Indyk: Pokud si to Izrael sám zařídí, ať si to i sám rozhodne

Duben 21, 2010

Bývalý velvyslanec Spojených států v Izraeli Martin Indyk ve středu v rozhovoru pro armádní rozhlas řekl, že pokud je Izrael sám o sobě přesvědčen, že je supervelmoc, která nepotřebuje žádnou pomoci od USA, potom se také může rozhodovat samostatně. Řekl však také, že „pokud potřebujete Spojené státy, pak ovšem musíte vzít v úvahu i americké zájmy.“

Indyk, který je v současnosti vicepresidentem a ředitelem pro zahraniční politiku na Brookings Institution a současně dělá poradce blízkovýchodního vyslance George Mitchella, zdůraznil tyto zájmy Spojených států ve svém komentáři, publikovaném v pondělních novinách New York Times.

 „Už to není jenom pomoc svému význačnému spojenci s řešením vysilujícího problému. Pokud máme 200 tisíc amerických vojáků zaměstnaných dvěma válkami na Středním východě a amerického presidenta jako lídra rozsáhlého mezinárodního úsilí k zablokování íránského jaderného programu, stává se řešení izraelsko-palestinského problému pro Spojené státy věcí strategického významu,“ napsal Indyk.

"Pokud Izrael závisí na USA ve věcech hrozby ze strany Íránu a ochraně před mezinárodní izolací, měl by izraelský ministerský předseda zcela jistě projevit ochotu k překonání narůstající roztržky. Zdá se totiž, že změna amerického vnímání zůstala v Jeruzalémě bez povšimnutí,“ pokračoval.

Indyk také ve své promluvě v armádním rádiu řekl, že hlavním problémem Izraele není ministr vnitra Eli Jišaj či ministr zahraničí Avigdor Lieberman, ale spíše vnitřní problémy, se kterými se potýká strana Likud.

„Posun v amerických blízkovýchodních zájmech znamená, že se Netanjahu musí rozhodnout: Buď konflikt s presidentem Spojených států, nebo konflikt s vlastní pravicí. Pokud se rozhodne opřít o ty ministry svého kabinetu, kteří jsou v opozici proti mírovým řešením, mohlo by to mít nedozírné následky na americko-izraelské vztahy,“ napsal Indyk ve svém článku pro New York Times.

Převzato z Haaretz

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments