Írán vystavil nepoškozený americký bezpilotní letoun

Prosinec 08, 2011

http://www.debka.com/dynmedia/photos/2011/12/08/big/RQ170irandrone8.12.11.jpg

Írán předvedl přísně tajný americký dron RQ-170 Sentinel, kterého se zmocnil 4. prosince. Jeho téměř dokonalý stav potvrdil tvrzení íránského režimu, že bezpilotní letoun byl získán pomocí kybernetického útoku, tedy že nebyl sestřelen, ale zmocnili se ho v nepoškozeném stavu prostřednictvím elektronického přepadu. Jedná se o velký debakl tajné technologie, kterou Spojené státy používají ve svých vojenských letounech a bezpilotních technologiích, jež byly vyvinuty v USA a Izraeli.

Stav ztraceného bezpilotního letounu vyvrací tvrzení americké armády, že systém měl funkční poruchu. Kdyby se to stalo, buď by se zřítil a byl by zničen nebo poškozen. Neporušený stav RQ-170 znamená, že Spojené státy a Izrael budou muset udělat zásadní změny v plánech na případný úder proti íránskému jadernému programu.

Okolnosti kolem ztraceného UAV vyvracejí omyl vojenského tvrzení USA, že systém měl funkční poruchu. Kdyby se to stalo, byl by se zřítil a byl buď zdemolován nebo poškozen. Neporušený stav RQ-170 znamená, že Spojené státy a Izrael budou muset učinit zásadní změny v plánech na potenciální úder proti íránskému jadernému programu.

Ve čtvrtek předtím zpravodajský server Debkafile oznámil: Rozhodnutí Obamovy vlády na základě interní debaty neposílat do Íránu americké komando ani letecké jednotky za účelem získání nebo zničení tajného neviditelného bezpilotního letounu RQ-170, který padl do íránských rukou, posílilo izraelskou frakci, která obhajuje napadení íránských jaderných zařízení, aniž by se čekalo, než se k tomu odhodlají Američané.

Vysocí izraelší diplomatičtí a bezpečnostní činitelé, kteří sledovali diskusi ve Washingtonu, došli k závěru, že vláda tím, že nejednala, ponechala Íránu nejen tajemství nátěru letounu Sentinel, který jej činí „neviditelným“, jeho senzory a kamery, ale také v počítači uložená data obsahující označení cílů pro americký či izraelský útok.

Vojenský zdroj Debkafile uvádí, že toto poznání nutí Spojené státy a Izrael, aby přehodnotily své plány útoku, který má přerušit íránský jaderný program. Jako každý tajný zbraňový systém měl RQ-170 samodestrukční mechanismus, který měl zabránit úniku jeho tajemství nepříteli v případě havárie nebo ukořistění. To se nestalo. Teherán byl schopen prokázat, že špionážní dron byl jenom mírně poškozen, když byl přinucen k přistání.

Mluvčí NATO tvrdil, že ztratili kontrolu nad americkým bezpilotním letounem a ten se poté ztratil, což je u těchto bezpilotních letadel běžná záležitost. Pak se však začaly hromadit záhady kolem jeho ukořistění. Jak se Írán dozvěděl, že letoun vstoupil do jeho vzdušného prostoru? Jak se mu podařilo ho dostat na zem? A největší záhada ze všeho, proč samodestrukční mechanismus letounu, který je naprogramován tak, aby byl automaticky aktivován, selhal? A pokud byl nefunkční, proč nebyl aktivován na dálku?

Deníky New York Times a Wall Street Journal ve čtvrtek 8. prosince oznámily, že od neděle 4. prosince, kdy Teherán ohlásil ukořistění dronu, vážila Obamova vláda možnost, že do Íránu odešle ze základen v Afghánistánu zvláštní komando, které by přivezlo ukořistěný dron zpět do Afghánistánu, nebo ho vyhodilo do vzduchu, a tak zničilo téměř nedotčené tajné systémy – ať už bleskovou operací, nebo leteckým úderem.

Íránští představitelé řekli, že bezpilotní letoun byl zaměřen poblíž íránského města Kašmár, 200 kilometrů od afghánské hranice a pravděpodobně byl přesunut na některou z vojenských nebo leteckých základen ve vnitrozemí. NYT zveřejnil, že speciální jednotky by mohly ve snaze získat letoun využít „spojenecké agenty v Íránu“. Bylo to poprvé, co Washington potvrdil podporu od „spojeneckých agentů“ kteří tajně působí v Íránu.

Deník nakonec uvedl citát amerického představitele, který vysvětloval, že varianta útoku byla vyloučena „kvůli možnosti, že by mohla vést k mnohem většímu incidentu“. Pokud by do Íránu vtrhlo zabijácké komando, „mohly by Spojené státy být Teheránem obviněny z válečného činu“. Vnitřní diskuze uvnitř Obamovy administrativy o tom, jak se se ztrátou nesmírně cenného výzvědného letounu vypořádat, byla napjatě sledována v Jeruzalémě.

Rozhodnutí, které zamítlo misi, jež by získala zpět nebo zničila přísně tajný dron Sentinel, bylo v Izraeli vnímáno jako symptom dalekosáhlejšího rozhodnutí na odvolání skryté války, kterou Amerika již několik měsíců provádí proti íránské snaze získat jadernou bombu – tedy přinejmenším do té doby, než budou plně posouzeny škody způsobené incidentem s RQ-170.

Vysoký izraelský představitel bezpečnostních složek k tomu řekl: „Všechno, co se stalo kolem RQ-170, ukazuje, že pokud jde o Írán a jeho jaderný program, mají Obamova vláda a Izrael odlišné cíle. V této otázce musí každá země jít svou vlastní cestou.“


Převzato z Debkafile


Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments