešní jednání si pochvalovaly obě strany. Šéf MAAE prohlásil, že se vztahy mezi Íránem a Západem posouvají z roviny "konspirace" do roviny "spolupráce" a kontroverzní jaderný program může být vyřešen pomocí diplomacie.

Teherán trvá na tom, že veškeré nuklerání aktivity jsou mírové – k vyrábění energie. Přítomnost inspektorů v novém komplexu Írán odsouhlasil na čtvrtečním jednání se šesti světovými velmocemi v Ženevě.

Ahmadinedžád nebyl Židem – senzační bublina splaskla, sotva se nafoukla 5. 10. 2009

eretz.cz

Dřívější příjmení dnešního íránského prezidenta Saburadžjan (?????‘???) je dosti vzácné mezi muslimským obyvatelstvem, ale není to určitě židovské jméno…

Dalším důvodem pro pochybnosti, že se Ahmanidedžád narodil jako Žid, je místo původu jeho rodiny…není žádný historický dokument, který by potvrzoval, že by tu někdy nějací Židé žili.

Kdo tedy stojí za tímto lživým článkem v britských novinách?…

Nutno však uvést, oproti tvrzení britského listu, že íránské Ministerstvo vnitra nevede žádnou zvláštní složku změněných židovských příjmení.

Írán si na "bombu" najal ruské vědce, tvrdí Izraelci. Západ o tom ale pochybuje 5. 10. 2009

zahranicni.ihned.cz

"Slyšeli jsme, že Netanjahu přijel se seznamem a konkrétními důkazy toho, že Rusové pomáhají Íránu vyvinout bombu,"…

Podle izraelských zdrojů schůzka Netanjahua s Vladimirem Putinem a Dmitrijem Medveděvem byla krátká a napjatá.

Na Západě byla zpráva přijata s pochybnostmi. Američtí a britští činitelé tvrdí, že účast ruských vědců na íránském programu patří minulosti…

Izraelci jsou vůči možnosti zastavení íránského jaderného programu skeptičtí. "Je to jen strategie, jak získat čas," řekl izraelskému rozhlasu bývalý ministr obrany Shaul Mofaz. "Proto je podle mého názoru nevyhnutelné zavedení dalších sankcí s podporou Číny a Ruska," řekl.

V opačném případě by Izrael mohl zasáhnout sám. "Pokud nebudou zavedeny účinné sankce, Izrael udeří. Pokud zůstaneme sami, tak budeme sami jednat," říká bývalý náměstek ministra obrany Ephraim Sneh.

Ne Írán, ale Izrael je hrozbou,“ prohlásil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii 5. 10. 2009

eretz.cz

Mohamed Al Baradej (Mohammed ElBaradei), ve funkci končící šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která jako orgán OSN dohlíží na využití jaderných technologií ve světě, označil údajné izraelské jaderné kapacity za nejvážnější hrozbu, které dnes čelí Blízký východ.

Egypťan toto prohlásil při návštěvě Teheránu s tím, že Izrael neumožňuje inspektorům OSN přístup ke svým jaderným zařízením.

Izrael nikdy nepřiznal, že by měl jaderné kapacity, nicméně zahraniční analytici odhadují, že Izrael má až 200 jaderných zbraní.

Al Baradej bránil Írán proti izraelským a americkým obviněním, že Islámská republika pracuje na výrobě jaderné zbraně.

"Jak už jsem mnohokrát řekl a říkám to i dnes, Agentura nemá důkaz, že v Íránu probíhá zbrojní program,“ uvedl.


Washington Times: Obama souhlasí s utajováním izraelských jaderných kapacit 5. 10. 2009

eretz.cz

Prezident USA Barack Hussein Obama souhlasí s tím, aby pokračovala tajná dohoda mezi USA a Izraelem, která umožňuje židovskému státu vyhnout se mezinárodním inspekcím a kontrolám svých jaderných zařízení a kapacit…

Izrael navíc nebude nucen podepsat smlouvu o nešíření jaderných zbraní.


Írán: Neumíme dokázat, že nemáme jadernou zbraň 6. 10. 2009

peopleforum.cn

Mluvčí Íránského ministerstva zahraničí Hassan Qashqavi v pondělí řekl, že Írán nemůže poskytnout důkaz o něčem, co nemá.

„Jak můžeme dokázat něco, co neexistuje? V Íránu nejsou jaderné zbraně,“ řekl Qashqavi na dotaz ohledně požadavku Západu, aby prokázal, že nemá žádné jaderné zbraně.

„Je velmi zábavné, se nezabývají tak očividným logickým problémem,“ řekl Qashqavi novinářům a dodal, „řekli nám, že musíme přinést důkazy o neexistenci něčeho“. „Faktem je, že naše jaderné aktivity jsou v rámci Dohody o nešíření jaderných zbraní mírové a transparentní“.

Poznamenal, že MAAE již mnohokrát prokázala mírový charakter íránského jaderného programu.

Na společné tiskové konferenci v Teheránu Ali Akbar Salehí a ředitel MAAE Mohamed El Baradei oznámili, že by OSN mohla provést kontrolu jaderného zařízení nedaleko Qomu 25. října.

Baradej řekl, že MAAE nemá žádný konkrétní důkaz o programu vývoje jaderných zbraní v Íránu a agentura pracuje na zmírnění obav mezinárodního společenství z jaderného programu Teheránu. Dodává, že vztahy se posouvají od „konspirace“ ke „spolupráci“.

USA a další západní mocnosti mají podezření, že íránský jaderný program usiluje o výrobu jaderné zbraně, ale Teherán tvrdí, že jeho program nemá vojenské složky a odmítl výzvy k zastavení svého úsilí.


Ahmadínežád: Niektoré krajiny ponúkli Iránu urán na jadrové palivo 7. 10. 2009

sme.sk

"Sú tu nejaké návrhy od jednotlivých krajín a zoskupení krajín. Sme pripravení rokovať s každým záujemcom. Naši experti čoskoro začnú rokovať s týmito predajcami," povedal iránsky prezident.

Západní diplomati uviedli, že Irán v princípe súhlasil na minulotýždňových rokovaniach v Ženeve s vyslaním asi 80 percent svojich zásob nízko obohateného uránu do Ruska a Francúzska na pokračovanie obohacovania a následný návrat do Teheránu, aby doplnili palivo pre reaktor, ktorý produkuje izotopy potrebné pre liečbu rakoviny.


USA mají podle Íránu podíl na zmizení íránského nukleárního vědce 7. 10. 2009

www.ceskenoviny.cz

Vědec Šahram Amírí zmizel v květnu, kdy byl na pouti v Saúdské Arábii. Jeho příbuzní tvrdí, že se věnoval na Teheránské univerzitě výhradně využití nukleární technologie v lékařství a že s projekty na obohacování uranu nemá nic společného.

"Máme důkazy o podílu USA na zmizení íránského občana v Saúdské Arábii," citovala dnes Mottakího íránská televize. Mluvčí jeho ministerstva Hasan Kaškaví řekl, že Teherán požádal Rijád o informace o Amírím, ale nedostal odpověď. "Saúdská Arábie nese odpovědnost za Amírího osud," sdělil mluvčí.

List Aš-Šark al-Avsat, který patří saúdskoarabským podnikatelům, napsal, že Mottakí minulý týden vznesl u generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna stížnost týkající se Amírího zmizení. Stížnost zahrnuje také tři další pohřešované Íránce.

Teherán se obává, že některý z nich mohl Západu poskytnout informace o íránském jaderném programu. Kaškaví řekl, že stížnost sice byla podána, ale bez zmínky o spojení pohřešovaných s nukleárním programem.

CIA věděla o utajovaném jaderném zařízení v Íránu tři roky 8. 10. 2009

israel.cz

Pro americkou CIA nebylo přiznání Íránu, že tajně vybudoval jaderné zařízení žádným překvapením. Ředitel CIA, Leon Panetta, potvrdil, že navzdory íránským snahám o utajení věděli Američané o tomto projektu u města Kóm již asi tři roky…

Kóm upoutal pozornost tajných služeb v roce 2006, kdy CIA zaregistrovala přesun protiletadlové baterie do hor, což naznačovalo, že se tam staví něco významného.


V prípade útoku Irán zasiahne Izrael priamo do srdca 9. 10. 2009

dnes.atlas.sk

V piatok to podľa agentúry IRNA vyhlásil zástupca duchovného lídra Alího Chameneího vo vplyvných Revolučných gardách Mojtaba Zolnúr. Ako povedal, ak na iránske územie dopadne jediná americká alebo izraelská raketa, "iránske strely zasiahnu Izrael priamo do srdca, ešte kým sadne prach".

Protiizraelská rétorika je v Revolučných gardách bežná…

Izraelskí predstavitelia nevylučujú možnosť útoku na Irán, ktorý sa nie je ochotný svojho nukleárneho programu vzdať.


Írán směřuje k zavedení přídělového systému benzínu v případě konfrontace s USA 9. 10. 2009

debka.com

Teherán omezí dodávky benzínu pro veřejnost o 45% na 55 litrů za měsíc oproti původním 100 litrům. Írán dováží 40% své spotřeby benzínu, protože nemá dostatek ropných rafinerií. Přídělový systém může také vyvolat domácí nepokoje. Na trh se dostane pouze 4,2 mil. litrů oproti současným 8 milionům. Tím se uvolní přibližně 60 tisíc barelů nouzových zásob pro revoluční gardy.

Mnohem menší omezení bylo v roce 2007 příčinou vážných nepokojů a mnoho čerpacích stanic bylo vypáleno.


Izrael chce od Němců stamilióny na další ponorku 9. 10. 2009

novinky.cz

Na první tři ponorky pro Izrael v letech 1999 a 2000 Německo přispělo ze státního rozpočtu celkem 1,1 miliardy marek (kolem 13 mld. Kč). Čtvrtou a pátou ponorku třídy Delfín, které se staví v HDW v Kielu, Němci spolufinancují do výše třetiny – každá má stát kolem půl miliardy eur a Berlín pro obě uvolnil celkem 333 miliónů.

Kritici tohoto obchodu se však obávají, že v Německu vyrobené ponorky by mohl Izrael využít jako základny pro rakety schopné nést atomové hlavice.

Problém je v tom, že německá vláda kancléřky Angely Merkelové (CDU) schválila stavbu šesté ponorky pro Izrael již v roce 2006, napsal německý týdeník Der Spiegel.

Írán dominuje v cestě Clintonové do Evropy a Ruska 10. 10. 2009

haaretz.com

Během své návštěvy v Moskvě plánuje Clintonová zatlačit na Rusko ohledně nových zpřísněných sankcí vůči Íránu.

Rusko a Čína se vzpírají uvalení nových sankcí vůči Íránu , pokud se nevyjasní podezření ohledně jaderného programu.

Američtí představitelé se domnívají, že bude obtížné přesvědčit Rusy o nových sankcích, protože Írán souhlasil s návštěvou inspektorů OSN v Kómu a s odesláním většiny svého lehce obohaceného uranu na přepracování do Ruska.

Obama bude muset počkat na výsledky jednání Clintonové a postoj Ruska k sankcím, které je zatím až do konce roku odmítá.

„Írán si musí uvědomit, že nedostal odklad sankcí na dobu neurčitou“ řekl úředník Clintonové pod podmínkou anonymity.

„Rozšíření jaderného klubu je něco, co není příliš v našem zájmu.“ Řekl Medveděv v televizním rozhovoru.

Írán říká, že Nobelova cena míru pro Obamu je předčasná 11. 9. 2009

tehrantimes.com

Íránský ministr zahraničí Manouchehr Mottakí v pátek řekl, že udělení Nobelovy ceny míru Obamovi bylo ukvapené a předčasné.

Pokud byl tento krok považován za mírové gesto přijaté jako opak politiky Obalových předchůdců, Írán ho bude podporovat. Řekl Mottaki agentuře Mehr News.

Správný čas pro udělení ceny by byl, teprve až odejdou cizí vojska z Iráku a Afghanistánu a práva Palestinců budou obnovena.

Norský Nobelův výbor ocenil Obamu „za jeho mimořádné úsilí o posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy“…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments