Izraelská letadla již šestý den bombardují Gazu

Dva týdny před izraelskými volbami se Olmertova vláda rozhodla zvýšit svoji upadající popularitu bombardováním pásma Gazy. Podle palestinských zdrojů si bombardování již vyžádalo přes 400 obětí, dalších 2000 bylo zraněno, z toho je více než 200 v kritickém stavu. Většina obětí jsou civilisté, včetně žen a dětí, sdělil novinářům zaměstnanec OSN Gaze. Přestože je Gaza izolována a informace jsou často protichůdné, vypadá to, že cílem bombardování se staly vládní budovy, policejní stanice, tunely mezi Gazou a Egyptem. Bombardovány byly budovy parlamentu a univerzity ve městě Gaza, a také mešita, v níž se podle Izraele vyráběly rakety. Hamas vypálil na izraelské území asi padesát raket, žádná z nich nezasáhla cíl. Za celou dobu ostřelování Izraele Hamasem zahynuly 4 osoby a dalších 56 jich bylo zraněno. Izraelská vláda nevylučuje, že bude následovat i pozemní invaze, kterou jí podle listu Haaretz doporučují i armádní špičky, na hranicích jsou připraveny tanky a další vojenská technika. Izraelská armáda povolala do služby několik tisíc záložníků
.
Palestinci, žijící v Izraeli, uspořádali demonstrace, které přerostly v pouliční nepokoje. Izraelské vojenské plavidlo zabránilo lodi s humanitární pomocí v cestě do Gazy. Při incidentu do sebe obě lodi narazily a jsou poškozeny. Izrael naopak propustil několik desítek kamionů s léky, palivem a potravinami.

Evropská unie pověřila prezidenta Francie Nicolase Sarkozyho, aby vyjednával o míru. Sarkozy bude jednat s izraelskou ministryní Tzipi Livniovou v Paříži, a poté hodlá odjet na Střední Východ, aby se pokusil vyjednat mír. Tamtéž směřuje z pověření EU i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V důsledku konfliktu již vzrostly ceny ropy.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments