Horké téma: Írán XXI – Teherán zveřejnil zahraniční rozvraceče, Peking vetoval sankce
 

"Běžný" vojenský útok na íránská jaderná zařízení neuspěje 29. 12. 2009 

eretz.cz

 

Nedávno přiznané jaderné zařízení v Qomu (??) v Íránu je pohřbeno tak hluboko pod betonem, že „běžný“ vojenský útok mu neublíží. Uvedl to v pondělí izraelský ministr obrany Ehud Barak na zasedání výboru Knesetu pro zahraniční věci a obranu…

 

Ohledně Islámské republiky ministr uvedl, že jaderné zařízení v Qomu se stavělo řadu let a nachází se v bunkru, který odolá běžnému bombardování. Možnost jaderného úderu nezmínil.

 

 

Írán nešetří hrozbami na adresu opozice 29. 12. 2009 

ct24.cz

 

Íránské revoluční gardy… dnes pohrozily, že "organizátoři neklidu" v zemi brzy zaplatí za svou opovážlivost…Obvinily také zahraniční média z vedení psychologické války s cílem nynější teheránský režim svrhnout… Larídžání ale dodal, že je nutné rozlišovat tyto kontrarevolucionáře od reformátorské opozice uvnitř režimu.

 

Při nedělních protivládních demonstracích v Teheránu a některých dalších městech přišlo o život nejméně osm lidí…úřady se k tomu neznají a pouze slibují vyšetření událostí.

 

Íránská nositelka Nobelovy ceny za mír a kritička nynějšího režimu Šírín Ebadíová dnes oznámila, že byla zatčena její sestra… "Moje sestra nevyvíjela žádnou politickou činnost a její zatčení je pokus o nátlak s cílem dosáhnout toho, abych zastavila činnost na obranu lidských práv," uvedla Ebadíová.

 

 

Kazachstan sa stal najväčším producentom uránu 30. 12. 2009 

pluska.sk

 

Kazachstan sa v tomto roku stal najväčším svetovým producentom uránu, keď z postu jednotky zosadil Kanadu. Podľa štátnej spoločnosti Kazatomprom krajina v tomto roku vyťaží 13.900 ton uránu, čo je o 63 % viac ako vlani. Na budúci rok sa produkcia má zvýšiť o 29 % až na 18.000 ton.

 

…Podľa Kazatompromu vďaka rozvoju jadrovej energetiky a poklesu dodávok zo sekundárnych zdrojov by od roku 2016 mohol byť na trhu nedostatok uránu…

 

 

Teherán chce z Kazachstánu dovézt uran 30. 12. 2009 

hn.ihned.cz

 

Írán chce dovézt z Kazachstánu 1350 tun čisté uranové rudy. Znamená to porušení sankcí, které vůči Teheránu vyhlásila Rada bezpečnosti OSN… obchod by se mohl uskutečnit během několika týdnů. Írán by podle tohoto dokumentu byl ochoten zaplatit za dodávku 450 milionů dolarů…

 

 

Žádná tajná uranová dohoda neexistuje, tvrdí Írán i Kazachstán 30. 12. 2009

ct24.cz

 

Írán i Kazachstán dnes svorně popřely, že uzavřely tajnou dohodu o dodávkách čisté uranové rudy do Íránu…

 

"Kazachstán bezpodmínečně dodržuje všechny požadavky MAAE, a proto o žádném prodeji mimo rámec MAAE nemůže být řeč," prohlásil oficiální představitel kazašského ministerstva zahraničí Eržan Ašikbajev. "Nevíme, odkud se taková informace vzala, nyní ji podrobně studujeme a brzy vydáme oficiální prohlášení," dodal Ašikbajev. "Je to politická otázka, Kazatomprom jen uran těží, rozhodování o tom, kam se bude prodávat, nám nepřísluší, to je záležitost vlády," řekla Madina Tolebajevová, mluvčí společnosti…

 

 

Íránci vyšli do měst podpořit vládu a odsoudit opozici 30. 12. 2009 

ceskenoviny.cz

 

Stovky tisíc Íránců se dnes na výzvu vlády zúčastnily po celé zemi provládních manifestací, projevovaly nesouhlas s opozicí a žádaly potrestání jejích vůdců. Státní televize vysílala záběry z průvodů živě.

Pochody se konají na výzvu vlády, duchovních, revolučních gard i velkých podniků, z nichž některé vypravily pro účastníky zvláštní autobusy.

 

Provládní íránské kruhy reagují na nedělní opoziční demonstrace…

 

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová dnes prohlásila, že ji šokuje, s jakou razancí Írán postupuje proti opozici. Velitel teheránské policie Esmaíl Ahmadí Moghaddam oznámil, že ve vazbě zůstává stále 300 osob z těch, jež byly v neděli zatčeny. Soudní řízení s nimi bude urychleno a postupovat se prý bude přísně…

 

Jeden z Músávího příznivců řekl, že také Músáví se ocitl ve velmi špatné situaci. "Nemůže chodit ven, jak se mu zlíbí, protože jeho strážci jsou členy revolučních gard. Nepoužívá telefon a i doma si s přítomnými dopisuje, protože je odposloucháván,"…

 

Americký deník The Washington Post dnes napsal, že americká vláda připravuje nové sankce proti těm složkám íránského vedení, které zabíjejí demonstranty. Podle listu chce zřejmě Washington tlačit na sankce třemi směry – v Radě bezpečnosti OSN, mezi zeměmi smýšlejícími podobně jako USA a taky bilaterálně. Akce v RB OSN prý budou vrcholit v únoru, kdy se předsednictví ujme sankcím nakloněná Francie.

 

 

Írán si rozvracet nedáme, slíbily davy vládě 30. 12. 2009 

aktualne.centrum.cz

 

V íránském hlavním městě se dnes sešly desítky tisíc stoupenců íránské vlády, aby vyjádřily podporu duchovnímu vedení země a slíbily mu věrnost…

 

"Měli byste se kát, jinak budete prohlášeni za mohareb (nepřítele Boha)," uvedl na teheránské demonstraci vůdce reformistů Ahmad Alamolhoda na adresu opozice…

 

Jak ukázaly televizní záběry, desítky tisíc protestantů skandují slogany zaměřené proti opozičnímu lídrovi Músávímu a bývalému prezidentskému kandidátovi Mehdímu Karúbímu. Několik demonstrantů také před přítomnými kamerami spálilo americkou a britskou vlajku.

 

"Músáví je odpovědný za krveprolití… Podporujeme nejvyšší vedení," zní z úst lidí na televizních záběrech, z nichž někteří drží fotku s ajatoláhem Chameneím…

 

 

Západ vyvolává nepokoje v Íránu 30. 12. 2009

alalam.ir

 

Protivládní protesty v ulicích Teheránu v den svátku Ashura byly naplánované a jsou zaměřeny proti islámskému systému…

 

V rozhovoru pro Al-Alam v úterý řekl Nasser Sudani: "Reakce některých západních představitelů jsou dostatečným důkazem, že hráli roli v nepokojích a spolupracovali se vzbouřenci."

 

Íránský poslanec uvedl, že se někteří ze zadržených při incidentech přiznali k napojení na zahraniční organizace.

 

 

Brita uneseného v Bagdádu věznili v Íránu 31. 12. 2009 

novinky.cz

 

Britského počítačového experta Petera Moora, kterého unesli v Bagdádu v květnu 2007, věznili nějakou dobu v Íránu. Uvedl to ve čtvrtek britský list Guardian, který se odvolal na bývalého příslušníka íránských revolučních gard. Za únosem Moora, který byl propuštěn ve středu, podle něj stál Teherán…

 

„Byl to íránský únos, který provedly Revoluční gardy, brigády al-Kuds,“…

 

„Můj kontakt pracuje pro al-Kuds. On se podílel na plánování únosu a dozíral na jeho provedení. Sdělil mi, že strávili dva dny v táboře Kásir Širín. Pak je odvezli do hloubi Íránu,“ uvedl dále.

 

Informace listu potvrdil i irácký ministr, který má vazby na Írán a na šíitské milice, i když vlastní šetření listu Guardian to nebylo schopné prokázat…

 

 

Íránské armádní jednotky a obrněná technika prý míří do Teheránu 31. 12. 2009 

ceskenoviny.cz

 

Íránská armáda přesouvá vojáky a obrněné vozy do Teheránu, kam na dnešek opoziční politik Mír Hosejn Músáví svolal své stoupence. Tvrdí to opoziční web, který citovala agentura Reuters.

 

Podle internetové stránky Džaras "k Teheránu směřují stovky vojáků a desítky obrněných vozidel". Na teheránských náměstích je prý vidět posílené policejní oddíly.

 

 

Venezuela: USA se snaží destabilizovat Írán 31. 12. 2009 

alalam.ir

 

"Venezuela je překvapena, že skupina zemí vedená severoamerickým impériem opakuje kampaně rozdělování a šíření násilí mezi Íránci v rozporu se základními normami míru, nevměšování a respektování suverenity, "uvedlo ministerstvo zahraničí.

 

Venezuela také vyjádřil svou solidaritu s Íránem "a podporu pro konsolidaci islámské revoluce".

 

 

Írán se ocitl ve vážné krizi, prohlásil Musáví 1. 1. 2010

mediafax.cz

 

"Nebojím se zemřít za přání našeho lidu. Írán je ve vážné krizi. Ostré výroky povedou jen k vyhrocení situace. Měl by se změnit volební zákon, měli by být propuštěni političtí vězni,“ uvádí Musáví ve svém prohlášení.

 

Musáví dále upozorňuje, že se situace neuklidní zatčením nebo popravou opozičních lídrů.

 

Velitel íránské policie ve středu Músavímu vzkázal, že pokud se ukáže na shromáždění protivládních demonstrantů, čeká ho "tvrdé zacházení".

 

Napětí panuje v Íránu od vyhlášení výsledků červnových prezidentských voleb, jejichž vítězem se stal Ahmadínežád. Opozice tvrdí, že výsledky byly zfalšované.

 

 

Írán odmítá britskou verzi únosu z Iráku 1. 1. 2010

alalam.ir

 

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí odmítl jako nepodložené tvrzení britské vlády v případě únosu britského občana v Iráku v roce 2007 íránskými revolučními gardami.

 

Ramin Mehmanparast řekl, že tato tvrzení jsou reakcí na obrovské demonstrace íránského lidu, které odsuzují britské vměšování do vnitřní politiky Íránu…

 

 

Irán: Západ musí prijať našu ponuku, inak začneme vyrábať palivo sami 2. 1. 2010

sme.sk

 

Irán varoval v sobotu západné mocnosti, že do konca januára musia prijať ponuku Teheránu o výmene jadrového paliva, inak začne islamský štát sám vyrábať palivo do reaktorov. Pre iránsku štátnu televíziu to povedal iránsky minister zahraničia Manúčehr Mottakí. "Dávame ultimátum. Zostáva jeden mesiac, to je do konca januára," vyhlásil minister.

 

To však medzinárodné spoločenstvo odmietlo, keďže cieľom ponuky OSN bolo znížiť zásoby uránu v Iráne a tým obmedziť jeho schopnosť na možnú výrobu jadrovej zbrane.

 

 

Saúdská Arábie chce, aby Írán vydal bin Ládinovu dceru 3. 1. 2010 

ct24.cz

 

Saúdská Arábie žádá Írán, aby nechal odjet dceru hledaného teroristy Usámy bin Ládina do Saúdské Arábie…

 

Příbuzné bin Ládina drží Írán v domácím vězení…

 

V rezidenci nedaleko Teheránu je podle jedné bin Ládinovy snachy  zadržována také Chajríja, jedna z bin Ládinových manželek…

 

Vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií jsou poznamenány rivalitou, protože obě země usilují o vůdčí postavení v muslimském světě, ale v Íránu je hlavním náboženstvím šíitský islám, v Saúdské Arábii sunnitský.

 

 

Nový izraelský Hermes dosáhne Íránu 4. 1. 2010

atmonline.cz

 

Nový izraelský bezpilotní prostředek dalekého doletu…Nenabízí totiž jen klasické vedení vzdušného průzkumu, ale i schopnost úderů na protivzdušnou obranu s využitím zbraňového systému – dálkově ovládaných řízených střel Hellfire. Hermes 900 dle oznámení firmy Elbit dne 15. prosince 2009 uskutečnil svůj první zkušební let…

 

Hermes 900 je celkově navržen tak, aby umožňoval zejména průzkumné hlídkové lety s dlouhou vytrvalostí letu pro dlouhodobé vedení vzdušného průzkumu nad cizím územím ve velké vzdálenosti od Izraele, ve které se nachází například Írán…

 

Jestliže by takové lety přece jen Izrael uskutečnil, pak hlavním posláním nového Hermesu 900 by bezpochyby byla výzvědná činnost íránských jaderných zařízení z prostoru mimo dosah prostředků PVO (společně s družicovým průzkumem) pro účely vzdušných úderů izraelského vojenského letectva. Úder na zbraňové systémy íránské PVO by značně snížil rizika ztrát bojových letounů F-15I a F16I. Vzdušný úder bezpilotních prostředků na klíčová íránská jaderná zařízení a další strategické cíle by však dle mínění izraelských specialistů mohl být efektivní i bez uskutečnění preventivního úderu letectva.

 

 

Írán přiznal zadržení cizinců během protivládních demonstrací 4. 1. 2010

ceskenoviny.cz

 

"Několik cizinců bylo mezi osobami, zadrženými během svátku ášúrá. Vedli psychologickou válku proti státnímu zřízení. Do Íránu vstoupili dva dny před svátkem," řekl televizi ministr informací Haidar Moslehí.

 

Ministr neupřesnil, jaké státní příslušnosti zadržení cizinci jsou.

 

Podle tehdejších zpráv v Teheránu prý zmizel syrský novinář, který zpravodajsky kryl opoziční demonstrace v centru města. Jeho kolegové na úřadech zjistili, že není mezi mrtvými ani zraněnými, a soudí, že byl zadržen.

 

 

Itálie uznává důležitou úlohu Íránu ve světě 4. 1. 2010 

alalam.ir

 

Franco Frattini zdůraznil, že Írán by mohl hrát důležitou roli při stabilizaci Afghánistánů i při jednání mezi Izraelci a Palestinci.

 

„Nesmíme spálit všechny mosty, protože Írán je klíčem pro řešení afghánské krize, krize na Blízkém východě, až po velmi citlivé jaderné otázky“, uvedl Frattini.

 

Frattini dále řekl, že role Íránu v regionu je „rozhodující“.

 

„Musíme jednat tak, že Írán má pozitivní vliv, že je to respektovaná neznepokojující síla,“ řekl ministr.

 

Italský ministr zahraničí také zdůraznil, že „Írán má právo na civilní jaderný program, ne však na vojenský“.

 

 

Brown řekl, že nemá „přímý důkaz“ , že Moore byl držen v Íránu 4. 1. 2009  

tehrantimes.com

 

 

„Mluvil jsem s Peterem (Moorem), o tomto však ne. Nemáme o tom ze zastupitelského úřadu žádné důkazy. Pokud budou k dispozici nové poznatky, samozřejmě je zveřejníme,“ řekl pro televizi BBC.

 

 

Francie odmítá íránský jaderný protinávrh 4. 1. 2010

alarabiya.net

 

Francie odmítá poslední krok Íránu ke stanovení nové lhůty, aby skončila patová situace po napadeném jaderném programu, řekl v pondělí ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner.

 

„My nejsme ti, kteří se mají rozhodnout, zda přijmou to, co je na ně uvaleno“, řekl Kouchner rádiu RTV. „Ne, není to tak, že je hotovo.“

 

Kouchner řekl, že Írán se snaží „kličkovat“a dává „problematická ultimáta místo otevřené spolupráce s mezinárodním společenstvím, včetně Francie.“

 

 

Ministerstvo zahraničních věcí varuje před cestami do Mali, Jemenu a Íránu 4. 1. 2010 

mediafax.cz

 

"Vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci v Jemenské republice, probíhajícím vojenským operacím v severních a jižních provinciích a dalšímu nepředvídatelnému vývoji doporučuje ministerstvo zahraničních věcí omezit veškeré cesty do země pouze na nezbytně nutné," uvedl tiskový odbor MZV.

 

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že v posledních dnech rapidně eskaluje politické napětí v Íránu. V souvislosti s tím roste také policejní násilí ve větších íránských městech. Ministerstvo proto doporučuje odložit turistické cesty do země, a to zejména pokud je občané hodlají orientovat do větších měst. 

 

Příhraniční oblasti by turisté navštěvovat neměli vůbec…

 

 

Íránský režim uzavřel mešitu opozičního ajatolláha 5. 1. 2010

denikreferendum.cz

 

Vládní zmocněnci nechali v jihoíránském městě Šíráz uzamknout mešitu Ghoba…Dle očitých svědků se tak stalo v noci z 2. na 3. ledna…

 

Podle Radia Farda šlo o akt namířený proti velkému ajatolláhovi Alímu Mahammadovi Dastgheíbovi

 

Jako opoziční centrum Ghoba proslula zvláště v posledních týdnech. Její návštěvníci se opakovaně dostávali do střetů s obhájci vlády…

 

 

Írán identifikuje 60 organizací spojených s měkkou válku 5. 1. 2010

tehrantimes.com

 

Ministerstvo zpravodajských informací oznámilo jména šedesáti institucí a nadací, které fungují jako agentury v měkké válce proti Íránu.

 

Náměstek ministra vyzval občany Íránu, aby zabránili jakýmkoli neobvyklým vztahům s těmito organizacemi, se zahraničními velvyslanectvími a cizími státními příslušníky.

 

Uvedl, že je nezákonné podepisovat smlouvy s těmito organizacemi a je také v rozporu se zákonem o politických stranách a uskupeních poskytování finanční pomoci ze zahraničí.

 

Soros Foundation, National Endowment for Democracy (NED), Národní demokratický institut (NDI), East European Democratic Centre (EEDC), Wilton Park, Smith-Richardsonova nadace, …

 

 

Írán by přivítal návrat k rozhovorům o jaderné otázce 5. 1. 2010 

alalam.ir

 

Iranian Foreign Ministry spokesman Ramin Mehmanparast said on Tuesday that Tehran would welcome a return to negotiations with world powers over its nuclear program.Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast v úterý řekl, že Teherán by uvítal návrat k jednání se světovými mocnostmi ohledně svého jaderného programu.

 

"Domníváme se, sankce jsou neúčinná metoda zejména proto, že jsme se podle mezinárodně uznávaných jaderných práv a závazků nedopustili žádného přestupku,"…

 

V pondělí, ministryně zahraničí USA Hillary Rodham Clintonová prohlásila, že dveře k jednání s Íránem v jaderném sporu nebyly Spojenými státy uzavřeny.

 

"Musíme se vyhnout používání pojmu ‚termín‘ " řekla Clintonová. "To není pojem, který bychom používali, protože chceme, aby dveře zůstaly otevřené dialogu."

 

 

Čína žádá USA o diplomacii – místo uvalení sankcí na Írán 5. 1. 2009 

xinhuanet.com

 

Čína trvá na tom, že Íránská jaderná otázka musí být řádně vyřešena prostřednictvím diplomatických jednání, nikoli sankcí.

 

"Doufáme, že příslušné strany přijmou pružnější a pragmatičtější opatření, a zvýší diplomatické úsilí ve snaze obnovit rozhovory co nejdříve," řekl Ťiang.

 

 

Číňané smetli ze stolu nové sankce vůči Íránu 5. 1. 2010

naseadresa.cz

 

Čína v úterý dala najevo, že nové sankce OSN proti Íránu nepodpoří, informuje agentura Reuters.

 

Znamená to, že západní mocnosti je v Radě bezpečnosti neprosadí.

 

 

Íránské islámské revoluční gardy uspořádají námořní manévry v Hormuzské úžině 6. 1. 2010

tehrantimes.com

 

"Velké manévry námořnictva islámských revolučních gard se budou konat v Hormuzském průlivu v první polovině měsíce Bahman,"…

 

Íránský měsíc Bahman probíhá od 21. ledna do 19. února.

 

Nestabilní situace v regionu Blízkého východu vyvolává potřebu iránské vojenské připravenosti víc než kdy jindy, vysvětlil Safari.

 

V komentáři k obranné politice Íránu v Perském zálivu řekl, že účelem manévrů je "stálá připravenost a podpora vojenských a obranných schopností", a spoléhání se na cenné zkušenosti získané při předchozích manévrech v Perském zálivu a Hormuzské úžině.

 

Islámské revoluční gardy mají za úkol udržovat bezpečnost v Perském zálivu.

 

 

Ahmadínežád otevře nový plynovod v Turkmenistánu 6. 1. 2010 

evrazia.org

 

Další důležitá událost se bude konat dnes v Turkmenistánu. Během návštěvy íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, kdy dva prezidenti otevřou druhé mezistátní potrubí. Slavnostního otevření se zúčastní Gurbanguli Berdimuhamedov a prezident Mahmoud Ahmadinejad na největším turkmenském poli Dovletabad na východě země.

 

Nový plynovod povede ke zvýšení exportu turkmenského zemního plynu do sousední země více než na dvojnásobek – až na 20 miliard kubických metrů ročně.

 

 

Metody spiknutí íránského šílenství 6. 1. 2009

guardian.co.uk

 

Nový seznam podvratných západních organizací není jen zrození paranoiy, ale i show politické naivity.

 

Některé z organizací jsou obtížně identifikovatelné a jejich jména nejsou nutně uvedena správně. Ostatní jsou uvedeny více než jednou, ale po vyloučení duplicity se seznam zdá být kompletní…

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments