Izraelský ministr obrany: Izrael by měl uznat, že okupace musí skončit




Izrael musí uznat, že svět už nebude dalších několik desetiletí nadále snášet nadvládu Izraele nad palestinským národem, řekl v pondělí izraelský ministr obrany Ehud Barak v neobvykle otevřeném rozhovoru.

Barakův komentář se dotýkal ostré kontroverze mezi Spojenými státy a izraelským válečnickým kabinetem ohledně slepé uličky ve vyjednávání o míru na Blízkém východě.

Svět už nadále nehodlá akceptovat – a v roce 2010 s tím nic nenaděláme – možnost, že Izrael bude ovládat jiný národ ještě několik dalších desetiletí,“ řekl. „To je něco, co nikde jinde na světě neexistuje.“

„Stupňující se odcizení se Spojenými státy nepřináší Izraeli nic dobrého,“ řekl Barak během rozhovoru pro izraelský rozhlas v průběhu Dne obětí války. „Máme těsné vztahy s USA, jsme spojenci, dlouhodobí přátelé a strategičtí partneři. Dostáváme od nich tři miliardy dolarů ročně, dostáváme od nich ta nejlepší letadla na světě.“

„Ze všech těchto důvodů musíme jednat, abychom s tím pohnuli,“ řekl Barak, přičemž vyslovil pochybnosti o tom, že ministerský předseda Benjamin Netanjahu by mohl brzy dosáhnout těch samých vřelých vztahů s Bílým domem, jako měl jeho předchůdce, když byl v úřadu George W. Bush.

Netanjahu a americký president Barack Obama jsou v ostrém sporu v souvislosti s izraelským osídlováním území, která Palestinci považují za klíčová pro svůj stát, a tak Barak nabízí svoji vizi přebudování izraelské vlády tak, aby to vedlo k pohybu směrem k řešení „půda za mír“.

„Izraelská vláda s velkou ochotou k mírové dohodě překonala mnoho překážek v každodenních rozhovorech s Američany o osadách v různých částech země i v sousedství Jeruzaléma,“ řekl Barak o dlouhotrvajících rozporech s Washingtonem v této problematice.

Barakovo vyjádření bylo odezvou na výzvu americké ministryně zahraničí Hillary Clintonovou vůči Izraeli, aby udělal „konkrétní kroky směrem k míru“, nebo se vystaví riziku vzestupu islamistických militantních skupin, jako je Hamás nebo Hiballáh.

Obamova administrativa před měsícem rozzlobeně reagovala na to, že Izrael během návštěvy amerického vicepresidenta Joe Bidena oznámil, že vybuduje více než 1600 domů pro Židy na části Západního břehu, který připojil k Jeruzalému.

Palestinci v návaznosti na to zrušili svůj úmysl přistoupit na nepřímé rozhovory s Izraelem, zprostředkované Spojenými státy, a Netanjahu poté musel reagovat na americký seznam opatření, které měly uchlácholit Palestince a přivést je zpět k jednacímu stolu.

Političtí představitelé v Izraeli řekli, že Washington navrhl 11 takových „důvěru budujících“ postupných kroků, které se neměly zveřejňovat, patří mezi ně však patrně také zastavení izraelské výstavby ve východním Jeruzalémě.

Palestinci požadují, aby východní Jeruzalém byl hlavním městem státu, který hodlají založit na Západním břehu, a říkají, že osadnictví by bránilo tomu, aby byl životaschopný.

Izraelské zdroje říkají, že Netanjahu, který slíbil, že nebude Izraelcům klást překážky, aby prováděli výstavbu ve východním Jeruzalémě a jeho okolí, pravděpodobně nebude úplně souhlasit se všemi opatřeními, která navrhuje Washington.

Podle těchto zdrojů, by se jeho koalice rozpadla, kdyby na to přistoupil, a pokračování roztržky s Obamou by mohlo být tou cenou, kterou bude izraelský vůdce ochoten zaplatit za to, že zůstane u kormidla.

Političtí komentátoři stále více preferují možnost, že do koalice s Netanjahuem vstoupí středová strana Kadima bývalé ministryně zahraničí Tzipi Livniové, pokud se proosadnické frakce rozhodnou vystoupit z vlády.

Převzato z Haaretz

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments