Horké téma: Írán XXXIII – Hrozby sankcemi, chřestění zbraněmi a propagandistická válka
Írán prý může mít za pět let raketu schopnou zasáhnout USA 20. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

"Írán bude s dostatečnou zahraniční pomocí pravděpodobně schopen od roku 2015 vyvinout a otestovat mezikontinentální balistickou raketu, která bude s to doletět do Spojených států," stojí v dokumentu o vojenských kapacitách Íránu.

 

USA se přes protesty Ruska snažily do loňského roku vybudovat v Evropě prvky protiraketové systému, který by čelil případným raketám dlouhého doletu z Íránu…

 

Obavy z raket Íránu jsou o to větší, že Teherán v posledních letech otevřeně hrozí Izraeli, Spojeným státům a celému Západu a že podle západních mocností usiluje o získání atomové zbraně. Islámský režim v Íránu to popírá…

 

 

Izraelský premiér chce ochromující sankce vůči Íránu 20. 4. 2010

mediafax.cz

 

"Pokud Íránu zakážete dovážet rafinovanou ropu – což je vznešeně řečeno benzin – pak Írán jednoduše nemá kapacity pro rafinaci a to režim zastaví," prohlásil izraelský premiér v ranním pořadu televizní stanice ABC "Good Morning America".

 

Netanjahu tvrdí, že tlak na Írán lze vytvořit i bez OSN. "Můžete to udělat i bez Rady bezpečnosti. Existuje spojenectví a vůle, a tak můžete dosáhnout velmi účinných sankcí," prohlásil premiér.

 

"Izrael zůstává naším důležitým partnerem klíčovým strategickým spojencem na Blízkém Východě. Jsem si jistý, že náš výjimečný vztah bude v dalších měsících a letech posilovat," uvedl Obama.

 

 

Íránci se na Ukrajině učí, jak na jaderné elektrárny 20. 4. 2010

tyden.cz

 

Na dvoutýdenní stáž do jaderné elektrárny v západoukrajinském Rovně přicestovala skupina íránských jaderných expertů. Íránská delegace se chce seznámit se zkušenostmi z řízení ukrajinské jaderné elektrárny vybavené ruskou technologií.

 

…Přestože Írán i Rusko vylučují jakoukoli možnost zneužití dvou reaktorů v Búšehru pro výrobu jaderných zbraní, Západ sleduje jakoukoli íránskou akci spojenou s jadernou technologií se znepokojením.

 

 

Jak na Írán? Nakonec zbude jen útok 20. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Írán si se Západem hraje jako kočka s myší…

 

Západ si musí chtě nechtě přiznat, že na jádromilovné ajatolláhy nemá žádné páky…

 

Především v USA začínají být z této bezmoci silně nervózní…

 

Především v Pentagonu se proto ozývají hlasy, zda by nebylo efektivnější vyřešit problém jednou provždy silou…

 

Silový postup, byť neobyčejně riskantní, včera nevyloučil ani šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mike Kuklen…

 

"V Pentagonu vždy počítáme s výjimečnými situacemi, takže možnost vojenského řešení určitě existuje,"…

 

Írán nikdy nepřiznal, že usiluje o atomové zbraně. Naopak, tvrdošíjně to popírá…

 

 

Islámská republika představila světu svůj protiletadlový systém 20. 4. 2010

en.rian.ru

 

Islámská republika představila světu svůj protiletadlový systém, který by měl nahradit ruské rakety S-300, které nikdy neobdržela. Odborníci jsou přesvědčeni, že Íránci nejsou schopni samostatně rozvíjet systém podobný ruskému protivzdušnému raketovému systému, ale může to být čínská kopie HQ9, prodaná do Íránu z Číny.

 

Fjodor Lukyanov, šéfredaktor časopisu Rusko v globální politice, je rovněž nakloněn věřit, že Peking prodal svůj protivzdušný systém do Teheránu. "Proč ne? Pro Číňany je obchod s Íránem čistě obchodní záležitost a nesmí se míchat s žádnými ideologickými podtóny."

 

 

USA pochválili Turecko za úsilie vybaviť rokovania s Iránom 21. 4. 2010

sme.sk

 

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických v utorok pochválilo úsilie Turecka stať sa sprostredkovateľom rozhovorov medzi Iránom a Západom ohľadom kontroverzného jadrového programu Teheránu.

 

"Poviem iba toľko, že na to, abyste hrali sprostredkovateľskú úlohu, musíte mať krajinu ako Irán, ktorá by mala záujem skutočne sa zapojiť (do rozhovorov), a to je niečo, čo v posledných mesiacoch chýbalo," uviedol hovorca ministerstva Philip Crowley.

 

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu v utorok po rokovaní so svojím iránskym kolegom Manúčehrom Mottakím oznámil, že Turecko má záujem byť sprostredkovateľom rozhovorov medzi Iránom a Západom…Ako povedal šéf tureckého rezortu zahraničných vecí, "ak budú naši iránski priatelia súhlasiť s týmto návrhom, ako tretia strana sa staneme sprostredkovateľom rokovaní o ich nukleárnom programe a záležitostiach s tým súvisiacimi".

 

Podľa Crowleyho slov Spojené štáty uznávajú, "že budúcnosť Iránu ako súčasti regiónu je pre Turecko nesmierne dôležitá práve tak, ako je dôležitá pre Spojené štáty a ďalšie krajiny v regióne" a že Turecko "samozrejme" môže pri rozhovoroch zohrať konštruktívnu úlohu.

 

 

The Washington Post: Zmatek kolem Íránu 21. 4. 2010

e15.cz

 

Podle The New York Times poslal Gates v lednu do Bílého domu tajnou zprávu, v níž upozorňuje, že administrativa nemá propracovanou strategii pro případ, že Írán bude pokračovat ve svém jaderném úsilí a neodradí ho ani jednání, ani sankce…

 

Oficiální pozice prezidenta Obamy zní, že „na stole jsou všechny možnosti“ včetně užití síly…Admirál Mike Mullen na Columbia University prohlásil: „Obávám se útoku na Írán.“ Následky útoku na Írán přirovnal v závažnosti k situaci, kdy Írán získá jadernou zbraň. Takové veřejné ukázky vládní rozpolcenosti jsou znepokojivé.

 

 

Iránske revolučné gardy uskutočnia cvičenie v Perzskom zálive 21. 4. 2010

sme.sk

 

"Hlavným cieľom vojenského cvičenia je zachovanie bezpečnosti v Perzskom zálive a Hormuzskom prielive ako kľúčových ekonomických a energetických trasách," citovala Fars brigádneho generála Hosejna Salámího. Podľa správy sa na manévroch zúčastnia námorné, vzdušné a pozemné zložky Revolučných gárd.

 

 

USA: Vojenský úder na Írán je ‚ze stolu‘ 21. 4. 2010

haaretz.com

 

"Vojenská síla je poslední možná instance," řekl podtajemník pro politiku obrany Michele Flournoy při tiskové konferenci v Singapuru."Je to ze stolu v blízké budoucnosti."

 

"Právě teď je kladen důraz na kombinaci zapojení a tlaku, v podobě sankcí," řekl Flournoy. "Neviděli jsme Írán učinit produktivní reakci."

 

 

Írán chce záruky jaderného paliva 21. 4. 2010

aljazeera.com

 

Írán tvrdí, že stále čeká na "hmatatelné ujištění" západních mocností na dodávky paliva pro výzkumný reaktor v Teheránu.

 

Dohoda zprostředkovaná USA v OSN o výměně jaderného paliva navrhuje, aby Írán vyvezl velkou část svého slabě obohaceného uranu (LEU) do zahraničí, pro přeměnu na palivové tyče, pro výzkumný reaktor v Teheránu.

 

Írán se tím odmítá zabývat s odůvodněním, že Západu se nepodařilo zajistit dostatečné záruky dodávek pohonné hmoty do Teheránu, a místo toho navrhl výměnu z ruky do ruky na vlastní půdě.

 

Ve středu vedoucí Íránské organizace pro atomovou energii Ali Akbar Salehi zopakoval, že zatímco vláda v Teheránu je připravena výměnu paliva řešit, chce ještě pevné záruky ze strany západních zemí, které by současně zahrnovaly výměnu paliva na íránské půdě.

 

Salehi dodal, že ministr zahraničí Manouchehr Mottaki bude na toto téma jednat při setkání s členy Rady bezpečnosti OSN na jednání (NPT) na zasedání v New Yorku.

 

Řekl také, že "existují alternativní metody, které ministr zahraničních věcí projedná do detailu po jednání členů Rady bezpečnosti."

 

Salehi dodal, že "napsal dopis Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, a požádal jaderné inspektory OSN, aby určili země, které jsou schopny zajistit palivo pro výzkumný reaktor v Teheránu."

 

 

Írán odstartoval diplomatickou ofenzívu proti dalšímu kolu sankcí 21. 4. 2010

israel.cz

 

Írán odstartoval rozsáhlou diplomatickou ofenzívu, jejímž účelem je přesvědčit co nejvíce členů Rady bezpečnosti OSN, aby nepodpořili uvalení dalších sankcí na Írán…

 

Íránští diplomaté cestují po světě, diskutují se členy Rady bezpečnosti o svém jaderném palivu a lobbují za zamítnutí čtvrtého kola sankcí, které bylo navrženo Spojenými státy…

 

Írán se patrně pokusí získat další podporu na mezinárodní konferenci o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), která se bude konat v květnu v New Yorku…

 

V rámci zahájení své diplomatické ofenzívy Teherán minulý víkend uspořádal konferenci o jaderném odzbrojování, které se zúčastnili i někteří členové Rady bezpečnosti…

 

Íránské aktivity se zaměřují hlavně na rozvojové země, které jsou nyní členy Rady bezpečnosti, například Brazílii, Nigérii a Turecko, Ugandu, ale i Libanon…

 

 

Čína chce zmeniť americký návrh sankcií voči Iránu 22. 4. 2010

sme.sk

 

Čína chce pozmeniť americký návrh rezolúcie o prísnych sankciách voči Iránu…

 

Čínsky veľvyslanec v OSN Li Pao-tung odovzdal v utorok v sídle OSN v New Yorku návrhy Pekingu zástupcom ďalších piatich krajín, ktoré tvoria šesťstranné rokovania o jadrovom programe Iránu. Li minulý týždeň vyhlásil, že Čína sa chce sústrediť viac na "diplomaciu" ako tvrdé sankcie.

 

 

Írán vyvíjí podle americké špionáže zbraně k odstrašení cizího útoku 22. 4. 2010

rozhlas.cz

 

Zpráva přichází v době, kdy izraelští a někteří američtí činitelé naopak tvrdí, že Teherán vyvíjí útočné zbraně. Izrael označuje íránské arzenály za existenční hrozbu pro židovský stát.

 

Podle vojenské výzvědné služby Spojených států ale není primárním cílem Íránu na někoho zaútočit. Teheránský režim údajně usiluje o své přežití a konvenční zbraně i jaderný program údajně buduje pro své zabezpečení před cizím útokem.

 

Právě Washington a jeruzalémská vláda opakovaně odmítají vyloučit možnost vojenského úderu proti Íránu.

 

 

Írán spustil manévry „Velký prorok“. Vyzkouší prý i novou super loď 22. 4. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Íránské revoluční gardy zahájily rozsáhlé vojenské cvičení v Hormuzském průlivu…

 

Do třídenního cvičení "Velký prorok" se zapojí pozemní, vzdušné i námořní zbraně. Svoji premiéru si má odbýt super rychlé válečné plavidlo Ja Mahdi a dalších 313 armádních člunů schopných odpalovat rakety, uvedla íránská televize.

 

Během cvičení bude zkušebně odpáleno několik druhů raket krátkého a středního doletu typu země-moře a moře-moře, uvedl mluvčí manévrů. Cílem manévrů je zlepšení plánovacích a koordinačních kapacit, procvičení identifikace hladinových a podmořských cílů a prověření schopnosti "rychlé a rozhodující" reakce na jakoukoli nepřátelskou hrozbu, rychlého nasazení dobrovolníků a zahájení rozsáhlé války s nepřátelskými plavidly.

 

 

Budou USA střílet na izraelské letouny útočící na Írán? 22. 4. 2010

eretz.cz

 

Náčelník Sboru náčelníků štábů USA, admirál Mike Mullen, se v úterý vyhnul odpovědi na otázku, zda by USA teoreticky sestřelily izraelské vojenské letouny při úderu na Írán…

 

 

Ahmadínedžád sa v Zimbabwe stretne s Mugabem 22. 4. 2010

sme.sk

 

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád pricestoval vo štvrtok do Zimbabwe, aby s prezidentom Robertom Mugabem podpísal zmluvu o spolupráci…

 

"Prezidenti podpíšu zmluvu o porozumení ako aj ďalšie obchodné dohody," povedal v stredu Simbaraše Mumbengegwi počas zasadnutia spoločnej Zimbabwiansko-iránskej komisie.

 

Ahmadínedžád v piatok v Zimbabwe otvorí obchodný veľtrh v druhom najväčšom meste Bulawaj. Obe krajiny sa dohodli, že vybudujú spoločné podniky v oblasti priemyslu, poľnohospodárstva, baníctva a vodného hospodárstva…

 

Zimbabwe má dobré vzťahy s Iránom ako aj s viacerými východoázijskými krajinami ako odpoveď na izoláciu zo strany Západu…

 

 

Írán demonstruje svou sílu v Hormuzském průlivu 23. 4. 2010  

aktualne.centrum.cz

 

Írán zahájil mohutné vojenské cvičení v oblasti Hormuzského průlivu…

 

…režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda tím chce odradit ostatní státy, především Izrael, od případné intervence. Židovský stát útokem na zařízení iránského jaderného programu dlouhodobě vyhrožuje.

 

…„Smyslem cvičení je demonstrovat iránskou sílu, vůli a národní odhodlanost bránit nezávislost a teritoriální integritu,"…

 

„Všichni od izraelského premiéra přes předsedu britské vlády až po ruského presidenta souhlasí s tím, že dalším krokem by mělo být vyhlášení sankcí ze strany OSN," řekl Biden v ABC.

 

Na dotaz, zda je možné, že Izrael zaútočí bez toho, aniž by to před tím konzultoval s USA, Biden odpověděl: „To neudělají.“

 

 

Rusko: Sankcie voči Iránu sú zrejme neodvratné 23. 4. 2010

dnes.atlas.sk

 

Prijatie rezolúcie o nových sankciách OSN proti Iránu v spore okolo jeho jadrového programu je podľa Ruska zrejme "neodvratné". Dôvodom je vzdor iránskeho vedenia a jeho neochota pristúpiť na medzinárodné požiadavky, uviedol dnes námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

 

Sankcie voči Iránu v energetickej oblasti Riabkov vylúčil…

 

 

Biden: Nové sankce proti Íránu mohou být hotové příští týden 23. 4. 2010

rozhlas.cz

 

O možnosti zpřísněného postihu Islámské republiky se mluví už od loňského léta…

 

Biden prohlásil, že o potřebě nových sankcí jsou přesvědčení rozhodující světoví vůdci, a že ani Čína je podle všeho nezablokuje.

 

 

Írán chce překvapivě jednat o svém jaderném programu 23. 4. 2010

tyden.cz

 

Ministr zahraničí Íránu Manúčehr Mottakí se v neděli překvapivě sejde s generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukijou Amanem k jednání o íránském jaderném programu. Oznámila to ve Vídni mluvčí MAAE Gill Tudorová…

 

Írán se očividně snaží odvrátit hrozící nové hospodářské sankce, a hledá proto kontakt s nestálými členy Rady bezpečnosti OSN…

 

 

Američané zadržovaní v Íránu chtějí zahájit hladovku 24. 4. 2010

rozhlas.cz

 

Trojice Američanů, které zadržela íránská bezpečnost kvůli ilegálnímu vstupu do země, prý zvažuje zahájení protestní hladovky…

 

Američané byli zatčeni loni v červenci, když v horách přešli do Íránu ze sousedního Iráku. Spojené státy tvrdí, že jde o nevinné turisty…

 

 

USA vyzvaly Írán, aby propustil vězněné americké turisty 24. 4. 2010

ct24.cz

 

Bílý dům vyzval Írán, aby okamžitě propustil tři americké turisty…

 

Teherán tvrdí, že Američané vstoupili na území islámské republiky nelegálně a s podezřelými záměry.

 

Americká diplomacie to však odmítla s tím, že Írán by měl americké občany neprodleně propustit, neboť jsou prý zadržováni "omylem".

 

 

Irán udelil amnestiu 110 "zločincom a teroristom" 24. 4. 2010

sme.sk

 

Irán udelil dnes amnestiu viac ako stovke "zločincov a teroristov" na nepokojnom juhovýchode krajiny…

 

…Dovedna 300 zločincov a militantov, ktorí patrili do Rigihi skupiny Džundalláh, žiadalo o amnestiu, ktorú udelili 110 z nich…

 

Militantná organizácia Džundalláh sa v posledných rokoch prihlásila k zodpovednosti za bombové útoky, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí…

 

 

Írán prohledával zahraniční lodě při manévrech v Perském zálivu 24. 4. 2010

zahranicni.ihned.cz

 

Hlídka revolučních gard prohledala dvě lodě, aby zjistila, zda respektují normy pro ochranu životního prostředí…

 

Ve středu revoluční gardy sdělily, že jim tyto manévry mají umožnit především vyzkoušet rakety místní výroby a další zbraně. Jejich cílem je zlepšení plánovacích a koordinačních kapacit, prověření schopnosti rychlé a rozhodující reakce na jakoukoli nepřátelskou hrozbu a zajištění bezpečnosti v Perském a Ománském zálivu a v Hormuzském průlivu…

 

 

 Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl 24. 4. 2010

zahranicni.eurozpravy.cz

 

Izrael v sobotu oznámil, že pomohl íránskému vědci, který je zapojen do teheránského jaderného programu, dostat se z Íránu. Vědec měl poté Izrael požádat o politický azyl…

 

Vědec je nyní podle náměstka izraelského ministra…v „jedné spřátelené zemi.“ „Je příliš brzy na to, abychom poskytli bližší informace,“…

 

„Izrael pomůže všem, kteří chtějí odstranit strategickou jadernou hrozbu, kterou představuje Írán nejen pro naši zemi, ale pro celý civilizovaný a demokratický svět,“…

 

Pokud by se informace o útěku íránského jaderného vědce potvrdily, byl by to již druhý vědec, který Írán opustil…

 

 

Írán si prý zajistil nový zdroj uranu 25. 4. 2010

rozhlas.cz

 

Írán bude vyvážet ropu do Zimbabwe a na oplátku bude z této africké země dostávat uranovou rudu…

 

Zatímco Západ hledá nástroje, jak omezit jaderné ambice Íránu, Islámská republika si hledá spojence v rozvojovém světě…

 

Dohoda o íránských právech na těžbu uranu prý ale byla podepsána už minulý měsíc, a to v Teheránu…

 

 

Ahmadínežád: Obama je maska zakrývající skutečnou tvář USA 25. 4. 2010

zahranicni.eurozpravy.cz

 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nazval amerického prezidenta „pouhou maskou zakrývající skutečnou tvář“ USA…

 

…„Domníváme se, že uvalením sankcí utrpí více Obama,“ prohlásil Ahmadínežád. „Když se Obama dostával k moci, jeho filozofií byla změna tvrdého chování Spojených států. Skutečnost, že chce přijmout rozhodnutí proti íránskému národu, je koncem tohoto postoje,“ dodal íránský prezident.

 

 

Iránske revolučné gardy úspešne otestovali päť rakiet 25. 4. 2010

sme.sk

 

Iránske revolučné gardy otestovali v nedeľu päť rakiet typu zem-more a more-more v rámci prebiehajúceho vojenského cvičenia v Hormuzskom prielive. Ako informovala iránska štátna televízia, test rakiet bol úspešný, pričom všetky naraz zasiahli jeden cieľ…

 

 

Třicet let od fiaska USA při osvobozování rukojmí v Íránu 25. 4. 2010

tyden.cz

 

Neúspěch záchranné operace nazvané Orlí spár vzal na svá bedra prezident Jimmy Carter. "Odpovědnost nesu pouze já sám," řekl v televizním poselství k národu, ve kterém se však neopomněl zmínit ani o tom, že "humanitární mise nebyla zaměřena proti Íránu a jeho lidu"…

 

Přestože se íránské ozbrojené síly v té době, jen rok po vítězství islámské revoluce, potýkaly s řadou potíží a výraznými čistkami, stačilo ke krachu americké akce i drobné narušení plánů…

 

Z osmi těžkých vrtulníků Sea Stallion, které odstartovaly z letadlové lodi Nimitz a jež měly přepravit výsadek do blízkosti Teheránu, jich na místo setkání kvůli písečné bouři dorazilo jen šest…

 

Jeden z pilotů měl přelétnout k vedlejšímu tankovacímu stroji, ale přitom za tmy a ve zvířeném písku nepochopil pokyny ze země a jeho hlavní rotor zasáhl letoun plný paliva…

 

Následovala chvatná evakuace na palubách dopravních strojů…

 

Obrázky diplomatů se zavázanýma očima se natrvalo vryly do paměti Američanů. Ponižující drama nakonec trvalo 444 dní a šéfa Bílého domu Jimmyho Cartera stálo znovuzvolení do úřadu prezidenta…

 

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments