Íránský vědec: Do USA mě unesli

amiri-sahramÍránský jaderný vědec Šahrám Amírí se vrátil do Teheránu po 14 měsících extrémně podivného zmizení, které vysvětluje tím, že byl unesen agenty americké zpravodajské služby.

Cestou do vlasti z USA popsal, že byl pod pohrůžkou použití střelných zbraní unesen v Saúdské Arábii, kam odjel na muslimskou náboženskou pouť do Mekky. Ztratil přitom vědomí, a když se probral, byl už v letadle mířícím do USA.

Americká strana takový výklad událostí popírá s tím, že Amírí „Spojené státy jen navštívil", přičemž tamní ministerstvo zahraničí vydalo několik protichůdných prohlášení, která měla vysvětlit, proč že se to Amírí chce vrátit do Íránu.

Anonymní americké vládní zdroje mezitím agentuře Reuter´s oznámili, že Amírí předal americké straně „hodnotné informace" a že za své „služby" dostal pět milionů dolarů. Odmítly ale jakkoli komentovat obsah Amírího informací, ani okolnosti, za kterých se v USA ocitl, nemluvě ani o tom, jak se mu podařilo uniknout CIA a přihlásit se na pákistánském velvyslanectví ve Washingtonu.

Írán připravil Amírímu slavnostní přivítání a oznámil, že bude jeho únos ze Saúdské Arábie dál pečlivě vyšetřovat.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments