Srpen 18, 2010
V době, kdy má být spuštěna první íránská jaderná elektrárna v Búšehru a odstartovat tak novou éru tamní energetiky, chce Teherán tento sektor rozšiřovat dalšími podobnými zařízeními.
Íránské ministerstvo zahraničí v této souvislosti oznámilo, že zve americké firmy, aby se do tohoto procesu předložily své nabídky s tím, že Írán je „připraven spolupracovat s jakoukoli firmou z jakékoli země, které jsou s to vybudovat taková zařízení na vysoké úrovni".Jadernou elektrárnu v Búšehru postavila firma ruská a lze předpokládat, že Rusové budou mít podíl i v dalších jaderných energetických projektech. Je proto vcelku překvapivé, že Írán otevírá dveře i jiným zájemcům, včetně amerických, a to v době, kdy se v USA otevřeně mluví o invazi do Íránu.
Írán je k jaderné energetice prakticky odsouzen, protože spotřeba ropy v současných elektrárnách je tak vysoká, že silně ovlivňuje možnosti íránského ropného vývozu. Pokud by se nic nezměnilo, odhady tvrdí, že vy Íránu došla ropa na vývoz někdy kolem roku 2050.
Írán proto rozšiřuje svůj program obohacování uranu, aby mohl zásobovat více jaderných elektráren. USA požadují, aby se íránský uran obohacoval v zahraničí, jakmile ale Brazílie a Turecko s Teheránem dohodu v tomto směru uzavřely, Bílý dům ji odmítl a přistoupil k dalšímu kolu sankcí. Ty americkým firmám účast v íránském jaderném programu zakazují, čímž v důsledku ideologické politiky Bílého domu přicházejí o značné zisky.
Převzato z Czech Free Press!