Horké téma: Írán XI
Ahmadínedžád nevidí prekážky pre ďalšie rokovania o jadrovom programe       12. 10. 2009

sme.sk

On sám nevidí žiadny dôvod, prečo by nemala jeho krajina pokračovať v ďalších diskusiách so svetovými mocnosťami…

…Aj podľa Clintonovej bolo rokovanie vo Švajčiarsku konštruktívne, ale po ňom musia nasledovať konkrétne kroky. "Medzinárodné spoločenstvo nebude donekonečna čakať na dôkaz, že Irán je pripravený plniť si svoje medzinárodné záväzky," vyhlásila šéfka americkej diplomacie v nedeľu po stretnutí s britským kolegom Davidom Milibandom v Londýne. "Slová nestačia," dodala.

Ďalším krokom vo vyjednávaní bude stretnutie predstaviteľov Iránu, Spojených štátov, Ruska, Francúzska a MAAE 19. októbra vo Viedni. Na ňom by mala vzniknúť dohoda o predaji 20-percentného uránu pre Teherán zo zahraničia.

 

Teherán odmítl varování Clintonové ohledně jaderného programu   12. 10. 2009 

ceskenoviny.cz

"Poznámky obsahující hrozby, časové limity nebo harmonogramy na nás nemají žádný vliv," citovala agentura AFP prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí Hasana Kaškavího na pravidelné tiskové konferenci.

"Naše závazky vůči mezinárodním pravidlům jsou založeny na zákonnosti a právu," dodal Kaškaví.

Clintonová po schůzce s britským kolegou Davidem Millibandem v neděli vyzvala Írán, aby přikročil v jaderné otázce k činům, a upozornila Teherán, že trpělivost mezinárodního společenství má své meze.

 

Turecko zrušilo kvůli Izraeli společné vojenské cvičení  12. 10. 2009

eretz.cz

„Cvičení Anatolijský orel proběhne podle plánu mezi 12. a 23. říjnem. Mezinárodní účast byla odložena,“ uvádí se ve čtvrtečním prohlášení turecké vlády.

Manévrů, šestých toho druhu v pořadí, se měly zúčastnit mimo jiné síly NATO, USA a Itálie a proběhnout měly na letecké základně Konya v Turecku.

„Cvičení bylo odloženo kvůli tureckému rozhodnutí změnit složení účastníků a nedovolit izraelskému letectvu se zúčastnit; o rozhodnutí jsme byli vyrozuměni jen před několika dny,“ uvedl úřad mluvčího Izraelských obranných sil v písemném prohlášení.

Napětí mezi Izraelem a Tureckem se zvyšuje od doby izraelské protiteroristické operace Lité olovo v Pásmu Gazy… (související zpráva)

 

Izrael v poslední chvíli odložil společné cvičení s USA Juniper Cobra  12. 10. 2009

debka.com

Americké a izraelské síly již byly připraveny k zahájení společného cvičení strategické protiraketové obrany Juniper Cobra, které se koná každé dva roky. Začít mělo v pondělí 12. října, když v poledne náhle mluvčí izraelské armády oznámil týdenní odklad.

Oznámení přišlo tři dny po odvolání šestého ročníku mezinárodních leteckých manévrů v Turecku….

Oznámení obdrželo 17 amerických vojenských lodí s raketami Aegis a pozemní týmy systémů THAAD a Patriot již na místech, celkem 1000 osob.

Zatím není zcela jasné, zda se jedná jen o výjimečný  týdenní odklad, nebo odklad z politických či technických důvodů.

V každém případě to naznačuje, že něco není v pořádku.  (související zpráva)

 

Rusko zastavuje dodávky protiletadlových raket TOR-M1 a S-300 do Íránu.  12. 10. 2009

debka.com

Vojenské zdroje uvádějí, že Rusko náhle přerušilo dodávky systémů protivzdušné obrany TOR-M1 a S-300…

(dále pokračují nejasné informace)

 

Británie zakazuje obchody s íránskou bankou a rejdařstvím, které pomáhají s jaderným programem 12. 10. 2009

kurzy.cz

Británie stupňuje tlak na Írán. Vláda v Londýně zakázala britským společnostem obchodovat s přední íránskou bankou Mellat a státním rejdařstvím, informuje agentura Reuters.

Britské ministerstvo financí tak poprvé využilo své pravomoci, kterou mu dává protiteroristický zákon platící v Británii od 26. listopadu minulého roku.

Jakoukoliv britskou společnost, která zákaz obchodování s íránskou bankou a rejdařstvím poruší, mohou postihnout vysoké pokuty a členové jejího mohou být uvězněni.

Írán vyrábí obohacený uran, který je možné použít k výrobě jaderné energie, ale i atomové bomby. Západ vyzval íránské vedení, aby do prosince změnilo svou politiku, jinak na islámský stát Rada bezpečnosti uvalí další sankce.

 

Írán a odzbrojení mají dominovat jednání Clintonové v Moskvě  13. 10. 2009  

zpravy.rozhlas.cz

Hillary Clintonová přiváží podle americké administrativy do Moskvy řadu konkrétních návrhů. Debatovat se má především o Íránu – jaderném programu Teheránu, o dohodě o snížení jaderného arzenálu a nových amerických plánech na protiraketovou obranu, ale také o spolupráci v Afghánistánu.

"Obě strany samozřejmě tvrdí, že nejde o žádný výměnný obchod. Podle mnohých ale už jasným signálem bylo americké přehodnocení plánu na vybudování protiraketové obrany, což Rusko kvitovalo s velkou spokojeností – ovšem do jisté míry podmíněnou. Potom přišly jisté náznaky, že by Moskva mohla změnit pohled na uvalení sankcí na Írán," …

 

Lavrov a Clintonová se cítí připraveni k novým sankcím proti Íránu  13. 10. 2009

lenta.ru

Čas k zavedení nových sankcí ještě nenastal, uvedla ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová na společné tiskové konferenci s ministrem zahraničí Ruska Sergejem Lavrovem v Moskvě. …Sankce mohou být  zavedeny teprve v případě selhání diplomatických prostředků, řekla Clintonová.

Lavrov prohlásil, že USA a Rusko nemá rozdílný pohled v otázce Íránu. „Jsme v souladu a neptejte se na nic ohledně Íránu, byla by to absurdní otázka, naše pozice se shodují“. Řekl ministr. Lavrov a Clintonová poznamenali, že Írán má právo na mírové využití jaderné energie, ale nemá právo na jaderné zbraně.

Teherán trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový. Rada bezpečnosti OSN uvalila ekonomické sankce proti Íránu v roce 2006, od té doby je opakovaně prodlužuje….( související zpráva)

 

 

Izrael nabízí Česku bezpilotní letouny a technologie proti terorismu  13. 10. 2009 

zpravy.idnes.cz

Izrael nabízí české armádě bezpilotní průzkumná letadla a počítačové technologie pro boj s terorismem. Po dnešním jednání s izraelským ministrem Ehudem Barakem o tom informoval ministr obrany Martin Barták…

Ministři a premiér Jan Fischer dnes mluvili také o situaci v Íránu. Podle Bartáka budou mít Izraelci na svém území "komponent protiraketové obrany". Barak dnes uvedl, že Írán je výzva pro celý svět, nejen pro Izrael. Írán podle izraelského tisku ví, jak vyrobit atomovou bombu, a pracuje na raketovém systému schopném nést jadernou hlavici.

Podle Baraka je nutné, aby možnému vytvoření jaderné zbraně zabránilo mezinárodní společenství, protože Írán může být skutečná hrozba. Pokud mezinárodní tlak selže, bude Izrael zvažovat další kroky, řekl Barak.

 

Izraelský ministr obrany Barak v Praze: Je čas na přísné sankce pro Írán  13. 10. 2009  

ihned.cz/

Je nejvyšší čas uvalit na Írán ostřejší sankce kvůli jadernému programu, domnívá se bývalý izraelský premiér Ehud Barak. Jak vyplynulo z jeho pražského vystoupení, v tuto chvíli je důležité, aby na další trest pro Teherán přistoupily také Čína a Rusko.

Současný ministr obrany Ehud Barak zavítal do Prahy  v rámci Fóra 2000…

Ve skutečnosti, Írán je hrozbou pro celý svět. Ale v tuto chvíli ještě není Írán pro nás skutečnou existenční hrozbou, a to proto, že ještě nemá jadernou zbraň – alespoň pokud víme. Pokud tuto zbraň získá, stane se ohrožením pro celý svět. V tu chvíli skončí možnost, že by ve světě zavládla jakákoli stabilita. Proto by Íránci měli být zbytkem světa zastaveni. Hlavní cestou, které dáváme v současné době přednost, by měly být tvrdé sankce, a pokud selžou, musíme přemýšlet o dalších cestách.

 

USA urychlují výrobu obří bomby na podzemní úkryty  13. 10. 2009

tyden.cz   

Bomba by mohla být potenciální zbraní proti Íránu…zbraň je určena ke zničení ukrytých stanovišť pro jaderné programy…zároveň popřeli, že by bombu USA vyvíjely s úmyslem zasáhnout konkrétní terč.

"Nemyslím si, že lze určovat potenciální terče," řekl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell. "Tohle je jen kapacita, o které se domníváme, že je důležitá v dnešním světě."

…Americký ministr obrany Robert Gates se ale v minulosti vyjádřil, že bombardování Íránu by nebylo rozumným řešením.

 

Sýrie a Turecko plánují velké vojenské cvičení  14. 10. 2009  

izrael.cz

Sýrie oznámila, že společně s Tureckem uspořádá vojenské cvičení…

Toto oznámení je další ranou izraelsko-tureckým vztahů, které byly doposud vnímány jako strategické a v rámci Blízkého východu i jako jedinečné…Sýrie tento krok komentovala ústy svého ministra zahraničí, Walida Muallema, se slovy "Nesmírně toto rozhodnutí vítáme. Toto rozhodnutí se zakládá na přístupu Turecka k Izraeli a odráží náhled Turecka na izraelský útok na Gazu."

…ministr zahraničí, Ahmet Davutoglu, připustil, že "citlivost na Gazu, Východní Jeruzalém, a mešitu al-Aksá zde je."

 

Izrael chce ostřejší sankce proti Íránu  14. 10. 2009

rozhlas.cz

Íránský jaderný program představuje pro Izrael velkou hrozbu. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se totiž netají tím, že je podle něj nutné izraelský stát zničit…

"Smyslem využití raket středního doletu, které mohou dolétnou z Íránu do Izraele, je udělat škodu….“ vysvětluje Jiří Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií.

…"Jediný smysl, proč vyvíjet tento typ velmi drahých a nákladných nosičů, je, aby byly schopny donést nekonvenční hlavice. Aspirace Íránu v oblasti jaderného výzkumu a jeho vojenského využití jsou zřejmé," dodává Schneider.

"Obohacování uranu pro civilní účely má určitou hranici, ale můžete velmi rychle schopnost obohacovat uran pro mírové účely změnit…“ popisuje Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií.

"Izrael je velmi malá země a jediné co mu může zaručit, aby Írán nezaútočil, je dostatečné zastrašení. Tuší se, že Izrael má solidní jaderný arzenál, a to nikoliv proto, aby ho použil, ale aby jím mohl odstrašovat," popisuje postoj Izraelců Jiří Schneider.

 

Rusko a Írán hodlají pokračovat ve spolupráci  14. 10. 2009 

ruvr.ru  

Rusko a Írán hodlají pokračovat v dialogu o celém spektru dvoustranné spolupráce, — prohlásili na ruském ministerstvu zahraničních věcí po skončení setkání náměstka ministra zahraničních věcí Sergeje Rjabkova s íránským velvyslancem v Moskvě Mehdím Sadžadím. Vyměnili si názory na rozvoj situace kolem íránského jaderného programu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a jeho americká kolegyně Hilari Clintonová prohlásili včera v Moskvě, že sankce vůči Íránu, jehož jaderný program vyvolává obavy světového společenství, jsou předčasné.

 

Obama a Sarkozy diskutovali o Iráne a klíme  15. 10. 2009 

noviny.vsetko.com

Americký prezident Barack Obama a jeho francúzsky kolega Nicolas Sarkozy sa v stredu počas telefonickej konverzácie zhodli na potrebe spoločného postupu v súvislosti s iránskym jadrovým programom. Ako informovali tlačové centrá oboch kancelárií, Obama a Sarkozy dúfajú, že pokračovanie dialógu s Teheránom vyústi do konkrétnych krokov v súlade so želaním medzinárodného spoločenstva…

 

Francouzské satirické noviny informovaly o přípravě izraelského útoku na Írán  15. 10. 2009 

Lenta.ru 

Le Canard Enchainé informoval o blížícím se izraelském útoku na Írán…Podle francouzského deníku Izrael objednal dávky určené pro vojáky z elitních jednotek.

Kromě toho profesionálním vojákům, kteří jsou v zahraničí, tajně nařídil vrátit se do Izraele. Le Canard Enchainé naznačuje, že útok je naplánován na prosinec-leden.

Noviny také říkají, že během své nedávné návštěvy Francie Gabi Ashkenazi řekl, že Izrael nemá v úmyslu bombardovat Írán, ale může poslat pozemní jednotky. Reportéři se domnívají, že Ashkenazi měl na mysli možná sabotáže a vraždy vedoucích pracovníků podniků zabývajících se íránským jaderným programem.

Le Canard Enchainé je francouzská obdoba dávno zaniklého satirického časopisu Hrom

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments