Hrad: Je po klimatologii na řadě evoluční biologie?

Minulý týden proběhl v Klausově “think-tanku” Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) seminář ke dvoustému výročí narození Ch.Darwina nazvaný “Darwin a darwinismus – věda, nebo ideologie?”, který moderoval Václav Klaus.

Jako pozvaní řečníci tam promluvili přední čeští evoluční biologové (prof. Jan Zrzavý, prof. Jaroslav Flegr, doc. Anton Markoš) a také jeden z mála českých vědců hájících tzv. teorii “inteligentního designu”, prof. J.Vácha. Posledním řečníkem byl Petr Hájek, bývalý mluvčí prezidenta Klause, nyní zástupce vedoucího jeho kanceláře.

Pan Hájek pronesl řeč, jejíž text opravdu stojí za to si přečíst (zde). Pro ty, kteří si na ten odkaz nekliknou, snad jen stručně – řeč začíná i končí takto:

Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím. Vím to tak jistě, jakože je živý Bůh nade mnou.

Pokračuje pak skutečně nevídaným útokem proti nejen evoluční teorii, ale proti moderní vědě vůbec, ve kterém odhaluje, jak naprosto nic neví o evoluční biologii a paleontologii, argumentuje dávno vyvrácenými argumenty, obviňuje darwinismus (jako údajné dvojče marxismu) z toho, že je podkladem zhoubných totalitních ideologií.

Obzvláště pozoruhodné jsou následující pasáže:

„Nebohý Charles Darwin s tím vším má pochopitelně jen velmi málo společného. Otec zakladatel novověkého evolucionismu nemohl ani v nejtemnějším snu tušit, že právě jeho jméno – především jeho jméno – bude jako znak a symbol levičáckými darwinisty využito a zneužito a stane se akademickým kladivem proti křesťanské civilizaci, jíž marxisté komplementárně přiloží na krk svůj zahnutý nůž – srp.”

„Není zde samozřejmě čas a tedy ani prostor k věcné hluboké kritice tohoto bludu, který za sto padesát let své existence vyprodukoval ke svou verifikaci jak celé systémy podbludů, tak i jednotlivé vědomé podvrhy podvody, a které pak zafixoval jako nezvratné pravdy.”

„Jedinou správnou metodou je racionální pokora před jevy a zákonitostmi, které možnosti a schopnosti člověka dalece převyšují. Kdybychom byli evolučně poučitelní, museli bychom rázně odmítnout třeba genetické inženýrství. Tato nebezpečná a slepá cesta, přímá linie pokušení v darwinistickém paradigmatu – snaha šťourat se diletantsky Pánu Bohu v kuchyni Stvoření, by pro nás byla jen dalším výstražným znamením, že se opět riskantně a záškodnicky snažíme vystoupat k nebesům po stupních aktuální kopie Babylónské věže. Její vratké základy před sto padesáti lety z významné části začali hloubit právě darwinisté.”

Stojí za to přečíst si i diskusi pod Hájkovým článkem; pozoruhodné jsou jestě více tmářské a až zběsilé příspěvky našeho nejpřednějšího kreacionisty P.Kábrta, hájícího zcela doslovný výklad biblické zprávy o stvoření světa, který jsem zde nedávno parodoval.

Z reakce pana Kábrta mě zaujaly např. následující partie:

"Jsem si zcela jist, že přijde doba, kdy tihle lidé budou považováni za nejsměšnější šašky všech dob, všichni ti Flegrové, Zrzaví, Hořejší, Mihulkové, Dawkinsové, Markošové a další evoluční ideologové. Kdo si přečte zde třeba jejich komentáře, a trochu o věci ví, žasne, jak jsou naivní, nepoučitelní a neinformovaní, jak stále jen opakují staré darwinovské fráze……. Nebojme se jich, je to evoluční stádo nemající nejmenší soudnost…….. Pane Hájku, prosím, povzbuďte pana prezidenta, ať se těchto lidí nebojí a není k nim servilní jen proto, že jsou (zatím) v přesile. Komunisti a nacisti byli taky v přesile, a taky vyznávali boha Darwina. A pan prezident se nebojí jít vlastním směrem, to všichni víme. Kéž by tento postoj zaujal i proti největšímu nesmyslu v dějinách lidského myšlení, proti evoluční teorii."

Musím říci, že mi velmi zalichotilo, že mé jméno položil tento vášnivý antievolucionista hned vedle R.Dawkinse…
A jsem zvědav, jestli pan prezident vyslyší onu naléhavou výzvu a napíše třeba knihu "Biblicky mladá, ne stará planeta".
Je zajímavé, že v diskusi se od Hájka distancoval pouze jediný pravicový „myšlenkový tankista”, Petr Mach. Václav Klaus však nikoli – takže třeba bibličtí fundamentalisté získají dalšího silného spojence…

Vynikající otevřený dopis Václavu Klausovi v této záležitosti zveřejnila Fatima Cvrčková – také opravdu stojí za přečtení.

*******************************************
Doposud jsem si myslel, že lidé kolem CEP jsou, jakožto příznivci liberální ekonomie, také příznivci novověkého racionalismu a moderní přírodovědy, včetně evoluční biologie (která má zajisté také určité sociobiologické implikace). Asi tomu tak není – zdá se, že po dlouhých útocích na jednu z věd, klimatologii, je na řadě další – evoluční biologie.

Dočkáme se snad brzy přestupu pana prezidenta a jeho věrných k fundamentalistickým ultrakonzervativním evangelikálům bushovského typu? Je pan Hájek první vlaštovkou?

Musím říci, že moje mírně levicově-liberální duše by z takové další diskreditace měla tak trochu škodolibou radost…

Na druhé straně nemohu mít radost, když někdo takhle stupidně diskredituje náboženství…

"Nevím jak vy, ale já z opice pocházím"
 
Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments