Horké téma: Írán XVII – Nebezpečné tanečky kolem uranu
Írán zřejmě odmítl dohodu o vývozu svého uranu. Ostuda, zlobí se francouzský ministr  15. 11. 2009 

 

zahranicni.ihned.cz

 

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner uvedl v rozhovoru pro izraelský list Jediot Achronot , že Írán zřejmě odmítl dohodu, kterou mu v říjnu nabídly světové mocnosti…

 

Na dotaz, zda Íránci s odpovědí na návrh otálejí, Kouchner odpověděl, že se to tak dá říct. "Ve skutečnosti už ale téměř odpověděli a ta odpověď byla negativní. Je to ostuda, ostuda, ostuda. Nabídli jsme jim, aby se zbavili většího množství slabě obohaceného uranu, který pro ně dále obohatíme my. Nemohli by ho sami dále obohacovat na úroveň využitelnou ve vojenství," řekl ministr.

 

"Nehodlám se vyjadřovat k případnému izraelskému útoku. Nepřeji si, aby se to stalo. Je to velké nebezpečí, proto je třeba co nejrychleji usilovat o mírové řešení," řekl izraelskému listu Kouchner.

 

Ahmadínežád sa stále nevzdáva jadrových práv  16. 11. 2009 

 

sme.sk

 

"Jadrové práva iránskeho národa sú nezmeniteľné a naša nukleárna spolupráca sa bude konať v rámci jadrového kontrolného orgánu (Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu)… Jadrová spolupráca s Iránom je prospešná pre Západ," citovala Ahmadínežáda iránska študentská agentúra ISNA.

 

Ruský prezident Dmitrij Medvedev po stretnutí s Obamom v nedeľu podotkol, že Rusko je takisto nešťastné z postupu rokovaní s Iránom. Zároveň však vyjadril nádej v súvislosti s tým, že sa podarí presvedčiť Irán, aby poslal svoj urán do Ruska…

 

V Íránu ročně přibude 130 000 drogově závislých  16. 11. 2009 

 

mediafax.cz

 

Celkem je podle zprávy v Íránu až 930 tisíc lidí závislých na opiu a heroinu. Dalších 70 tisíc užívá jiné drogy….

 

…"Narkotikoví mafiání" totiž podle policejního šéfa Ismaila Ahmadí-Moghaddáma sídlí za hranicemi Íránu.

 

Přes Írán proudí z Afghánistánu až 90 procent světové produkce opia, z něhož se vyrábí heroin…

 

Za pašování drog hrozí v Íránu trest smrti.

 

Rusi nespustia reaktor v iránskej jadrovej elektrárni do konca roka  16. 11. 2009 

 

sme.sk

 

Rusko dnes uviedlo, že z technických príčin nespustí jadrový reaktor v nukleárnej elektrárni Búšehr v Iráne koncom tohto roka, ako to bolo pôvodne naplánované…

 

"K spusteniu nedôjde koncom tohto roka," povedal ruský minister pre energetiku Sergej Šmatko…

 

Šmatko upresnil, že rozhodnutie o odložení spustenia reaktoru je výlučne technického charakteru a Rusko splní svoje zmluvné podmienky voči Iránu.

 

Ahmadínežád odmítá další vyjednávání o jaderném programu  16. 11. 2009 

 

ct24.cz

 

Íránský prezident prohlásil, že práva jeho země nemohou být předmětem jednání, Írán podle něj potřebuje jaderné technologie pro výrobu elektřiny. "Jaderná spolupráce s Íránem je výhodná jen pro Západ," dodal…

 

Teherán preferuje nakupovat palivo pro svůj reaktor od zahraničních dodavatelů a se svým slabě obohaceným uranem naložit podle svého. S tím nesouhlasí Západ…

 

Francie: Útok Izraele na Írán je stále pravděpodobnější  16. 11. 2009 

 

rozhlas.cz

 

Preventivní izraelský útok na Írán je stále reálnější. Na toto nebezpečí upozornil šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner…

 

Kouchner prohlásil, že Irán s oficiální odpovědí stále váhá, ale připustil, že neoficiálně Teherán už odpověděl a odpověd byla negativní…

 

Kouchner který odjíždí zítra na Blízký východ připustil, že diplomatické možnosti jak přinutit Írán, aby se vzdal svého jaderného programu, jsou téměř vyčerpány.

 

Írán mlží o jaderném programu, možná tají další zařízení, obává se MAAE  16. 11. 2009 

 

zpravy.idnes.cz

 

Írán tvrdil, že toto zařízení nalézající se v podzemních bunkrech začal budovat v roce 2007. Jaderná agentura však nyní uvedla, že má důkazy, že projekt v Kómu byl zahájen v roce 2002, přerušen v roce 2004 a opět obnoven v roce 2006.

 

Inspektoři MAAE rovněž zjistili, že Írán od srpna snížil počet funkčních centrifug na obohacování uranu ve svém hlavním jaderném zařízení v Natanzu. Je jich tam nyní 3 936, o 650 méně. Podle analytiků bylo toto snížení způsobeno technickými problémy. Celkový počet všech centrifug však vzrostl.

 

Odborníci odhadují, že nové jaderné zařízení u Kómu by mohlo posloužit k umístění tří tisíc centrifug na obohacování uranu. To by podle nejmenovaného zdroje citovaného agenturou AP stačilo Íránu k tomu, aby mohl vyrábět jednu jadernou hlavici ročně.

 

Írán však popírá, že vyvíjí vojenský jaderný program…

 

Náš uran vyvážet nebudeme, odmítl nabídku světových velmocí Írán  18. 11. 2009 

 

idnes.cz

 

Írán odmítl nabídku světových velmocí, aby vyvážel svůj uran k další úpravě do ciziny. Podle tamního ministra zahraničí Manúčehra Mottakího se musí víc jednat o technických problémech. "Zvážili jsme technické a ekonomické aspekty. Svůj uran obohacený na 3,5 procenta zcela určitě vyvážet nebudeme," řekl ministr.

 

MAAE věří, že Írán do ledna přistoupí na jadernou nabídku Západu  20. 11. 2009 

 

ceskenoviny.cz

 

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej dnes vyjádřil naději, že Írán do konce roku přeci jen přijme nabídku vyvážet svůj obohacený uran k dalšímu zpracování do zahraničí výměnou za hotové palivo pro íránský výzkumný reaktor. Podle Baradeje nebylo středeční odmítnutí zmíněné nabídky ze strany Íránu definitivní. O kontroverzním íránském jaderném programu dnes v Bruselu jedná šestice světových mocností.

 

"Míč je nyní na íránské straně hřiště. Doufám, že (Íránci) tuto mimořádnou, ale zároveň pomíjivou příležitost nepropásnou," podotkl Baradej.

 

Írán: Dokud nedostaneme palivo, necháme si všechen uran  20. 11. 2009 

 

lidovky.cz

 

Vysocí představitelé šestice světových mocností dnes po jednáních v Bruselu vyjádřili zklamání nad tím, že Írán nepřijal návrhy týkající se jeho kontroverzního jaderného programu…

 

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej ale vyjádřil naději, že Írán do konce roku přece jen přijme nabídku vyvážet svůj obohacený uran k dalšímu zpracování do zahraničí výměnou za hotové palivo pro íránský výzkumný reaktor. Podle něj nebylo středeční odmítnutí zmíněné nabídky ze strany Íránu definitivní, napsala agentura AFP.

 

Írán chystá rozsáhlé vojenské manévry  21. 11. 2009 

 

zahranicni.ihned.cz

 

Írán uskuteční vzdušné vojenské manévry, které budou mít obranné zaměření a do nichž budou zapojeny jednotky pravidelné armády i oddíly elitních islámských revolučních gard…

 

Teherán často organizuje nejrůznější vojenské manévry i veřejné ukázky svých ozbrojených sil. Zahraniční pozorovatelé to považují za snahu upozornit svět, že země je připravena čelit jakékoli vojenské hrozbě.

 

Spojené státy a Izrael v minulosti nevyloučily možnost vojenské akce proti Íránu, pokud selžou diplomatické snahy o řešení problému, který pro Západ představují íránské jaderné aktivity…

 

Írán nařídil pětidenní manévry. Vojáci cvičí, jak ochránit jaderné objekty  22. 11. 2009 

 

zpravy.idnes.cz

 

Íránská armáda zahájila rozsáhlé pětidenní manévry. Vojáci budou cvičit hlavně ochranu jaderných objektů před případným útokem. Oznámila to tamní státní televize. Mezi Teheránem a západními mocnostmi panuje kvůli íránskému jadernému programu napětí.

 

Spojené státy a Izrael v minulosti prohlásily, že pokud selžou diplomatické snahy o řešení problému íránské jaderné aktivity, mohly by přistoupit k razantnějšímu řešení a nevyloučily ani vojenský útok.

 

"Pokud na nás naši nepřátelé zaútočí, naše rakety zasáhnout centrum Tel Avivu," reagoval na jejich varování podle agentury IRNA Modžtaba Zolnúr, který je zástupcem nejvyššího íránského vůdce Alího Chameneího v revolučních gardách.

 

Írán si koupil hlas proti Izraeli v OSN za 200000 dolarů  22. 11. 2009 

 

izrael.cz

 

Izraelské ministerstvo zahraničí získalo informace o snahách Íránu uplácet země přátelské vůči Izraeli se záměrem ovlivnit jejich postoj k Izraeli na mezinárodních fórech…Íránský ministr zahraničí údajně loni nabídl ministru zahraničí Šalamounových ostrovů šek na 200.000 dolarů a technologickou pomoc. Obě země také teprve od loňska navázaly diplomatické vztahy. Nabídka byla míněna jako odměna za skončení podpory Izraele a její účinek se začal projevovat před několika měsíci  hlasováním Šalamounových ostrovů v OSN v neprospěch Izraele.

 

Ministr zahraničí Šalamounových ostrovů, William Haomae, hlasoval také pro přijetí Goldstoneovy zprávy o izraelských válečných zločinech v Gaze…Představitelé souostroví odpověděli, že nemají žádné nepřátele, takže hodlají mít vztahy se všemi zeměmi včetně Izraele a Íránu.

 

…Podle ministerstva zahraničí má Izrael na Šalamounových ostrovech stále hodně přátel a Izrael nebude soupeřit s Íránem o to, kdo zaplatí více.

 

Írán napumpoval statisíce dolarů do amerických univerzit, v nichž působí proíránští profesoři 

23. 11. 2009

 

izrael.cz  

 

Americký deník New York Post přinesl zprávu o tom, že Írán prostřednictvím svého fondu působícího ve Spojených státech financuje působení protiizraelských a proíránských vysokoškolských učitelů na amerických univerzitách…

 

Nadace Alavi dala statisíce dolarů na podporu blízkovýchodních a perských studií na Columbijské univerzitě a Rutgersově univerzitě, v nichž pracují profesoři sympatizující s íránským režimem.

 

Federální autority v současnosti přebírají kontrolu nad účty Alavi Foundation ve výši 650 milionů dolarů. Nadace lila peníze do íránem podporovaných islámských škol v USA a do sítě íránských agentů (špionů) v Evropě.

 

Nejproblematičtějším darem byla částka 100.000 dolarů věnovaná Columbijské univerzitě poté, co souhlasila s pozváním íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda k přednášce na akademické půdě…

 

Írán slibuje posílat obohacený uran do zahraničí  24. 11. 2009 

 

aktualne.centrum.cz

 

Írán je připraven posílat svůj málo obohacený uran do zahraničí, pokud mu bude zaručeno, že výměnou dostane hodnotné palivo pro svůj výzkumný reaktor.

 

"Nikdo v Íránu nikdy neřekl, že jsme proti posílání uranu obohaceného na 3,5 procenta do zahraničí," uvedl mluvčí úřadu…Írán musí mít stoprocentní garanci, že obdrží palivo obohacené na 20 procent.

 

Jemenci protestují  kvůli válce před velvyslanectvím Íránu  25. 11. 2009 

 

 alarabiya.net

 

Skupina 200 lidí provolávala hesla jako "Ne území perské expanzi", "Jemen zůstane svobodný a nezávislý" a vyzvala k vyhoštění íránského velvyslance.

 

Šíitští muslimští rebelové, známí jako Houthis, jsou od srpna uzavřeni v bojích s vládními jednotkami v severním Jemenu.

 

Jemen obviňuje íránské vedení z financování skupiny… rebelů…

 

Írán jakýkoli podíl popřel.

 

Saúdská Arábie zahájila útok na povstalce začátkem tohoto měsíce poté, co Houthis provedli přes-hraniční invazi, při která zabili dva saúdské pohraniční strážce.

 

Jemenské bezpečnostní síly 13.října uzavřely  nemocnici kvůli podezření z napomáhání šíitským povstalcům proti vládě na severozápadě země ze strany zaměstnanců nemocnice.

 

…175.000 lidí bylo v důsledku bojů vysídleno.

 

Teherán hledá nové přátele  25. 11. 2009 

 

izvestia.ru

 

Íránský prezident Mahmoud Ahmadinejad navštívil v Brazílii. ??? ?????? ???????? ????? ? ???????? ??????? ????????? ???? ?????. Toto je první taková návštěva v nedávné historii vztahů mezi oběma zeměmi.

 

"Uvědomujeme si právo Íránu na rozvoj jeho jaderného programu pro mírové účely při respektování mezinárodních dohod,"   řekl na tiskové konferenci po jednání s Ahmadínežádem, prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva. ?? ????? ??????? ???????????: ????? ??????????? "???????? ????" ? ??????? ???? ?? ??????? ??????? ? ? ??????????? ????. Vyjádřil také naději,že Íránu patří "rozhodující úloha" v úsilí o mír na Blízkém východě a ve střední Asii.

 

Teherán se snaží zjistit, zda nenajde spojence, nebo alespoň partnery jinde ve světě…

 

Írán a Čína se dohodly na projektu rafinerie za 6,5 miliardy USD  26. 11. 2009 

 

tehrantimes.com

 

Předpokládá se, že obě strany uzavřou dohodu během příštích dvou měsíců…

 

Čína, která patří mezi šest světových mocností, se snaží íránský jaderný problém vyřešit diplomaticky a je druhý největší odběratel íránské ropy.

 

Šéf MAAE je proti výměně uranu na íránském území  26. 11. 2009 

 

ruvr.ru

 

Generální ředitel MAAE Mohamád Baradej vystoupil proti návrhu Teheránu na výměnu nízko obohaceného uranu na íránském území. Zdůraznil, že je třeba vyvézt uran z této země kvůli uvolnění krize a možnosti pokračování jednání o jaderném problému. Skladování íránského uranu navrhl Baradej v Turecku.

 

Irán pohrozil, že obmedzí spoluprácu s MAAE  26. 11. 2009 

 

sme.sk

 

Irán vo štvrtok pohrozil, že výrazne obmedzí spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), ak medzinárodné spoločenstvo prijme rezolúciu odsudzujúcu iránsky jadrový program.

 

… povedal vyslanec Iránu pri MAAE Alí Asgar Soltáníja… Prijatie ďalšej rezolúcie by "zničilo súčasnú konštruktívnu atmosféru a malo dlhodobé následky"…

 

… Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA už údajne vypracovali návrh rezolúcie proti Iránu, ktorý chcú predložiť na štvrtkovom zasadaní MAAE vo Viedni.

 

Foto: Vesnice v Íránu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments