Horké téma: Írán XXV – Obohaceno na 20 procent?
Irán obohatí uran na 20 procent, plánuje rozšířit jaderné provozy 8. 2. 2010

novinky.cz

Írán začne od úterý obohacovat uran na dvacet procent. V neděli to nařídil íránskému úřadu pro jadernou energii prezident Mahmúd Ahmadínežád. Uran bude obohacovat pod dozorem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Mezinárodní společenství se obává, že íránský jaderný program není mírový a že jeho cílem je získat jaderné zbraně, které má nedaleký Pákistán a Izrael, i když ten se k jejich vlastnictví nikdy přímo nepřiznal.

 

Írán začne v březnu stavět provozy na obohacování uranu 8. 2. 2010

ct24.cz

Írán postaví v dohledné době deset nových provozů na obohacování uranu. Oznámil to dnes íránský zástupce u Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Alí Akbar Sálehí. Írán dnes také oficiálně informoval MAAE o plánu začít od úterka obohacovat uran na 20 procent…

O tom, že vybudují další provozy na obohacování uranu, Íránci informovali už loni v listopadu, ale bez konkrétního časového horizontu. Podle Sálehího s tím začnou v novém íránském roce, který začne 21. března…

 

Írán rozjíždí masovou výrobu bezpilotních letadel 8. 2. 2010

tyden.cz

 

Íránský ministr obrany Ahmad Vahídí oznámil, že bezpilotní letadla se začala vyrábět na dvou linkách. Stroje budou využitelné nejen k pozorovacím účelům, ale také k přesným cíleným útokům.

Nový protiletecký raketový obranný systém, který Íránci rovněž plánují vyrábět, má být výkonnější než ruský protivzdušný a protiraketový systém S-300, schopný ničit střely s plochou dráhou letu do vzdálenosti 40 kilometrů. S-300 si Teherán objednal u Moskvy, ale nikdy ho nedostal.

 

Írán vyvíjí systém protivzdušné obrany srovnatelný s Ruským S -300 8. 2. 2010

en.rian.ru

"V blízké budoucnosti, bude v tuzemsku díky odborníkům a vědcům vyroben nový systém protivzdušné obrany, který je stejně účinný jako systém S-300, nebo ještě účinnější," citoval Heshmatollaha Kassiriho IRNA.

Řekl, že zpoždění v dodání S-300 bylo nepřijatelné, a Írán udělá vše pro to, aby chránil svá "citlivá jaderná centra."

Nicméně mnozí odborníci se domnívají, že Moskva odmítla zatím plnění smlouvy na dodání S-300 kvůli tlaku z Washingtonu a Tel Avivu.

Jak Spojené státy, tak Izrael, nevylučují vojenský zásah, pokud se nepodaří vyřešit spor o jaderný program Íránu diplomacií, a vyjádřili znepokojení nad dodáním S-300, což by výrazně posílilo íránskou protivzdušnou obranu

Ruští představitelé obranného průmyslu opakovaně řekli, že Rusko má zájem na plnění smlouvy…

Pokročilá verze raketového systému S-300 s názvem S-300PMU1 (SA-20 Gargoyle), má rozsah více než 150 km100 mil) a je schopna zachytit balistické rakety a letadla v nízkých a vysokých nadmořských výškách, což  činí z celého systému účinný nástroj jak pro vzdušný přehled,  tak proti možným leteckým úderům. (přes

 

Íránský ministr: Izrael je šílený národ vedený blázny 8. 2. 2010

israel.cz

"Sionistický režim je v nejslabší pozici za poslední tři roky. Je to poprvé, kdy vidíme tento režim čelit dvěma odlišným a důležitým porážkám v našem regionu a je to posedmé, co se izraelské síly pokusily vstoupit do Libanonu a vnutit této zemi válku," řekl Mottaki. Izrael podle něj čelí po Goldstoneově zprávě politické krizi. Írán podle něj čelí "šílenému národu, který vedou blázni. To je důvod, proč všichni v regionu – v Sýrii, Libanonu, Palestinci – musíme být neustále připraveni na jakoukoliv šílenou operaci proti nám."

Na dotaz, co by Írán v případě izraelského útoku na svá jaderná zařízení dělal, Mottaki odpověděl, že je Írán vždy připraven se bránit, ale že tu možnost útoku nevidí.       

 

Írán odhalil svůj jaderný plán, mocnosti mu hrozí sankcemi 8. 2. 2010

mediafax.cz

„Je to vydírání, je to velmi negativní,“ prohlásil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner poté, co ředitel íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí v pondělí oznámil, že Írán plánuje výstavbu deseti nových zařízení na obohacování uranu. „Jediná věc, kterou můžeme nyní udělat, je uvalit sankce, pokračovat v jednáních již není možné,“ pokračoval Kouchner.

Americký ministr obrany Robert Gates řekl, že jiné řešení než uvalit sankce v tuto chvíli neexistuje. „Musíme se pokusit najít mírovou cestu k řešení. Podle mě je však v tuto chvíli jedinou možností vyvinout nátlak. To ale bude vyžadovat spolupráci mezinárodního společenství,“ sdělil Gates. Po setkání s Gatesem se v podobném smyslu vyjádřil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, podle nějž by měly být na Teherán uvaleny přísné sankce.

„Svět by měl na nové informace urychleně reagovat, aby Teheránu vyslal signál, že chce přijmout přísná opatření, včetně zpřísnění ekonomických sankcí,“ citují Reuters Konstantina Kosačeva, předsedu ruského Výboru pro zahraniční politiku.

„Generální tajemník MAAE Jukija Amano oznámení Íránu přijal s obavami, mohlo by totiž ovlivnit současné mezinárodní snahy o zajištění jaderného paliva pro teheránský výzkumný reaktor,“ uvedla mluvčí MAAE Gill Tudorová. „Amano znovu zdůraznil, že agentura je připravena sehrát v otázce teheránského výzkumného reaktoru roli zprostředkovatele,“ řekla.

 

USA a EU vyzývají íránský režim k respektu 8. 2. 2010

denik.cz

V ojedinělém společném prohlášení, které dnes zveřejnil Bílý dům, Washington a Brusel, vyzývají íránskou vládu k respektování jejích závazků z mezinárodních úmluv o lidských právech. „Vyzýváme íránskou vládu k dodržování jejích mezinárodních závazků ohledně respektování lidských práv, k ukončení represí vůči vlastnímu lidu a k povolání k odpovědnosti těch, kdo za to nesou odpovědnost,“…

…Protesty proti prezidentu Mahmúdu Ahmadínežádovi a jeho vládě, které pokračovaly až do prosince, si podle opozičních zdrojů vyžádaly osm desítek mrtvých, podle vlády polovinu. Souzeno je přes 100 lidí. Celkově bylo zatím kvůli účasti na nepokojích odsouzeno k smrti 11 lidí, dva muži už byli popraveni.

Íránská policie o víkendu důrazně varovala opoziční aktivisty, aby se zdrželi protivládních protestů. Reagovala tak na signály z webových stránek, podle nichž opoziční skupiny připravují novou vlnu protestů na 11. února, kdy Írán oslaví 31. výročí islámské revoluce. Opoziční vůdci Mír Hosejn Musáví a Mahdí Karúbí své stoupence přímo vyzvali, aby se ke shromáždění plánovanému na 11. února připojili.

 

 

Prohlášení MZV ČR k rozsudkům trestu smrti v Íránu v souvislosti s povolebními nepokoji a sílícím opozičním hnutím 9. 2. 2010

mzv.cz

Dne 28.1.2010 byli popraveni oběšením dva íránští občané, Mohammadrezá Alí-Zamání (37 let) a Áraš Rahmánípur (19 let), odsouzení k trestu smrti za „spiknutí proti státní moci a členství v ozbrojené protistátní skupině“. Nejméně devět dalších íránských občanů bylo odsouzeno k trestu smrti a v současnosti čeká na potvrzení rozsudku odvolacím soudem. Vše nasvědčuje tomu, že tyto události souvisejí s probíhajícími demonstracemi proti stávajícímu režimu v zemi.

ČR i EU dlouhodobě poukazují na vážná pochybení, jež v Íránu provázejí některé soudní procesy…

MZV ČR vyzývá íránské úřady, aby upustily od násilných zákroků proti pokojným demonstrantům…

MZV ČR apeluje na íránskou vládu, aby naplnila doporučení, která jí adresovalo mezinárodní společenství…

 

Irán provokuje neistý Západ 9. 2. 2010

sme.sk

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád stupňuje konflikt so Západom, aby odvrátil pozornosť od problému, ktorý mu doma prerastá cez hlavu…

…Z Iránu od začiatku týždňa hlásia, že sa výrazne spomalil internet a ľudia majú problémy prihlásiť sa na svoje e­mailové schránky…

Experti, ktorých oslovila agentúra Reuters, tvrdia, že Irán síce oznamuje veľkolepé projekty, ale technologicky nemá na to, aby ich zvládol. Už roky je krajina pod sankciami a tie jej komplikujú získavanie materiálu.

 

Írán zahájil výrobu uranu obohaceného z 20 procent 9. 2. 2010 

mediafax.cz

„Začali jsme vyrábět nukleární palivo obohacené na 20 procent za přítomnosti inspektorů MAAE,“…

„V 7:00 (SEČ) jsme zahájili přípravné práce za přítomnosti zástupců MAAE,“ řekl Širzadian. Podle jeho slov samotnou produkci uranu spustí šéf íránské atomové organizace Alí Akbar Sálehí o několik hodin později.

 

Pentagón chce čoskoro prijať nové sankcie pre Irán 9. 2. 2010 

sme.sk

Spojené štáty chcú na pôde Bezpečnostnej rady OSN schváliť rezolúciu "v priebehu niekoľkých týždňov, a nie mesiacov", a tak položiť základ pre nové sankcie proti Iránu kvôli jeho jadrovému programu. Informoval dnes o tom Pentagón.

 

Írán chce Západu zasadit „omračující úder“ 9. 2. 2010

eretz.cz

Islámská republika Írán oznámila, že více než zpětinásobí úroveň obohacování uranu pro jaderné zbraně – a ajatolláh Alí Chameneí (Ali Khamenei) prohlásil, že Írán zasadí tento týden Západu „ohromující ránu.“

Írán v posledních dnech podnikl kroky, které vedly odborníky, jako například bývalého velvyslance USA při OSN Johna Boltona, k závěru, že vojenská síla je proti Íránu jedinou možností.

 

Bolton uvedl, že odříznutí Íránu od dovozu veškerého rafinovaného paliva „je skvělý nápad, který možná mohl fungovat před pěti lety… Je to nápad, který měl svůj čas, který uplynul.“ Na otázku, zda proti Íránu by mohla být užita vojenská síla, Bolton řekl: „Jsou dvě možnosti: buď Írán získá jaderné zbraně nebo Izrael či někdo jiný použije vojenskou sílu, aby je zastavil; tak na tom jsme.“

 

Rusko kvůli obohacování uranu kritizuje Írán 9. 2. 2010 

zpravy.tiscali.cz

Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení konstatovalo, že krok Teheránu "zpochybňuje upřímnost Íránu" při jednání o jeho jaderném programu a znamená "jasné porušení rezolucí OSN".

"Rozhodnutí Íránu zahájit obohacování uranu na úrovni 20 procent zvyšuje pochyby o upřímnosti Íránu rozptýlit společnými silami existující znepokojení mezinárodního společenství ohledně íránského jaderného programu," uvedlo ministerstvo.

"Jsme samozřejmě znepokojeni, že Írán nevyužil všech příležitostí, aby zajistil obohacování svého uranu v zahraničí," uvedlo ministerstvo.

Podle prohlášení předsedy zahraničního výboru dolní sněmovny ruského parlamentu Konstantina Kosačova by Moskva mohla podpořit sankce, které se proti Íránu snaží dojednat Západ. "V koordinaci s ostatními státy musí Rusko vyvíjet na Írán zvýšený tlak," řekl Kosačov moskevskému rozhlasu. Zdůraznil přitom, že "nejde o použití vojenské síly, ale o hospodářské sankce".

 

Smrt Itálii, volali členové íránských milicí a zaútočili na italskou ambasádu 9. 2. 2010

lidovky.cz

Desítky členů íránských provládních náboženských milicí Basij se pokusily napadnout velvyslanectví Itálie v Teheránu. Oznámil to italský ministr zahraničí Franco Frattini.

"Asi stovka vojáků oblečených jako civilisté se pokusilo zaútočit na naši ambasádu. Přitom vykřikovali hesla jako Smrt Itálii a Smrt Berlusconimu," uvedl. Frattini to oznámil na jednání Senátu, kde se debatovalo o situaci v Íránu. Podle něj házeli útočníci na ambasádu kameny, ale větší škody nezpůsobili. Šéf italské diplomacie zároveň oznámil, že v důsledku tohoto incidentu se italský velvyslanec nezúčastní čtvrtečních oficiálních oslav výročí vítězství islámské revoluce v Íránu v roce 1979.

Írán tvrdí, že před ambasádami pouze demonstrovala skupina konzervativních studentů. Nicméně nemá prý žádná hlášení o tom, že by tam došlo k nějakému násilí nebo pokusům o útok.

Itálie je jedním z největších obchodních partnerů Íránu v Evropě.

 

Taliansko vyzvalo na okamžité sankcie voči Iránu 10. 2. 2010

sme.sk

Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini vyzval v stredu na okamžité uvalenie sankcií voči Iránu pre jeho jadrový program, aby medzinárodné spoločenstvo "dokázalo" svoju dôveryhodnosť. "Nadišiel čas pre sankcie,"… "Pre medzinárodné spoločenstvo je to otázka poskytnutia dôkazu jeho dôveryhodnosti. Ak sa rýchlo nedohodneme na sérii spoločných sankcií, ukážeme svoju slabosť,"… "Chceme, aby sa Irán vrátil k vyjednávaciemu stolu, a pre to musíme byť všetci jednotní. Ak sa rozdelíme, Irán bude pokračovať v obohacovaní uránu," dodal…"Videli sme bezprecedentné provokácie a absolútne nezmyselné konanie," vyhlásil na margo nepokojov.

 

Írán jasně usiluje o výrobu jaderné bomby, prohlásil Obama 10. 2. 2010

zpravy.idnes.cz

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy usiluje Teherán o vytvoření jaderné zbraně. Spojené státy proto musí proti Íránu zakročit "významným sankčním režimem". Práce na něm podle šéfa Bílého domu pokračují rychle, ale neřídí se žádným časovým plánem. Peking ale se sankcemi nesouhlasí.

"Mezinárodní společenství je ochotné pomoci Íránu se získáním potřebných izotopů v zahraničí," zareagoval na teheránské odůvodnění mluvčí ministerstva zahraničí USA Philip Crowley na tiskové konferenci ve Washingtonu.

Zároveň řekl, že tato nabídka "vybuduje trochu důvěry" a prokáže, že íránský plán obohacovat uran kvůli léčbě rakoviny je zbytečný.

"I když to Írán popírá, je jasné, že usiluje o výrobu jaderné zbraně," prohlásil americký prezident Barack Obama.

Dodal, že Spojené státy připravují "významné sankce". Nic bližšího k tomu ale šéf Bílého domu nesdělil.

 

Obohacování uranu v Íránu budí nedůvěru Evropské unie 10. 2. 2010

rozhlas.cz

Obohacování uranu v Íránu na dvacet procent podkopává podle Evropské unie věrohodnost jeho jaderného programu. Vysoká představitelka pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová prohlásila, že se Unie připojí k případným krokům Rady bezpečnosti OSN.

Unie nevěří, že Írán má k dispozici průmyslová práva k postavení zařízení na výrobu jaderného paliva. Nemyslí si také, že k tomu mají tamní vědci potřebné znalosti.

Evropská unie nechápe, proč Írán nepřijal nabídku na výměnu svého uranu za dodání obohaceného paliva. Aktivity Teheránu prohlubují nedůvěru Unie v charakter jeho jaderného programu. Uvedla Ashtonová.

 

Izraelské válečné lodě nasazeny v Perském zálivu 10. 2. 2010

alalam.ir

Izraelské námořnictvo vyslalo dvě raketové lodě do Perského zálivu…

Očekává, že lodě dosáhnou Perského zálivu v příštích čtyřech dnech.

 

Írán varuje Západ před konfrontací 10. 2. 2010

alalam.ir

Íránský vyslanec u Mezinárodní agentury pro atomovou energii potvrdil právo své země obohacovat uran až na 20 procent a varoval, že konfrontace není v zájmu zúčastněných stran.

Při rozhovoru s Al-Alam  Ali Asghar Soltanieh řekl, že Írán má ze zákona právo na obohacování uranu pro výzkum a lékařské účely.

Soltanieh dále řekl, že Írán vyzval inspektory jaderné agentury k návštěvě íránského jaderného zařízení a ověření civilního charakteru programu.

 

Iránske veľvyslanectvo v Paríži označkovali opoziční aktivisti 10. 2. 2010

sme.sk

Na jednom z kamenných stĺpov pred vchodom iránskeho veľvyslanectva v Paríži sa objavil fľak zelenej farby, ktorú považujú za svoju farbu stúpenci iránskej opozície…

Zelená je symbolom reformistického hnutia v Iráne a symbolom opozičného lídra Míra Hossejna Músavího. Jeho stúpenci tvrdia, že práve on je pravým víťazom minuloročných prezidentských volieb, nie staronový prezident Mahmúd Ahmadínedžád.

 

Zastrašují nás stíhačky Izraele, válka se blíží, obává se libanonský premiér 10. 2. 2010

zpravy.idnes.cz

Libanonský premiér Saad Harírí v rozhovoru pro BBC řekl, že se obává narůstajících hrozeb ze strany Izraele…

Mezi Sýrií a Izraelem roste po vzájemné roztržce šéfů diplomacie obou států napětí a pozorovatelé na Blízkém východě spekulují o možnosti další války v citlivém regionu.

"Denně slyšíme mnoho izraelských narážek a ne jen narážek," řekl BBC Saad Harírí…

"Vidíme, co se děje na zemi i v našem vzdušném prostoru a co se dělo v minulých dvou měsících – každý den izraelská letadla narušovala libanonský vzdušný prostor. Eskaluje to a je to velmi nebezpečné," postěžoval si Harírí.

"Myslím, že spoléhají na to, že by se Libanon v případě války s Izraelem rozdělil. Libanon se nerozdělí. Budeme stát proti Izraeli. Budeme stát při našem vlastním lidu," zdůraznil Harírí.

 

Írán se na oslavy islámské revoluce připravuje zatýkáním přívrženců opozice 10. 2. 2010

mediafax.cz

Íránská policie ve středu zadržela několik stoupenců opozice…

„Sledujeme aktivity hnutí podněcujícího k protestům a zadrželi jsme několik lidí, kteří plánovali narušit oslavy, které se uskuteční 11. února,“…

Írán si ve čtvrtek připomene výročí vzniku islámské republiky a očekává se, že opozice uspořádá protivládní protesty…

„V tomto ohledu nebudou žádné nepokoje. Jsme plně připraveni udržet pořádek a zajistit nádherná shromáždění,“ uvedla policie. Revoluční gardy dodaly, že jsou připraveny na „jakýkoli incident a nedovolí vznik nestabilní situace“.

 

USA zpřísnily sankce proti Íránu 10. 2. 2010

zpravy.tiscali.cz

…Týká se především společností s vazbou na islámské revoluční gardy, které jsou elitními jednotkami íránského režimu…

Americké ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že přijalo dodatečné opatření ohledně stávajících sankcí, a to proti šéfovi těchto gard a čtyřem společnostem, jejichž majetky pod americkou jurisdikcí budou zmraženy.

Ministerstvo vysvětlilo, že postižené společnosti se podílejí na výstavbě ulic, silnic, tunelů, ropovodů a vodních projektů, přičemž jejich zisk pomáhá podporovat íránské jaderné a raketové programy, uvedla agentura Reuters.

 

Západ na nás tlačí kvůli novým sankcím proti Íránu, říkají Rusové 10. 2. 2010

lidovky.cz

Západní státy vyvíjejí nátlak na Rusko, aby podpořilo nové sankce proti Íránu, upozornil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva přitom podle něj uznává, že po rozhodnutí Teheránu zvýšit úroveň obohacování uranu "nabývají sankce na oprávněnosti".

"V této nové situaci (po zvýšeném obohacování íránského uranu) nabývá samozřejmě otázka nové rezoluce o sankcích na oprávněnosti," řekl ruský diplomat. Dodal ovšem, že sankce samy o sobě íránský jaderný problém neřeší. Vyjádřil nespokojenost s tím, že západní země v této souvislosti vyvíjejí na Moskvu nátlak.

Rusko v úterý v prohlášení ministerstva zahraničí neobvykle ostře reagovalo na íránské rozhodnutí ohledně obohaceného uranu a naznačilo, že sankce se dostávají na pořad dne. Prezident USA Barack Obama vzápětí ruský postoj přivítal.

 

Íránci ještě uran na 20 procent neobohacují, začnou až v příštích dnech 10. 2. 2010

mediafax.cz

Írán začne obohacovat uran na 20 procent až během následujících dní…

"Íránci nám řekli, že zahájení výroby dvacetiprocentního uranu očekávají během několika dní,“ píše se v tajném memorandu MAAE, jehož kopii se podařilo agentuře Reuters získat.

 

Írán poprvé obohatil uran na vyšší úroveň 11. 2. 2010

mediafax.cz

Írán poprvé obohatil uran na vyšší úroveň – na 20 procent. Oznámil to ve čtvrtek v Teheránu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád…

Islámská země se tak přiblížila možnosti vyrobit jadernou zbraň. Pro ni je nutné uran obohatit až na 80 procent.

Ahmadínežád to nepřímo potvrdil, když řekl, že Írán je schopen obohacovat uran i na vyšší úroveň, než je 20 procent.

Íránské vedení tvrdí, že cílem jeho jaderného programu je výhradně výroba elektrické energie…

 

Írán slíbil vyrobit jaderné palivo pouze pro domácí použití 11. 2. 2010

en.rian.ru

Íránský jaderný šéf řekl, že Írán bude používat obohacený uran na 20% pro výrobu jaderného paliva výhradně pro domácí účely a odmítl, že by Írán mohl obohacený uran vyvážet.

"Jakmile Íránští experti obohatí uran na čistotu 20%, vyrobí z uranu štěpné desky v Isfahánu Conversion Facility (UCF) a desky pak budou zaslány do Teheránu, kde mají být použity v rámci výzkumného reaktoru," řekl Alí Akbar Salehí.

Salehí řekl, že Írán je schopen produkovat až 5 kg jaderného paliva měsíčně, zatímco do Teheránského výzkumného reaktoru potřebuje jen 1.5 kg paliva každý měsíc.

Podle různých zdrojů, Islámská republika má více než 8000 odstředivek a nashromáždila kolem 1,8 tuny lehce obohaceného uranu.

 

Írán prý obohacuje uran na vyšší úroveň jen v malém množství 11. 2. 2010

ceskenoviny.cz

Dokument MAAE uvádí, že při procesu obohacení Írán využívá pouze 164 odstředivek a že k obohacování na vyšší úroveň je zatím určeno pouze 10 kilogramů uranu. Írán má přitom k dispozici 8000 odstředivek (přestože ne všechny jsou funkční) a 1,8 tuny slabě obohaceného uranu.

 

Írán oslaví výročí revoluce. Trvalým zablokováním Googlu 11. 2. 2010

lidovky.cz

Írán dnes čeká napjatý den, kdy si miliony Íránců připomenou 31. výročí islámské revoluce. Úřady posílily přítomnost bezpečnostních složek na důležitých místech v zemi a varují opozici před protesty. Mezitím se objevily zatím nepotvrzené informace, že Teherán hodlá natrvalo zablokovat e-mailový servis internetového giganta Google v Íránu.

Právě internet je hlavním komunikačním prostředkem íránské opozice. Přívrženci opozice, které její lídři vyzvali k účasti na protestních demonstracích, se chystají do "akce"…

Google už dnes nahlásil, že provoz na jeho stránkách v Íránu se značně snížil a že někteří uživatelé hlásí problémy v přístupu do svých účtů na Gmailu…

Oslavy výročí revoluce se budou konat po celém Íránu, hlavní akce ale bude tradičně v Teheránu, kde má promluvit prezident Mahmúd Ahmadínežád. Opoziční lídři vyzvali, aby lidé přišli protestovat právě tam, což zvyšuje možnost násilných střetů…

List The Washington Post dnes napsal, že íránská opozice za osm měsíců od hlavních volebních protestů nedosáhla velkých úspěchů.

 

Ahmadínežád varoval Izrael, aby neskúšal útok 11. 2. 2010

sme.sk

Izraelu sa treba postaviť na odpor, ak začne vojenskú akciu v oblasti. Vyhlásil to v stredu iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád v telefonickom rozhovore so sýrskym prezidentom Bašarom al-Asadom…

"Máme spoľahlivé informácie … že sionistický režim sa snaží nájsť spôsob ako kompenzovať svoju smiešnu porážku od ľudí z Gazy a libanonského Hizballáhu," uviedol Ahmadínežád.

"Ak sionistický režim zopakuje svoje chyby a začne vojenskú operáciu, potom mu treba všetkými silami odporovať a ukončiť to raz a navždy," dodal. Zároveň zopakoval, že Irán zostane na strane Sýrie, Libanonu a Palestíny.

 

V Íránu stříleli na protivládní demonstraci 11. 2. 2010

novinky.cz

Íránská policie ve čtvrtek v Teheránu rozehnala protivládní demonstrace střelbou.

Nepoužila však ostré náboje…

Írán si ve čtvrtek připomínal 31. výročí islámské revoluce…

Při této příležitosti se v Teheránu konala ve čtvrtek velká oficiální manifestace na teheránském náměstí Azádí, které se účastnily desítky tisíc lidí a kam přišel i prezident Ahmadínežád…

I opoziční vůdci Mahdí Karrúbí a Mir Hossejn Musáví svolali demonstrace do Teheránu…

Opoziční demonstrace nebyly povoleny. Pořádkoví policisté proto na demonstranty, podporujícího Karrúbího a volající protivládní hesla, stříleli náboje s barvou. Podle svědků nikdo z několika set přítomných nebyl vážně raněn.

Policejní šéf Ismaíl Ahmadí Moghaddam sdělil, že Revoluční gardy a islámské milice Basídž jsou připraveny zvládnout jakékoli problém. „Jsme plně připraveni udržet (oficiální manifestaci) bezpečnou. Pečlivě sledujeme aktivity protistátních hnutí. Několik lidí, kteří se připravovali narušit manifestace 11. února, bylo zatčeno.“

 

Iránska polícia zaútočila na opozičného lídra Mehdiho Karubiho 11. 2. 2010

sme.sk

Bezpečnostné zložky zaútočili dnes na opozičného lídra Mehdiho Karubiho, ktorý sa zúčastnil na protivládnej demonštrácii pri príležitosti 31. výročia Islamskej revolúcie. Oznámila to webová stránka iránskej opozície Jaras.

"Karubiho napadli v centre Teheránu … rozbili okná na jeho aute … Karubi nebol vážne zranený," uvádza sa. Tá istá stránka tvrdí, že polícia zaútočila aj na bývalého prezidenta Mohammada Chatámího.

 

Ahmadínedžád: Obama slúži Izraelu 11. 2. 2010

webnoviny.sk

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád kritizoval vo štvrtok amerického prezidenta Baracka Obamu s tým, že jeho americký kolega "mrhá príležitosťami" a slúži záujmom Izraela. Podľa Ahmadínedžáda nádej na zmenu (v politike USA) sa mení na beznádej.

"(Obama) mrhá príležitosťami a nekoná správne," povedal iránsky prezident veľkému davu, ktorý sa zišiel na námestí v centre Teheránu pri príležitosti osláv 31 výročia islamskej revolúcie. "Ide cestou, ktorá je proti jeho vlastným záujmom a záujmom amerického ľudu a ktorá je v súlade s vôľou sionistov," povedal prezident. "Nechceme, aby mali napokon pravdu tí, ktorí tvrdili, že prišiel iba preto, aby napravil imidž Ameriky," dodal.

 

Írán hledá spojence v Africe. Vytlačuje Izrael 12. 2. 2010

tyden.cz

Izrael kdysi míval na africkém kontinentu mnoho přátel. Nyní ho ale mnohé země opouštějí kvůli Íránu…

Mahmúd Ahmadínežád, kontroverzní íránský prezident před dvěma lety v New Yorku řekl, že „růst íránského vlivu v afrických zemích nemá žádné hranice". Minulý rok íránští diplomaté, generálové i prezident křižovali celý kontinent a podepsali celou řadu obchodních, diplomatických a obranných dohod. Tato ofenziva připomíná čínský „nájezd" na Afriku v polovině končícího desetiletí.

Důvody není těžké si odvodit. Írán chce získat podporu pro svůj jaderný program v těch částech světa, kde je stále možné vlády jednoduše uplatit…Írán ale vsází na posilování svazků s muslimskými zeměmi a nabízí ropu a humanitární pomoc.

Lieberman se do Afriky chystá i letos. Trápí ho především íránský vliv v Eritreji, která má strategickou polohu o Rudého moře. To je pro Izrael důležitou dopravní tepnou.

 

Írán má s jaderným programem problémy a k bombě daleko 12. 2. 2010

novinky.cz

Írán má přetrvávající potíže se svým programem obohacování uranu, a ačkoliv může být na cestě k výrobě jaderné bomby, ta by mohla trvat roky. Vyplývá to z poslední zprávy OSN o íránském programu.

…Poslední zpráva byla vystavěna na základě inspekcí z posledních tří let. Naznačuje, že Íránci mají větší technické potíže, než se soudilo.

Přinejmenším koncem loňského roku byla výroba v Natanzu tak mizerná, že to skoro vypadá na sabotáž…V té době prý byla odstavena více než polovina centrifug. Zatímco v květnu jich bylo v provozu 5000 z nainstalovaných 8700, v listopadu to bylo pouhých 3900. Jejich výroba navíc dosahovala poloviční úrovně.

 

Francie radí počkat se sankcemi vůči Íránu na souhlas Číny 12. 2. 2010

mediafax.cz

Francouzský velvyslanec při OSN Gérard Araud ve čtvrtek řekl, že světové mocnosti, které zvažují nové sankce proti Íránu, by měly s rozhodnutím počkat na souhlas Číny…

"Je naprosto nutné s Čínou spolupracovat, a to i v případě, že by to znamenalo chvíli čekat," řekl Araud…

"Ještě bych Čínu nezatracoval," řekl Araud.

Gérard Araud také varoval před možností, že se mezinárodní společenství nedokáže domluvit a nepodaří se mu zastavit kontroverzní íránský jaderný program. Diplomat varoval, že Izrael by v takovém případě mohl použít vojenskou sílu.

"Selhání by byla mimořádně vážné. Existuje riziko vojenské konfrontace," dodal Araud s tím, že závody ve zbrojení na Blízkém východě by mohly znamenat "zhroucení smlouvy o nešíření jaderných zbraní".

 

USA nevěří íránskému tvrzení o obohacování uranu 12. 2. 2010

ceskenoviny.cz

Spojené státy dnes zpochybnily tvrzení Íránu o pokroku v obohacování uranu. Mluvčí Bílého domu prohlásil, že íránský jaderný program "naráží na vážné problémy" a výroky o úspěšném obohacování jsou založené "na politice, nikoli na fyzice".

"Íránský jaderný program během roku narážel na vážné problémy," komentoval dnes výroky íránského vedení mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. "Otevřeně řečeno, Ahmadínežád říká mnoho věcí a mnoho z nich se ukáže jako nepravda," dodal mluvčí. "Nevěříme tomu, že jsou schopni obohacovat uran na úroveň, o jaké hovoří."

 

MAAE nepotvrdila, že Írán už má uran obohacený na 20 procent 12. 2. 2010

ceskenoviny.cz

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes nepotvrdila slova íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, podle něhož Írán už získal ze svého zařízení v Natanzu první dávku uranu obohaceného na vyšší stupeň než dosud. Generální ředitel MAAE Jukijo Amano v dnešním prohlášení sdělil, že inspektoři agentury, kteří jsou v Íránu, byli pouze upozorněni, že Írán tento uran začne vyrábět za několik dní.

 

Francúzsko neverí, že Irán je schopný obohacovať urán na vysokú úroveň 12. 2. 2010

sme.sk

Francúzsko neverí tvrdeniu Iránu, že je schopný obohacovať urán takmer na úroveň, použiteľnú v jadrových zbraniach. Vyhlásil to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner.

"Američania neveria o nič viac ako my, že Irán je v súčasnosti schopný obohacovať urán na 80 percent," povedal minister.

Vyhlásenie Iránu však podľa neho "zvyšuje nebezpečenstvo" situácie, uviedol Kouchner…

 

Írán vypnul internet a zapnul odposlech. Údajně mu v tom pomáhá Nokia 12. 2. 2010

zahranicni.ihned.cz

Firma Nokia Siemens Networks dodává íránskému Telecomu odposlouchávací zařízení. V Íránu v uplynulých dnech došlo k blokádě internetu.

Že Írán kontroluje, zpomaluje nebo i "vypíná" internet, je známo. V souvislostí s posledními zprávami o "likvidaci" opozice v zemi se ale objevují také zkazky o tom, že režim znatelně "filtruje" i komunikaci probíhající skrz mobilní telefony.

K tomu mu podle nejnovější rezoluce europarlamentu navíc pomáhá jeden z předních evropských výrobců telekomunikačních technologií, a sice firma Nokia Siemens Networks…

 

Írán údajně blokuje internetový provoz a ruší vysílání 12. 2. 2010

tyden.cz

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley prohlásil, že Teherán zavedl "téměř totální" blokádu toku informací…

BBC, Deutsche Welle a Hlas Ameriky ve společném prohlášení oznámily, že jejich vysílání začalo být rušeno ve čtvrtek, kdy Írán slavil 31. výročí islámské revoluce…

"Nepřestaneme vysílat přesné a nezávislé informace o současných událostech v Íránu. Rušení odsuzujeme. Odporuje to mezinárodním dohodám a vytváří to překážku svobodného a otevřeného přenosu chráněného mezinárodními dohodami," stojí ve společném prohlášení stanic.

 

Mašál: Další válka zasáhne celý region 12. 2. 2010

israel.cz

Exilový vůdce Hamásu Chálid Mašál v rozhovoru pro deník al-Haját uvedl, že propukne-li válka s Izraelem, bude poškozena nejen Gaza, ale celý region. Nové boje by se totiž nemusely omezovat jen na pásmo Gazy. Mašál také odsoudil ′extrémistické′ vedení Netanjahua, Baraka a Liebermana, kteří rozdmýchávají napětí se Sýrií a Libanonem.

Mašál dále uvedl: "Izrael není zdrojem klidu a míru v regionu. Vysílá válečné signály do Gazy, Libanonu a dokonce obrací Sýrii proti Íránu. Příčinou je extrémistické vedení v čele s (premiérem) Netanjahuem, (ministrem obrany) Barakem a (ministrem zahraničních věcí) Liebermanem."

Exilový vůdce žijící v Damašku také zopakoval výzvu ke smíření Palestinců a ke společné strategii všech Arabů.

 

Ex inspektor OSN tvrdí, že západní média svým postojem vytváří z Íránu výbušné téma  

12. 2. 2010

english.farsnews.com

Bývalý hlavní zbraňový inspektor OSN Scott Ritter tvrdě kritizoval zkreslování reality západními sdělovacími prostředky a zaujatost odborníků, proti mírovému íránskému jadernému programu.

"Pokud jde o Írán, na pravdě nezáleží. Důležité je, že veřejnost byla zpracována sdělovacími prostředky a médii používajícími osobnosti jako David Albright, k vytvoření mediálních švindlů a mýtů, nezaměřující se na fakta a situaci. "řekl Ritter Press TV.

"Doufám, že pravda o íránském jaderném programu převáží nad výmysly Davida Albrighta a ostatních," zdůraznil Ritter.

 

World Press Photo vyhrál snímek z protestů v Íránu 12. 2. 2010

ceskenoviny.cz

Nezávislý italský fotograf Pietro Masturzo byl dnes v Amsterodamu vyhlášen vítězem mezinárodní soutěže fotografů World Press Photo za snímek z protestů proti výsledkům červnových prezidentských voleb v Íránu. Je na něm zachycena žena křičící z terasy svého domu do ulice protest proti tomu, že za vítěze byl prohlášen dosavadní konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád.

"Tato fotografie ukazuje počátek něčeho, počátek velké historie. Dodává informaci perspektivy a působí stejně tak vizuálně jako emocionálně," uvedla v komuniké předsedkyně poroty Ayperi Ecerová.

 

Netanjahu: V Moskve budem presadzovať tvrdé sankcie voči Iránu 14. 2. 2010

dnes.atlas.sk

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedelu vyhlásil, že počas návštevy Ruska na budúci týždeň bude presadzovať zavedenie "drvivých sankcií" proti Iránu.

Netanjahu v nedelu odcestuje na trojdňovú návštevu Moskvy.

Izrael, Spojené štáty a väčšina medzinárodného spoločenstva je presvedčená, že Irán plánuje vyrobiť atómovú bombu. Teherán to popiera.

Vysokí ruskí predstavitelia však priznali, že nové plány na obohacovanie uránu ukázali, že podozrenia ohľadne zámerov Iránu sú oprávnené.

 

Clintonová bude na Blízkom východe rokovať o Iráne a o mieri 14. 2. 2010 

sme.sk

Americká ministerka Hillary Clintonová pricestuje v nedeľu na Blízky východ, kde bude s arabskými lídrami hovoriť o zavedení ďalších možných sankcií voči Iránu ako aj o obnovení rokovaní o mierovej dohode medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi…

… Proti zavedeniu nových sankcií sa však postavila Čína, ktorá má ako stály člen BR OSN právo veta. Spojené štáty dúfajú, že Saudská Arábia dokáže presvedčiť Čínu, aby tento postoj prehodnotila.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments