Horké téma: Učte se čínsky … a zbavte se dolarů!Naučte se čínsky, nabízejí univerzity 5. 10. 2009

hn.ihned.cz

S růstem politické a ekonomické síly miliardové Číny stoupá také zájem o tamní kulturu a jazyk…


"Region jihovýchodní Asie zažívá velký boom, ale jen v angličtině se tam byznys dělat nedá. Mít alespoň čínsky hovořící spojku je pro úspěšný obchod nezbytné," vysvětluje garant výuky Jan Sýkora, ředitel Ústavu dálného východu Filozofické fakulty UK…


"O tyto kultury i jazyky je velký zájem, třeba na japonštinu se nám hlásí až 600 studentů," uvedla mluvčí MU Tereza Fojtová. Velký zájem o čínský jazyk je i mezi studenty Vysoké školy ekonomické…


Firmy jako ČKD, Chemoprojekt či ZPA Industry Nejdek totiž považují jihovýchodní Asii za velmi slibný trh. "Čínsky hovořící pracovníky budeme potřebovat, chystáme se v regionu významně rozšířit naši úvěrovou službu Home credit," vysvětluje Milan Tománek z finanční skupiny PPF.


Miroslav Zámečník: USA versus Čína 6. 10. 2009

hn.ihned.cz

Pro čínské komunisty, kteří oslavují 60. výročí převzetí moci, musí být současná situace zdrojem mohutné satisfakce…


Poslední dostupné statistiky hovoří vcelku jednoznačně: Američané měli za rok do července schodek obchodní bilance 604, 9 miliardy dolarů, Číňané přebytek 267 miliard v téže měně. Eurozóna měla vcelku zanedbatelný schodek 22, 8 miliardy, Japonsko obdobně nevýrazný přebytek 10,8 milardy dolarů. U běžného účtu platební bilance stál na jedné straně velký přebytek Číny 364,4 miliardy (při devizových rezervách 2,131 bilionu dolarů), následovaný Japonskem se 114 miliardami dolarů, naopak Američané měli deficit přes 542 miliard a eurozóna přes 157 miliard.


Americký dovoz byl v červenci se 160 miliardami dolarů o nějakých 70 miliard nižší než před rokem, ale recese ve světě se podepsala i na poklesu vývozu meziročně zhruba o 40 miliard, a deficit v obchodě zbožím a službami byl přes 30 miliard. Na tom se zjevně podepsal i masivní fiskální stimul americké vlády. Podíl Číny na americkém obchodním deficitu s výjimkou ropy se v posledních letech rychle zvyšoval a dnes se pohybuje za hranicí 80 %. To znamená, že ostatní vývozce výrobků zpracovatelského průmyslu Čína fakticky z amerického trhu (ale nejen z něj) vytěsňuje, což se promítá do vzestupu protekcionistických tlaků ve světě. A to je ta správná "Highway to Hell" – Dálnice do pekla.


A tak je to i se světovou ekonomikou. Starý model založený na importérovi poslední instance v podobě Spojených států, na němž založila svůj rozvoj východní Asie i exportně orientované evropské země v čele s Německem, už nebude fungovat. Nový se hledá. Co to znamená pro Česko? Že i nadále budeme žít v zajímavých časech, aniž bychom mohli vývoj nějak ovlivnit. Musíme se mu však přizpůsobit.


Sean O´Grady:Čína předběhne Ameriku, otázkou je, kdy 6. 10. 2009

independent.co.uk/

Ropa je obchodována v dolarech z ekonomických důvodů – ne ze sentimentu. Obří ropné společnosti jsou stále především americké a USA je dlouhodobě největším konzumentem a jedním z největších producentů ropy. Vláda G.W. Bushe ukázala intimní spojení mezi politikou a ropou. Dolar je nejvíce obchodovanou měnou na světě. Proto má smysl obchodovat ropu v dolarech.


Navzdory tomu se finanční tektonické desky velmi rychle posouvají. Prezident Světové banky Robert Zoellick vyslovil jenom to, co musí zvážit mnoho západních politiků. Dědictví současné krize „může znamenat změnu ekonomicko-mocenských vztahů“. Jinými slovy, recese urychlila vzestup Číny. Brutální pravdou je, že pro většinu příštího desetiletí čínská ekonomika poroste o více než 10% ročně, Amerika o méně než 2%. Čína bude brzy největší světovou ekonomikou a největším věřitelem USA. Čína bude také největším spotřebitelem ropy a bude tlačit na obchodování v koši, složeném z měn a dalších komodit.


Amerika je nyní největší světový dlužník a nemůže již udržet svoji roli ochránce jediné světové rezervní měny v delším časovém horizontu. Pro Wall Street je to pokořující důkaz, že americký systém není neporazitelný. Najednou G20 přijímá Čínu, Indii a další rozvíjející se ekonomiky na tomto fóru s veškerou vážností. Čína pomáhá zachraňovat naše banky. Včera šéf MMF Dominique Straus-Kahn a prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trachet pokračovali v útoku na hodnotu jüanu. Další velký problém přináší obří dluhy USA Číně, a současně též čínská nervozita ohledně jejich hodnoty v dlouhodobém horizontu.


Je to paradox. Čína drží téměř 3 biliony USD v dolarových aktivech a tak by nerada viděla propad dolaru. Dlouhodobě se chce Čína stát méně závislá na dolaru, jako prostředku svých úspor. Amerika potřebuje Čínu jako kupce svých dluhopisů a Čína potřebuje Ameriku jako trh pro vývoz. Jsou jako dva opilí giganti opírající se o sebe navzájem. Přesto se střízlivé zápočty některých položek zdají nevyhnutelné a je obtížně představitelné, že zvítězí oba.


Zánik dolaru 6.10. 2009

independent.co.uk/

Nejrozsáhlejší finanční změny v dějinách plánují země v oblasti Perského zálivu spolu s Čínou, Ruskem, Japonskem a Francií. Ukončení obchodování ropy za dolary a jeho nahrazení košem měn.


Tajné schůzky se zůčastnili ministři financí a guvernéři centrálních bank Ruska, Číny, Japonska a Brazílie.


Američané, kteří o setkání vědí, zaznamenávají odklon dosud loajálních spojenců, Japonska a arabských zemí Perského zálivu


Čínský zvláštní vyslanec pro blízký východ Sun Bigan upozornil, že vzniká riziko „bilaterálních rozmíšek, a střety jsou nevyhnutelné“. „Nemůžeme polevit v ostražitosti k napětí na Středním východě z důvodu energetické bezpečnosti“.


To zní jako nebezpečná předpověď budoucí ekonomické války mezi USA a Čínou o blízkovýchodní ropu. Přechodnou měnou při odklonu od dolaru může být podle čínských bankovních zdrojů i zlato.


Emiráty, Saudská Arábie, Kuvajt a Katar drží celkem 2,1bilionu USD v rezervách.


Šedesát procent čínského dovozu ropy pochází z Blízkého východu a Ruska. Čína dále rozvíjí své kontakty v Iráku, Súdánu, Libyi.


Jean-Claude Trachet včera požádal Peking o přehodnocení jüanu vůči dolaru, aby se vyvážila světová ekonomika a zmírnil tlak na euro.


Číňané věří, že Američané přesvědčili Británii zůstat mimo euro, aby zabránili předchozímu odklonu od dolaru. Ale čínské bankovní zdroje říkají, že rozhovory se dostaly již příliš daleko na to, aby mohly být zablokovány. „Rusové nakonec převedou rubl na měnový koš“. „Britové jsou někde uprostřed a přejdou na euro. Nemají na vybranou, protože nebudou moci používat americký dolar.


Čínské finanční zdroje věří, že prezident Obama je příliš zaneprázdněn na to, aby se mohl věnovat důsledkům odklonu světového obchodu od dolaru za devět let. Současná lhůta pro přechod na jinou měnu je rok 2018.


Tyto plány změní tvář mezinárodních finančních transakcí.“, řekl jeden čínský bankéř. „Amerika a Británie budou mít velké starosti. Uvidíte, jaké hromobití z této zprávy vznikne“.


Írán oznámil koncem minulého měsíce, že bude své devizové rezervy držet v eurech místo v dolarech. Bankéři, vzpomenete si, co se stalo poslednímu producentovi ropy na Blízkém východě, který chtěl prodávat ropu za eura místo za dolary? Několik měsíců poté, co Saddam Hussain oznámil toto rozhodnutí, Američané a Britové proti němu provedli invazi.0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments