Íránský prezident: Musíme odhalit pravdu o holokaustu a 11. září

Červen 25, 2011

http://payvand.com/news/11/may/peace-anti-terrorism-conference-Tehran3.jpgVe svém projevu na dvoudenním mezinárodním summitu o boji proti terorismu v Teheránu Mahmúd Ahmadínežád řekl, že Spojené státy zneužily této události k potlačení muslimů a dosažení ekonomického zisku.

Iránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v sobotu prohlásil, že skutečné rozměry teroristických útoků v září 2001 na USA, stejně jako genocidy ve druhé světové válce by měly být odhaleny proto, aby bylo možné zastavit terorismus. „Pokud by byly otevřeny černé skříňky holokaustu a událostí z 11. září 2011, pak by mohly být odhaleny některé pravdivé skutečnosti, ale Spojené státy to neumožní,“ řekl Ahmadínežád na dvoudenním mezinárodním summitu o terorismu v Teheránu. Prezident dále řekl, že jak holokaust, tak teroristické útoky na Spojené státy v roce 2001 byly záminkami, jak potlačit muslimy a zároveň vytvořit obrovské hospodářské výhody šířením paniky v tomto regionu. Ahmadínežád často zpochybňoval to, co sám nazývá přijatými pravdami. Řekl, že kořeny terorismu by měly být prozkoumány předtím, než se proti nim může začít bojovat a obvinil americký militarismus z toho, že se zhoršuje bezpečnost. „Existují sítě, které mají tisíce členů a sympatizantů, a je úkolem, islámských zemí bojovat proti těmto skupinám bez jakéhokoli cizího vměšování,“ řekl Ahmadínežád.

Dvoudenní mezinárodní summit o terorismu byl zahájen v sobotu v Tehránu. Konference se zúčastnili prezidenti Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Súdánu a Tádžikistánu i zástupci prezidentů a premiéři několika dalších zemí.

Omar Al Bašír je jedním z kontroverzních hostů summitu. Súdánský prezident je hledán kvůli válečným zločinům Mezinárodním trestním soudem v Haagu. Byl však byl vřele uvítán íránskou administrativou. „Spojené státy se snaží odhalovat ty, kteří jsou samy obětí útlaku, jako strany s podílem viny a zapomínají na svou vlastní roli v této oblasti,“ řekl Al Bašír na konferenci. Poděkoval Íránu za to, že se pokouší na summitu v Teheránu odhalit skutečné rozměry útlaku a terorismu.

Afghánský prezident Hamid Karzáí řekl, že setkání bylo důležité i v souvislosti s tím, jak se v jeho zemi od zahraniční vojenské intervence před 10 lety rozmáhá terorismus. „Terorismus v Afghánistánu se šíří i přes veškeré úsilí o zlepšení vzdělávání a infrastruktury, hrozba terorismu v naší zemi je vyšší než kdykoliv jindy, a my se stále více vzdalujeme od míru a bezpečnosti,“ řekl Karzáí. „Je ostuda, že islám je zneužíván některými skupinami, a všechny islámské země by se proto měly vážně pokusit napravit obraz islámu, který je náboženstvím míru a přátelství,“ dodal afghánský prezident.

Prezidenti Iráku, Pákistánu a Tádžikistánu také vyzvali ke společnému úsilí všech islámských zemí v boji proti terorismu. Írán již několikrát kritizoval Spojené státy a jejich západní spojence za to, že svou vojenskou přítomností zhoršují bezpečnostní situaci v Afghánistánu i v Iráku.

Teherán tvrdí, že nejúčinnějším způsobem, jak bojovat proti terorismu, je umožnit zemím v regionu, aby se samy postaraly o bezpečnost a aby cizí vojska opustila tuto oblast.

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments