Horké téma: Írán XVI – Právo na sebeobranu a unesený náměstekPrávo na sebeobranu každé země je zakotveno v Chartě OSN. V dějinách nenajdete příklad toho, že by Írán na někoho zaútočil.


I vy Češi se přece chcete bránit proti nepřátelům, říká íránský diplomat 8. 11. 2009

lidovky.cz

Právo na sebeobranu každé země je zakotveno v Chartě OSN. V dějinách nenajdete příklad toho, že by Írán na někoho zaútočil.

Ale naopak, to Izrael neustále vyhrožuje naší zemi, a to naprosto jasně. Náš prezident se jen staví k těmto hrozbám čelem a upozorňuje, že odpověď na jakýkoliv izraelský útok nebude nijak mírná. Jeho pozice je v tomto naprosto pochopitelná. Je to rovnice: hrozba rovná se náležitá odpověď.


Turecký televizní seriál urazil Izrael 9. 11. 2009

e15.cz

Seriál Ayrilik (Loučení) vypráví milostný příběh palestinské dívky z pásma Gazy. V hlavním vysílacím času ho uvádí první program turecké státní televize… zahrnuje řadu citlivých scén – izraelského vojáka střílejícího na mladou palestinskou dívku, vojáky kopající do starých Palestinců, případně řadící Palestince před popravčí četu. Za nejkontroverznější je považován záběr palestinského otce držícího nad hlavou dítě a izraelského vojáka, který zamíří a následně vystřelí. (doporučuji odkaz)

V souvislosti se seriálem byl na izraelské ministerstvo zahraničních věcí okamžitě povolán turecký chargé d’affaires Ceylan Ozen… „šok, který Izrael pociťuje v souvislosti s televizním pořadem podněcujícím nenávist“. Mluvčí ministerstva Jossi Levy hovořil o „překrucování skutečnosti“ tvůrci seriálu.

Jak uvedl profesor Efraim Inbar z Begin-Sadatova Centra pro strategická studia,„bohužel není Turecko prosté antisemitismu“. Televizní seriál však vyvolal nejenom vášnivé debaty.

Neustávající kritika ze strany Izraele nakonec vedla podle tureckých novin Milliyet televizi k odstranění nejspornějších částí seriálu…


Írán obvinil zadržené americké turisty ze špionáže 9. 11. 1009

zpravy.tiscali.cz

"Trojice byla obžalována ze špionáže. Vyšetřování třech zadržených Američanů v Íránu pokračuje," citovala IRNA íránského generálního prokurátora.

…Skupina prý vystoupila na horu na irácko-íránských hranicích, přestože je irácká policie varovala…

Americká strana od začátku popírala, že by šlo o špiony…


Politická situace v Íránu komplikuje podle Obamy jadernou dohodu 10. 11. 2009

ct24.cz

USA podle amerického prezidenta v otázce jaderného odzbrojení pokročily v minulých měsících víc než v několika minulých letech. "Zabere to nějaký čas, ale komplikuje to fakt, že Severní Korea ani Írán zřejmě nejsou politicky dost stabilní na to, aby se dalo v těchto otázkách dospět k rychlému rozhodnutí," řekl.

Obama si myslí, že Rusko a USA podepíší novou dohodu START do konce roku. Platnost té předchozí vyprší 5. prosince a v Ženevě dnes začalo závěrečné kolo rusko-amerických jednání, která mají trvat asi měsíc.


Obama žádá Netanjahua o více času pro dialog s Íránem 10. 11. 2009

debka.com

Prezident Barack Obama a premiér Benjamin Netanjahu spolu 9. listopadu v Bílém domě hovořili víc než hodinu a půl, z toho patnáct minut bez poradců. There were no cameras and the usual post-meeting press briefings, joint communiques and interviews were cancelled. Nebyly povoleny žádné kamery , obvyklé tiskové prohlášení, společné komuniké a rozhovory byly zrušeny. Mluvčí Bílého domu stroze řekl: "Prezident znovu potvrdil naše odhodlání zajistit bezpečnost Izraele a diskutovali bezpečnostní spolupráci v řadě otázek. Prezident a premiér rovněž jednali o Íránu, o postupu a zajištění míru na Blízkém východě."

Netanjahu pak zamířil do Paříže navštívit prezidenta Nicolase Sarkozyho, se kterým se setká v úterý.

Podle US oficiálních zdrojů z pondělí 9. listopadu Teherán nakonec zablokoval všechny kompromisy, které Obama nabízí „zadními dveřmi“…

Situace s Íránem se stává stále více zneklidňující, čas běží a Írán pokračuje v jaderném a raketovém programu. V létě dal Netanjahu Obamovi záruku, že odloží vojenskou iniciativu vůči Íránu do konce roku, aby mělo jeho diplomatické úsilí šanci.

Tento termín uplyne za sedm týdnů. Washingtonské zdroje předpokládají, že americký prezident využije krátké návštěvy izraelského premiéra k dohodě o prodloužení této lhůty. Neočekává se odmítnutí této žádosti vzhledem k pověsti Obamy a nikdo příliš nespěchá s překročením Rubikonu válečného aktu vůči Íránu.

Ministr Ehud Barak po pondělním setkání s ministrem obrany Robertem Gatesem prohlásil: "strategická dohoda s USA a spolupráce v oblasti zpravodajských služeb jsou pilíře bezpečnosti Izraele."


Setkání Netanjahu-Obama proběhlo v pořádku, spory byly oficiálně popřeny 10. 11. 2009

israel.cz

Šéf štábu Bílého domu, Rahm Emanuel, oznámil, že setkání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a prezidenta Baracka Obamy bylo dobré a že oba státníci jednali o tématech souvisejících s mírovým procesem na Blízkém východě. Jde o první oficiální vyjádření amerického představitele poté, co se v médiích rozšířily zvěsti, že setkání Netanjahu-Obama je provázeno napětím, nebo že Obama "trestá" Netanjahua tím, že si na něj udělal čas pozdě a že byla zrušena tisková konference.

Podle vyjádření představitelů ve Washingtonu bylo mlčení doprovázející schůzku zkouškou důvěryhodnosti Netanjahua a jeho personálu. Předchozí schůzky byly údajně zatíženy úniky informací z jednání.

Emanuel řekl, že Netanjahu chápe strategickou důležitost pokroku k míru a že Spojené státy budou spolupracovat s Izraelem jako přátelé a spojenci. Spojené státy chápou riziko, které Izrael podstupuje. Američané po Izraeli nechtějí, aby cestu k míru podstupoval sám.

Emanuel popřel, že by došlo mezi Obamou a Netanjahuem k roztržce kvůli izraelským osadám. Spojené státy podporují izraelsko-palestinská jednání bez předchozích podmínek a řešení sporných témat vzájemnou dohodou a nikoli jednostranně.


Izraelský prezident Peres vyzval Brazíliu, aby pomohla skrotiť Irán 11. 11. 2009

sme.sk

Peres dnes v prejave k brazílskemu parlamentu označil Irán za "globálnu hrozbu", zameranú na zničenie Izraela. O dva týždne Brazíliu navštívi iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád.

"Viem, že Brazília odmieta vyhrážky zničením a terorom, a ak sa Brazília jasne vyjadrí, odrazí sa to na celom svete," uviedol Peres.

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva v septembri vyzval západných lídrov, aby prestali na Irán vyvíjať nátlak kvôli jeho jadrovému programu a vyzval na dialóg s Iránom s cieľom podporovať mier.


Erdogan slibuje Íránu tureckou zpravodajskou pomoc proti Izraeli 11. 11. 2009

debka.com

Utajenou částí jednání 28.října v Teheránu podle vojenských zdrojů bylo, že turecký premiér Recep Erdogan Tayyep a íránský prezident Mahmoud Ahmadinejad se dohodli na zahájení vojenské spolupráce v rámci vojenského zpravodajství a vzdušného prostoru před možným izraelským útokem na íránská jaderná zařízení.

Turecký premiér tak pohřbívá dlouholeté vojenské zpravodajské styky s Izraelem a nastavil konfrontační linii židovskému státu. Turecko se tak připojuje k obepínání izraelské hranice. Teherán se tímto obklíčením opírá o včasné varování před blížícím se izraelským úderem s americkou podporou.

Podle západních zdrojů v Ankaře, se představitelům turecké armády nelíbí strategický obrat k Íránu a odříznutí vztahů s Izraelem. Nicméně její proislámští vůdci, kteří postupně vytlačují armádu z politiky, přijímají protizápadní střední východ jako nejlepší zájem národa.

Informace o turecko – íránské spolupráci způsobila šok ve Washingtonu i v Jeruzalémě. Zpravodajské služby nevarovaly, že Erdogan je schopen dojít až tak daleko, jako spojit Turecko s islámským režimem.


Ahmadínežád Obamovi: Vyberte si mezi Izraelem a Íránem

haaretz.com

Íránský prezident Mahmoud Ahmadinejad ve středu uvedl, že USA si musejí vybrat mezi podporou Izraele nebo Íránu…

Íránský prezident řekl, že aby došlo ke změně, musí to být velké rozhodnutí, a oni čekají na amerického prezidenta, na správné rozhodnutí o tom, kterou zemi tedy podporuje.

Íránský prezident kritizoval západ za klasifikaci nezápadních národů jako "druhé třídy společnosti." Turkey, Iran and Asia are all cradles of civilization, while many European countries have killed millions in world wars, he said. Turecko, Írán a Asie jsou kolébkou civilizace, zatímco mnoho evropských zemí zabíjelo miliony lidí ve světových válkách, "řekl.

Během konference Ahmadínežád také popřál štěstí Turecku při vstupu do Evropské unie a řekl, že by mělo být v zájmu EU přijmout tuto zemi.


Irán vyzýva Rusko, aby dodržalo dohodu o dodaní protileteckého systému 12. 11. 2009

sme.sk

Rusko, ktoré je pod tlakom Západu, aby sa dištancovalo od Iránu, odmietlo Iránu dodať vysokokvalitný protilietadlový raketový systém S-300

Irán mže systémy S-300 použiť na obranu svojich nukleárnych zariadení proti potenciálnym leteckým útokom, tvrdí Izrael.

"V súvislosti s nákupom S-300 máme s Ruskom zmluvu a nemyslím si, že by pre Rusko bolo vhodné sa vo svete prezentovať sa ako neistý partner," povedal Vyhodí…

"Moskva by mala dohodu dodržať a nie sa nechať ovplyvniť sionistami … samozrejme, dúfame, že problém sa čo najskôr vyrieši," dodal Vahídí.


Válka v Arábii: Írán jemenské rebely prý nepodporuje 12. 11. 2009

aktualne.centrum.cz

Až do teď jemenská vláda tvrdila, že íránská vláda podporuje tamní šíitské rebely na severu země.

Jenže ve středu Írán oficiálně oznámil, že povstalcům nedodává zbraně ani finance. Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí na tiskové konferenci prohlásil, že pro Teherán je naopak klíčová stabilita tohoto regionu. Mottakí ale jedním dechem varoval před důsledky tohoto otevřeně ozbrojeného konfliktu.

"Varujeme (jemenskou vládu), že finanční podpora a dodávky zbraní těmto radikálním skupinám a také potlačování lidí žijících v tomto regionu bude mít nedozírné následky," prohlásil na středeční tiskové konferenci Mottakí…

"Írán je připraven s jemenskou vládou aktivně spolupracovat za účelem udržení bezpečného a stabilního regionu," dodal šéf íránské diplomacie.

Rebelové, kterým se souhrnně říká Húthíové, si stěžují na ekonomickou, politickou a náboženskou marginalizaci ze strany centrální vlády…

"Náš stát nemá se šíitskou vírou žádný problém a jako jiné odnože islámu je také plně respektuje," cituje agentura Reuters zaměstnance jemenského ministerstva zahraničí.

"Konflikt s teroristickými elementy nevychází z jejich víry, ale z toho, že jsou to povstalci, kteří porušují zákon," dodal.


Nový íránský jaderný provoz mohl patřit do vojenského programu 12. 11. 2009

ceskenoviny.cz

Jaderný provoz, o němž Írán informoval teprve nedávno, se začal stavět už před sedmi lety a dokončen bude za rok…

Dospěli k tomu prý inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), které Írán pustil do podzemního prostoru…

Agentura má příští týden vydat další zprávu o aktivitách Íránu. Podle dostupných zpráv se od září Íránci nepokusili rozšířit počet centrifug, v nichž obohacují uran na nízkou úroveň…

Světové mocnosti nabídly Íránu, že získá důvěru světa, jestliže větší část tohoto uranu vyveze k dalšímu zpracování do ciziny… Teď odmítá svůj uran vyvézt a místo toho oznámil, že je ochoten palivo pro výzkumný reaktor koupit v cizině.

Írán žádá, aby MAAE stanovila datum dalších rozhovorů, ale USA, Francie a Rusko, které se na vyjednávání původní dohody podílely, odmítají nové podmínky.

…MAAE se teď snaží najít kompromisní řešení a zvažuje možnost umístění íránských zásob obohaceného uranu v zemi, která bude pro Íránce přijatelná, například v Turecku.


Mimořádné americko-izraelsko-egyptsko-jordánské tajné jednání, které se konalo na začátku listopadu 12. 11. 2009

debka.com

Ke krizi kolem íránského jaderného programu a případnému vypuknutí regionální války vzniklo v prvním listopadovém týdnu v Ammánu mimořádně tajemné konkláve šéfů tajných služeb čtyř států.

Hostitelem byl náčelník jordánské zpravodajské služby gen. Muhammad Raqed, zúčastnili se vysocí představitelé CIA a obranné agentury, šéf Mossadu Metr Dagan a vojenského zpravodajství Amos Jadlin, egyptský zpravodajský ministr Omar Suleiman.

Po schůzce Sulejman navštívil Rijád, aby informoval šéfa saúdské zpravodajské služby prince Moqrin bin Andul Azize.

Tato schůzka se konala jen několik dní před návštěvou Benjamina Netanjahua u Baracka Obamy 9.listopadu . O dva dny později Netanjahu informoval o zpravodajských výstupech Nikolase Sarkozyho při zastávce v Paříži.

Toto bylo poprvé, kdy se Izrael zúčastnil tajného setkání šéfů zpravodajských služeb Blízkého východu , jejichž cílem bylo koordinovat své kroky.


Obama prodloužil hospodářské sankce proti Íránu o další rok 13. 11. 2009

zpravy.idnes.cz

Prezident Spojených států Barack Obama prodloužil hospodářské sankce proti Íránu. Americkému Kongresu řekl, že podle očekávání prodlužuje platnost současných ekonomických restrikcí proti Íránu o další rok. Vztahy s Íránem se podle něj dosud "nevrátily do normálu".


Írán kope stovky raketových sil – některé klamné 14. 11. 2009

debka.com

Íránci horečně kopou stovky nových raketových sil ve středním a západním Íránu a připravují se na americký nebo izraelský útok na svá jaderná zařízení.

Některé západní zdroje si všimly, že staví více sil, než má provozuschopných protivzdušných baterií. Falešná sila jsou plně vybavena protivzdušnou obranou včetně antiraket. Vše jsou však jen makety.

K tomuto závěru dospěli velitelé cvičení Juniper Cobra 10, které se zabývalo i rozšířením íránského projektu raketových sil.

Íránci pracují v šíleném tempu aby ukázali, že po balistických raketách Shehab-3, Shehab-4 a Sajil-2 dokáží postavit i třístupňovou raketu na tuhé pohonné hmoty s dosahem 3 000km a možností nést jadernou hlavici. Pokud dokáží nastavit výrobní linky, byla by to první třístupňová střela ve výzbroji Íránu.


Obama dorazil do Singapuru, bude tu jednat s Medveděvem 14. 11. 2009

ct24.cz

Podle ruského tisku projednají oba prezidenti i sporný íránský jaderný program. Deník Kommersant dnes s odvoláním na vládní zdroje napsal, že Moskva je připravena ve spolupráci s USA podpořit nové mezinárodní sankce proti Íránu. Stále však dává přednost diplomatické cestě z obavy, že sankce by mohly vést k uzavření se Teheránu před okolním světem.


Obama: Iránu dochádza čas na podpis dohody o vývoze uránu 15. 11. 2009

pluska.sk

Svetu dochádza čas na úsilie diplomaticky vyriešiť krízu v súvislosti s Iránskym jadrovým programom, dodal prezident USA. Medvedev podotkol, že Rusko je takisto nešťastné z postupu rokovaní s Iránom. Zároveň však vyjadril nádej v súvislosti s tým, že sa podarí presvedčiť Irán, aby poslal svoj urán do Ruska, kde by ho ďalej spracovávali na jadrové palivo pre iránsky výskumný reaktor v Teheráne. Ak by tento plán predsa len zlyhal, "na stole zostávajú aj ďalšie možnosti," pripomenul Medvedev.


Írán vyrobí svůj raketový systém, když ho nevyzbrojí Rusko 15. 11. 2009

denik.cz


Sdělil to poslanec Alaeddín Borúdžerdí z parlamentního branného a zahraničního výboru. Teherán už delší dobu poukazuje na to, že Rusko nesplnilo dohodu o prodeji raketového systému.


Rusko má Íránu dodat protiletadlový raketový systém S-300, avšak Moskva je účastníkem jednání o íránském jaderném programu a světové mocnosti tlačí na to, aby Rusko Írán nevyzbrojovalo…Proti ruským zbrojním dodávkám do Íránu je také Izrael…

Za to, že Rusko nedodalo Íránu rakety, Moskvu ocenila nedávno americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Střely země-vzduch S-300 jsou schopny zasáhnout letadla nebo naváděné balistické rakety v okruhu 145 kilometrů a v téměř pětadvacetiki­lometrové výšce…


Vrchní rabín IDF řekl, že vojáci, kteří projeví milosrdenství vůči nepříteli budou „zatraceni“ 15. 11. 2009

haaretz.com

Brig. Gen. Avichai Rontzki také řekl:

„Buď proklet, kdo konáš dílo Páně se špinavýma rukama a proklet ten, kdo zdržuješ svůj meč od krve.“

„Kdo v čase války nebojuje celým svým srdcem a duší, je zatracen, když mečem neprolévá krev, když ukazuje milosrdenství svému nepříteli ve chvíli, kdy by neměl mít slitování“

Rontzki také konkrétně hovoří o chování Izraelských obranných sil během operace Lité olovo v Gaze.

"Apropos vše, co jsme slyšeli později v médiích, děkuji Bohu, že se v poslední době Izraelci sjednotili kolem jednoduché myšlenky, jak je třeba bojovat. Jednou z hlavních inovací je, že útok byl veden jako válka – nikoli nějaké mise nebo zadržení. "

"Všichni si pamatujeme na počátek války, hlavní útok 80 letadel a bombardování na různých místech, dělostřelectvem, minomety a tanky a tak dále, jako ve válce," řekl. "Každý bojoval celým svým srdcem a duší, samozřejmě statečně, ale také bojovali proti všem nepřátelům tak, jak bylo účelem mise.“

"Za války Izraele jsou Boží bojovníci postrachem nepřátel, jsou to spravedliví lidé, kteří nemají hříchy na rukou," řekl. "Člověk musí bojovat s vírou v to, za co bojuje."


Íránská média zjistila, že bývalý náměstek ministra je v izraelské věznici 15. 11. 2009

lenta.ru

Na počátku roku 2007 zmizel Ali Reza Asghari, bývalý náměstek ministra obrany byl unesen agenty Mosadu v Evropě za podpory západních zpravodajských služeb.

Asghari zmizel v Istanbulu, kam letěl z Damašku. Kromě verze únosu generála byla uvažována i možnost jeho útěku na Západ.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments