Ahmadínedžád potvrdil iránsku podporu Hamásu 14. 12. 2009
sme.sk
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád v nedeľu potvrdil svoju podporu palestínskemu hnutiu Hamás. Stalo sa tak počas stretnutia kontroverzného iránskeho lídra s delegáciou Hamásu, ktorú viedol politický vodca hnutia žijúci v sýrskom exile Chálid Mišál.
Ako povedal Ahmadínedžád, ktorého citovali tamojšie médiá, "vláda a iránsky ľud budú vždy stáť pri palestínskom ľude a palestínskom odpore". Podľa prezidenta islamskej republike je totiž Palestína symbolom "svetového frontu ľudí túžiacich po slobode".
Irán patrí medzi dlhodobých podporovateľov hnutí, ktoré odmietajú uznať existenciu Izraela. Okrem palestínskeho Hamásu preto Teherán sponzoruje aj libanonské hnutie Hizballáh.
Írán testuje finální komponentu pro atomovou bombu 14. 12. 2009
novinky.cz
„I když Írán může tvrdit, že projekt má civilní účely, neexistuje žádné jeho civilní použití. Tohle je velmi zřetelný ukazatel zbrojního úsilí,“ řekl David Albright, předseda Střediska pro vědu a mezinárodní bezpečnost ve Washingtonu.
Poznámky o údajně nejtajnějším vojenském projektu datují plán čtyřletého testování neutronového spouštěče k iniciování exploze do počátku roku 2007. To samé listu potvrdil i zdroj z jedné asijské zpravodajské služby.
Dokumenty byly v perském jazyce Farsí a britský list si obstaral překlady. Uvedl k nim, že většinou jde o technický popis, ze kterého je nicméně patrná snaha kamuflovat vojenský projekt jako civilně výzkumný.
Důsledky by podle Timesů mohly být opravdu výbušné. Zejména to vzbuzuje otázky o nabídce amerického prezidenta Baracka Obamy do Teheránu k jednání. Zveřejnění dokumentu zvýší tlak na tvrdší sankce OSN vůči Íránu a poskytne další argument zastáncům preventivního úderu mezi izraelskými a americkými jestřáby.
„Nejdrtivější závěr je, že jestliže to začalo v roce 2007, mohl by to být casus belli (incident postačující jako důvod k vyhlášení války). Jestli Írán pracuje na výrobě zbraní, znamená to, že neexistuje diplomatické řešení,“ uvedl k tomu Mark Fitzpatrick z londýnského Mezinárodního institutu strategických studií.
Traja americkí turisti, ktorých zadržiavajú v Iráne, pôjdu pred súd 14. 12. 2009
sme.sk
Traja mladí Američania, ktorých zadržali v Iráne a obvinili zo špionáže, budú čeliť súdnemu procesu. Oznámil to dnes iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí.
Občanov USA zadržali v júli po tom, ako počas turistiky v severnom Iraku prekročili hranicu s Iránom. Americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová vyjadrila presvedčenie, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by podporil akékoľvek obvinenie voči nim.
"Vstúpili do Iránu s podozrivými úmyslami. Súdna moc vec prejedná," vyhlásil Mottakí s tým, že padnú "príslušné rozsudky".
Minulý mesiac iránske úrady vzniesli obvinenia zo špionáže proti 27-ročným Shaneovi Bauerovi a Joshovi Fattalovi, a 31-ročnej Sarah Shourdovej. Ich rodiny tvrdia, že sa na územie Iránu dostali neúmyselne.
Cvičení íránské protivzdušné obrany 15. 12. 2009
atmonline.cz
Nedávné vojenské cvičení íránské protivzdušné obrany bylo zaměřeno zejména na ověření schopnosti bránit svá jaderná zařízení před útokem ze vzduchu. Velitel íránského vojenského letectva, brigádní generál Ahmad Mighani prohlásil, že jde hlavně o to najít případné skuliny v této obraně a přijmout odpovídající opatření k nápravě. Bližší informace o tom, co cvičení odhalilo, přirozeně nebyly sděleny. Třífázové cvičení se konalo ve dnech 22. až 27. listopadu 2009.
Analytici se ale domnívají, že kromě systému protivzdušné obrany Tor-M1 9M330 (SA-15) ruské výroby, všechny ostatní prvky a zbraňové systémy íránské protivzdušné obrany nemohou dokonale dlouhodobě odolávat sofistikovaným izraelským a americkým zbraňovým systémům a zejména pak prostředkům elektronického boje. Usoudili tak z fotografií systémů, které byly uvolněny ke zveřejnění v íránských státních médiích, na kterých jsou patrné znaky technické nedokonalosti íránských pozemních systémů protivzdušné obrany. U dvou systémů domácí výroby se údajně vyskytly závažné provozní závady. Málo spolehlivé systémy PVO by podle názorů analytiků v případě reálného vzdušného úderu umožnily aspoň některým cizím bojovým letounům proniknout do íránského vzdušného prostoru a napadnout důležité strategické objekty.
USA otestují štít proti raketovému úderu z Íránu 15. 12. 2009
tyden.cz
Původně měl k obraně USA a spojenců proti takovému útoku z Íránu přispět štít, jehož součástí měly být antirakety rozmístěné v Polsku a radar v České republice. Americký prezident Barack Obama ale v srpnu protiraketovou strategii pozměnil v tom smyslu, že se nově má zaměřit na íránské rakety krátkého a středního doletu.
"Dříve jsme systém GMD testovali v rámci takzvaného severokorejského scénáře. Tentokrát je to bezprostřednější, jako kdybyste měli spoušť u hlavy a museli se bránit přímému íránskému úderu. Je to poprvé, co testujeme takový scénář," řekl O´Reilly.
Jeho slova přicházejí v době, kdy se objevily informace zpravodajských služeb, že Írán v roce 2007 testoval klíčové komponenty atomové zbraně. Pokud by se to potvrdilo, íránské tvrzení, že jeho jaderný program má výlučně mírový charakter, by přišlo vniveč.
Izrael vyzkoušel nový bezpilotní letoun 15. 12. 2009
rozhlas.cz
…může podnikat až tisíce kilometrů dlouhé mise. Mimo jiné tak prý může doletět až do vzdušného prostoru Íránu, kterému židovský stát hrozí vojenským útokem kvůli jeho jadernému programu.
Nové letadlo Hermes 900 může bez přestávky ve vzduchu operovat i 36 hodin, a to i ve výškách kolem deseti kilometrů. Unese náklad až 300 kilogramů…
Teherán nebude čekat na odpověď k výměně jaderného paliva 15. 12. 2009
tehrantimes.com
Írán neobdržel žádnou oficiální odpověď na svůj návrh výměny slabě obohaceného uranu za jaderné palivo, řekl v pondělí ministr zahraničí Manouchehr Mottaki.
V komentáři k oficiálnímu americkému prohlášení o zamítnutí návrhu Teheránu, íránský ministr zahraničí řekl: "My jsme neobdrželi žádné oficiální vyjádření a netrváme na tom, že druhá strana musí reagovat na náš návrh."
"Prostě jsme chtěli otevřít cestu druhé straně," dodal.
Návrh ukázal dobrou vůli Íránu a záměr vyřešit patovou situaci vytvořenou skupinou 5 +1 (Čína, USA, Ruska, Británie, Francie a Německo), uvedl.
Na otázku, zda by Írán vyměnil tři zatčené Američany za 11 Íránských občanů uvězněných ve Spojených státech, řekl, že tři Američané jsou stále obviněni z nelegálního vstupu do země z Iráku. Budou souzeni podle Íránského zákonodárství a rozsudky budou vykonány.
Írán vyzkoušel zmodernizovanou raketu dlouhého doletu Sadžíl-2 16. 12. 2009
Předchozí verze této rakety měla dolet
Írán v minulých letech zrychlil práci na svém raketovém programu, což znepokojuje hlavně Izrael. Íránci ho neuznávají a prezident Mahmúd Ahmadínežád opakovaně doporučil vymazání Izraele z mapy.
Raketový program přispívá ke znepokojení z toho, že Íránci vytvářejí nejasnostmi kolem svého jaderného programu…
Izrael zažívá neobvyklý klid – díky válce a odstrašujícímu potenciálu 16. 12. 2009
Velitel izraelské vojenské rozvědky, Amos Jadlin, zhodnotil současnou klidnou bezpečnostní situaci v Izraeli, která za posledních několik desetiletí nemá obdoby, jako výsledek izraelského odstrašujícího potenciálu a důsledku rány, která byla zasazena Hizballáhu při Druhé libanonské válce. Zároveň ale zdůraznil, že Sýrie, Írán a Hizballáh jsou schopni ohrozit střelbou metropolitní oblast Tel Avivu a neustále pracují na zlepšení svého potenciálu.
S ohledem na strategické zájmy Izraele kritizoval Jadlin izraelský zvyk otevřeně diskutovat silné a slabé stránky židovského státu, protože tím se dostává do nevýhody oproti svým nepřátelům.
Íránci skutečně staví atomovou bombu, potvrdili odborníci 16. 12. 2009
Teherán nabídl výměnu svého obohaceného uranu za palivo, podle zpravodajských služeb Západu ale jenom kalí vodu.
Teherán rozhodně popřel, že by utajovaný čtyřletý program existoval. Íránské ministerstvo zahraničí včera uvedlo, že cílem zveřejněných informací je "zvýšit politický a psychologický tlak na Írán".
Írán minulou sobotu naznačil, že je ochoten odevzdat podstatnou část svého obohaceného uranu ke zpracování do zahraničí… Zatímco minulý týden trval na tom, že předání se musí uskutečnit na jeho území, v pondělí dal najevo, že o místě předání by bylo možno ještě jednat.
Důkazy o vojenském zaměření íránského jaderného programu vypadají přesvědčivě. Podle Davida Albrighta, ředitele washingtonského Ústavu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, mají součástky a látky zmiňované v utajovaném programu jediné užití, "práci na atomových zbraních".
"Írán sice bude tvrdit, že jeho výzkum má mírové cíle, v daném případě si však použití v civilním sektoru nelze představit," řekl Albright…
Jak země Evropské unie, tak Spojené státy se již minulý týden vyslovily pro uvalení dalších sankcí na Írán…
Izraelce před útokem na Írán brzy nezadržím, varoval prý Obama Číňany 17. 12. 2009
…Obama dal prý Chu Ťin-tchaovi na srozuměnou, že USA by nebyly dlouho schopné zabránit izraelské odpovědi na íránskou hrozbu.
Číňané podle Washingtonu vzkazu porozuměli…
…Saúdská Arábie Pekingu nabídla dodávky stejného množství ropy jako z Íránu za levnější cenu.
Čína dohodu, která by jí uvolnila ruce k souhlasu se sankcemi, odmítla.
Zdroj: Credit Suisse zaplatí USA půl miliardy dolarů za realizaci nepovolených transakci Íránu, Lybie a dalších zemí 17. 12. 2009
Švýcarská banka Credit Suisse sloužila po dvacet let jako prostředník pro klienty z Íránu, Lybie, Súdánu, Barmy, Kuby, Myanmaru a dalších zemí při realizaci nepovolených transakcí na americkém trhu…nyní v rámci narovnání s USA zaplatí přes půl miliardy dolarů (
…V roce 1998 zaslala banka Credit Suisse svým iránským „klientům“ materiál s názvem „How to transfer USD payments“, který detailně vysvětloval, jak lze obejít americkou legislativu…
Credit Suisse kryla identitu zákazníků u uvedených zemí na mezinárodních trzích, kde vystupovali pod kódovými jmény…
Sněmovna reprezentantů Spojených států ve středu drtivou většinou 412 ku 12 schválila nové sankce pro Írán. Opatření umožní prezidentu Baracku Obamovi zakázat zahraničním firmám, jež dodávají do Íránu rafinovanou ropu, aby podnikaly ve Spojených státech. Rozšiřují se tím dosavadní sankce, podle nichž nesměla žádná americká společnost investovat přes 20 milionů dolarů (359 milionů korun) ročně do íránského energetického sektoru.
Iránske jednotky sa zmocnili irackého ropného poľa 18. 12. 2009
sme.sk
Iránske jednotky sa zmocnili ropného poľa na juhu Iraku nachádzajúceho sa neďaleko hranice oboch krajín…Ropné pole je sporným územím, o ktorého vlastníctvo obe krajiny súperia.
"Počas incidentu prišlo aj k násiliu. Veríme však, že všetko sa vyrieši prostredníctvom mierovej diplomaciou medzi vládami Iraku a Iránu,"… uviedol pre agentúru AFP hovorca americkej armády v irackom meste Násiríja…
…Tento rok sa medzi Bagdadom a Teheránom uskutočnilo viacero schôdzok s cieľom vyriešiť ich dlhoročný spor, zatiaľ však všetky skrachovali.
Falešná zpráva o útoku Íránu na Irák vyhnala ceny ropy vzhůru 18. 12. 2009
Ceny ropy dnes odpoledne po nepotvrzených zprávách o vstupu íránských vojsk na irácké ropné pole výrazně vzrostly a americká ropa se přechodně dostala až nad 74 dolarů za barel…
Nejmenovaný irácký činitel dnes agentuře Reuters sdělil, že íránské síly na několik hodin vstoupily na opuštěné ropné pole Fakka na hranici obou zemí. Irácké ministerstvo vnitra však poté zprávu popřelo.
Mezi Irákem a Íránem vypukl pohraniční spor o ropné naleziště 19. 12. 2009
rozhlas.cz
Mezi Irákem a Íránem vypukl pohraniční spor o ropné naleziště. Podle mluvčího bagdádské vlády 11 íránských vojáků obsadilo ropné zařízení na nalezišti Fakka a vztyčili tam vlajku Islámské republiky. Teherán to sice popírá…
Irák proti vetřelcům nepodnikl žádné vojenské akce a čeká prý na politické vyřešení případu…
Íránští vojáci opustili obsazený ropný vrt v Iráku 20. 12. 2009
ct24.cz
Íránští vojáci se dnes stáhli z ropného vrtu v jihovýchodní části Iráku, na který si činí nároky jak Teherán, tak Bagdád. Vrt, který jednotka íránské armády obsadila před dvěma dny, je ve sporné oblasti, kde není přesně vymezená hranice. Mluvčí irácké vlády Alí Dabbagh prohlásil, že íránští vojáci už nemají vrt pod kontrolou a dodal, že by měla vzniknout společná irácko-íránská komise, která v této oblasti hranici vymezí.
Křehkost vzájemným vztahům dodává i přítomnost 115 tisíc amerických vojáků rozmístěných v Iráku…
Írán vyvíjí nové odstředivky na obohacování uranu 18. 12. 2009
…Podle šéfa íránského jaderného programu se s jejich využíváním počítá od března 2011…
"Vyrábíme novou generaci centrifug s názvem IR3 a IR4. Plánujeme je použít v roce 2011, tedy až vyřešíme problémy s jejich poruchami. V současnosti již používáme přes 6 000 odstředivek," řekl Alí Akbar Sálehí, šéf íránské agentury pro atomovou energii.
Newsletter Blízkovýchodního programu 07/2009 21. 12. 2009
Obamova strategie pro Afghánistán
Změna ázerbajdžánské energetické politiky?
Dubai unter the threat of default
Íránský jaderný program
Ahmadínežád: Jaderné zbraně nevyvíjíme, USA zfalšovaly důkazy 22. 12. 2009
zahranicni.ihned.cz
Je to "vylhaná snůška papírů", řekl íránský prezident o dokumentech popisujících snahy Teheránu získat jadernou zbraň.
Zároveň však znovu popřel, že by jeho země usilovala o vývoj jaderné zbraně. "Kdyby Írán chtěl vyrobit bombu, byli bychom dost stateční na to, abychom vám o tom řekli," vzkázal představitelům Západu.
Bílý dům Ahmedínežádovo nařčení z podvrhu popřel. Obamův poradce David Axelrod označil představu, že USA vyrábí falešné důkazy za "nesmysl". "Nikdo si nedělá žádné iluze o tom, jaké jsou záměry íránské vlády,"…
Ahmadínežád slíbil pokračovat v obohacování uranu 22. 12. 2009
Íránský prezident Mahmoud Ahmadinejad v úterý slíbil, že jeho země bude pokračovat v obohacování uranu. „Islámská republika nedovolí USA ovládnout Blízký východ.“
Ahmadinejad odmítl lhůtu stanovenou Spojenými státy na konec roku k přijetí dohody zprostředkované OSN…
Ahmadinejad již dříve řekl, že Írán je připraven uzavřít dohodu o obohacování uranu, pokud budou Spojené státy a západ respektovat islámskou republiku a přestanou vyhrožovat.
Izrael „zaútočil“ na reaktor v Íránu. Obama nepomůže, ukázala simulace 22. 12. 2009
zpravy.idnes.cz
USA budou příští rok chtít pokračovat v jednání o jaderném programu Íránu a Izrael bude diplomaticky odsunut stranou. Vyplývá to ze simulace sehrané v ústavu studií národní bezpečnosti Telavivské univerzity…
Ze simulace telavivského pracoviště ale vyplývá, že Obama od svého tlaku na dialog neustoupí v žádném případě. Írán prý bude pokračovat v obohacování uranu, s čímž nakonec Západ bude souhlasit, i když neochotně.
Izrael se domnívá, že Íránu lze zabránit v získání vlastní atomové bomby jedině vojensky, ale mnoho odborníků poukazuje na to, že Izraeli při plánování útoku svazuje ruce ohled na Washington, který nechce novou blízkovýchodní válku.
Eiland výsledek simulace shrnul takto: "Izrael nemůže jednat sám, ale v souladu s USA. Domluví-li se Amerika s Íránem, nebude Izrael muset na Írán útočit."
Írán, ne Izrael, je pro Araby nejhorším nepřítelem 22. 12. 2009
eretz.cz
Íránská hrozba vůči regionální bezpečnosti se stala v arabském světě veřejným nepřítelem č. 1 namísto Izraele…
Většina respondentů z 18 arabských zemí označila Írán za větší hrozbu než Izrael a skoro třetina má za to, že Teherán na ně chce zaútočit stejně jako Izrael…
„Arabové a Peršané se vzájemně nenávidí po více než tisíc let, od doby kdy Arabové dobyli předmoderní Írán a konvertovali jeho obyvatele k islámu,“ uvedl Totten…
„Většina Arabů jsou sunité, většina Peršanů jsou šíité a sunité a šíité se navzájem potýkají od osmého století,“ dodal. „Arabové a Peršané navzájem zabili stovky tisíc lidé jen v íránsko-irácké válce v 80. letech minulého století. Občanská válka mezi sunitskými a šíitskými milicemi v Bagdádu před několika lety bylo špinavější než jakákoliv izraelsko-palestinská válka.“
Totten také zmínil, že Írán a Izrael měly dobré vztahy do íránské islámské revoluce proti šáhovi Rézovi Pahlavímu v roce 1979…
Záhadné severokórejské lietadlo malo namierené do Iránu 23. 12. 2009
sme.sk
Lietadlo plne naložené severokórejskými zbraňami, ktoré tento mesiac zadržali úrady v Thajsku, malo podľa všetkého namierené do Iránu.
Podľa leteckého plánu vyštartoval stroj zo severokórejskej metropoly Pchjongjang a po viacerých zastávkach v Ázii a Európe mal pristáť až v Teheráne…
Najväčšou záhadou zostáva to, prečo sa lietadlo zastavilo v Thajsku, keďže pašerákom zbraní by sa z KĽDR ľahšie lietalo ponad Čínu a odtiaľ smerom do postsovietskych republík.
Náklad zadržali počas medzipristátia na letisku v Bangkoku na základe informácií od tajných služieb. Lietadlo bolo zaregistrované v Gruzínsku a podľa pôvodných informácií smerovalo na Ukrajinu…
Íránský politolog: Pro své přežití udělá režim cokoli. Nelze mu věřit 23. 12. 2009
zahranicni.ihned.cz
Současnou situaci v zemi komentuje Abbás Džavadí, rodák z íránského Tabrízu, spoluzakladatel prvního nezávislého zahraničního vysílání do Íránu (rádia Ázádí) a autor dvou knih o politice a historii regionu.
Nastala silná radikalizace politické scény. Dřív jsme měli vládu, parlament, shromáždění expertů… nyní vládne v zemi vojenský, mesianistický, islamistický režim. Vše se děje pod kontrolou Revolučních gard, jimi je zřejmě ovládán i samotný ajatolláh Chameneí.
Ajatolláh Chomejní, ještě před svou revolucí, v exilu v Paříži, říkal mnoho věcí. Například: my jsme duchovní, klerici. Nechceme vládnout, chceme se vrátit ke svým modlitbám, nemít nic společného s politikou. Po dvou letech jsme viděli, co se s Íránem stalo.
…Tvrdit, že mesiáš přijde velmi brzy, my jeho příchod chystáme, a proto se musíme udržet u moci za každou cenu – ať už falšováním voleb, potlačením opozice, apod.? Ano, Ahmadínežád to myslí vážně. Zní to bláznivě mně, vám a většině Íránců také, ale prezident zřejmě opravdu věří své myšlence, že Američané přišli do Iráku ne kvůli ropě, ale, jak říká Ahmadínežád, protože měli analýzy, že mahdí se velmi brzy znovuobjeví, a chtějí tomu zabránit.
…Co mě osobně velmi znepokojuje, je, že tak bláznivou, alarmistickou teorii vysloví prezident země čítající sedmdesát milionů lidí, po Izraeli druhé vojensky nejsilnější na Blízkém východě.
… Protesty jsou sice potlačovány, lidé jsou vězněni, mučeni, a podobně, ale od června nepřestali chodit ven a protestovat. To nezmizí. Jaký bude konečný výsledek, nevím. Ale Írán už se změnil. Věci nemohou pokračovat stejným způsobem.
Ztracená rodina Bin Ládina se našla nedaleko Teheránu 23. 12. 2009
lidovky.cz
Během posledních osmi let nikdo nevěděl, kam se Ládinovi nejbližší příbuzní poděli. Skupina zahrnující jednu z Ládinových manželek, 6 dětí a 11 vnoučat žije ve vysoce střeženém místě nedaleko Teheránu.
O "ztracených" dětech se v tisku několikrát objevily spekulace o tom, že pomáhají s přípravami teroristických útoků, nebo že během nich zahynuly.
Podle Umara bin Ládina, žijí jeho sourozenci normálním životem: čtou, vaří si a koukají na televizi. Jen výjimečně ale mohou ven na nákupy.
Podle Umara bin Ládina íránská vláda neví, co s tak početnou skupinou má vlastně dělat, a tak se stará o jejich bezpečí. "Za to bychom jim měli z hloubi našich srdcí poděkovat", řekl.
Írán prý souhlasí, aby se jaderný materiál vyměnil v Turecku 25. 12. 2009
ceskenoviny.cz
"Míč je na jejich straně hřiště, nyní by měli odpovědět oni. (…) Hrozby a sankce nemají smysl," citovala dnes AP čtvrteční prohlášení Mottakího v televizi na adresu Západu.
USA a jejich spojenci nadále trvají na tom, aby Írán přijal bez výhrad podmínky plánu vypracovaného minulý měsíc OSN a vyvezl svůj uran k dalšímu obohacení do Ruska a Francie.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu sdělení svého íránského kolegy uvítal a ujistil, že jeho vláda je připravena udělat vše pro to, aby pomohla dosáhnout diplomatického řešení ve věci íránského jaderného programu.
Policie v Íránu rozhání demonstrace střelbou do vzduchu 26. 12. 2009
aktualne.centrum.cz
"Dobře vyzbrojené bezpečnostní složky zasahují proti opozičním aktivistům na mnoha místech v centru Teheránu. Do skupinek lidí, kteří provolávají proti vládní hesla, střílí policie slzný plyn," cituje agentura Reuters íránský opoziční web.
Nové nepokoje v Íránu začaly v pondělí na pohřbu hlavního disidenta a kritika režimu ajatolláha Hosejna Alího Montazerího. Desítky tisíc lidí na pohřbu provolávaly protivládní hesla.