Horké téma: Korea – Povede potopení korvety Čchonan k jaderné katastrofě?




25. května 2009 Severní Korea zkušebně odpálila druhý jaderný test a vzápětí 27. května 2009 oznámila, že příměřím z 27. července 1953, se již necítí být vázána a neručí za bezpečnost cizích lodí v Severní Koreou nárokované části Žlutého moře.

Severokorejský státní deník Mindžu Joson napsal, že jaderný arzenál nemusí země použít jen na svou sebeobranu. Zbraně podle něj mohou být použity "v nelítostném útoku, který bude reagovat na sebemenší narušení severokorejské důstojnosti a suverenity".

Vedení země bude považovat uvalení jakýchkoliv sankcí Rady bezpečnosti za vyhlášení války a severokorejské vedení na to odpoví "příslušnými kroky".

Američtí odborníci tvrdí, že komunistický režim získal 50 kilogramů plutonia, které stačí na výrobu šesti až osmi atomových bomb.

Narušování nevyjasněných teritoriálních vod má dlouhou tradici a v minulosti již došlo k mnoha drobným konfliktům se ztrátami na životech.

Korveta Čchonan se potopila po výbuchu, když byla na rutinní hlídce u sporné námořní hranice obou Korejí západně od Korejského poloostrova. Jihokorejskou korvetu "s vysokou pravděpodobností" potopil koncem března vnější výbuch, buď severokorejské torpédo, nebo bludná mina.

Vyšetřovatelé z Velké Británie, Švédska, USA a Austrálie nalezli na dně moře část torpéda s označením, které „se dokonale shodovalo“ s označením severokorejského torpéda nalezeného před sedmi lety v Jižní Koreji.

„Důkazy jednoznačně vedou k závěru, že torpédo bylo vypáleno ze severokorejské ponorky. To je jediné přijatelné vysvětlení,“ uvádí vyšetřovatelé ve zprávě.

"Všechny severokorejské ponorky jsou vyzbrojeny těžkými torpédy s 200 kilogramovými hlavicemi," cituje agentura Jonhap nejmenovaného představitele jihokorejské armády. "Stanovisko vojenské rozvědky je, že Severní Korea zaútočila těžkým torpédem,"

"Žádné jiné hodnověrné vysvětlení zjištěných faktů není," píše se v prohlášení mezinárodní komise, která vyšetřovala příčiny potopení jihokorejské námořní korvety.

Komise oznámila, že u potopené lodi byly na mořském dně nalezeny části torpéda, které neslo severokorejské nápisy. KLDR prohlásila, že k přezkoumání důkazů pošle do Soulu vlastní odborníky.

O vině KLDR svědčí i fakt, že dva nebo tři dny před útokem opustilo několik malých ponorek KLDR se svou mateřskou lodí domovskou základnu. Několik dní po útoku se na tuto základnu zase vrátily. Ponorky ostatních zemí byly v tu dobu na svých mateřských základnách.

"Přijmeme pevná, přiměřená opatření proti Severu. S pomocí mezinárodní spolupráce chceme přivést Sever k poznání, že nepostupoval dobře, a navrátit jej zpět do mezinárodního společenství jako jeho zodpovědného člena," řekl jihokorejský prezident I Mjong-bak.

K nehodě, při které 26. března po výbuchu korvety o výtlaku 1 200 tun se 104 muži na palubě zemřelo 46 námořníků, se vyjádřil i americký prezident Barack Obama, který útok označil za "akt agrese" a porušení příměří z roku 1953.

Také Velká Británie odsoudila KLDR za "zjevné pohrdání mezinárodními závazky". Šéf OSN Pan Ki-mun, sám původem Jihokorejec, se nechal slyšet, že "předložená fakta jsou nanejvýš znepokojivá".

Čína, která severokorejský režim podporuje, zatím zarytě mlčí.

"Závěry byly svévolně a podvodně nastrojeny skupinou zrádců s cílem jistých politických a vojenských cílů" … "Naše armáda a lid zareagují okamžitě rozhodnými opatřeními, včetně všeobecné války, na každou formu potrestání, odvety nebo sankcí, přijatou proti našim státním zájmům," dodává prohlášení orgánu, jehož předsedou je šéf režimu Kim Čong-il.

Ale je vůbec možné, aby ji radary nezachytily, zvlášť když ve Žlutém moři operují i lodě USA? "Ukazuje to, že jihokorejské i americké špionážní síly zklamaly nebo nebyly aktivní v místě, kde se incident odehrál," řekl Tong Kim z Korejské univerzity a doplnil, že musel být porouchaný i radar na korvetě Čchonan.

Korveta Cheonan (Čchonan) třídy "Pohang" PCC-722 je lodí prioritně určenou k boji proti podmořským plavidlům, lehce vyzbrojená, vybavena raketami Harpoon, protiponorkovými minami 12 MK 9 Racks a torpédy. Dále sofistikovanými systémy podmořského a vzdušného průzkumu a automatizovaného řízení palby. Loď byla založena roku 1984 a na vodu spuštěna v roce 1989, s předpokládanou délkou služby do roku 2019. Tedy žádný starý šrot. S délkou 88 metrů, šířkou 10 metrů a posádkou 100mužů, má loď dosah až 7.200 km maximální rychlostí až 57 kilometrů za hodinu.

Zkrátka hotový mírumilovný andílek, tančící po horké a nevyjasněné hranici ve Žlutém moři.

Vtírá se tedy otázka, jak je možné, že dobře vyzbrojený ochránce hladinových plavidel a lovec ponorek v jednom, se při rutinní hlídkové misi stal obětí primitivní severokorejské ponorky a byl potopen hloupým zastaralým torpédem východoněmecké konstrukce. Jak je možné, že se z predátora stala oběť? Notabene v oblasti vysoké koncentrace špionážních a průzkumných systémů USA, Jižní Korey i Číny? A ještě navrch za permanentního dohledu amerických špionážních satelitů nad celou oblastí, které sice z vesmíru přečtou dokonce i titulky v novinách, ale v tomto případě údajně nic znepokojivého neviděly?

Velmi zajímavá informace z  27. 3. 2010, kdy „Podle dosavadního vládního vyšetřování, vláda věří, že incident nebyl způsoben Severní Koreou, i když příčina incidentu nebyla stále určena.“ Před časem uvedl mluvčí prezidenta Kim Eun-hye, že v Severní Koreji nebyly zaznamenány žádné neobvykle aktivity.

A zvláště pozoruhodné je, že podle informací, byla jihokorejská korveta zasažena do zádi, což bylo příčinou jejího potopení. Jisté je dosud jen to, že korveta Čchonan se potopila v pátek večer poté, co záď zasáhl výbuch. Ovšem je s podivem, že loď byla výbuchem rozpůlena a záď je nepoškozena. Vždyť přece k nespecifikovanému výbuchu došlo v zadní části lodi. Divné.

Pchjongjang prohlašuje, že Jižní Korea důkazy o potopení korvety severokorejským torpédem zfalšovala. "Pokud se nepřátelé (Jihokorejci) pokusí o jakoukoliv odvetu, ať už to bude útok nebo sankce, odpovíme vyhlášením totální války," řekl plukovník severokorejského námořnictva Pak In Ho.

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že spolupracuje s Jižní Koreou a OSN na dalším postupu vůči Pchjongjangu. "Naprosto jasně to byla provokace ze strany Severní Koreje, budou proto vůči ní vyvozeny důsledky za to, co udělala," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí USA P. J. Crowley.

Mezinárodní vyšetřovací tým potvrdil, že jihokorejskou korvetu potopilo torpédo vypálené ze severokorejské ponorky. Výbuch roztrhl loď vedví.

V Jižní Koreji se sešla bezpečnostní rada státu, aby projednala březnový severokorejský útok na korvetu Čchonan.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová hned na úvod svého asijského turné v Japonsku útok ostře odsoudila.

"Nemůžeme dovolit, aby tento útok na Jižní Koreu prošel bez odpovědi mezinárodního společenství," pronesla Hillary Clintonová po setkání se svým japonským protějškem Kacujou Okadou. "Zvážíme naše nejlepší možnosti a vyšleme Severní Koreji jasný a neklamný vzkaz (…)," dodala.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak by měl oznámit, jak Soul zareaguje, na počátku příštího týdne.

"Od této chvíle budeme situaci hodnotit jako fázi války a budeme odpovídat rezolutně na všechny problémy spojené na vztahy mezi Jižní a Severní Koreou," uvedl už dříve severokorejský Výbor pro mírové znovusjednocení otčiny ve svém prohlášení.

Obchodní výměna Severu s Jihem činí až 38 procent celkového zahraničního obchodu Severu a celkově tvoří 13 procent HDP. Z dolarů získaných mezikorejským obchodováním Sever rozšířil své aktivity v Číně. Tento obchod také pomohl Pchjongjangu vytvořit polštář pro vnější rizika, jako jsou sankce Japonska, k získávání dolarů potřebných k ovládání země.

V současné době závisí 80 procent zahraničního obchodu a 35 procent HDP Severní Korey na Jižní Koreji a Číně. Zejména Čína poskytuje mnoho strategicky důležitých surovin.

Politické rozhodnutí Číny připojit se v mezinárodním rámci se Spojenými státy a Japonskem k sankcím, by tak mohly být pro Severní Koreu velmi bolestivé.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová den před zahájením Strategického a ekonomického dialogu v Pekingu prohlásila, že „Transparentnost v určování pravidel, stanovení standardů, odstranění diskriminace, spravedlivý přístup k obchodování se soukromým sektorem i k vládním zakázkám je společně s uplatňováním práva na duševní vlastnictví pro celosvětovou ekonomiku 21. století nezbytně důležité,“ a summitu bude dominovat snaha Washingtonu o zisk podpory Číny při potrestání Severní Koreje za potopení jihokorejské lodi.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak ve svém poselství k národu oznámil, že Soul oficiálně obviní KLDR z útoku na svou loď na půdě Radě bezpečnosti OSN. Také zastaví obchodní výměnu s KLDR a zakáže jejím plavidlům pohyb ve svých vodách.

Americký prezident USA Barack Obama vyjádřil jihokorejskému prezidentovi "plnou podporu" a nařídil americké armádě, aby úzce spolupracovala s jihokorejskými ozbrojenými silami s cílem "zabránit nové agresi" Severní Koreje.

"Severní Korea se musí okamžitě omluvit, potrestat osoby zodpovědné za útok a především zastavit své válečnické a výhružné jednání," uvádí se v komuniké Bílého domu.

Clintonová, která má ve středu přijet do jihokorejského Soulu, vyzvala zároveň Peking, aby s USA koordinoval reakci na incident mezi oběma korejskými státy. Situaci označila za "předmět naléhavého znepokojení" … "Čína uznává, že jde o vážnou situaci. Rozumí jihokorejské reakci. Uznává, že je důležité zachovat mír," prohlásila Clintonová.

Severní Korea musí být potrestána za své opakované provokace, řekl jihokorejský prezident a v projevu z národního Památníku války. "Naším hlavním cílem není vojenská konfrontace," ujistil prezident. "Vždy jsme tolerovali brutalitu Severní Koreje, znovu a znovu. Dělali jsme to proto, že jsme vždy byli vedeni opravdovou touhou po míru na Korejském poloostrově," … "Teď se ale věci změnily. Severní Korea zaplatí cenu odpovídající jejím provokačním aktům," řekl I Mjong-bak. "Budu pokračovat v přijímání tvrdých opatření s cílem přivést Sever k odpovědnosti."

Japonský premiér Jukio Hatojama naznačil, že změnil názor na odstěhování významné americké vojenské základny Futenma z ostrova Okinawa. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je nyní v Číně, v neděli už uvítala jeho prohlášení z téhož dne, že základna se přesune jen v rámci ostrova na méně obydlenou lokalitu.

"Když člověk zváží současnou situaci na Korejském poloostrově a v Asii, domnívám se, že vůbec nejdůležitější je založit americko-japonské vztahy na důvěře, a proto jsem se tak rozhodl," řekl Hatojama.

Čína přestala bojkotovat vojenskou spolupráci se Spojenými státy. O situaci na Korejském poloostrově a o plánovaném cvičení ve Východní Asii jednají v Pekingu představitelé armád obou velmocí.

Velitel amerických jednotek v Pacifiku, admirál Robert Willard a zástupce náčelníka generálního štábu ČLA Ma Siao-tchien se scházejí v době eskalace napětí na Korejském poloostrově, kdy Severní Korea hrozí novým konfliktem a Washington na druhé straně vyjadřuje plnou vojenskou podporu Soulu. Obě strany navíc chtějí do budoucna vyloučit jakékoli incidenty a předejít nedorozumění v případě plánovaných vojenských cvičení včetně manévrů Američanů s Japonci a Jihokorejci.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il nařídil své armádě, aby byla ve stavu bojové pohotovosti.

"Nedoufáme ve válku, ale když se Jižní Korea se Spojenými státy a Japonskem za zády pokusí na nás zaútočit, Kim Čong-il nám přikázal dokončit proces sjednocení, který je třeba po (Korejské) válce dokončit," vzkázala prý severokorejská vláda 20. května své armádě.

Jihokorejská měna kvůli stupňujícímu se riziku v úterý prudce poklesla vůči USD a u obchodníků zažehla úprk do bezpečí.

Severní Korea obvinila jihokorejské námořnictvo z narušování teritoriálních vod a varovala, že provede "konkrétní vojenská opatření".

Nejmenovaný šéf severokorejské vojenské delegace na jednání s Jižní Koreou tvrdí ve svém prohlášení, že "desítky válečných lodí" zasahovaly od 14. do 24. května v severokorejských vodách ve Žlutém moři.

"Jedná se o záměrnou provokaci s cílem vyvolat další vojenský konflikt na západě moře Korejské republiky a tudíž tlak na další fázi severo-jižní války," uvádí se v prohlášení. 

"Pokud by průniky do teritoriálních vod z jižní strany pokračovaly i nadále, budou uvedena v platnost praktická vojenská opatření na obranu našich vod," uvedla oficiální korejská centrální tisková agentura (KCNA). "Jih bude v plném rozsahu odpovědný za všechny důsledky".

Severokorejské varování přišlo poté, co námořnictvo Jižní Koreje plánuje tento týden ve Žlutém moři anti-podmořské cvičení.

Mluvčí ministerstva zahraničí KLDR vydal v pátek prohlášení, ve kterém odsoudil Spojené státy pro zatahování KLDR do absurdního tvrzení, že potopení jihokorejského válečného plavidla byl útok ze strany Severní Koreje a vyzývá  k mezinárodnímu míru a bezpečnosti.

Je v živé paměti optimistické a "přesvědčovací" čtení přísně tajných informací o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku americkým ministrem zahraničí Powellem na sedmdesátiminutovém zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se konalo v únoru 2003. Byla to bezprecedentní lež, která USA oprávnila k ozbrojené invazi do Iráku, a to, že americké vojsko ospravedlňovalo ozbrojenou invazi do Iráku, která má na něj v současnosti zahanbující dopad, byla neslýchaná lež. Pokud bude US znovu lhát v případě Korejského poloostrova a nechá své přisluhovače těžit ze situace, bude muset zaplatit neporovnatelně víc, než v případě irácké války.

US Department of State doufá, že "vliv" na Severní Koreu zabrání eskalaci napětí na Korejském poloostrově.

"Konfrontace na Korejském poloostrově je poslední věc, kterou potřebujeme – máme dostatek napětí na Korejském poloostrově hned po akci. Nemáme zájem na dalších provokacích," řekl Philip Crowley.

"Budeme hledat různé možnosti. To je důvod, proč se ministryně setkala v tomto týdnu se svými protějšky v Tokiu a Pekingu, a zítra v Soulu. Pak budeme spolupracovat, na vhodné odpovědi," řekl Crowley.

"Myslím, že Pentagon včera mluvil o konkrétních vojenských akcích, včetně manévrů, plánování dalších cvičení, abychom přezkoumali možnosti, které máme v rámci našeho vojenského spojenectví s Jižní Koreou. Myslím, že jsou tam věci, které můžeme použít konstruktivně na tuto situaci a pokud budou vhodné, pak je vykonáme," řekl Crowley.

Ruská vojska na Dálném východě nebyla po vyhrocení krize mezi Severní a Jižní Koreou uvedena do vysoké pohotovosti, potvrdilo ve středu několik vojenských úředníků.

"Neobdrželi jsme z Moskvy žádné příkazy, aby Pacifické loďstvo bylo kvůli konfliktu mezi oběma Korejemi uvedeno do vysoké pohotovosti. V současné době provádíme pravidelné cvičení na souši a na moři," řekl ve středu mluvčí Pacifické flotily.

Severokórejský Výbor pre mierové zjednotenie Kórey ešte v utorok večer oznámil, že Pchjongjang plánuje prerušiť všetky styky s Juhom. Reagoval tak na obvinenia, že armáda komunistického štátu stojí za marcovým potopením juhokórejskej lode

Juhokórejská armáda sa snaží vypátrať štyri severokórejské ponorky… Soul nemá informácie o pohybe štyroch 300-tonových ponoriek v oblasti Japonského mora už dva dni…odplávali na neznáme miesto.

"V rámci pátrania po štyroch ponorkách sme zmobilizovali všetok námorný potenciál v Japonskom mori," uviedol nemenovaný predstaviteľ juhokórejských ozbrojených síl.

Jižní Korea bude nadále uplatňovat svá odvetná opatření proti Severní Koreji.

Severní Korea v úterý oznámila, že ukončuje dialog se Soulem pro zbytek mandátu Jihokorejského prezidenta Lee Myung-baka a vyhostila personál ze smíšeného poradního úřadu v Kaesong.

V zóně Kaesong působí asi 110 jihokorejských firem, které zaměstnávají 42 000 severokorejských dělníků.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes oznámila, že mezinárodní společenství by nemělo zavírat oči před potopením jihokorejské válečné lodi Severní Koreou. Čínská podpora je zásadní pro jakoukoli činnost Rady (RB OSN), jako je vetem vládnoucího člena Rady.

"Nezávislé mezinárodní vyšetřování bylo objektivní, důkazy ohromující, závěr nevyhnutelný," … " Byla to nepřijatelná provokace od Severní Korey, a mezinárodní společenství má odpovědnost a povinnost reagovat," … "Vyzýváme Severní Koreu, aby zastavila své provokace, politiku hrozeb a agrese vůči svým sousedům, podnikla opatření ke splnění svých závazků a odstranila jaderné zbraně v souladu s mezinárodním právem," řekla Clintonová.

Ruské vojenské námořnictvo má vlastní verzi o příčinách březnové zkázy jihokorejské vojenské lodi a pošle na žádost Soulu do Jižní Koreje tým expertů, aby prozkoumal závěry mezinárodní vyšetřovací komise.

Rozhodnutí vyslat do Koreje tým specialistů, které ve středu oznámil ruský prezident Dmitrij Medveděv, bylo podle Interfaxu pro velení námořnictva nečekané. "Nezastihlo nás ale nepřipravené. Události ve Žlutém moři pečlivě sledujeme od samého začátku, a máme vlastní verzi o tom, co se tam stalo," řekl agentuře zdroj z hlavního štábu.

Jihokorejské námořnictvo zahájilo ve čtvrtek cvičení zaměřené na boj proti severokorejským ponorkám. Jednodenního cvičení u města Tchean se účastní 10 bitevních lodí, které testují hlubinné nálože určené k ničení severokorejských útočných ponorek.

Čtvrteční cvičení probíhá nedaleko místa potopení korvety, tedy u sporné hranice KLDR a Jižní Koreje ve Žlutém moři.

Jižní Korea znovu použije psychologické zbraně vůči svému severnímu sousedovi. Soul rozhodl o obnovení propagandistického vysílání z obřích tlampačů v reakci na potopení svého vojenského plavidla. Režim Kim Čong-ila to označil za součást příprav na novou válku a hrozí tvrdými odvetnými opatřeními.

Ozbrojené sily Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vo štvrtok oznámili, že odstupuje od paktu, ktorého cieľom je zabrániť náhodným ozbrojeným stretom s Južnou Kóreou. Severokórejský generálny štáb v správe pre ozbrojené sily Juhu tiež varoval pred okamžitým útokom, ak Južná Kórea naruší spornú hranicu v Žltom mori.  Ozbrojené sily Severu tiež oznámili, že rušia bezpečnostné garancie pre juhokórejské lode prekračujúce hranicu.  "Odstúpime od všetkých vojenských bezpečnostných opatrení, ktoré naše ozbrojené sily majú garantovať vo vzťahu k spolupráci a výmene medzi Kóreami" píše sa v ich vyhlásení. "Preto zvážime úplné prerušenie vojenských komunikačných spojení na západ a východ od hranice a pozemného prístupu k priemyselnému komplexu Kchäsong…"

Generální štáb armády KLDR uvedl v prohlášení, že Pchjongjang zvažuje uzavření pozemní komunikace do společné průmyslové zóny Kaesong

Čína upřímně doufá, všechny relevantní strany ve sporu o "Cheonan" zůstanou v klidu a umírněné. Řekl mluvčí ministerstva zahraničí Ma Zhaoxu.

"Správné zacházení s problémem přinese mír a stabilitu na Korejském poloostrově," řekl Ma.

"Stále jsme přesvědčeni, že dialog je lepší než konfrontace a opatrnost lepší, než napětí," řekl.

Přední ruský expert na Severní Koreu ve čtvrtek řekl, že má vážné pochybnosti o zapojení Pchjongjangu do potopení válečné lodi Jižní Koreje.

"Já osobně serózně pochybuji, že to byla Severní Korea, která loď potopila. Proč by to dělala? Za jakým účelem? … Nevidím žádnou logiku," řekl Konstantin Pulikovsky, který udržuje oficiální styky s Pchjongjangem a zároveň slouží jako prezidentský vyslanec na ruském Dálném východě.

Řekl, že ozbrojený konflikt v regionu je možný, když se po námořním incidentu vážně vystupňovalo napětí v regionu.

"Myslím, že Sever chce ukázat, že bude velmi těžké ho porazit v ozbrojeném konfliktu," řekl Pulikovsky.

Ruští odborníci neočekávají, že potopení jihokorejského válečného plavidla vyvolá novou válku a říkají, že při vyšetřování incidentu nebyly poskytnuty dostatečné důkazy.

"Severní Korea je uzamčena v ekonomickém chaosu a pravděpodobně neprahne po vojenském konfliktu, taktéž Jižní Korea, jen důvody jsou jiné," řekl ředitel Russian Far East Institute’s Center for Korean Studies, Alexander Zhebin.

"Proto každý vážný konflikt na Korejském poloostrově by mohl být zahájen pouze se souhlasem Spojených států nikoli z vlastního podnětu," řekl.

"I když je tento problém přednesen k rozhodnutí RB OSN, Rada bude rezervovaná," řekl další odborník na Koreu, Georgy Toloraya a dodal, že problém se nebude týkat mezinárodních sankcí.

"Uvedení této otázky v Radě bezpečnosti OSN k diskusi, přinese více otázek než odpovědí," podotkl Leshakov.

Odborníci zastávají názor, že kampaň proti Severní Koreji by mohla být zaměřena na změnu politického režimu v zemi. Nicméně, tento záměr má malou šanci na úspěch.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments