Horké téma: Írán XXIV – Jaderný pat nebo začátek konce?
USA zrýchľujú výstavbu protiraketového štítu v Perzskom zálive 31. 1. 2010 

sme.sk

 

Spojené štáty americké urýchľujú plány na vytvorenie protiraketového štítu v štyroch krajinách Perzského zálivu, ktorý má byť zameraný voči potenciálnej hrozbe zo strany Iránu.

 

Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Kuvajt už vyjadrili súhlas s rozmiestnením amerických rakiet protivzdušnej obrany typu Patriot. Vláda Ománu príslušný návrh Pentagónu odmietla.

 

Podobnými obrannými systémami už v oblasti Blízkeho východu disponujú dvaja spojenci Washingtonu – Izrael a Saudská Arábia.

 

Urýchlenie realizácie plánov protiraketového štítu v Perzskom zálive zrejme súvisí so zvýšeným medzinárodným tlakom na Irán, ktorý čelí podozreniam z tajného vývoja jadrových zbraní.

 

"Naším hlavným cieľom je zastrašiť Irán. Druhým cieľom je upokojiť arabské štáty. A samozrejme, je tam aj snaha o upokojenie Izraela," citovali noviny popredného činiteľa administratívy USA.

 

…Snahám Západu o uvalenie nových sankcií na islamskú republiku zatiaľ oponuje Čína.

 

 

Irán obvinil z vraždy veliteľa radikálneho hnutia Izrael 2. 2. 2010

pluska.sk

 

Irán dnes obvinil Izrael z januárovej vraždy veliteľa radikálneho hnutia Hamas Mahmúda al-Mabúha, ktorá sa stala v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.

 

"Bol to jasný príklad narušenia suverenity inej krajiny a ďalší dôkaz štátneho terorizmu, praktizovaného sionistickým režimom Izraela," povedal na tlačovej konferencii v Teheráne hovorca ministerstva zahraničných vecí Ramín Mehmanperset.

 

Vláda židovského štátu sa zatiaľ odmietla oficiálne vyjadriť k vražde veliteľa Hamasu, ku ktorej došlo 20. januára…Jed vpíchnutý přímo do srdce zabil velitele Hamásu

 

 

V Íránu dál panuje tyranie a diktatura, říká vůdce opozice 2. 2. 2010

lidovky.cz

 

Vůdce íránské opozice Mír Hosejn Músáví ostře zkritizoval vládnoucí režim…

 

"Umlčování médií, plnění věznic a brutální zabíjení lidí, kteří v ulicích pokojně žádají respektování svých práv, svědčí o tom, že tyranie a diktatura z dob monarchie jsou (v Íránu) nadále zakořeněny," konstatuje ve svém komuniké Músáví…

 

"Zelené hnutí se nevzdá svého mírového boje… dokud nebudou dodržována lidská práva," podotýká dále Músáví na webových stránkách Kaleme.org.

 

…"Pokojné protesty jsou právem Íránců," dodává zmíněný opoziční politik.

 

…Vláda varovala, že další demonstrace nebude tolerovat.

 

 

Česká republika se podílí na šíření falšovaných informací o íránském vývoji atomové bomby

3. 2. 2010

blisty.cz

 

Koncem prosince loňského roku zveřejnily české sdělovací prostředky zprávu, že Írán vyvíjí iniciátor neutronů, který má jediné použití jako roznětka nukleární hlavice. Tuto zprávu české sdělovací prostředky převzaly od anglického deníku vlastněného Rupertem Mudrochem, The Times of London. V internetové verzi článku jsou obsaženy i záběry na tajný dokument, který se údajně podařilo získat blíže nespecifikované asijské tajné službě. Na údajně íránském dokumentu o plánu na vývoj neutronové roznětky pro atomovou bombu v jazyce farsí chybí razítko „přísně tajné“, chybí na něm údaj o kanceláři, která dokument vydala a jeho příjemcích, stejně jako datum sepsání. Jedná se o pouhý popsaný kus papíru, na kterém není vidět nic, co by vyvolávalo dojem, že se jedná o formulář.

 

Dokument tedy neobsahuje nic, co by dokazovalo, že pochází z nějaké íránské státní instituce. Pro každého soudného člověka tak jde o zjevný falsifikát. Proč si toho nevšimli čeští novináři, kteří zprávu přejímali? Jsou nevycvičení k tomu, aby si ověřovali zprávy, které zveřejňují nebo zveřejňují články na objednávku české vlády? Článek vyšel v Hospodářských novinách, které jsou nyní považovány za český vládní deník, pod titulkem „Íránci skutečně staví atomovou bombu, potvrdili odborníci“. Žijeme v civilizovaném světě nebo ve světě, který se stává džunglí tajných mocenských záměrů, o kterých je nám zakázáno vědět, ale na které dříve nebo později doplatíme?

 

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, po prostudování iránské dokumentace k výzkumnému projektu Polonium-210, který eventuálně mohl zahrnovat práci na neutronové roznětce, zveřejnila v roce 2008 svůj závěr, že se jednalo o základní výzkum a že Írán na neutronové roznětce atomové bomby nepracoval. Tímto faktem se ale v současné době české sdělovací prostředky vůbec nezabývají…Zfalšování tohoto dokumentu je dnes mimo jakoukoli pochybnost…

 

Jestliže dnes české sdělovací prostředky mluví o íránském jaderném programu jako o hotové věci (naposledy politolog Zdeněk Zbořil na ČT 24), zjevně vycházejí vstříc záměru americké vlády přesunout své vojáky z okupovaného Iráku do Íránu. Zveřejňování těchto zfalšovaných informací má přesvědčit českou veřejnost, aby podpořila okupaci Íránu. Vzhledem k tomu, že jsou ale k tomuto účelu používány zfalšované informace, jedná se o politiku, která je v příkrém rozporu s principy mezinárodního práva…

 

 

Írán je prý připraven poslat svůj uran do zahraničí 3. 2. 2010 

aktualne.centrum.cz

 

Írán je připraven přijmout nabídku na obohacování svého uranu v Rusku. Prohlásil to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád…

 

"Nemáme žádný problém poslat náš obohacený uran do zahraničí," řekl Ahmadínežád v úterním televizním interview. "Říkáme: Dáme vám náš uran obohacený na 3,5 % a získáme jaderné palivo. Bude to trvat čtyři až pět měsíců, než palivo dostaneme."

 

 

Írán vyslal do vesmíru želvy a krysu. Věří, že brzy pošle i člověka 3. 2. 2010 

zpravy.idnes.cz

 

Írán vypustil do vesmíru raketu Kavošgar 3, která ukrývala modul se zvířaty…

 

"Je skvělé, že byly do vesmíru vyslány živé bytosti za účelem experimentů a že se vrátí zpátky na zem," prohlásil prezident Mahmúd Ahmadínežád po startu rakety v projevu vysílaném televizí. "Je to úžasný průlom… Doufáme, že budeme brzy moci vyslat do vesmíru vlastní kosmonauty," dodal.

 

… V minulých dvou letech už Írán vyslal do vesmíru dvě sondy ke sledování tlaku, větru, teplot a dalších základních dat.

 

Teherán už dříve uvedl, že chce mít na oběžné dráze družice, které by mu pomohly mimo jiné zlepšit telekomunikace a monitorovat oblasti náchylné k zemětřesení. Íránští činitelé rovněž argumentují americkým využíváním satelitů k monitorování jeho sousedů Afghánistánu a Iráku a dodávají, že pro svoji bezpečnost potřebují totéž.

 

Teherán nyní rovněž představil tři nové vyvíjené satelity a nosnou raketu Simurgh. Ta by měla za dva roky vynést stokilogramovou družici na oběžnou dráhu vzdálenou 500 kilometrů.

 

Ambiciózní íránský kosmický program znepokojuje Západ…

 

 

Írán chce vyměnu zadržených Američanů za Íránce vězněné v USA 3. 2. 2010 

zahranicni.ihned.cz

 

Ahmadínežád v úterý pronesl, že Írán už vyjednává s USA o možné výměně. Neupřesnil však, jací Íránci jsou podle něj v USA vězněni a kolik jich je. "Řekli jsme, přiveďte je (íránské vězně) a my přivedeme ty lidi (americké turisty). Doufáme, že propuštěni budou všichni," řekl v televizním rozhovoru. Prohlásil dále, že existují důkazy, že Američané věděli, že vstupují na íránské území.

 

 

Bílý dům popřel, že by USA jednaly s Íránem o výměně tří amerických turistů za vězněné Íránce 3. 2. 2010

mediafax.cz

 

Bílý dům ve středu uvedl, že američtí představitelé nejednají s Íránem o možné výměně tří vězněných amerických turistů za Íránce zadržované v USA…

 

„Jak jsme dali veřejně najevo, jestliže má Írán otázky na své občany vězněné v USA, jsme připraveni na ně odpovědět,“ dodal Hamer.

 

Spojené státy však přivítaly ochotu Íránců vyřešit celý případ. „Pokud tyto poznámky naznačují, že Írán je připraven vyřešit případ tří turistů a dalších (Američanů), kteří jsou ve vazbě, pak bychom tento krok uvítali. Už dlouho na něj čekáme,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí P. J. Crowley.

 

Teherán tvrdí, že USA vězní neoprávněně nejméně jedenáct Íránců, mezi nimi i jaderného fyzika Šahrama Amírího…

 

Írán však také zadržuje ve vězení několik Američanů…

 

 

Clintonová: Výmena väzňov s Iránom neprichádza do úvahy 4. 2. 2010 

sme.sk

 

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v stredu vylúčila možnosť, že by Spojené štáty pristúpili na výmenu zadržiavaných Iráncov za amerických turistov, ktorých orgány islamskej republiky zatkli pre nelegálny vstup do krajiny. Zároveň vyzvala islamskú republiku, aby všetkých väznených Američanov bezodkladne prepustili z humanitárnych dôvodov, pričom ich zadržiavanie označila za neopodstatnené.

 

 

"Vyzývame Irán, aby prepustil všetkých amerických občanov, ktorých v súčasnosti zadržiava," povedala Clintonová pred novinármi. "Domnievame sa, že sú zadržiavaní neprávom a mali by byť prepustení bez ďalšieho odkladu," dodala ministerka s tým, že by sa tak malo stať na základe "humanitárnych dôvodov, keďže zadržiavanie našich občanov je neopodstatnené".

 

 

Íránské želvy se spolu s červy a krysou úspěšně vrátily z vesmírné výpravy 4. 2. 2010

zpravy.idnes.cz

 

"Kosmická kabina se bezpečně vrátila se svými pasažéry – krysou, červy a dvěma želvami na Zemi poté, co podle plánu opsala parabolickou křivku," sdělila bez dalších podrobností ISNA.

 

"Teherán může předstihnout Západ v technologické vyspělosti," prohlásil po testu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

 

 

Íránci mají prý návod k sestavení jaderné hlavice 5. 2. 2010 

mediafax.cz

 

Írán má návod k sestavení funkční jaderné hlavice, informuje v pátek s odvoláním na zdroje z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) německý deník Süddeutsche Zeitung…

 

Podle inspektorů MAAE by mohla být hlavice dostatečně malá na to, aby jí mohla být osazena íránská raketa středního doletu Šaháb-3. Ta podle Íránu dokáže zasáhnout cíle vzdálené až dva tisíce kilometrů. Je tedy schopna ohrozit nejen Izrael nebo americké vojenské základny v Perském zálivu, ale představuje hrozbu i pro jihovýchodní Evropu.

 

Spojené státy Írán dlouhé roky obviňují, že využívá svůj jaderný program k výrobě atomových zbraní. Íránská vláda trvá na tom, že je určen pouze pro mírové účely – k výrobě elektřiny.

 

 

Írán bude jednat s MAAE o výměně obohaceného uranu, dohoda je otázkou nedaleké budoucnosti

6. 2. 2010

mediafax.cz

 

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí oznámil, že se kvůli výměně obohaceného uranu za jaderné palivo v sobotu setká s novým šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukijou Amanem…

 

"Osobně věřím, že jsme vytvořili prospěšný základ pro takovou výměnu v ne velmi vzdálené budoucnosti," řekl Mottakí na bezpečnostní konferenci Evropské unie v Mnichově…

 

"Domníváme se, že všechny strany ukázaly svou politickou vůli k naplnění této výměny," pokračoval Mottakí s tím, že by bylo chybou, kdyby mezinárodní společenství proti jeho zemi přijímalo další sankce.

 

Taková dohoda by znamenala zásadní průlom v dosavadních vyjednáváních mezi Íránem a Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Francií a Německem…

 

 

Nemecký minister: Jadrovými zbraňami disponujúci Irán je neakceptovateľný 6. 2. 2010

sme.sk

 

Jadrovými zbraňami disponujúci Irán je "neakceptovateľný" a islamská republika musí svetu dokázať, že jej jadrový program je určený výhradne na mierové účely. Vyhlásil to dnes nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

 

"Naďalej im podávame ruku. Zatiaľ je však podávaná do prázdna. A od včera som nevidel nič, na základe čoho by som bol ochotný zmeniť názor," povedal šéf nemeckej diplomacie.

 

 

Irán spustil výrobu dvoch nových rakiet 6. 2. 2010

dnes.atlas.sk

 

Pri slávnostnom spustení výrobných liniek do prevádzky bol prítomný aj minister obrany Ahmad Vahídí.

 

Raketa Káim je určená na zásahy proti vrtuľníkom. Druhou je protipancierová strela Túfan-5, ktorá má dve hlavice a je schopná zničiť obrnené transportéry a tanky.

 

Oznámenie o spustení výroby rakiet prichádza v dobe, keď si Irán pripomína 31. výročie islamskej revolúcie…Zároveň nasleduje tri dni po tom, ako Teherán oznámil, že uskutočnil skúšku rakety schopnej niesť satelit. Tento krok Washington označil za "provokatívny čin".

 

Presne pred rokom Irán prvýkrát vystrelil na obežnú dráhu satelit domácej výroby. Tento krok vyvolal obavy v západných štátoch, ktoré majú podozrenie, že islamská republika sa snaží vyvinúť atómovú bombu a systém útočných rakiet.

 

 

Írán spouští sériovou výrobu vysoce moderních raket 6. 2. 2010 

english.farsnews.com

 

Íránské ministerstvo obrany v sobotu slavnostně spustilo výrobní linku, nových obranných antiraket ‚Toufan 5‘ (Hurricane) a protivrtulníkových raket ‚Qaem‘,  s vysokou penetraci a destruktivní sílou.

 

"Střela Toufan 5 je jednou z nejvyspělejších protipanceřových raket, která má dvě hlavice a je schopna ničit obrněná vozidla, tanky a jejich posádky díky vysokému výkonu," řekl íránský ministr obrany Ahmad Vahídí na slavnostním otevření.

 

K uvedeným možnostem raket Qaem Vahídí řekl, že polotěžké naváděné střely mohou ničit vzdušné cíle v nízkých rychlostech a výškách, zvláště bitevní vrtulníky vybavené panceřováním.

 

Také se pochlubil, že rakety Qaem jsou odolné vůči nepřátelskému elektronickému boji, protože jsou naváděny laserem.

 

"Jakmile budou tyto moderní zbraně sériově vyráběny a dodávány ozbrojeným silám Íránu, obrana země a vzdušného prostoru bude obnovena," řekl Vahídí.

 

Íránští představitelé však vždy zdůrazňovali, že vojenské a zbrojní programy země slouží k obranným účelům a neměly by být vnímány jako hrozba pro jiné země.

 

 

Jaderná dohoda s Iránem je v nedohlednu, je třeba uplatnit sankce, tvrdí Gates 6. 2. 2010

naseadresa.cz

 

Americký ministr obrany Robert Gates v sobotu prohlásil, že si nemyslí, že by dohoda mezi Íránem a Západem byla na dohled a naznačil, že je třeba uplatnit proti islámské republice sankce.

 

Oponoval tak výroku íránského ministra zahraničí Manúčehra Mottakího. Ten oznámil, že se kvůli výměně obohaceného uranu za jaderné palivo v sobotu v Německu setká s novým šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukijou Amanem. A dohoda je podle něj velice blízko. "Osobně věřím, že jsme vytvořili prospěšný základ pro takovou výměnu v ne velmi vzdálené budoucnosti," řekl Mottakí na bezpečnostní konferenci Evropské unie v Mnichově.

 

 

Mottaki jednal se šéfem MAAE v Mnichově 6. 2. 2010 

english.farsnews.com

 

Během setkání, které se konalo u příležitosti 46. mnichovské bezpečnostní konference, Mottaki a Yukiya Amano diskutovali íránský mírový jaderný program, stejně jako spolupráci při jaderných kontrolách mezi OSN a Teheránem.

 

Írán je v situaci jaderného patu se Západem. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je mírový, je určen na výrobu elektrické energie, a že čtvrtý největší světový vývozce ropy a plynu tak bude moci prodat více do zahraničí. USA a jejich západní spojenci tvrdí, že Írán sleduje program vývoje jaderných zbraní, přičemž nikdy nepředložili usvědčující důkazy na podporu svých tvrzení proti islámské republice…

 

 

Irán chce obohacovanie uránu, Lieberman útok 6. 2. 2010 

sme.sk

 

Ahmadínedžádove zmeny názorov len znervózňujú Západ a posilňujú pozície tých, čo hlásia, že na Irán treba uvaliť nové sankcie…

 

Analytici sú presvedčení, že Irán len hrá o čas a ponuku na obohacovanie uránu mimo svojho územia nikdy nebral vážne.

 

Popredný americký senátor Joe Lieberman cez víkend v Mníchove povedal, že s Iránom sa Spojené štáty pokúšajú bezvýsledne rozprávať už šesť rokov.

 

„Iránci nevyužili šancu. Myslím si, že by mali za to dostať tvrdšie sankcie. A ak diplomacia zlyhá, vojenské riešenie bude nevyhnutné,“ povedal Lieberman.

 

 

Írán zatkl sedm spolupracovníků rádia a obvinil je ze špionáže 7. 2. 2010

ceskamedia.cz

 

Íránská policie zadržela sedm osob spojovaných s rozhlasovou stanicí Radio Farda, kterou podporují Spojené státy a která vysílá i z Prahy, a některé z nich obvinila ze špionáže pro USA…

 

Teherán opakovaně obviňuje Spojené státy a další západní země z podněcování nepokojů v Íránu.

 

 

Ahmadínežád nařídil výrobu obohaceného paliva. Dohoda jde stranou 7. 2. 2010

zahranicni.ihned.cz

 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vydal Íránské organizaci pro jadernou energii (AEOI) pokyn k výrobě paliva pro teheránský výzkumný reaktor…

 

"Požádal jsem doktora (Alího Akbara) Sálehího (ředitele AEOI), aby začal s výrobou paliva obohaceného na 20 procent," řekl prezident v televizním projevu. Dodal k tomu, že dveře pro dialog jsou stále otevřené. Tvrdil také, že Írán dokáže obohacovat uran s pomocí laserové technologie, což dále nerozvedl.

 

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí v neděli v Mnichově řekl, že Íránci možná přistoupí na vývoz menšího množství, než je navrhovaných 1200 kilogramů.

 

 

Írán úspěšně otestoval neviditelný letoun 7. 2. 2010

mediafax.cz

 

Írán v neděli oznámil, že provedl úspěšnou zkoušku letounu Swordfish (Mečoun), neviditelného pro radar…

 

„Prototyp tohoto letounu splnil všechny charakteristiky neviditelného letounu, které jsme brali v úvahu,“ uvedl představitel íránského letectva Azíz Nasírzádeh. „Vyhodnocujeme data získaná při testovacím letu a jeho výrobu zahájíme bez dalších zkoušek,“ dodal.

 

 

Měl by zahrát "válečnou kartou", radila Palinová Obamovi 7. 2. 2010

lidovky.cz

 

Republikánská kandidátka na post viceprezidenta USA v minulých prezidentských volbách Sarah Palinová obvinila prezidenta Baracka Obamu, že "nepochopil zákonitosti války s terorismem"…

 

"Předčítat zadrženému jeho ústavní práva, to není způsob, jak zacházet s teroristy," řekla Palinová. Bývalá guvernérka Aljašky dodala, že Amerika dnes potřebuje "velitele, nikoli profesorské řečníky".

 

Palinová prezidentu Obamovi poradila, aby zahrál "válečnou kartou", pokud stojí o budoucí znovuzvolení. Vyhlášení války Íránu nebo silnější podpora Izraeli může podle Palinové voliče přesvědčit, že Obama skutečně dělá všechno proto, aby ochránil americkou národní bezpečnost. "Pokud si bude počínat jako dosud, znovu zvolen nebude," řekla.

 

 

Dvě lodě izraelského námořnictva propluly Suezským kanálem na cestě do Rudého moře 7. 2. 2010

israel.cz

 

Dvě lodě izraelského námořnictva propluly podle arabských médií ve čtvrtek ráno Suezským kanálem…

 

Proplutí Suezským kanálem bylo údajně koordinováno s egyptskými úřady, které kvůli tomu přijaly přísná bezpečnostní opatření…

 

Egyptský list al-Šuruk minulý týden informoval, že Spojené státy provádějí v Perském zálivu rozsáhlé cvičení. Noviny navíc zveřejnily také informaci, že izraelské lodě ve spolupráci s americkými jednotkami posledních šest měsíců mapují vody Perského zálivu…

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments