BAGDÁD – Úterní přehlídka iráckých bezpečnostních sil v tancích a obrněných transportérech provázela převzetí bezpečnosti iráckých měst v celé zemi do jejich rukou poté, co se americké jednotky stáhly na své základny.
Iráčané oslavili 30. červen jako národní svátek, mezník v obnově země zničené válkou, strádáním a sektářským násilím, jež po sobě zanechaly od roku 2003 desetitisíce mrtvých. V noci z pondělka na úterý Iráčané oslavovali, ale armáda i policie byla v pohotovosti, aby zabránila povstaleckým skupinám narušit oslavy poté, co Američané opustí kontrolní stanoviště v centrech měst, což je první krok před definitivním odchodem do konce roku 2011.
Ministerský předseda Núri al-Málikí k tomu řekl, že radost národa nad převzetím bezpečnostních pravomocí je smíšena se smutkem nad milovanými přáteli a příbuznými, kteří se stali terči teroristů. Málikí také kritizoval iráckou armádu a policii, a naléhal na to, aby lépe plnila svou úlohu při obraně země poté, co se Američané stáhnou. „Je velkým omylem některých lidí, pokud si myslí, že Iráčané nebudou zvládat bezpečnostní otázky,“ řekl Málikí. „To je urážka Iráčanů. Lidé, kteří říkají, že zahraniční vojáci nikdy neodejdou a budou zde udržovat trvalé základny, dávají zelenou teroristům, aby zabíjeli civilisty.“
President Džalál Talabání poděkoval americkým jednotkám za jejich roli při svrhnutí dnes již popraveného diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 i v těch krvavých letech, která následovala. „Přinášeli oběti a vystavovali se nebezpečí v boji proti nejkrutějšímu režimu a proti společnému nepříteli – teroru,“ řekl Talabání ve státní televizi.
Převzetí se překrývalo s oznámením americké armády, že čtyři její vojáci zemřeli na zranění, která utrpěli při pondělní bojové akci a přidali se tak k dalším 4321 americkým vojákům zabitým od začátku okupace.
Generál Ray Odierno, vrchní velitel americkým sil v Iráku, řekl reportérům, že věří, že Irák je teď lepší zemí: „Věřím tomu, že irácký lid je mnohem odolnější k diktaturám, jako byla ta Saddámova, řekl. Teď už jsou schopni se postarat o svůj rozvoj a irácký lid bude mít možnost ovlivňovat svou vládu.“
Úterní stažení je částí přelomové dohody o bezpečnosti, která byla podepsána loni v listopadu mezi Bagdádem a Washingtonem, a jež upřesnila osud 133 000 amerických vojáků v Iráku.
V důsledku bombových útoků, jež v měsíci červnu zabily více než 200 osob, byla zrušena dovolená všem členům iráckých bezpečnostních sil. V platnost vešel zákaz jízdy pro motocykly, které byly v poslední době oblíbeným dopravním prostředkem bombových atentátníků. Bagdádem křižovaly tanky a ozbrojené transportéry obsazené vojáky a policií, které byly ozdobeny umělými květinami, vlaječkami a plakáty, všude zněly vlastenecké písně a lidová hudba.
Policista Ibrahim al-Mašadání řekl: „Jsme šťastni, že jsme získali odpovědnost za bezpečnost a jsme schopni zcela ochránit naše občany.“
Tesař Abú Mustafa dodal: „Věřím, že bezpečnost našeho národa vzroste, až americké jednotky odejdou.“
Převzetí bezpečnostních pravomocí bylo v pondělí oslavováno ohromnými davy v největším bagdádském parku. Účastníci oslav museli podstoupi tři bezpečnostní kontroly před vstupem, ale nikdo si v té povznesené atmosféře nestěžoval, hlavní transparent nad tribunou totiž oznamoval, že bagdádská suverenita a nezávislost byla obnovena. I policisté se zúčastnili všeobecného veselí a tančili s ostatními účastníky oslav.
Překlad: Stan