Horké téma: Írán XXVII – Zatčený vůdce Džundalláhu prý byl podporován USA
 

Čína chce Irán riešiť diplomaticky, nie sankciami 23. 2. 2010

sme.sk

 

Čínske ministerstvo zahraničných vecí dnes zopakovalo svoju výzvu na zvýšenie diplomatického úsilia pre riešenie otázky sporného iránskeho jadrového programu…

 

"Čína je presvedčená, že v súčasnej etape by všetky relevantné strany mali pokračovať v prehlbovaní diplomatického úsilia na udržanie a pokračovanie procesu rozhovorov a rokovaní," povedal hovorca rezortu zahraničia Čchin Kang…

 

 

Íránské gardy zadržely vůdce sunnitské povstalecké skupiny Džundalláh 23. 2. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Povstalecká skupina Džundalláh (Boží vojáci) bojuje především v jihovýchodním Íránu za práva sunnitských Balúčů v Íránu i Pákistánu.

 

…Při bombových útocích, ke kterým se přihlásila, v posledních letech v Íránu zemřely desítky lidí…

 

…Írán ale vinil i USA a Velkou Británii z toho, že povstalcům pomáhají s cílem oslabit íránskou vládu…

 

 

Irán odhalil nové detaily o zatčení Rigiho 23. 2. 2010

english.farsnews.com

 

Vůdce teroristické skupiny Jundollah Abdolmalek Rigi byl zatčen agenty íránských zpravodajských služeb na palubě letadla z Dubaje do Kyrgyzstánu…

 

"V návaznosti na řádné koordinace mezi íránskou zpravodajskou službou a leteckým úřadem bylo letadlo donuceno přistát, když vstoupilo do íránského vzdušného prostoru,"

 

"Vůdce Jundollah byl zatčen a jeho asistent hned po něm," uvedl zdroj a dodal, že letadlo po ukončení operace pokračovalo v letu do Kyrgyzstánu.

 

 

Tokio chce pre Teherán obohacovať urán 24. 2. 2010

webnoviny.sk

 

Japonsko sa ponúklo, že bude obohacovať iránsky urán na úroveň potrebnú pre výrobu palivových tyčí pre iránsky výskumný program. Tokio tak Teheránu ponúka pomocnú ruku čeliť medzinárodnému tlaku a vyvrátiť podozrenie, že sa s snaží vyrobiť jadrové zbrane. V stredu o tom informoval japonský ekonomický denník Nikkei…

 

O návrhu by mali v stredu v Tokiu rokovať iránsky predseda parlamentu Alí Laridžání a japonský minister zahraničných vecí Katsuja Okada…

 

…tento návrh Japonsko s povolením USA predostrelo už v decembri. Stalo sa tak počas návštevy iránskeho jadrového vyjednávača Saída Džalílího v Tokiu.

 

 

Rusko prý nepodpoří ´ochromující sankce´ proti Íránu 24. 2. 2010

zpravy.tiscali.cz

 

"Nebudeme se podílet na sankcích nebo opatřeních, která by vedla k politické, hospodářské nebo finanční izolaci této země," řekl Oleg Rožkov, který na ruském ministerstvu zahraničí odpovídá za otázky bezpečnosti a odzbrojení. "Jaká je souvislost mezi zákazem spolupráce s íránskými bankami a nešířením jaderných zbraní? Jde o finanční blokádu. A ropnou a plynovou. Takové sankce by vedly jen k paralyzování země, k paralyzování režimu," prohlásil Rožkov.

 

Rusko zároveň poprvé připustilo, že pozastavení dodávek protivzdušných raket S-300 do Íránu není způsobeno technickými problémy, jak Moskva dosud naznačovala, ale obavami o regionální bezpečnost.

 

Ministr zahraničí Sergej Lavrov v Moskvě prohlásil, že jeho země "nikdy nepodniká žádné akce destabilizující tu nebo onu oblast. Veškeré dodávky ruských zbraní do zahraničí se touto zásadou přísně řídí."

 

 

Peking odmieta zavedenie prísnejších sankcií voči Iránu 25. 2. 2010

sme.sk

 

"Veríme, že bude priestor pre diplomaciu na zníženie napätia s Iránom," uviedol dnes pre novinárov v Pekingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čchin Kang. Kľúčom je podľa neho riešenie zásobovania teheránskych výskumných reaktorov palivom.

 

Zároveň sa musia zlepšiť rozhovory medzi Iránom a príslušnými stranami. "Dialóg sa musí rozšíriť, aby došlo k pokojnému riešeniu jadrového sporu," uviedol hovorca.

 

 

Obama na Írán nezaútočí, ale co až mu ve dvě ráno zavolají z Izraele? 25. 2. 2010

zahranicni.ihned.cz

 

…Barack Obama nebude bombardovat Írán. Ne proto, že je liberál, nebo proto, že je obránce míru, nebo proto, že nemá kuráž zkusit to…

 

Prezident nebude bombardovat íránská jaderná zařízení z přesně stejných důvodů, z jakých George Bush nebombardoval íránská jaderná zařízení: Protože přesně nevíme, kde jsou, a protože nevíme, jestli by podobný útok mohl íránský jaderný program zastavit …

 

A taky si nepřejeme vyšší ceny ropy, které by okamžitě následovaly…

 

Ale i když Obama nezaútočí bombami na Írán, neznamená to, že to neudělá někdo jiný…

 

… Mnozí Izraelci pohlížejí na íránský jaderný program jako na otázku života a smrti… Pokud chcete u Izraelců vypěstovat paranoiu, naznačte jim, že by mohli být terčem pokusu o hromadnou vraždu…

 

Pokud by se toto někdy stalo, pak po onom telefonátu ve dvě ráno budou následovat odvetné akce, z nichž některé budou namířené na Američany, na americké vojáky v Iráku, na americké lodi na moři…

 

Nechci, aby se to stalo, ale pokud se to stane, chci, abychom na to byli připraveni, uzavírá Anne Applebaumová…

 

 

Další dílek do mozaiky manipulace íránským jaderným palivem 26. 2. 2010

nytimes.com

 

Když byl loni v září Írán přistižen při budování tajného podzemního zařízení k obohacování uranu na vojenské základně u města Qom, vůdci země trvali na tom, že nemají jinou volbu. Jeho jaderná zařízení jsou pod neustálou hrozbou útoku a jen blázen by si je nechal venku.

 

Jen si představte překvapení mezinárodních inspektorů před dvěma týdny, když sledovali, jak Írán přestěhoval téměř celou svoji zásobu slabě obohaceného jaderného paliva na povrch do závodu. Bylo to, jak poznamenal jeden inspektor, jako pěst na oko.

 

Proč tak moc riskují?

 

Podle jednoho názoru se Írán tímto krokem posmívá Izraeli. Na základě jiného názoru stupňuje konfrontaci se Západem dalším ústupkem v jednání. Nejjednodušší je ten, se kterým se ztotožňuje Obama, že Írán má nedostatek vhodných skladovacích kontejnerů pro radioaktivní palivo, takže musel přestěhovat všechno.

 

…hádanka se dotýká tří témat: zda Izrael udeří na zařízení a ponese riziko války na Blízkém a Středním východě, zda je stále ještě čas zastavit íránský Program prostřednictvím sankcí a diplomacie a zda je opravdu Írán a jeho jaderný program pod kontrolou.

 

Nejpodivnější je ale spekulace, že íránské islámské revoluční gardy „zvou“ k útoku.

Jak poznamenal jeden významný evropský diplomat, izraelský vojenský úder by mohl být nejlepší pro vedení Íránu, protože by se Íránci sjednotili proti společnému národnímu nepříteli.

 

Ať už je příčina jakákoliv, vojenští činitelé říkají, že je to lákavý okamžik pro Izrael.

 

Obama se chce jednoznačně ujistit, že Izrael nepodnikne vojenskou akci. V minulém týdnu vyslal své poradce pro národní bezpečnost a předsedu sboru náčelníků štábů do Izraele, aby zajistili, že nedojde k překvapení, jakým byl úder Izraele na staveniště jaderného reaktoru v Sýrii v roce 2007.

Bílý dům varoval Izrael, že v takovém případě je rozhodnut jednat.

 

 

USA prý štvou íránské Balúče proti ústřední vládě 26. 2. 2010

tyden.cz

 

Nedávno dopadený vůdce íránské sunnitské povstalecké skupiny Abdolmalek Rígí tvrdí, že mu USA nabídly podporu za boj proti íránské vládě…

 

Skupina má podle Teheránu na svědomí mnoho atentátů a udržuje kontakty s teroristickou sítí al-Kajda. Přihlásila se i k loňskému sebevražednému útoku na gardisty, při němž přišlo v jihovýchodním Íránu o život 42 osob. Teherán tenkrát hovořil o spoluvině Británie a USA, jež prý Džundalláh (Boží bojovníky) podporují.

 

"USA nám řekly, že s námi budou spolupracovat a že nám dodají výzbroj. Slíbily nám také základnu v Afghánistánu, u hranice s Íránem," tvrdl Rígí na videozáznamu.

 

Řekl, že se s Američany sešel loni v březnu v Pákistánu a že "po poslední velké akci" Džundalláhu Američané usilovali o další setkání.

 

Říkali, že jejich "problém teď není al-Kajda ani Taliban, ale Írán", tvrdil Rígí.

 

Zatím není jasné, zdá násilné aktivity v Sistánu a Balúčistánu budou pokračovat i po zatčení Rígího…

 

 

Nasralláh: Izrael není schopen zahájit válku 27. 2. 2010

israel.cz

 

Generální tajemník Hizballáhu, Hassan Nasralláh, během své účasti na summitu v Damašku řekl íránskému prezidentovi Ahmadinežádovi, že "sionistický režim není schopen zahájit novou válku a zapojuje se pouze do psychologického boje, aby rozsíval strach a násilí v regionu."

 

Ahmadinežád ukončil svou návštěvu Sýrie v pátek setkáním s Nasralláhem a syrským prezidentem Bašarem Assadem. Znovu zdůraznil svou vizi pro "nový Blízký východ – bez sionistů nebo kolonialistů."

 

Nasralláh informoval Ahmadinežáda o vývoji v regionu a řekl, že si je jistý, že hrozby sionistického režimu nikdy nepřinesou své ovoce."

 

Íránský prezident zopakoval, že se Izrael "řítí do záhuby" a že vítězství je na dosah ruky. Chtěl tak povzbudit teroristické organizace v oblasti a upevnit vazby mezi íránskou vládou a těmito organizacemi.

 

"Íránský národ podporuje odpor národů regionu, a pokud sionistický režim zopakuje svou chybu a začne nový konflikt, musí být vykořeněn, aby byl region uchráněn od jeho nepřátelství," řekl Nasralláh.

 

 

Ahmadínežád: Izrael ztratil opodstatnění 28. 2. 2010

novinky.cz

 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli řekl, že Izrael ztratil opodstatnění a je zdrojem nestability v celé oblasti…

 

V neděli prohlásil, že "díky Bohu a palestinskému odboji ztratil okupační sionistický režim opodstatnění. Jeho přítomnost byť jen na centimetru půdy oblasti je zdrojem hrozeb, krizí a válek a jediný způsob, jak tomu čelit, je odboj palestinské mládeže a národů oblasti."

 

Írán Izrael neuznává a palestinské radikály bojující proti němu aktivně podporuje.

 

Izrael vidí v Íránu největší hrozbu a nevylučuje vojenský zásah…

 

 

První dáma Íránu: postava v závoji, která teprve loni prozradila své jméno 28. 2. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Azam al-Sadat Farahiová – tak to je jméno manželky kontroverzního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda…

 

Změna přišla loni v lednu – svět poznal Azam al-Sadat Farahiovou. Stalo se tak díky dopisu, který oficiálně poslala Suzanne Mubarakové, manželce egyptského prezidenta.

 

"Mohla byste požádat vašeho manžela a jeho administrativu, aby zabránili zhoršování humanitární katastrofy otevřením cesty pro pomoc Palestincům," uvedla …

 

Za obyvatele palestinského území "bojovala" i na podzimním summitu o hladu v Římě…

 

Za hlavní příčinu chudoby ve světě označila kapitalismus. "Merkantilistická politika využívání zdrojů a politika zaměstnanosti a vyzbrojování jsou zodpovědné za úděl chudoby velké části populace světa a zejména žen," pronesla podle deníku Corriere della Sera před manželkami světových politiků.

 

Podle listu Haarec vystudovala Farahiová inženýrství a vyučovala na univerzitě. Poté, co se její manžel stal prezidentem, kantorskou profesi opustila…

 

 

Hnutí nezúčastněných zemí protestuje proti zprávě MAAE o Íránu 28. 2. 2010

english.farsnews.com

 

118 členů Hnutí nezúčastněných zemí (NAM) protestuje proti nejnovější zprávě generálního ředitele MAAE Yukiya Amano o íránském jaderném programu a vyjádřilo plnou podporu mírovým jaderným aktivitám Teheránu.

 

V prohlášení Hnutí nezúčastněných zemí (NAM) se uvádí, že Amanova poslední zpráva neodpovídá očekávání organizace a několik nedostatků uvedených v Amanově zprávě je irelevantních, neboť již dříve byly vyřešeny ve spolupráci mezi Íránem a agenturou s bývalým generálním ředitelem Mohamedem ElBaradeiem.

 

"NAM bere na vědomí, že nejnovější zpráva generálního ředitele obsahuje mnoho odkazů na události, které byly uvedeny v předchozí zprávě, obsažené v dokumentu GOV/2009/74 ze dne 16. listopadu 2009. Na rozdíl od očekávání NAM, nezmiňuje odpovědi Íránu poskytnuté agentuře na několik otázek, "uvádí se v prohlášení.

 

"NAM uznává MAAE jako jediný příslušný orgán pro ověřování příslušných záruk a povinnosti členských států, a zdůrazňuje, že by nemělo docházet k nepřípustnému tlaku či zasahování do činnosti agentury, zejména do verifikace procesů, které by ohrozily jejich účinnost a věrohodnost agentury. "

 

Plné znění prohlášení NAM…

 

 

Vůdce nařkl MAAE z nedostatku nezávislosti 28. 2. 2010

alalam.ir

 

V projevu k zahraničním velvyslancům v Teheránu vyzval ajatolláh Chameneí Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby se zdržela "ovlivňování Spojenými státy," a řekl, že některá nedávná "opatření a zprávy agentury ukazují na nedostatek její nezávislosti."

 

Vůdce islámské revoluce také řekl, že MAAE "jednostrannými akty narušila důvěru občanů v tuto instituci a Organizaci spojených národů, a to je velmi špatné pro pověst těchto mezinárodních shromáždění."

 

Ajatolláh Chameneí v neděli zopakoval, že Írán bude pokračovat ve svém mírovém jaderném programu.

 

Írán trpí nedostatkem elektrické energie pro svoji rostoucí populaci a potřebuje vyrábět elektrickou energii pomocí jaderné technologie.

 

 

Írán nespolupracuje s jadernými inspektory OSN říká šéf MAAE 1. 3. 2010

en.rian.ru

 

Teherán dostatečně nespolupracuje s jadernými inspektory OSN, řekl v pondělí obecně ředitel MAAE .

 

Yukiya Amano, který převzal otěže ve vídeňské agentuře v prosinci loňského roku, vydal 18. února nezvykle kritickou zprávu o jaderných aktivitách Íránu.

 

"Nemůžeme potvrdit, že veškerý jaderný materiál v Íránu je pro mírové aktivity, protože Írán podle agentury málo spolupracuje," řekl v pondělí Amano ve svém prvním projevu k 35. zástupcům zemí v radě guvernérů MAAE.

 

"Žádám Írán, aby podnikl kroky na cestě k úplnému plnění dohody o zárukách a jiných závazcích s vysokou prioritou," dodal.

 

V reakci na zprávu íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí popsal Amana jako lokaje Západu a řekl, že mu chybí zkušenosti, schopnosti a nezávislost na západních mocnostech.

 

 

Teherán připomíná MAAE neférovost Západu v jaderné spolupráci s Íránem 1. 3. 2010

english.farsnews.com

 

Írán v otevřeném dopise správní radě Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), připomíná orgánu OSN neférovost Západu v jaderné spolupráci s Teheránem v posledních několika desetiletích, a vyjadřuje ostrý protest proti americké, německé a francouzské neschopnosti plnit své závazky dodávek jaderného paliva pro Írán.

 

Celý text dopisu…

 

 

Irán prepustil šesť novinárov a opozičných aktivistov 1. 3. 2010

sme.sk

 

Šesť novinárov a opozičných vodcov, zadržiavaných pre podozrenie z účasti na povolebných nepokojoch v Iráne, prepustili z väzenia na kauciu.

 

Prepustenie zadržaných je pravdepodobne symbolickým gestom pred iránskym Novým rokom, ktorý bude krajina sláviť v marci. Vtedy úrady už tradične prepúšťajú na slobodu niektorých väzňov.

 

 

Iránska vláda zakázala hlavný reformistický denník 1. 3. 2010

sme.sk

 

Iránsky úrad na kontrolu tlače dnes zakázal hlavný teheránsky reformistický denník Etemad, ako aj dva reformistické týždenníky, uviedla iránska tlačová agentúra Fars.

 

Denníku Etemad, čo v preklade znamená "viera", bola zrušená licencia, uviedla agentúra Fars bez ďalších podrobností. V Iráne zakázali i týždenníky Iran Docht a Sina.

 

Pre zahraničné médiá už osem mesiacov platí zákaz priameho pokrývania opozičných aktivít, a najmä protestov opozície. Miestna tlač je pri informovaní o opozícii tiež obmedzená.

 

Iránska vláda obvinila niektoré zahraničné médiá, že vedú "tichú vojnu" proti islamskému zriadeniu tým, že prinášajú nepravdivé a prehnané správy o vnútropolitických nezhodách v Iráne.

 

 

Irán plánuje testy novej leteckej bomby 1. 3. 2010

sme.sk

 

Iránske vzdušné sily "čoskoro" otestujú novú verziu 900 kilogramovej riadenej bomby s názvom Kasid-2. Uviedol to dnes vrchný veliteľ iránskych vzdušných síl Hasan Šáhsafí.

 

"Kasid-2 má dlhší dostrel, väčšiu presnosť a väčšiu výbušnú silu ako staršia verzia,"…

 

"Dvetisíclibrová (900-kilogramová) navádzacia bomba Kasid-1 je masovo vyrábaná a poskytovaná vzdušným silám… Jej nová verzia bude čoskoro skúšobne odpálená," povedal Šáhsafí.

 

 

Írán hrozí Evropě zastavením dodávky energií 1. 3. 2010

eretz.cz

 

Brigádní generál Hosejn Salami (Hossein Salami) z íránských Revolučních gard v neděli varoval, že Írán má sílu odříznout Evropu od dodávek energie…

 

„Írán sedí na 50 % světové energie, a pokud chce, stráví Evropa zimu v mrazu,“ sdělil Salami íránským jednotkám ve městě Kerman. Projev zveřejnila íránská tisková agentura Fars.

 

Írán drží okolo 16 % světového zemního plynu a je čtvrtým největším vývozcem surové ropy. Írán navíc sousedí s Hormuzskou úžinou Perského zálivu, kterou prochází většina světového vývozu ropy.

 

„Naše rakety jsou nyní schopné zasáhnout jakékoliv místo, kde se nacházejí spiklenci,“ prohlásil.

 

 

Medveděv letí do Paříže jednat o zbraních a Íránu 1. 3. 2010

mediafax.cz

 

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zřejmě svého ruského kolegu neušetří ani diskuze o íránském jaderném problému.

 

Sarkozy totiž patří mezi největší zastánce uvalení dalších přísnějších sankcí na Teherán…

 

Naopak Moskva se k novým postihům proti Íráncům staví odmítavě, zvlášť pokud by se jednalo o sankce příliš zatěžující íránskou ekonomiku…

 

Medveděva bude ve Francii zajímat kromě energetiky též francouzská vrtulníková loď Mistral…

 

Ruská armáda chce francouzskou vrtulníkovou loď jako prototyp k výrobě svých vlastních plavidel…

 

 

Írán: arabský odpor je klíčem k porážce světových mocností 2. 3. 2010

eretz.cz

 

Saíd Džalíl (Saeed Jalil), vedoucí íránský jaderný vyjednavač a tajemník íránské Nejvyšší národní bezpečnostní rady, prohlásil, že palestinský „odpor“ je klíčem ke svobodě muslimů a zániku západní dominance.

 

…V projevu na mezinárodní konferenci o „Národní a islámské solidaritě pro budoucnost Palestiny“ v Teheránu zdůraznil, že „éra nadvlády současného klubu mocností skončila.“

 

Podle Džalíla „Palestina a odpor jsou symboly a klíči k pochopení vztahů, vládnoucích světu. Palestina je klíčem k odporu, vlivu a cti, které se den ode dne rozšíří po celém světě.“…

 

Íránský ministr zpravodajských služeb Hejdar Moslehi (Heydar Moslehi) na islámské konferenci uvedl, že “hnutí odporu” musí zahájit totální mediální a internetovou kampaň proti Izraeli. “Sociální sítě se musí stát zázemím pro ukazování zločinů sionistického režimu a pomocí těchto sítí (palestinské skupiny) mohou zahájit totální válku proti světové aroganci a Izraeli,” řekl Moslehi.

 

 

Moskva je ochotna podpořit sankce proti Íránu 2. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Rusko je připraveno podpořit sankce proti Íránu. Během návštěvy Francie to potvrdil ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Šéf Kremlu se v Paříži setkal se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym…

 

Rusko, které pojí s Íránem silné obchodní vazby, podle prezidenta Dmitrije Medvěděva neztrácí optimistimus, co se týče jednání s Teheránem. Pokud ale dialog s íránskými představiteli neuspěje, je Moskva podle Medvěděva připravena podpořit zavedení takzvaných "inteligentních" sankcí, které by nebyly namířeny proti civilnímu obyvatelstvu.

 

 

Čína požaduje více diplomacie v Íránské jaderné otázce 2. 3. 2010

news.xinhuanet.com   

 

Čína v úterý vyzvala všechny zúčastněné strany k posílení diplomatického úsilí, jako nejvhodnějšího řešení íránské jaderné otázky.

 

Mluvčí Čínského ministerstva zahraničí Qin Gang na pravidelné tiskové konferenci řekl, že Čína stále věří v prostor pro diplomatické úsilí a obě strany by měly usilovat o udržení podpory procesu dialogu a jednání jako správného řešení problému.

 

"Čína trvá na zachování mezinárodního nešíření jaderných zbraní, jakož i míru a stability na Blízkém východě a v oblasti Perského zálivu. Chce dále udržovat komunikaci a spoluprácovat se zúčastněnými stranami v Íránské jaderné otázce," řekl Qin.

 

Řekl, že čínský postoj k je této otázce jasný a konzistentní.

 

 

Dubaj: Izraelci mají zákaz vstupu do Emirátů 2. 3. 2010

israel.cz

 

Policejní prezident v Dubaji oznámil, že turisté podezřelí z toho, že jsou izraelskými občany, nebudou do Spojených arabských emirátů vpuštěni. Generálporučík Dahi Khalfan Tamim řekl, že opatření je reakcí na zabití teroristy Hamásu, ze kterého autority v Emirátu viní Izrael a jeho špionážní službu Mossad.

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments