Horké téma: Írán XXX – Velká hra kolem sankcí a jaderný zběh
Obama pro Írán: Chceme znovu obnovit dialog 20. 3. 2010

ct24.cz

 

Americký prezident Barack Obama umístil na internet videonahrávku, v níž zopakoval Íránu nabídku USA k politickému dialogu. Zároveň ale řekl, že íránská vláda si vybrala izolaci…

 

Spojené státy podle Obamy pracují s mezinárodním společenstvím na tom, aby učinily íránskou vládu zodpovědnou za to, že odmítá jednat v duchu svých mezinárodních závazků. "Ale naše nabídka na komplexní diplomatické kontakty a dialog trvá," zdůraznil Obama.

 

Washington je podle jeho slov oddán a přesvědčen o nadějnější budoucnosti pro íránský lid, i přes rozpory, jež má s íránskou vládou…

 

 

Izrael prý požádá USA o munici pro možný útok na íránská jaderná zařízení 21. 3. 2010

rozhlas.cz

 

O munici chce prý při své nadcházející návštěvě Washingtonu požádat izraelský premiér Benjamin Netanjahu…

 

… Podle předchozích zpráv samotní Američané přesunuli skoro 400 bomb na britskou základnu Diego García v Indickém oceánu.

 

Netanjahu dnes odlétá do Ameriky na výroční zasedání proizraelské lobbyistické organizace AIPAC. Spolu s ním letí ministr obrany Ehud Barak a odděleně také šéfka opozice Cipi Livniová.

 

Kromě tohoto programu by se měl Netanjahu také setkat s několika americkými činiteli, včetně ministra obrany Roberta Gatese.

 

 

Americké činy protiřečí slovům, tvrdí íránský duchovní vůdce 22. 3. 2010

ceskenoviny.cz

 

Chameneí v dnešním projevu, který přenášela živě místní televize, Obamovu výzvu k dialogu konkrétně nezmínil. "Nová (americká) vláda a prezident tvrdí, že mají zájem o slušné a čestné vztahy, píší dopisy a posílají vzkazy, a říkají, že chtějí normalizovat vztahy s Íránem, ale v praxi dělají opak," řekl…

 

Postoj USA k opozičním protestům dnes Chameneí ocitoval jako příklad nepřátelských záměrů. "Osm měsíců po volbách zaujaly (USA) nejhorší možný postoj. Jejich prezident nazval vzbouřence a sabotéry ‚bojovníky za lidská práva‘," prohlásil Chameneí…

 

 

Brusel vyzval Irán na ukončenie rušenia satelitného vysielania 22. 3. 2010

sme.sk

 

"EU vyzýva Irán, aby ukončil rušenie satelitného vysielania, skoncoval aj s internetovou cenzúrou. EU je rozhodnutá sledovať tento problém aj naďalej a konať smerom k skončeniu tejto neakceptovateľnej situácie,"…

 

"Európska únia vyslovuje vážne znepokojenie nad krokmi iránskych úradov, ktoré chcú zabrániť občanom slobodne komunikovať a prijímať informácie cez TV, rádiá alebo internet. Tieto akty nie sú v súlade so záväzkami, ktoré Irán má voči Medzinárodnej telekomunikačnej únii (ITU). Napriek jej sťažnostiam, rušenie signálu, ktoré pochádza z iránskeho územia, neprestalo,"…

 

 

EU kritizuje Írán kvůli cenzuře a vyhrožuje sankcemi 22. 3. 2010

tyden.cz

 

Kritika omezování svobody přístupu k informacím a případná opatření v tomto směru jdou mimo rámec zvažovaných dalších sankcí OSN, které by světové společenství mohlo na Teherán uvalit kvůli jeho jadernému programu…

 

Na stole je tak i možnost, že by v případě krachu jednání na půdě OSN mohl k sankcím přistoupit jen Západ. "EU je odhodlána zabývat se těmito tématy a jednat tak, aby tato nepřijatelná situace skončila," píše se o cenzuře internetu a rušení zahraničního vysílání v deklaraci.

 

 

Spojené státy nebudou tolerovat jaderný Írán řekla Clintonová pro AIPAC 22. 3. 2010

haaretz.com

 

"Naším cílem nejsou postupné sankce, ale sankce, které budou kousat," řekla Clintonová Americko-izraelskému výboru pro veřejné záležitosti.

 

"Říkám to velmi jasně: Spojené státy jsou rozhodnuty zabránit Íránu získat jaderné zbraně," řekla.

 

Clintonová řekla, že pokud Írán vyvine jadernou zbraň, povzbudilo by to teroristy a zažehlo závody ve zbrojení, které by destabilizovaly Blízký východ.

"To je nepřijatelné. Je to nepřijatelné pro Spojené státy. Je to nepřijatelné pro Izrael. Je to nepřijatelné pro region a mezinárodní společenství."

 

Clintonová získala ohlas u většinově židovského publika, které si vyhradilo nejhlasitější potlesk po prohlášení Clintonové o tvrdém postoji vůči Íránu.

 

 

V Íránu zatkli exprezidentova vnuka 22. 3. 2010

novinky.cz

 

V Teheránu v pondělí zatkli vnuka bývalého prezidenta Alího Akbara Hášemího Rafsandžáního, který v loňských prezidentských volbách podpořil opoziční kandidáty…

 

Třiadvacetiletý Lahútí žije v Londýně, kam odjel deset dní po loňských červnových volbách. Při návratu do Íránu byl zadržen na teheránském letišti…

 

 

Usámova rodina hledá azyl, v íránském domácím vězení už být nechce 23. 3. 2010

zahranicni.ihned.cz

 

Jeden z bin Ládinových synů, Umar, ve svém prohlášení vyzval země "Východu nebo Západu", aby některá z nich přijala asi dvě desítky členů jeho rodiny, pobývajících od roku 2001 v izolaci střežené rezidence v Íránu.

 

"Íránská vláda neví, kam poslat ostatní bratry a sestry,"…

 

"Žádáme kteroukoliv zemi, aby nám pomohla, ať už východní nebo západní. Žádáme zejména Spojené arabské emiráty nebo Katar o pomoc pro tyto nevinné oběti,"…

 

V dokumentu jsou uvedena jména 23 lidí…

 

Umar bin Ládin v prohlášení uvádí, že Írán je připraven skupinu jeho příbuzných propustit za podmínky, že je nějaká země přijme. "Jakmile to bude potvrzeno, Íránci je posadí do letadla," napsali manželé bin Ládinovi.

 

 

USA: Írán dovoluje výcvik Talibanců na svém území 24. 3. 2010

mediafax.cz

 

„Již nějakou dobu víme, že je Írán zdrojem materiálu i vycvičených bojovníků Talibancům v Afghánistánu,“ řekl podplukovník Edward Sholtis. Neví se jen, zda výcvik podporuje teheránská vláda, nebo je „jednoduše něčím, co se vymyká kontrole vlády“.

 

„Jsou to absolutně nepodložená a nesprávná obvinění, jež Islámská republika Írán silně popírá,“ řekl představitel Íránu v OSN.

 

 

Irán žiada od Európy potrestanie Izraela 25. 3. 2010

pluska.sk

 

Irán požiadal Západ, aby zakročil proti Izraelu, ktorý sa rozhodol pokračovať vo výstavbe na území okupovaného východného Jeruzalema. Podľa hovorcu iránskeho ministerstva zahraničných vecí by Západ už viac nemal iba teatrálne predstierať svoj nesúhlas, ale prakticky zakročiť proti "sionistickému štátnemu terorizmu"…

 

Iránska diplomacia oficiálne vyzvala Ligu arabských štátov a Islamskú konferenciu, aby sa vážne zaoberali "vyhláseniami lídrov sionistického režimu, a prijali konkrétne riešenia, ktoré zastavia ich vplyv".

 

 

Lukoil odstoupí z íránského projektu 25. 3. 2010

en.rian.ru

 

Druhá největší ruská ropná společnost Lukoil se rozhodla odstoupit od svých íránských projektů z důvodu možného vlivu amerických sankcí. Analytici říkají, že rozhodnutí bylo iniciováno politickými ohledy.

 

"Vzhledem k tomu, že Lukoil podniká ve Spojených státech, se rozhodl odstoupit od íránských projektů," řekl mluvčí Lukoilu.

 

Podle konsolidovaných finančních účtů Lukoilu v US GAAP pro rok 2009, jeho "ztráta z prodeje a znehodnocení aktiv" dosáhly 381 milionů dolarů, včetně 63 milionů dolarů "ztráty ze snížení hodnoty projektu Anaran v Íránu, který byl zrušen kvůli mezinárodním sankcím."

 

"Lukoil se stahuje z projektu především z politických důvodů, jinak projekt vypadá dobře z hlediska výrobních nákladů i ziskovosti," řekl šéf Národního ruského energetického bezpečnostního fondu Konstantin Simonov.

 

 

V Perském zálivu po sobě střílely lodě SAE a Saúdské Arábie 26. 3. 2010

novinky.cz

 

Úřady obou zemí se k incidentu nevyjádřily. Podle serveru zahájila palbu u hranice, o níž se vede spor, loď emirátů. Posádka saúdského plavidla byla nucena kapitulovat a na několik dní skončila ve vazbě v Abú Zabí…

 

…Saúdská Arábie zbrojí už roky kvůli íránské hrozbě, Spojené arabské emiráty se přidaly relativně nedávno, a v současnosti jsou čtvrtým největším nákupčím zbraní na světě.

 

Lodě v Perském zálivu vozí 40 procent ropy, s níž se ve světě obchoduje.

 

 

Šéf NATO chce společnou protiraketovou obranu 26. 3. 2010

tyden.cz

 

Společný alianční systém by podle něj ukázal kolektivní vůli členů NATO bránit se před rostoucí hrozbou, kterou představují státy jako Írán. Teherán, který se snaží získat jadernou zbraň už v současnosti, disponuje raketami, které jsou schopné zasáhnout Turecko, Řecko, Bulharsko nebo Rumunsko. Pokud by dokončil vývoj mezikontinentální balistické střely, "byl by v dostřelu celý evropský světadíl stejně jako celé Rusko," varuje Rasmussen.

 

"Je zapotřebí, aby listopadový summit rozhodl, že protiraketová obrana našich států a území je alianční mise," uvádí Rasmussen.

 

 

Medveděv – sankce nejsou nejlepší způsob, jak vyřešit problém s Íránem 27. 3. 2010

izvestia.ru

 

Ruský prezident Dmitrij Medveděv zopakoval, že sankce nejsou optimální způsob, jak vyřešit problém s Íránem, ale možnost uvalení sankcí nevyloučil.

 

Ve své uvítací zprávě pro účastníky summitu členských států Ligy arabských států (LAS) ruský prezident konstatuje, že "vyřešení íránské jaderné otázky by mělo být řešeno výhradně politickými a diplomatickými prostředky v přísném souladu s Chartou OSN."

 

"Jsme přesvědčeni, že sankce nejsou optimální cesta. Zároveň nemůžeme vyloučit možnost vývoje takové situace. Je třeba si jasně uvědomit, že stanovené sankce musí být upraveny, aby nebyly namířeny proti civilnímu obyvatelstvu Íránu" – píše se v dokumentu.

 

"Věříme, že důležitým mezníkem na této cestě je podpis Memoranda o zřízení rusko-arabského fóra o spolupráci v prosinci roku 2009. Jsem si jist, že jeho práce bude obohacovat a rozšiřovat naše mnohostranné vztahy. Máme v úmyslu pokračovat v aktivní účasti na kolektivním opatření pro řešení regionálních problémů na Blízkém východě a Severní Africe, "- napsala hlava státu.

 

 

Arabský summit odsoudil Izrael a vyzval k posílení spolupráce s Íránem 27. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Arabský svět musí chystat plány pro situaci, kdy se definitivně zhroutí pokusy o mírové urovnání mezi Izraelem a Palestinci. I takový názor už dnes zazněl na summitu Ligy arabských států v libyjské Syrtě. Sjeli se na něj vůdci 22 arabských zemí…

 

V zájmu stability je prý také potřeba posílit kontakty s Íránem…

 

Podobných výroků, jaké pronesl generální tajemník Ligy arabských států  Amr Músá, ale na summitu zazněla celá řada…

 

Dvoudenní summit hostí vůbec poprvé v historii Libye. Její vůdce Muammar Kaddáfí v nezvykle krátké zahajovací řeči uvedl, že už nejsou potřeba další projevy, ale konkrétní akce…

 

 

Írán se údajně chystá postavit dvě nové jaderné elektrárny 28. 3. 2010

ceskenoviny.cz

 

Írán se zřejmě chystá vybudovat dvě nové jaderné elektrárny. Podle sobotního vydání deníku New York Times jsou o tom alespoň přesvědčení pracovníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) i zástupci západních tajných služeb.

 

Záměr údajně vyzradil šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí íránské studentské agentuře ISNA. Řekl, že dostal příkaz od prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda zahájit přípravy pro výstavbu dvou centrál hluboko v horách, aby byly chráněny před nepřátelským útokem.

 

Teherán dlouhodobě tvrdí, že usiluje o výrobu jaderné energie k mírovým účelům. MAAE ale má o tom velké pochybnosti, protože s ní Teherán plně nespolupracuje.

 

 

Sankce proti Íránu by neměly být základem pro použití síly, řekl  Lavrov 28. 3. 2010

en.rian.ru

 

Možné přísnější sankce proti Íránu by neměly připravit cestu pro budoucí vojenské akce proti islámské republice, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

 

"Každé rozhodnutí Rady bezpečnosti [o Íránu] by mělo jasně stanovit, že nemohou být použity jako základ pro použití síly [vůči Íránu]," řekl nejvyšší ruský diplomat v rozhovoru pro TV-Center.

 

"Úsilí, aby se všechny strany vrátily k jednacímu stolu, stále ještě probíhá, a stále existuje šance, že přinese nějaké výsledky. Ale když, a pokud budeme muset řešit tento problém v Radě bezpečnosti, opět budeme připraveni diskutovat pouze" chytré "sankce, jak řekl náš prezident," řekl Lavrov.

 

"Problém je v tom, že Írán ne zcela spolupracuje s MAAE," řekl. "Co se týče spolupráce s inspektory MAAE  – ano, chceme více informací z Íránu. Odborníci MAAE mají stále ještě vážné nezodpovězené otázky, a my chceme jasnou odpověď, že charakter íránského jaderného programu je mírový," řekl.

 

 

Turecko klade důraz na diplomatické řešení íránského jaderného sporu 28. 3. 2010

english.farsnews.com

 

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zdůraznil, že jeho země podporuje diplomacii jako nejlepší způsob řešení íránské jaderné otázky.

 

"Rád mluvím otevřeně. Nerad si v politice hraji na schovávanou. Co potřebujeme je diplomacie, diplomacie, diplomacie," řekl Erdogan.

 

Íránský jaderný program bude na pořadu jednání v pondělí, kdy se Merkelová setká v Ankaře s Erdoganem, oznámily německé vládní kruhy v Berlíně.

 

Obě strany budou "posuzovat charakter íránského jaderného programu," řekl vysoce postavený německý činitel.

 

 

Moussa vyzývá k arabsko-íránskému dialogu 29. 3. 2010

news.xinhuanet.com

 

Generální tajemník Arabské ligy Amr Moussa v neděli vyzval k dialogu a řešení rozporů mezi arabskými zeměmi a Íránem.

 

"Musíme se podívat, v čem se lišíme, kde nesouhlasíme s Íránem, a jak se s tím vypořádat. Írán není nepřítel a dialog pomůže přinést mír a stabilitu v regionu," řekl Moussa novinářům po ukončení 22. Arabského summitu v libyjském městě Sirtě.

 

 

Setkání G8 se zaměřuje na Írán 29. 3. 2010

cbc.ca

 

Ministr zahraničních věcí Lawrence Cannon řekl, že íránský jaderný program obohacování uranu bude vysoko na pořadu jednání G8…

 

"Bohužel jsem přesvědčen, že nemáme jinou možnost, než pokračovat v dalších sankcích proti Íránu v ideálním případě prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN," řekl Cannon novinářům.

 

"Musíme zanechat diskusních hrátek v rámci OSN a Kanada je připravena vykonat svůj díl práce."

 

Západní země tlačí na čtvrté kolo sankcí OSN vůči Íránu…

 

 

Turecko odmítá uvalení sankcí na Írán 30. 3. 2010

alalam.ir

 

"Jsme toho názoru, že sankce není dobrá cestu a … že nejlepší cestou je diplomacie," řekl Erdogan na společné tiskové konferenci s Merkelovou.

 

"Byli bychom rádi, kdyby Turecko hlasovalo v dubnu v otázce Íránu spolu se Spojenými státy a Evropskou unií," řekla Merkelová.

 

"Turecko sdílí 380 km (240 mil) hranice s Íránem a Írán je důležitým partnerem, zejména v oblasti energetiky. To bychom při posuzování našich vztahů neměli ignorovat," řekl Erdogan.

 

"Jsme proti jaderným zbraním v našem regionu. Ale je tu jiná země v našem regionu, která jaderné zbraně má? Ano, je tam. A byla podrobena sankcím? Ne," řekl Erdogan.

 

 

Ministři G8 volají po přísných opatřeních proti Íránu 30. 3. 2010

alarabiya.net

 

Komuniké je zatím posledním krokem nátlaku nejmocnějších zemí světa, ve snaze přimět Írán, aby v souladu s požadavky Rady bezpečnosti OSN spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

 

"Írán pokračuje v nedodržování svých povinností k Radě bezpečnosti OSN a MAAE týkající se jeho jaderného programu, a je vážným problémem pro ministry G8," uvádí se v závěrečném komuniké.

 

"Ministři se dohodli zůstat u otevřeného dialogu a také znovu potvrdili nutnost, aby mezinárodní společenství přijalo vhodné a důrazné kroky, které ukáží … odhodlání prosazovat mezinárodní režim nešíření jaderných zbraní."

 

V návrhu není uvedeno slovo "sankce".

 

 

Pravidla hry se změnila, Turecko za člena EU nechceme, uvedla Merkelová 30. 3. 2010

zahranicni.ihned.cz

 

Německá kancléřka během návštěvy Turecka jen těžko hledala společnou řeč s tamními politiky…

 

Kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Ankary potvrdila, že je proti plnému členství Turecka v Evropské unii…

 

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který Merkelovou oba dny provází, na vyjádření kancléřky podle stanice BBC nereagoval…

 

"Pravidla hry se od roku 2005 změnila. Přístupová jednání jsou procesem s otevřeným koncem," prohlásila podle BBC v Ankaře Merkelová…

 

Návštěva podle BBC také jen potvrdila pokračující spory mezi Berlínem a Ankarou ohledně Íránu. Merkelová požádala o podporu Turecka při očekávaném dubnovém hlasování v RB OSN o nových sankcích proti Íránu. Erdogan to však dále odmítá s tím, že tyto sankce jsou kontraproduktivní a pokrytecké…

 

 

Al-Kaida hrozí Íránu: vraťte rodinu Usámy 30. 3. 2010

hn.ihned.cz

 

Íránští ajatolláhové už jsou veřejným nepřítelem Al-Kaidy…zadržují totiž příbuzné Usámy bin Ládina.

 

Jak konkrétně rodina nejznámějšího teroristy v Íránu žije, není známo…

 

"Mnohokrát podali žádost opustit Írán, jen aby byli následně biti a umlčováni,"… napsal Chálid bin Ládin…

 

Situace je ale ve skutečnosti komplikovanější…

 

"Starají se a jsou velmi laskaví," pochválil Umar režim v Teheránu. "Ptá-li se někdo, proč ti příbuzní pořád jsou v Íránu, pak je to proto, že jsme nedokázali najít žádnou jinou zemi, která by je přijala."

 

Saúdská Arábie dávno zbavila Usámu bin Ládina svého občanství a nechce přijmout ani jeho příbuzné. Šestnáct členů "íránské pobočky" Usámovy rodiny už žádalo o víza v jiných zemích, a marně.

 

 

Mluvčí Ligy arabských států nárokuje íránské ostrovy 30. 3. 2010

english.farsnews.com

 

Kritika Ligy arabských států se týká íránských ostrovů Abu Musa a velký a malý Tunbs v Perském zálivu

 

Liga arabských států na 22. summitu v Libyi znovu zopakovala nepodložené tvrzení o íránských ostrovech.

 

Mezinárodní dokumenty jasně ukazují, že tři ostrovy, které byly historicky ve vlastnictví Íránu, dočasně připadly pod britskou kontrolu v roce 1903. Ostrovy byly vráceny Íránu na základě dohody v roce 1971 před založením SAE.

 

Írán opakovaně prohlásil, že jeho vlastnictví tří ostrovů je nezpochybnitelné.

 

Ačkoli si SAE nadále činí územní nároky vůči islámské republice i přes historické důkazy a mezinárodní předpisy, Teherán zůstává otevřený jednání o vydání.

 

 

Írán osvobodil svého uneseného diplomata 30. 3. 2010

novinky.cz

 

Obchodní atašé v pákistánském Péšávaru Asar Zada byl unesen v listopadu 2008 neznámými ozbrojenci…

 

Žádné podrobnosti o jeho vysvobození z téměř rok a půl trvajícího zajetí íránská televize neuvedla. Oznámila pouze, že diplomat byl osvobozen při "komplikované zpravodajské operaci".

 

 

Obama si notuje se Sarkozym. Írán má pocítit tvrdý úder 31. 3. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Tvrdší sankce pro Írán za jeho jaderný program, to je vize amerického prezidenta Baracka Obamy…

 

Pro svůj plán našel také spojence – francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

 

Také kanadský premiér Stephen Harper vyzval v úterý k tvrdšímu přístupu k Íránu kvůli jeho jadernému programu. Řekl to jménem ministrů zahraničí skupiny G8…

 

"Teherán musí zastavit své aktivity v jaderném obohacování (uranu) a zahájit mírový dialog," prohlásil Harper.

 

 

Íránský nejvyšší jaderný vyjednavač odjíždí na návštěvu Číny 31. 3. 2010

presstv.ir

 

Íránský jaderný vyjednavač Saíd Jalili zamíří ve čtvrtek do Číny projednat řadu otázek, včetně jaderného programu Teheránu.

 

Čína, která patří mezi pět členů Rady bezpečnosti OSN s právem veta, již opakovaně řekla, že sankce nejsou správnou cestou k vyřešení íránské jaderné otázky.

 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang řekl na pravidelné tiskové konferenci v pondělí novinářům, že Peking by "společnými silami s ostatními stranami tento problém vyřešil mírumilovně diplomatickou cestou."

 

"Rovněž se domníváme, že Írán, jako suverénní stát, má právo na mírové využití jaderné energie. Postavení Číny je trvalé a jednoznačné" řekl Qin.

 

Rusko, další stálý člen Rady bezpečnosti OSN, není ochotno uvalit sankce proti Íránu. Moskva však řekla, že by mohla podpořit nové sankce proti Íránu, "pokud nebude viditelný pokrok" v jaderném patu Teheránu se Západem.

 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová předpokládá, že členové Rady bezpečnosti OSN by mohli dosáhnout shody nad čerstvými sankcemi proti Íránu.

 

"Myslím, že příští týdny budou probíhat intenzivní jednání nejenom v Radě bezpečnosti mezi jednotlivými členy Rady bezpečnosti, ale i s mnoha zúčastněnými zeměmi."

 

"Vyjadřuji svůj optimismus, že v Radě bezpečnosti bude konsenzu dosaženo," řekla.

 

 

Obama připouští nedostatek konsensu k sankcím proti Íránu 31. 3. 2010

alalam.ir

 

"Máme jednomyslnost v mezinárodním společenství? Ještě ne," přiznal Obama na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

 

 

Obama řekl, že sankce na Írán by měly přijít v řádu týdnů 31. 3. 2010

xinhuanet.com

 

"Doufám, že to uděláme letos na jaře," řekl Obama a dodal "Mám zájem na tom, aby se tak stalo v řádu týdnů."

 

"Nadešel čas přijmout rozhodnutí. Írán nemůže pokračovat ve svém šíleném závodě," prohlásil francouzský prezident Sarkozy na tiskové konferenci a vyjádřil Obamovi jasnou podporu.

 

 

Pohřešovaný íránský jaderný vědec přeběhl k CIA 31. 3. 2010

ceskenoviny.cz

 

Íránský jaderný vědec Šahram Amírí, který se už rok pohřešuje, utekl do Spojených států a pomáhá Ústřední zpravodajské službě (CIA) v otázkách íránského jaderného programu…

 

Amírí zmizel loni v květnu během náboženské pouti do Saúdské Arábie. V prosinci íránská vláda obvinila Rijád, že vědce předal Američanům. Saúdská Arábie se k obvinění nevyjádřila.

 

Foto: zdroj

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments