Izraelci demonstrovali za sociální spravedlnost

Září 06, 2011

Izraelské sociální nepokoje sílí, víkendových demonstrací se v zemi zúčastnilo až 450 000 lidí. Žádají snížení nákladů na bydlení a potraviny, dostupnou zdravotní péči a vzdělávání a tlačí premiéra Benjamina Netanjahua k celkovým ekonomickým reformám. Předseda vlády slibuje změny. Podotkl ale, že nebude schopen splnit všechny požadavky nespokojených Izraelců.

„Všichni nemajetní lidé v Izraeli, nehledě na to, zda jsou věřící nebo ne, staří nebo mladí, zjistili, že jsme se vzdali jednoho velmi důležitého bitevního pole v naší zemi, a tím je ekonomika. Pouze jsme se posedle zaměřovali na bezpečnostní problémy,“ řekl BBC Jonathan Levy, jeden z organizátorů protestů.


Izraelská centrální banka očekává, že ekonomika letos vzroste o 4,8 procenta. Nezaměstnanost v posledních letech klesala. Lidé si stěžují na to, že v zemi panují velké sociální rozdíly a podstatné části populace prosperita nic nepřináší. Demonstrace začaly v červenci, v sobotu se do nich zapojil dosud největší počet lidí. Ve středisku dění, Tel Avivu, pochodovalo ulicemi na 300 000 lidí. Další velké skupiny lidí se shromáždily v Jeruzalémě a Haifě.


Parlament už dříve schválil novelu stavebního zákona a Netanjahu jmenoval panel expertů, kteří mají najít východisko ze současné situace a navrhnout reformy. Protestující chtějí nyní vyčkat na závěry odborníků. Někteří se však obávají, že vytvoření komise je jen vládní taktika, jak získat čas. „Protesty musí pokračovat, nebo prohrajeme,“ citoval Haarec názor jednoho z účastníků demonstrací. Premiér uvedl, že doporučení orgánu budou zveřejněna do dvou týdnů. Dodal, že má v úmyslu po jejich publikaci rychle jednat. Upozornil, že bude hledat rovnováhu mezi sociální ohleduplností a fiskální zodpovědností.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments