Iráčané jsou pobouřeni kvůli výplatám obětem Saddámova režimu
Září 15, 2010

http://3.bp.blogspot.com/_kzG4cnXzmSo/RgTzWjdmsbI/AAAAAAAAATw/V3fw2MNPeqc/s400/030415_iraqmuseum_01.jpgIrák souhlasí se zaplacením 400 milionů dolarů Američanům, kteří udávají, že byli týráni anebo traumatizováni režimem Saddáma Husajna v době jeho invaze do Kuvajtu v roce 1990. Místní občané jsou pobouřeni.

Pro miliony Iráčanů, kteří stále trpí při akcích Spojených států, je to šok. Obzvláště proto, že mnozí z nich za své utrpení nedostali žádnou náhradu.

Dohodou má být konečně vyřešen  požadavek Američanů, kteří byli zajati při invazi Saddáma Husajna do Kuvajtu, a kteří byli fyzicky i psychicky týráni. Od té doby mnoho Američanů žádalo po Iráku kompenzaci.

Korespondentka ze Středního východu Paula Slierová říká, že načasování dohody má svůj význam.

Paula vysvětluje: „Obecně viděno, je to tlak amerických občanů a vlády, a má to být klíčová podmínka, aby se Spojené státy zasadily za ukončení sankcí OSN.“

Zahrnutí Iráku pod 7. článek sankcí OSN bylo výsledkem irácké  invaze do Kuvajtu v roce 1990 a následné první války v Zálivu. Od té doby se země stala předmětem 73 rezolucí Spojených národů.

Součástí statutu této dohody mezi Irákem a USA, která poskytla platformu pro přítomnost amerických vojáků v Iráku, je závazek USA, že pomohou Iráku, aby se dostal z působnosti kapitoly 7.

Vyvstává ovšem otázka, jak válkou zničená země získá peníze, aby si to mohla dovolit

Paula píše: „Je tu nějakých 900 milionů dolarů ve zmrazených aktivech a peníze budou převážně přicházet odtud… Jsou to irácké peníze, které byly zadrženy Spojenými státy v rámci programu Ropa za potraviny.“

Irácká vláda odmítá přílišnou pozornost, která se věnuje této otázce, ale nějaké komentáře přece jen unikly. Iráčtí představitelé prohlásili, že toto je cesta k zastavení a odvrácení toho, aby byla v cizině zmražena budoucí irácká aktiva, například bankovní vklady.

Tím se vláda snaží pozitivním směrem spinovat problém, který vyvolává masivní rozhořčení občanů.

Abdel Bari Atwan, vydavatel a vedoucí v Londýně vycházejících novin Al-Quds Al-Arabi o platbě prohlásil, že je to urážka Iráčanů.

Atwan řekl: „Iráčané nemají elektřinu. Nemají vodu. Nemají možnost kvalitního vzdělávání. 50% obyvatel je negramotných… V Iráku jsou miliony vdov. Čtyři miliony sirotků. Celá země je v rozkladu. Z toho soudím, že na celou věc budou Iráčani nahlížet jako na vysávání peněz, jež jdou Američanům, kteří přitom Irák zničili.“

Sledujte celý rozhovor s Abdelem Bari Atwanem zde.

Brian Becker amerického protiválečného hnutí ANSWER říká, že platba odráží koloniální přístup k porobenému Iráku. Becker řekl: „Došlo k dalšímu drancování Iráku, což dokazuje servilnost irácké vlády… Každý čtvrtý Iráčan utrpěl přímou válečnou újmu, přitom k žádné náhradě nedošlo… Americká vláda vytvořila tyto oceány lidské mizerie, nese za to odpovědnost a vznikl jí závazek… vzhledem ke své agresivní válce dluží ve skutečnosti odškodnění všemu iráckému lidu.“

Sledujte celý rozhovor s Brianem Beckerem zde.

Převzato z RT.com

Překlad: zajoch

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments