Izraelci provádějí tajné námořní operace v Perském zálivu




Srpen 21, 2010

 

Všech pět incidentů, které byly podle zpravodajských služeb Číny a Japonska, druhé a třetí největší hospodářské velmoci světa, připsány Izraeli, bylo „pirátským útokem“. Jednalo se o přepadení čtyř obchodních lodí u irácké Basry, ke kterému došlo 8. srpna, a výbuch na japonském obřím tankeru M. Star ve strategických vodách Hormuzského průlivu.

Izraelské námořnictvo v minulém měsíci rozmístilo v Perském zálivu starší klasické ponorky U-209 i novější U-212  třídy Delfín. Získali je v Německu. Ví se o tom, že tyto ponorky na palubě velký počet výsadkářů námořní pěchoty Šajetet 13, kteřá mají výcvik zaměřený na sabotáže proti námořním i pobřežním cílům.  

Japonská tisková agentura NHK News Network 17. srpna oznámila, že radarem zaznamenané údaje o plavbě na palubě M. Star hovoří o malém člunu podílejícím se na "podezřelých pohybech" krátce před výbuchem, který poškodil trup lodi a zranil jednoho námořníka. Dne 4. srpna se virtuální neznámá skupina s názvem brigády Abdullaha Azzama, která prohlásila, že je napojena na "Al-Káidu",  přihlásila k zodpovědnosti za útok, ale zpravodajské zdroje se vysmály představě, že by taková skupina mohla provést tento tajný útok.

Čínské a japonské zpravodajské služby, které podrobně sledojí události v Perském zálivu z důvodu???(vzhledem k) závislosti obou zemí na ropě z tohoto regionu, přinášejí zprávy, že izraelská námořní komanda jsou v poslední době aktivní ve vytváření námořních incidentů v Perském zálivu, ze kterých by bylo možné obvinit Írán.

Japonské zpravodajské služby se domnívají, že M. Star byl poškozen podmořským dálkově řízeným plavidlem, které se podobá letounům, široce využíváným Spojenými státy a Izraelem na Blízkém východě.

8. srpna vstoupili na paluby čtyř lodí před vyplutím z iráckého přístavu Umm Qasr muži, ozbrojení samopaly AK-47 a oloupili je. Jednalo se o loď Armenia, která se plavila pod pod vlajkou Antiguy a Barbudy, loď Crystal Wave pod vlajkou Severní Koreje, loď Sana Star pod vlajkou Sýrie a loď Sagamore pod vlajkou USA ve vlastnictví společnosti Sealift a nasmlouvaná Americkým ministerstvem obrany v rámci dohody Voluntary Intermodel Sealift (VISA), na podporu vojenských „pohotovostních operací“. Sagamore má rovněž smlouvu na poskytování „nákladní dopravy“ do Iráku v rámci smlouvy s americkou Agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Asijské zpravodajské zdroje věří, že  Sagamore byla obzazena izraelským komandem v rámci krytí spolupachatelsví Ameriky a zamaskování skutečných cílů útoku: lodí Antiguy, Severní Koreje a Sýrie.

Írán je v současné době pod sankcemi OSN, USA a Evropské unie kvůli svému jadernému programu, a zpravodajské zdroje předpokládají, že tři lodě nepatřící USA byly součástí programu tajného dohledu, prováděného izraelskými komandy v Perském zálivu.

Irácké orgány vydaly zprávu, že dva z útočníků na Sagamore byli zatčeni a zbytek "uprchl do íránských vod." Iráčtí představitelé také popsali tento incident jako "drobnou trestnou činnost."

Operace proti Armenii nebyla první izraelskou tajnou operací proti lodi pod vlajkou Antiguy. 4. listopadu 2009 zadržela izraelská komanda ve východní části Středozemního moře u Kypru loď Francop, plující pod vlajkou Antiguy a v německém vlastnictví, a o nalezených zbraních bylo řečeno, že převáženy z egyptského přístavu Damietta do Sýrie, odkud měly být údajně převezeny Hizballáhu v Libanonu. Zbraně prý byly převezeny do Egypta z Íránu. Írán, Sýrie a Hizballáh popřely jakékoli vazby na zbraně na palubě Francopu. Podezřelé na tom bylo, že některé ze starých minometných granátů na palubě Francopu byly vyrobené v Izraeli firmou Soltam Corporation. Granáty byly natřeny tak, aby vypadaly jako nové.

 

Převzato z Prison Planet

 

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments