Tato výzva je názornou ukázkou pozoruhodného postoje Západu (a Ruska), podle nichž nejspíš izraelský útok narušením práva není a smlouva o obohacování íránského uranu ve třetí zemi, kterou s Teheránem dojednaly Brazílie s Tureckem, není dialogem.
S Berslusconiho slovy souvisí i zprávy, podle nichž hodlá Izrael na Írán zaútočit ze základen v Ázerbajdžánu a Gruzii, kam v minulých měsících už přemístil své stíhačky a příslušný vojenský personál.
Obamův zástupce pro EU Philip Gordon mezitím varoval Turecko, že musí projevit svou oddanost Západu, kterou prý Ankara zpochybnila tím, že jednala s Íránem, nepodpořila sankce v radě bezpečnosti OSN a v neposlední řadě protestovala, když jí Izrael postřílel v mezinárodních vodách devět občanů. Podle všeho tedy souhlas s izraelským masakrem je oficiálním postojem Západu.
V samotném Izraeli zazvonila hrana šéfovi Mossadu Meiru Daganovi, který si krátce po masakru na Mavi Marmara dovolil upozornit, že se Izrael stává pro USA čím dál větší přítěží, byť podle některých názorů mu vaz zlomil zpackaný atentát v Dubaji, kde agenti Mossadu sice zabili jednoho člena Hamas, nicméně se o nich dozvěděl celý svět.
Dagan by měl z funkce odstoupit během tří měsíců a bude zajímavé sledovat, jak dopadne izraelský velvyslanec v USA Michael Oren, který se vyjádřil přesně v Daganově duchu. Podle něho nyní vztahy s USA procházejí „tektonickou roztržkou", která od sebe oba státy odděluje. Podle Orena nejsou vztahy v krizi, protože krize jsou pomíjivé, nyní se ale obě země zcela rozcházejí. Oren později svá slova pro jistotu dementoval.
Ministr zahraničí jediné demokracie na Blízkém východě Avigdor Lieberman bez ohledu na všechno – a nejspíš i povzbuzen vstřícným postojem Západu – předložil „návrh na řešení konfliktu". Je vcelku prostý a příznačný: Palestinci, kteří si podle něj nárokují značné oblasti izraelského území, by měli být zbaveni izraelského občanství a vyhoštěni mimo budoucí území Izraele. Podle Liebermana se Izrael ocitá pod stále větším tlakem vrátit se k hranicím z roku 1967 a že prý 1,3 milionu Palestinců aktivně napomáhá těm, kdo chtějí zničit židovský stát. A aby se podobné postoje lépe vtloukaly do hlavy budoucím generacím Izraelců, byly z učebnic pro začátek vyškrtnuty všechny zmínky o tzv. první libanonské válce, kterou Izrael vedl v roce 1982 (jen v prvním jejím roce bylo zabito bezmála 18 tisíc Libanonců a zmasakrováni uprchlíci v táborech Sabra a Šatíla), a také mírové dohody z Osla z roku 1993.
A k řešení konfliktu jistě přispěje i to, že Izrael zabavil sedm kyslíkových přístrojů, které nemocnicím na okupovaném západním břehu a v Gaze darovala Norská rozvojová agentura. Důvodem je, že generátory, které k přístrojům patří, lze využít i k jiným, než léčebným účelům…
Převzato z Czech Free Press!