Horké téma: Írán XXXI – V Teheránu i Washingtonu se chystají jaderné konference
USA: Írán zásobuje afghánské povstalce zbraněmi 31. 3. 2010

mediafax.cz

 

„Írán usiluje o zvýšení svého vlivu v této oblasti. Na jednu stranu to není překvapivé, je to země, s níž sousedí. Na druhou stranu je tento vliv velice často negativní,“ řekl Mullen.

 

„Například včera (v úterý) večer jsem se dozvěděl o velké zásilce zbraní putující z Íránu do Kandaháru,“ řekl Mullen bez dalších podrobností.

 

Írán má v Afghánistánu obrovský ekonomický vliv, především pak na západě země. Jedním ze dvou státních jazyků Afghánistánu je dialekt perštiny, kterou se hovoří v Íránu. Miliony válečných uprchlíků se za poslední desítky let skrývaly právě v Íránu.

 

 

USA popreli skúšku balistickej strely v Saudskej Arábii 1. 4. 2010

sme.sk

 

Ministerstvo obrany USA poprelo správy o údajnom teste balistickej strely Trident, ku ktorému malo dôjsť v stredu počas spoločného vojenského cvičenia so Saudskou Arábiou.

 

Nemenovaný západný vojenský predstaviteľ predtým uviedol, že Spojené štáty v rámci manévrov skúšobne vystrelili balistickú raketu Trident schopnú niesť jadrovú hlavicu, ktorú odpálili z ponorky.

 

USA posilňujú svoju raketovú obranu v spriatelených arabských štátoch v oblasti Perzského zálivu s cieľom odraziť akýkoľvek potenciálny útok zo strany Iránu…

 

 

Bezpečnostná rada pripraví nové sankcie voči Iránu 1. 4. 2010

webnoviny.sk

 

Čína je pripravená zúčastňovať sa na rozhovoroch s partnermi z Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorých cieľom bude vytvoriť novú sériu sankcií voči Iránu. Informáciu priniesla veľvyslankyňa USA pri OSN Susan Riceová…Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová tiež potvrdila, že krajiny sú v tejto otázke jednotné.

 

…Podľa Clintonovej bude diskusia prebiehať aj niekoľko týždňov a zúčastnia sa na nej aj ostatné členské štáty OSN.

 

 

Čína se snaží mírové řešení íránské jaderné otázky 1. 4. 2010

xinhuanet.com

 

Čína ve čtvrtek zopakovala, že bude nadále usilovat o mírové řešení íránského jaderného problému, jak potvrdila íránskému jadernému vyjednavači Saeedu Jalilimu, který je na návštěvě Číny.

 

"Čína bude nadále usilovat o diplomatické řešení íránské jaderné otázky prostřednictvím konstruktivního úsilí," prohlásil Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang.

 

Qin neuvedl nic o sankcích, ale řekl, že šest zemí diskutovalo ve středu večer při konferenčním hovoru, a "všechny strany se dohodly, že budou nadále udržovat kontakt prostřednictvím různých kanálů".

 

"Čína vyjadřuje vážné znepokojení ze situace kolem íránské jaderné otázky, je v úzkém kontaktu s příslušnými stranami a usiluje o správné řešení této otázky prostřednictvím diplomatických prostředků," řekl Qin.

 

 

Izrael a Teherán bojují o přízeň Číny. Kvůli chystaným sankcím proti Íránu 2. 4. 2010

rozhlas.cz

 

Izrael vyšle příští týden další vojenskou delegaci do Číny, která má Peking přimět k podpoře nových sankcí proti Iránu… Dnes přitom v Číně jedná delegace z Íránu, která se naopak snaží nové kolo sankcí odvrátit.

 

Rozhodující bude pozice Číny, která odmítá vyhlídky na jaderné vyzbrojení Íránu, ale donedávna kritizovala také možnost přísných sankcí. V Číně už byl šéf izraelské vojenské špionáže Amos Jadlin a teď se tam chystá generál Amir Ešel z velení armády.

 

 

Obama naléhá na Čínu, aby podpořila sankce proti Íránu 2. 4. 2010

aljazeera.com

 

Americký prezident Barack Obama vyzval svůj čínský protějšek Chu Ťin-tchaa, aby pomohl Washingtonu v jeho snaze uvalit další sankce proti Íránu.

Obama se obrátil se žádostí v hodinovém telefonním hovoru na čínského prezidenta ve čtvrtek.

Podle Bílého domu Obama " zdůraznil význam spolupráce, která zajistí, že Írán bude dodržovat své mezinárodní závazky."

Obamovy výroky přicházejí právě den poté, co nejvyšší íránský jaderný vyjednavač Saíd Jalili přijel do Číny projednávat řadu otázek, včetně jaderného programu Teheránu se zástupci Pekingu.

"Úsilí Západu zabránit některým zemím v získání jaderné technologie by mohlo vytvořit z globální bezpečnosti zdroj napětí," řekl Jalili na setkání s čínským ministrem zahraničí Yang Jiechi ve čtvrtek.

Íránský vyjednavač dále zdůraznil, že je plně vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT), což je pro všechny země nejlepší způsob, jak zajistit mír a stabilitu ve světě.

Mezitím mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang ve čtvrtek řekl, že Peking bude usilovat o mírové řešení íránské jaderné otázky.

Qin Gang také prohlásil, že Čína podporuje právo Teheránu rozvíjet civilní jadernou energetiku.

USA zvyšuje své úsilí, aby s dalšími klíčovými světovými velmocemi prosadili nové sankce vůči Íránu v Radě bezpečnosti OSN.

Čína a Rusko, dva z pěti vetem vládnoucí členové Rady, opakovaně vyzývají k diplomatickému řešení jaderné otázky Íránu.

Teherán, jako signatář Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) odmítá obvinění, že pracuje na vojenském jaderném programu a tvrzení odmítá jako "nepodložené" a "politicky motivované". Svá jaderná zařízení otevřel pro podrobné inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

IAEA zase oznámila, že v Íránu neexistuje žádný důkaz o zneužití civilních jaderných materiálů k vojenským účelům.

 

 

Irán tvrdí, že sankcie ho nedonútia zastaviť jadrové aktivity 2. 4. 2010

sme.sk

 

Medzinárodné sankcie nezabránia tomu, aby Irán prestal so svojimi nukleárnymi aktivitami, povedal dnes hlavný jadrový vyjednávač Teheránu Saíd Džalílí

 

"Iránci vedia o sankciách…. Uvažujeme o sankciách ako o možnosti… V našej (jadrovej) ceste budeme pokračovať ráznejšie," uviedol Džalílí počas návštevy Číny.

 

 

Pentagon podezírá Írán ze spolupráce s Talibanem 4. 4. 2010

evrazia.org

 

Včera byla zveřejněna informace, že vláda Íránu v příštích týdnech dodá do Afghánistánu velkou zásilku zbraní určenou pro Taliban.

 

Podle anonymního zdroje z ministerstva obrany USA, Írán dodává Talibanu malé množství zbraní, které však pro vojska NATO v Afghánistánu nejsou vážným problémem.

 

Sami vojáci aliance občas nacházejí zbraně a střelivo íránského původu u mrtvých a zajatých bojovníků. Podle nich je zřejmé, že zbraň má perské kořeny, podle sériového čísla a dalších znaků.

 

Zprávy o „agresivitě“ a „extrémismu“ Íránské islámské republiky by měly být vnímány prizmatem přání Bílého domu a Pentagonu k zahájení vojenské kampaně proti zločinné zemi.

 

V minulosti již bylo oznámeno, že Írán pomáhá s výcvikem bojovníků Talibanu, nyní se jedná o transfer zbraní.

 

 

Írán podle USA hodlá dodávat zbraně Tálibánu 4. 4. 2010

ct24.cz

 

Podle americké rozvědky chystá Írán rozsáhlé dodávky zbraní pro Tálibán…

 

Konflikt mezi Amerikou a Íránem je zase o něco blíž. Ještě před čtrnácti dny rozdával íránský prezident při návštěvě amerického spojence Hamída Karzáího úsměvy. Zároveň ale, podle americké rozvědky, Írán dodává zbraně Tálibánu, Karzáího nepříteli… to hlavní teprve přijde. "Íránci se chystají přitvrdit. Do Afghánistánu míří rozsáhlé zásilky zbraní a munice," informoval podle CNN pracovník amerického ministerstva obrany.

 

… Statisíce amerických vojáků stojí na západní i východní hranici Íránu, v Afghánistánu a Iráku. Americká diplomacie zároveň systematicky připravuje Teherán o spojence, zejména o Rusko a Čínu…

 

 

Teherán zorganizuje jadrovú konferenciu 4. 4. 2010

webnoviny.sk

 

Iránska konferencia pod názvom "Jadrová energia pre všetkých, jadrové zbrane pre nikoho" sa uskutoční krátko po americkom jadrovom bezpečnostnom summite, na ktorom potvrdil účasť aj čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Kancelária čínskeho ministerstva zahraničných vecí v nedeľu potvrdila, že dostali oficiálnu pozvánku od Teheránu. V tejto veci však ešte nepadlo rozhodnutie.

 

Nie je jasné, ktoré krajiny sa na iránskom summite zúčastnia. Podľa hovorcu iránskej diplomacie "sú srdečne pozvané všetky krajiny". "Irán je krajina, ktorá podporuje svetové odzbrojenie a vyzýva svet k odzbrojeniu a zabráneniu šíriť jadrové zbrane," uviedol Džalílí.

 

 

Bývalý iránsky viceprezident sa vrátil do väzenia 5. 4. 2010

sme.sk

 

Bývalý iránsky viceprezident a prominentný proreformný aktivista odsúdený za šírenie propagandy proti vládnucemu klerikálnemu zriadeniu počas povolebných nepokojov sa vrátil do väzenia, aby si odpykal jednoročný trest odňatia slobody. Štátna televízia v nedeľu informovala, že Hosajna Marášího opätovne zadržali dva týždne po dočasnom prepustení z väzenia pri príležitosti perzského nového roka, ktorý sa skončil 2. apríla.

 

 

Vondra: Smlouva bude mít omezený význam bez reakce Íránu 6. 4. 2010

ceskenoviny.cz

 

Nová americko-ruská smlouva o redukci jaderných zbraní bude mít podle bývalého vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) omezený význam, pokud nepřiměje státy jako Írán k ukončení jaderného zbrojení…

 

"Pokud na dohodu nezareagují státy, jako je Írán, tím, že ukončí svůj program jaderného vyzbrojování, bude význam této pražské dohody spíše omezený," prohlásil Vondra.

 

 

IRGC Oficiálně varuje Západ před možným útokem na Írán 6. 4. 2010

english.farsnews.com

 

"Pokud se nepřítel pokusí vypálit jedinou raketu na Írán, zasáhnou íránské rakety srdce Tel Avivu…" řekl v pondělí zástupce nejvyššího velitele IRGC Mojtaba Zonnour.

 

 

Obama vylučuje Írán ze zákazu jaderných úderů USA 6. 4. 2010

presstv.ir

 

Americký prezident Barack Obama plánuje revidovat americkou jadernou strategii, která údajně omezuje použití jaderných zbraní proti nejaderným státům, s výjimkou Íránu a Severní Koreje.

 

 

USA nepoužijí jaderné zbraně proti těm, kteří je nemají 6. 4. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Spojené státy se zřeknou možnosti použít jaderné zbraně – s výjimkou výjimečných případů…

 

Novou strategii dnes oznámí prezident Barack Obama…

 

…dnes Obama oznámí, že vláda si bude činit nárok na použití jaderné zbraně v sebeobraně a při konfliktech se státy, jako jsou Írán a Severní Korea.

 

"Udělám pro bezpečí Američanů vše, co je nutné," prohlásil Obama…

 

USA se ale podle Obamy zavážou nepoužít atomové hlavice proti zemím, které prokazatelně nukleární bomby nemají a podepsaly Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

 

USA se dosud odmítají vzdát tzv. práva prvního úderu. Zatím žádný americký prezident neslíbil, že Spojené státy v nějakém konfliktu nesáhnou k atomové bombě jako první.

 

Severní Korea provedla na konci roku 2006 jeden pokusný jaderný výbuch s nejasným výsledkem, zatímco Írán je podezřelý, že na výrobě bomby už několik let usilovně pracuje.

 

Za svůj plán na celosvětové jaderné odzbrojení získal Obama loni Nobelovu cenu míru…

 

 

Čína v úterý opět vyzvala k většímu diplomatické úsilí o vyřešení íránského jaderného problému

6. 4. 2010

news.xinhuanet.com

 

"Doufáme, že všechny strany dále posílí diplomatické úsilí o jaderné otázce Íránu," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Jiang Yu.

 

 

Tématem schůzky Obama-Medveděv bude Írán 7. 4. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv budou ve čtvrtek jednat o íránském jaderném programu.

 

Tvrdí to americký analytik Andrew Kuchins…

 

"Bude důležité vypracovat s Rusy něco bližšího dohodě o jazyku v oblasti sankcí, než začnou vyjednávání s Číňany," řekl Kuchins…

 

Premiér Vladimir Putin nicméně nedávno prohlásil, že žádné důkazy o íránské snaze vyrobit atomovou bombu neexistují.

 

Američané se také snaží přemluvit ruskou vládu, aby Íránu nedodávala protiletadlový raketový systém S-300…

 

 

Irán stále verí v dohodu o výmene jadrového paliva 7. 4. 2010

sme.sk

 

Iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí dnes uviedol, že návrh dohody so Západom o výmene jadrového paliva je stále na rokovacom stole.

 

Ak nebude dohoda dosiahnutá, Irán svoje potreby jadrového paliva pre výskumný zdravotnícky reaktor naplní aj sám, dodal šéf iránskej diplomacie…

 

 

Ahmadínežád pohrozil Obamovi za novou doktrínu a nazval ho kovbojem 7. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

… Obama přislíbil, že USA nepoužijí jaderné zbraně proti nejaderným státům. Jinak je tomu se zeměmi,  jako jsou Írán a Severní Korea…

 

Ahmadínežád se k nové strategii USA vyjádřil během dnešního projevu na severu Íránu. "Doufám, že zveřejněné (Obamovy) výroky nejsou pravdivé. Pohrozil, že použije nukleární i chemické zbraně proti těm zemím, které se nepodrobí Spojeným státům," řekl Ahmadínežád…

 

"Dávej si pozor. Půjdeš-li ve stopách Bushe, bude odpověď stejně bouřlivá jako ta, která se dostala Bushovi," prohlásil Ahmadínežád…

 

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle Írán vyzval, aby se vzdal svých ambicí získat jadernou zbraň. Írán by měl být připraven jednat a "transparentně se vzdát jakékoli možnosti jaderného vyzbrojení", uvedl Westerwelle…

 

Americký tisk Obamovu novou jadernou strategii komentoval jako pragmatickou. "Nový dokument je jasně vymyšlen a sepsán tak, aby byl nejlepší možnou jadernou strategií, kterou Obama může předložit…

 

Ruský tisk reaguje na novou doktrínu zdrženlivě. "Barack Obama lehce zmírnil globální úderné ambice USA. Nová strategie je malý krůček na cestě k zmenšení role jaderných zbraní" napsal deník Kommersant.

 

 

Izrael testuje svůj protiraketový systém 8. 4. 2010

atmonline.cz

 

Izraelská armáda zahájila počítačové testování svých protiraketových systémů všech kategorií s cílem určit jejich efektivnost a účinnost proti masívnímu úderu tisíců balistických raket, např. Shahab-3, Zelzal, či Grad.

 

Důkladné testy mají také dát odpovědi na zásadní otázky, které doposud byly jen předmětem dohadů a spekulací…

 

Izrael již má k dispozici systém Arrow-2, který je navržen k ničení balistických raket ve velkých výškách a vzdálenostech…

 

Systém Iron Dome, vyvinutý a postavený firmou Rafael Advanced Defense Systems, je prvkem pro nižší vrstvu protiraketového systému…

 

Výsledky počítačového testování mají dát izraelskému vojenskému letectvu lepší představu o tom, jak nejlépe jednotlivé systémy protiraketové obrany rozvinout a posoudit, kolik baterií každého typu si má ministersto obrany pořídit…

 

 

Obama jedná s Medvěděvem o sankcích vůči Íránu a krizi v Kyrgyzstánu 8. 4. 2010

novinky.cz

 

…Představitelé Bílého domu a Kremlu Barack Obama a Dmitrij Medvěděv spolu mají jednat také o sankcích proti Íránu a proberou i kritickou situaci v Kyrgyzstánu…

 

"Bude důležité vypracovat s Rusy něco bližšího dohodě o jazyku v oblasti sankcí, než začnou vyjednávání s Číňany," citovala agentura Reuters Kuchinse.

 

Obě země mají v Kyrgyzstánu své základny, USA mají pronajaté letiště v Manasu. Právě přes ně zásobují jednotky ISAF bojující v Afghánistánu. Tato cesta nabývá na významu kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Pákistánu.

 

 

My a jaderné bomby? Nesmysl, říká šéf íránské ambasády 8. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Pokud kdokoli zaútočí na Írán a jeho jaderná zařízení, hrozí rozšíření konfliktu nejen do blízkovýchodního regionu, ale i do celého světa, varuje šéf íránské ambasády v Praze Rashid Hassanpourbaei. Zároveň ale ujišťuje, že Írán jadernou zbraň nevyvíjí.

 

 

Írán: Pokud Izrael zaútočí, nic z něj nezůstane 8. 4. 2010

israel.cz

 

Íránský ministr obrany Ahmad Vahidi ve středu opět slovně zaútočil na Izrael. Během návštěvy na severovýchodu země, společně s prezidentem Ahmadinežádem, prohlásil, že "pokud sionistický režim zaútočí na Írán, možná z něj mnoho nezbude."

 

V odpovědi na dotaz novináře Vahidi řekl, že sám Izrael řekl, že je příliš slabý na to, aby se Íránu postavil. Dodal, že íránská zpravodajská služba brání tomu, aby se Izrael "pustil do jakéhokoliv dobrodružství" a že si je jistý, že Izrael není schopen napadnout Írán.

 

 

Tvoříme dějiny, shodli se prezidenti po podpisu a varovali Írán 8. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Prezidenti dvou jaderných velmocí se nevyhnuli ani íránskému nukleárnímu programu…

 

"Teherán bohužel nereaguje na spoustu kompromisů, které se mu nabízejí. Nelze před tím zavírat oči, nelze vyloučit, že Rada bezpečnosti OSN bude muset tuto věc znovu projednat. Sankce samy o sobě vedou málokdy k výsledkům, ale někdy se bez nich nejde obejít," připustil Medveděv.

 

…"Budeme chtít inteligentní silné sankce," řekl Obama.

 

 

Smlouva pomůže sankcím proti Íránu, věří Obama 8. 4. 2010

tyden.cz

 

Americký prezident doufá, že obnovená spolupráce Ruska a USA přitlačí do kouta i jaderné ambice Íránu…

 

…Barack Obama doufá, že "nový začátek" ve vztazích s Ruskem a nový START povede i k větší vůli trestat země, které se nechtějí podřídit pravidlům.

 

"Spolupracujeme v Radě bezpečnosti OSN, abychom prosadili tvrdé sankce vůči Íránu," řekl americký prezident po podpisu smlouvy ve Španělském sále. "Doufám, že se nám letos na jaře podaří sankce prosadit."

 

"K čemu jsou nutné sankce? Abychom měli potěšení z represí vůči jinému státu?" Položil řečnickou otázku prezident Medveděv a dodal, že sankce slouží k donucení států, aby se chovaly podle mezinárodního práva. "Sankce ne vždy dosáhnou žádaného účinku. Proto to musí být chytré sankce, aby dosáhly změny chování."

 

 

Irán obvinil troch amerických turistov zo špionáže 8. 4. 2010

sme.sk

 

Iránsky minister pre tajné služby Hejdar Moslehí obvinil troch zadržaných amerických turistov z kontaktov na spravodajské agentúry v Spojených štátoch…Podľa Moslehího predostrie režim dôkazy o tom, že Američania sú špiónmi, už "čoskoro".

 

Rodiny zadržaných turistov však všetky podobné obvinenia odmietajú…Američania podľa ich rodín do Iránu len nedopatrením "zablúdili" počas turistického výletu v regióne. Všetci sú absolventmi prestížnej Kalifornskej univerzity v Berkeley.

 

 

Izraelský premiér zrušil účast na summitu o jaderné bezpečnosti 9. 4. 2010

rozhlas.cz

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nepojede na summit o jaderných zbraních, který do Washingtonu svolal americký prezident Barack Obama…

 

Premiér odvolal slíbenou účast, když vyšlo najevo, že někteří účastníci chtějí mluvit také o izraelských jaderných zbraních. Summit se tak prý může změnit v další mezinárodní fórum pro nespravedlivou kritiku Izraele.

 

Jak zjistila izraelská diplomacie, Turecko, Egypt a několik dalších muslimských států hodlá na summitu vznést požadavek, aby Izrael umožnil mezinárodní inspekce svých nukleárních zařízení. Po židovském státu navíc chtějí, aby se rovněž připojil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

 

Jeruzalémská vláda si přitom od summitu slibovala důraz na údajnou hrozbu ze strany Íránu a na riziko, že jaderné zbraně mohou získat teroristé…

 

 

Írán varuje USA před svými obrannými vojenskými možnostmi 9. 4. 2010

presstv.ir

 

"Bereme v úvahu všechny naše možné obranné možnosti nastavené proti hrozbám nepřátel," řekl íránský ministr obrany brigádní generál Ahmad Vahidi.

 

Vahidi reagoval na prohlášení amerického ministra obrany Roberta Gatese, který v úterý řekl, že Washington drží pro jednání s Íránem a Severní Koreou "všechny možnosti", na stole.

 

Írán je signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a vyhrazuje si právo na přístup k mírovému jadernému programu, pro splnění vlastních potřeb výroby elektrické energie a nukleární medicíny.

 

 

Svetové mocnosti opäť rokovali o sankciách voči Iránu 9. 4. 2010

sme.sk

 

Päť stálych členských krajín Bezpečnostnej rady OSN s právom veta a Nemecko rokovalo vo štvrtok v New Yorku na úrovni veľvyslancov o prípadnom uvalení nových sankcií na Irán…

 

"Pripravujeme sa na pokračovanie tejto diskusie tu v New Yorku a ďalších hlavných mestách v najbližších dňoch a týždňoch," povedala vyslankyňa USA pri OSN Susan Riceová…

 

Podľa ruského vyslanca pri OSN Vitalija Čurkina na stole je niekoľko zaujímavých návrhov. Rozhovory však napriek tomu budú "zložité".

 

Zástupca Číny Li Pao-tung nazval štvrtkovú, takmer trojhodinovú schôdzku, "veľmi konštruktívnou"…

 

 

Otázka sankcí proti Íránu není zatím vyřešena 9. 4. 2010

czech.ruvr.ru

 

Rusko vystupuje pro diplomatické řešení íránského jaderného problému, prohlásil stálý zástupce RF při OSN Vitalij Čurkin. Doufá, že se podaří vyhnout se přijetí další rezoluce BR OSN o sankcích proti Teheránu. Stálý zástupce Číny při OSN Li Baodun se rovněž vyslovil pro pokračování v mírových jednáních. Dříve ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová prohlásila, že všechny země „šestky" jsou ochotny projednávat nové sankce. Západní státy žádají na Íránu, aby pozastavil obohacování uranu, protože se domnívají, že vytváří jaderné zbraně. Íránské úřady tato obvinění zamítají a prohlašují o mírovém rázu svého jaderného programu.

 

 

Írán podlehne mezinárodnímu tlaku, vzkázal Obama v rozhovoru z Hradu 9. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Americký prezident Barack Obama … vyjádřil přesvědčení, že íránský režim časem podlehne mezinárodnímu tlaku a vzdá se jaderných zbraní…

 

… Reportér George Stephanopoulos s Obamou hovořil v Hudebním salonku Pražského hradu.

 

"My pochopitelně nemáme žádnou záruku, že sankce, které jsme schopni nyní uvalit, změní chování Íránu. Pokud ale na Teherán budeme nadále vyvíjet tlak, přehodnotí si, jestli se mu vývoj jaderných zbraní vyplatí. Teheránský režim není hloupý a bedlivě sleduje, co se na mezinárodním poli děje," řekl Obama v rozhovoru.

 

 

Neustoupíme, vzkázal z Íránu Ahmadínežád 9. 4. 2010

hn.ihned.cz

 

Dvě velmoci se dohodly částečně odzbrojit, hlavní jaderní "hříšníci" na seznamu Baracka Obamy – Írán a Severní Korea – je ale nehodlají následovat.

 

Z Íránu se ozývají provokativní výroky a harašení zbraněmi. "Nikdy nebudeme žadonit u těch, kteří nám hrozí sankcemi, aby od nich ustoupili," prohlásil prezident země Mahmúd Ahmadínežád.

 

Natruc Západu dnes prezident předvede nový typ odstředivek, který íránští vědci použijí v nových zařízeních na obohacování uranu, kterých slibuje země přes odpor jaderných inspektorů i americké administrativy vybudovat deset.

 

Obamovi pak šéf íránské armády Hassan Firúzabádí do Prahy vzkázal, že v případě jakékoli vojenské akce zaútočí na americké vojáky v regionu Perského zálivu.

 

Silná slova ale skrývají i nervozitu režimu…

 

Totéž platí pro dalšího provinilce, Severní Koreu. Tento týden pro ni byl doposud nejsilnějším varováním, když jí Obama pohrozil jaderným útokem a vyčlenil ji jako stát, jehož atomové zbraně ohrožují svět…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments