Horké téma: Střední východ – Soudce Goldstone a dvojí morálka15. 9. 2009

Zpráva vyšetřovací komise: Došlo k válečným zločinům

Vyšetřovací tým OSN, vedený jihoafrickým soudcem židovského původu Richardem Goldstonem, našel přesvědčivé důkazy válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, k nimž došlo během konfliktu v Gaze. Požaduje, aby byly potrestány. V dlouho očekávané zprávě o konfliktu v Gaze došel k závěru, že existují důkazy, prokazující vážné porušení mezinárodních lidských práv a humanitárního práva ze strany Izraele, jež dosáhly závažnosti válečných zločinů, možná i zločinů proti lidskosti.

Ze zprávy také vyplývá, že existují důkazy pro to, že se i palestinské ozbrojené skupiny dopustily válečných zločinů, možná také i zločinů proti lidskosti tím, že opakovaně ostřelovaly raketami a minometnými granáty jižní Izrael.

V 574stránkové zprávě, jež obsahuje detailní analýzu 36 jednotlivých případů v Gaze, stejně takový počet dalších událostí na Západním břehu a v Izraeli, je obsaženo 188 osobních výpovědí, při sestavování zprávy bylo prozkoumáno více než 10 tisíc stránek dokumentů a prohlédnuto 1 200 fotografií, včetně satelitních snímků, a také 30 videozáznamů. Komise vyslechla 38 svědectví během dvou zvláštních slyšení, uskutečněných v Gaze a Ženevě, která byla kompletně umístěna na internet. Rozhodnutí vyslechnout účastníky z Izraele a Západního břehu v Ženevě, a ne přímo na místě, bylo přijato poté, co Izrael odmítl komisi přístup do obou těchto lokalit. Izrael také neodpověděl na rozsáhlý seznam otázek, jež mu byly komisí zaslány. Palestinští představitelé v Gaze i na Západním břehu s misí spolupracovali.


1. 10. 2009

Palestinci zastavili úsilí o prosazení zprávy Goldstonovy komise

Palestinská delegace u Výboru OSN pro lidská práva upustila pod tlakem Spojených států od svého úsilí prosadit zprávu, obviňující Izrael z válečných zločinů k Radě bezpečnosti OSN. Američané svůj nátlak zdůvodnili tím, že by projednávání zprávy v RB OSN mohlo vykolejit mírový proces na Středním východě. Palestinský velvyslanec u OSN v Ženevě Ibrahim Khraishi řekl: „Nechceme jim klást žádné překážky. Chceme zajistit aby k té zprávě byla vydána závažná rezoluce, a z toho chceme v kladném smyslu něco vytěžit.“


14. 10. 2009

Turecko nejprve vypeskovalo Izrael, poté navrhlo vojenské cvičení se Sýrií

Sýrie oznámila, že by mohla absolvovat vojenská cvičení s Tureckem, a to jenom krátce poté, co Turecko zrušilo plánované manévry s Izraelem. Rozhodnutí Ankary, jež bylo schváleno Sýrií, oživilo obavy z ochlazení vztahů mezi Izraelem a členem NATO – Tureckem.

„Naše první společné vojenské cvičení (s Tureckem) se uskutečnilo na jaře. A dnes jsme odsouhlasili, že budeme mít další, ještě komplexnější a větší,“ řekl syrský ministr obrany Ali Habib na tiskové konferenci.“

Turecko bylo jako sekulární muslimská země klíčovým spojencem Izraele, ale těsné vztahy byly narušeny poté, co turecký premiér Erdogan nevybíravě kritizoval Izrael za jeho třítýdenní útok na pásmo Gazy na přelomu loňského a letošního roku.


14. 10. 2009

Izrael a Goldstonova zpráva: Váleční zločinci se stávají posuzovateli zákona

Paul Craig Roberts

Dvojí morálka, s níž operuje izraelská vláda, už je příliš silná káva pro všechny – kromě Američanů s vymytými mozky. Dokonce i spíše sionisticky laděný Jerusalem Post vidí tuto dvojí morálku, překládanou ve formě „všichni Izraelci nyní volají jedním hlasem proti Goldstonově zprávě“:

„Toto je izraelská představa férového jednání: My jsme oprávněni udělat Palestincům cokoliv hrozného, protože je přece jasné, že cokoliv jim uděláme, je naše sebeobrana. Oni samozřejmě proti nám nemohou ani přeložit stéblo přes cestu, protože je jasné, že cokoliv nám udělají, je terorismus.

Tak to bylo vždy v minulosti, a tak to bylo také při operaci Lité olovo.

Neexistují žádné hranice pro naše právo na sebeobranu. Neexistuje taková věc, jako ‚neproporcionalita‘.

Můžeme úmyslně zničit tisíce domů v Gaze, tamní parlament, ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo vnitra, soudní budovy, jediný jejich mlýn na mouku, největší drůbežárnu, čistírnu vody, studny a bůhví co ještě.

To vše úmyslně.

Proč? Protože jsme lepší než oni. Protože jsme demokracie a oni banda islámofašistů. Protože na naší straně je kultura života a na jejich kultura smrti. Protože oni jsou posedlí touhou nás zničit a my říkáme, že dáme šanci míru.

Goldstonové tohoto světa to nazývají pokrytectvím, dvojí morálkou. Jak si to jenom mohli dovolit! Tady u nás se tomu říká morální čistota.“

Něco takového byste si nikdy nemohli přečíst v New York Times nebo Washington Post či slyšet v nějakém jiném americkém zpravodajském zdroji. Na rozdíl od izraelských novin jsou americká média jednoznačnou hlásnou troubou izraelské lobby. Neuslyšíte od nich jediné kritické slovo.

A bude to ještě těžší teď, když izraelská lobby po letech úsilí uspěla v podkopání prvního dodatku americké ústavy (který zaručuje svobodu slova – pozn. překl.) tím, že připojila k právě přijatému zákonu o vojenských výdajích zákon o zločinech nenávisti. A toto je logika, na které to celé funguje: Je antisemitské kritizovat Izrael. Antisemitismus je zločin nenávisti. A proto je kritika Izraele zločinem nenávisti.

A jak poznamenává Jerusalem Post, tato logika je „morální čistota“ sama.

Britský velvyslanec u OSN, John Sawers, vstoupil na půdu „zločinu nenávisti“, když řekl izraelskému armádnímu rozhlasu, že Goldstonova zpráva o izraelském vojenském vpádu do Gazy obsahuje „některé velmi závažné podrobnosti, které by měly být vyšetřeny.“

Za rok, až Liga proti hanobení (Anti-Defamation League) bude mít zformovánu svoji falangu prokurátorů z amerického ministerstva spravedlnosti, Sawers bude moci být obviněn a postaven před soud. Diplomatická imunita přece nic neznamená pro Spojené státy, které běžně přepadávají cizí země, popravují jejich vůdce a posílají je do Haagu, aby byli souzeni jako váleční zločinci.

Mezitím ovšem izraelská vláda předává Sawersovi a vládě Spojeného království nótu v tom smyslu, že britská podpora Goldstonově zprávě by mohla vést k destrukci dvojitého standardu, jenž chrání Západ i Izrael, a vytváří precedent, jenž by mohl dostat Brity na lavici obžalovaných za válečné zločiny v Iráku a Afghánistánu.

„Londýn,“ prohlašuje izraelská vláda, „by se mohl ocitnout v kleštích, pokud podpoří tento dokument.“

Jednou nás tahle jednotka ministerstva spravedlnosti pro potírání zločinů nenávisti dostane, „sebenenávidějící Židé“, tedy takoví, jako jsou lídři izraelského hnutí a novináři z Haaretz nebo Jerusalem Post, mohou čekat, že budou u amerických soudů obžalováni ze zločinů nenávisti.

Paul Craig Roberts byl náměstkem ministra financí v Reaganově vládě. Je spoluautorem knihy Tyranie dobrých úmyslů (The Tyranny of Good Intentions). Můžete ho kontaktovat na PaulCraigRoberts@yahoo.com

Zdroj: Counterpunch


17. 10. 2009

Spojené státy usilují o ozdravení vztahů mezi Izraelem a Tureckem

Vrcholní američtí diplomaté vybízejí Turecko, aby zapracovalo na obnově vztahů s Izraelem a povzbuzení slábnoucích vazeb mezi těmito dvěma zeměmi.

Američtí představitelé požádali tureckého ministra zahraničí, aby uvolnil napětí s Izraelem, které vzniklo po izraelském zimním vpádu do pásma Gazy, přičemž vysvětlují, že eskalace konfliktu škodí americkým zájmům na Středním východě.

Eskalace napětí mezi Tureckem a Izraelem ohrožuje regionální stabilitu a podkopává boj proti islámskému extrémismu i úsilí zastavit íránský jaderný program, řekli američtí diplomaté svým tureckým partnerům.

Američtí diplomaté se také údajně plánují setkat s izraelskými představiteli, aby s nimi diskutovali o jejich konfliktu s Tureckem.

Izrael vyjádřil pobouření a pokáral tureckého vyslance za nový televizní seriál, vysílaný na polostátní televizi v Turecku, jenž líčí Izraelské obranné síly jako brutální válečné zločince.

Seriál obsahuje obrazy izraelských vojáků, kteří střílejí děti v Gaze a řadí se do popravčí čety, aby stříleli na skupinu Palestinců.

Před tímto konfliktem ohledně televizního pořadu se však vztahy mezi Tureckem a Izraelem napnuly k prasknutí kvůli zrušení společného cvičení leteckých sil NATO a Izraele.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan řekl, že „diplomatické ohledy“ vedly jeho vládu k tomu, aby zakázala Izraeli účast na cvičení NATO. Erdogan dodal, že turecký lid odmítl izraelskou spoluúčast na tomto cvičení.

Náměstek amerického ministra zahraničí Philip Crowley prohlásil, že od Turecka bylo nepřijatelné zakázat Izraeli účast na společném cvičení.
22. 10. 2009

Goldstone říká Obamovi: Ukažte mi závady ve zprávě o Gaze

Jihoafrický právník Richard Goldstone, který vedl zničující vyšetřování OSN o izraelském útoku na pásmo Gazy z přelomu roku, vyzval vládu Baracka Obamy, aby zdůvodnila svá tvrzení, že zpráva je jednostranná a zavádějící.


26. 10. 2009

Kaddáfí: Povolte, ať si Palestinci vyrobí jaderné zbraně

Arabské státy, včetně Palestinců, by měly mít povoleno vyrobit si jaderné zbraně, pokud je bude držet i Izrael, řekl libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v televizním interview.

Když hovořil o tom, co považuje za „dvojí morálku“ v rovnováze sil na Středním východě, řekl, že jedinou cestou, jak zabránit rozšiřování jaderných zbraní v regionu, by bylo zbavit Izrael jeho údajného jaderného programu.


Překlad: Stan

Zdroj: OSN, Haaretz, Jerusalem Post, Counterpunch, The New York Times, Prison Planet

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky