Izraeli se ulevilo: Nejen my jsme válečnými zločinci
Hlas radosti, jásavý hlas je slyšet v Izraeli: Američané a Britové jsou také zapleteni do válečných zločinů, nejen my. Odhalení WikiLeaks rozpálila všechny naše hlučné propagandisty: Kde je Goldstone, jásali, a co by tomu řekl? Ulevilo se jim. Pokud si tohle mohou dovolit Američané, tak my taky.

Ovšemže si to Američané nesmějí dovolovat, a my také ne. Když dopravní policie zastaví řidiče za překročení rychlosti, pak mu tvrzení, že „ostatní to dělají také“, nepomůže. Když Richard Goldstone odhaluje válečné zločiny v Gaze, pak tvrzení, že „tohle přece dělají všichni“, nám nepomůže. Ne každý to dělá, a pokud to dělají, měli by být za to tvrdě kritizováni a potrestáni.

Podle logiky izraelských propagandistů, z nichž někteří jsou převlečeni za novináře, by měl nyní Izrael hrdě hledět na zbytek světa: Oni tam zabili více lidí. Není třeba zlepšovat podmínky v izraelských věznicích – v Číně je situace mnohem horší; není třeba zdokonalovat zdravotní služby – v Americe 50 milionů lidí nemá pojištění; není třeba snižovat rozdíl mezi bohatými a chudými – v Mexiku je větší; můžeme pokračovat ve vraždění bez soudu – Britové to také dělají; lidská práva máme dobře ochráněna – Íránci jsou mnohem horší; v Izraeli není žádná korupce – podívejte, co se děje v Africe; Spojené státy mají trest smrti – pojďme jej zavést také; je dokonce přípustné zabíjet novináře-disidenty – podívejte se na Rusy.

Ano, válka je krutá, svět je plný zločinů a bezpráví, ale nic z toho neospravedlňuje Izrael, a to i kdyby se izraelské hříchy zdály být čisté jako sníh v porovnání s hříchy těch skvělých Spojených států. Teď nastal čas ostře odsoudit Ameriku, ne odpustit Izraeli.

Toto je úkol pro všechny vlastence a lidi se svědomím, aby vyjádřili svůj vztek nad jakýmkoli takovým odhalením, a to zejména, samozřejmě, ve své vlastní zemi. Izraelci musí usilovat o to, aby byli spravedlivější a jejich země daleko více dodržovala právo, bez ohledu na to, co se děje ve světě. Pravda, nejsme nejhorší, máme k tomu daleko. Počet civilistů zabitých v Iráku, jak bylo odhaleno, je tisíckrát strašlivější, než počet zabitých v Gaze. A co z toho? I kdyby na nás svět měl drsnější normy, nebudeme kvůli tomu mít čistější ruce. Svět je na nás přísnější z různých důvodů, některé jsou oprávněné, zároveň s námi jedná příznivě a zavírá oči před mnoha jinými věcmi. A v každém případě by mělo být rozhodujícím faktorem to, co uvidíme v zrcadle, když se do něj podíváme poctivě.

Naši jásající propagandisté nyní změnili taktiku – už ne „nejmorálnější armáda na světě“, tvrzení, které kterýkoli rozumný člověk může považovat za směšné. Teď říkají: „Jsme stejně tak hrozní, jako ti ostatní.“ Toto tvrzení neobstojí, a to zejména proto, že Izrael není souzen pouze pro jednu nebo několik málo z jeho vojenských operací, ale pro jeho po dlouhá desetiletí trvající okupaci, u které se nedá dohlédnout konce. Jde o tak dlouhou okupaci, že nemá v moderním světě obdoby, a je hanbou pro Izrael, bez ohledu na to, co Amerika dělá v Iráku a Afghánistánu.

WikiLeaks prokázaly, že pravda nakonec vyjde najevo, je těžké v této době cokoli skrývat. Goldstone to také ukázal, byť mnohem méně dramaticky. Přibližně dva roky po operaci Lité olovo se s tím stále ještě izraelská armáda tu a tam vypořádává vyšetřováním a zkoumáním důstojníků a vojáků, kteří řekli to, co zveřejnil Goldstone, a kteří tak rozzuřili Izrael tím, že to řekli.

Izrael by měl děkovat Goldstoneovi a Amerika by měla poděkovat Julianu Assangeovi. Jejich odhalení ukázalo zbytečnost války a jejích zločinů. Představte si, kolik nenávisti Amerika zasela v Iráku, s jeho tisíci truchlícími rodinami, a kolik nenávisti zasel Izrael v Gaze, s jejími dalšími tisícovkami truchlících rodin a jejím zničením.

Jak marné jsou všechny vraždy a mučení, zneužívání a falešné zatýkání, které se v Iráku i v Gaze podobají jako vejce vejci.

Čím se to oháníme? Více než 100 000 mrtvých v hrozné, neužitečné válce z rozmaru demokratického vůdce? Faktem je, že George W. Bush by teď měl být poslán do Haagu. Ale skutečnost, že i ostatní to dělají, jak Assange odhalením ukázal, je pouze útěchou bláznů.

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments