In memoriam: Jimi Hendrix

 

 

 

 

James Marshall Hendrix

27. listopad 1942, Seattle – 18. září 1970, Londýn

Každé kdyby je samozřejmě docela pochybná úvaha, nicméně pro tuto chvíli si ji neodpustím: Kdo ví, jak by vypadala Hendrixova hra na kytaru a tvorba dnes, kdyby Jimi byl ještě naživu?


Velikán mezi velkými kytaristy, muzikant, který ovlivnil několik generací   hráčů, a který nejen že má dodnes množství epigonů, ale dokonce i několik inkarnací. Takový Frank Marino dodnes tvrdí, že do něj vstoupil duch Jimi Hendrixe, a  celou svojí hru a tvorbu tomu podřizuje.

 

Pro Hendrixovu produkci byla  charakteristická syrovost, velké improvizační plochy, velmi živé pódiové  podání a sexuální podtext. Do  londýnských klubů vtrhla spolu s ním nejen nová technika  hry na kytaru , ale  i celkový přístup ke hře a pódiové prezentaci. Používání kytary jako falického symbolu bylo do té nevídaným atributem rockové muziky. Návštěvníky Hendrixových vystoupení byli nezřídka i kolegové muzikanti. V krátkém  času  se prudce roztočila i kola showbyznysu, a protože Jimi měl tmavou pleť, tak i soukolí politiky. Černí Panteři s ním měli své vlastní záměry… Pro člověka , který se chtěl  věnovat  především  hudebním aktivitám, to nebyl příliš šťastný  koktejl okolností, a tato skutečnost si začala vybírat svojí daň.

 

V diskografii Jimi Hendrixe panuje docela velký zmatek, protože část   záznamů tvoří živé nahrávky, mnohdy pirátského původu.

 

Do zvukové stopy klipu byly vybrány sdělnější skladby Jimi Hendrixe , přičemž jednu její navazující část tvoří  česká verze ze současné doby. Jde o druhou sloku a refrén  titulu Angel , která může dávat představu, jak by ta samá písnička mohla být hrána a znít dnes. Obě verze dělí 27 let a česká  mutace pochází z alba Dodo hraje Hendrixe  od Miloše Dodo Doležala.

 

18. září 1970 si drogy zase  vybraly svojí daň – Jimi Hendrix umírá. V jeho žilách údajně kolovala i indiánská krev.

 

Jimi Hendrix jednou  řekl: „Když hraju, je to, jako bych letěl v raketě. Kdo můžeš, leť se mnou.“


Do zvukové stopy byly použity tituly:

Gypsy Eyes

Voodoo Child, Slide Return

Angel

Anděl

Burning Of  The Midnigt Lamp


Vytvořeno pro Outsidermedia, 16. 9. 2010


Na tento text  a video se nevztahuje cc licence. Další šíření je možné jen se souhlasem autora.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments